Data modyfikacji:

Ból kręgosłupa w ciąży

Autor: Katarzyna Michniewska

Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych niedogodności okresu ciąży. Na ogół pojawia się pod koniec drugiego trymestru  i  dotyka aż  80% ciężarnych kobiet. Potrafi skutecznie utrudnić życie, a czasem bywa naprawdę nie do zniesienia.

 

ból kręgosłupa w ciąży problemy z kręgosłupem w ciąży

 

W okresie ciąży kobiecy kręgosłup nie ma łatwego zadania. Po pierwsze: szybki przyrost masy ciała i rosnące piersi  stanowią dla niego dodatkowe obciążenie, a po drugie: główka dziecka uciska na nerw kulszowy.

 

Na ból kręgosłupa szczególnie narażone są kobiety:

  • które już przed ciążą cierpiały na schorzenia kręgosłupa;
  • w ciąży mnogiej;
  • które mają słabą kondycję fizyczną;
  • ciężarne, które bardzo szybko przybierają na wadze.

Przed planowanym zajściem w ciążę zadbaj o swoją sprawność fizyczną. Postaraj się wzmocnić mięśnie brzucha oraz pleców.

Ból kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży najczęściej pojawia się:

  • w odcinku lędźwiowym - może promieniować na nogi i zazwyczaj nabiera na sile w ciągu dnia;
  • w tylnej części miednicy -  promieniuje na pośladki  oraz nogi i przeważnie mija gdy ciężarna kobieta da swoim plecom odpocząć.

Jeśli zmagasz się z wadą kręgosłupa przez całą ciążę pozostań pod stałą opieką swojego lekarza ortopedy. Zapewne to także od jego opinii będzie zależało czy możesz rodzić naturalnie, czy ze względu na schorzenie kręgosłupa będziesz musiała mieć wykonane cesarskie cięcie.

  • Postaraj się kontrolować swoją dietę.  Pamiętaj, że duży i szybki przyrost wagi nie służy Twojemu kręgosłupowi. 
  • Nie zapominaj też o aktywności fizycznej. Jeśli  nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń zapisz się na  basen, dużo spaceruj lub wykonuj przeznaczone dla kobiet w ciąży  ćwiczenia uelastyczniające i wzmacniające mięśnie.
  • Koniecznie zwróć uwagę na postawę swojego ciała. Nie garb się, siedząc oprzyj plecy, nie krzyżuj nóg i postaraj się jak najczęściej zmieniać pozycję.
  • Unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów. Jeśli już musisz coś podnieść nie schylaj się, a ukucnij z szeroko rozstawionymi nogami i dopiero podnieś cięższą rzecz.
  • Pamiętaj, że Twój kręgosłup nie ma lekkiego zadania. Dlatego, aby dodatkowo go nie obciążać i nie narażać się na ból pleców nie wieszaj firanek, nie szoruj na kolanach podłóg, nie stój godzinami przy desce do prasowania.
  • Zrezygnuj też  z wysokich obcasów. Kilkunastocentymetrowa szpilka nie tylko obciąży kręgosłup, ale zachwieje Twoją równowagę, z którą i tak nie jest już najlepiej (przecież odkąd w Twoim brzuchu zamieszkał mały człowiek to przesunął się Twój środek ciężkości).
  • Kładąc się spać, ułóż się na boku. Przytul się do specjalnego węża, podłóż go sobie pod brzuch, włóż między nogi lub wsadź pod plecy. Tak, aby było Ci wygodnie.

 


Jak złagodzić ból kręgosłupa

Gdy mimo wszelkich starań ból i tak się pojawi przygotuj sobie kąpiel w letniej wodzie. Możesz też skorzystać  z masażu przeznaczonego dla kobiet ciężarnych. Zachowaj jednak szczególną ostrożność, gdyż zbyt intensywny i mocny ucisk w okolicy lędźwiowo-krzyżowej może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. W ‘walce’ z bólem pomocny może też być stabilizujący kręgosłup oraz redukujący przeciążenia  pas ciążowy .

 

Choć ból pleców jest powszechną ciążową dolegliwością i w większości przypadków nie stanowi żadnego zagrożenia, to nie wolno go lekceważyć. Bezzwłocznie udaj się do lekarza gdy:

  • Ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest ostry i towarzyszy mu ból brzucha, barku,  osłabienie lub omdlenie;
  • Odczuwasz drętwienie w pachwinach, ostry ból łydek, drętwienie i osłabienie czucia w nogach lub ból w okolicy spojenia łonowego.

Sygnały te mogą świadczyć o powikłaniach ciąży, których wynikiem może być poronienie lub pęknięcie ciąży pozamacicznej.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © diego cervo All rights reserved 


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
18-08-2017
Ocena:
Nieciekawa sprawa
13-03-2017
Ocena:
Ja po porodzie miałam takie straszne bóle kręgosłupa. Zaczęłam chodzić do Reha pro do fizjoterapeuty i na basen i mi przeszło. Najgorsze jednak jest to, że zarówno w ciąży jak i po porodzie nie możemy wspomagać się lekami przeciwbólowymi...
11-10-2016
Ocena:
Dziewczyny przy bólach kręgosłupa polecam ortopedyczny pas ciążowy. Miałam mocne bóle kręgosłupa, że z trudem wstawałam z łóżka. Po zakupie ortopedycznego pasa ciążowego mogłam normalnie funkcjonować do końca ciąży.
27-08-2015
Ocena:
Najważniejsze to nie rezygnować z ruchu. :-) ja dodatkowo kontrolowałam swój przyrost wagi na bellybestfriend, przytyłam w normie i dlatego ból pleców nie był tak dokuczliwy jak w pierwszej ciąży (dodam, że w pierwszej przytyłam 25kg:/ teraz już tylko 13 kg)
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?
czy można jeść kiełki w ciąży

Czy można jeść kiełki w ciąży?

2023-03-17
Kiełki roślinne są źródłem wielu cennych substancji odżywczych – minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie niesie za sobą ryzyko zarażenia bakteriami lub pierwotniakami – dlatego w okresie ciąży można jeść je tylko pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy kiełki w ciąży są bezpieczne i po które najlepiej sięgać.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

2023-03-16
Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
czkawka u płodu

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

2023-03-14
Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.