Cięcie cesarskie jest jedną z najbardziej wzbudzających kontrowersje operacji. Część ciężarnych nie wyobraża sobie nawet możliwości, aby miały one rodzić naturalnie i wręcz domaga się zakończenia ciąży drogą właśnie cięcia cesarskiego. Czy takie postępowanie jest słuszne i czy rzeczywiście cięcie cesarskie jest aż tak korzystne?
Podstawowy aspekt związany z cięciem cesarskim jest taki, że jest to OPERACJA. Każdy zabieg chirurgiczny – nawet najdrobniejszy – jest z kolei związany z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań. Z tego właśnie względu cięcie cesarskie nie powinno być wykonywane „od tak”, a jedynie wtedy, kiedy naprawdę zajdą ku temu jakieś przesłanki.
Cięcie cesarskie może być wykonywane w kilku różnych trybach: może ono być zabiegiem planowanym, jak i zdarza się sytuacja, gdzie nagle pojawia się potrzeba jego przeprowadzenia. Najkorzystniejsza jest sytuacja, w której cięcie cesarskie wykonywane jest właśnie w trybie planowym, umożliwia to bowiem spokojne przygotowanie zarówno samej ciężarnej, jak i personelu medycznego, do jego przeprowadzenia. Wśród wskazań do cięcia cesarskiego w trybie planowym wymienia się m.in.:
Wyróżnia się również inne stany, których wystąpienie może spowodować potrzebę wykonania cięcia cesarskiego w bardzo krótkim czasie. Do takowych należą:
W kolejnej grupie wskazań do cięcia cesarskiego wymieniane są problemy, których wystąpienie związane jest z koniecznością nagłego, natychmiastowego przeprowadzenia tej operacji. Takimi stanami są:
Cięcie cesarskie wykonywane jest stosunkowo często w przypadku ciąż wielopłodowych. Taka sytuacja wynika z tego, że ogólnie ten rodzaj ciąży obarczony jest większym ryzykiem wystąpienia różnorodnych powikłań niż w przypadku ciąż jednopłodowych. W takim przypadku wskazaniem do cięcia cesarskiego może być np. różnica masy pomiędzy dwoma płodami sięgająca powyżej 20%, nieprawidłowe położenie któregokolwiek z płodów, czy wystąpienie zespołu TTTS (zespołu przetoczenia krwi między płodami). Cięcie cesarskie w trybie nagłym może być z kolei wykonywane np. wtedy, kiedy pojawi się ryzyko niedotlenienia u któregokolwiek z dzieci.
Część pacjentek zastanawia się, czy jeżeli w pierwszej ciąży miały one cięcie cesarskie, to czy kolejne ciąże również będą musiały być ukończone w taki sam sposób. Otóż niekoniecznie – rzeczywiście przebycie jednego cięcia cesarskiego zwiększa możliwość, że kolejne ciąże trzeba będzie również rozwiązywać w ten sposób (w celu chociażby zapobiegnięcia rozejścia się blizn po pierwszej operacji), jednakże przebycie cięcia cesarskiego nie wyklucza możliwości porodu siłami natury – decyzja o sposobie ukończenia ciąży w takich przypadkach podejmowana jest wyjątkowo indywidualnie, z uwzględnieniem oceny wszelkich korzyści i zagrożeń zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Wstępnym etapem poprzedzającym wykonanie cięcia cesarskiego jest znieczulenie pacjentki. W przypadku, kiedy zabieg jest planowany wcześniej, zazwyczaj wykorzystywane jest znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe (w takiej sytuacji pacjentka nie czuje bólu, a jednocześnie zachowuje ona świadomość). Inaczej jest z kolei w przypadku nagłych cięć cesarskich, które przeprowadzane typowo są u pacjentek znajdujących się w znieczuleniu ogólnym.
Przed rozpoczęciem ingerencji chirurgicznej skóra brzucha pacjentki jest dezynfekowana. Potem wykonywane jest cięcie, zazwyczaj przebiega ono podłużnie w obrębie podbrzusza (cięcie pionowe jest rzadko wykorzystywane). Pierwsze cięcie ma na celu pozwolić lekarzom na dostęp do macicy – konieczne później staje się dokonanie kolejnego nacięcia właśnie w obrębie macicy, i to właśnie ono umożliwia wydobycie dziecka na świat. Pacjentki mogą się obawiać – przecież mogą one być świadome podczas cięcia cesarskiego, wobec czego mogą one widzieć, jak przebiega operacja... Tutaj przyszłe mamy można jednak uspokoić – lekarze przeprowadzają zabieg, będąc oddzieleni od pacjentki parawanem, dzięki czemu operowana nie widzi tego, co się z nią dzieje.
Cięcie cesarskie zakańcza zaopatrzenie wytworzonych u pacjentki nacięć – rany zamykane są za pomocą szwów. Ogólnie łączny czas trwania całego zabiegu (wraz z wprowadzeniem pacjentki w stan znieczulenia) sięga typowo około kilkudziesięciu minut.
Podstawową zaletą cięcia cesarskiego jest to, że operacja ta – w razie istnienia do niej wskazań – pozwala zachować zdrowie zarówno matce, jak i dziecku. Zwolennicy zabiegu podkreślają, że dzięki jego przeprowadzeniu kobiecie oszczędzony zostaje ból, który związany byłby z porodem siłami natury. Oprócz tego po cięciu cesarskim pacjentka nie doświadcza problemów ze współżyciem ani zaburzeń dotyczących oddawania kału, czy moczu (a wszystkie z wymienionych problemów mogą się pojawiać po porodzie naturalnym).
Ukończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego ma kilka różnych wad – nie bez powodu lekarze podkreślają, że operacja ta powinna być przeprowadzana tylko przy istnieniu wskazań. Jako podstawową wadę cięcia wymienić można to, że rekonwalescencja po nim trwa dłużej niż w przypadku porodu siłami natury. Istotne są również różne możliwe komplikacje cięcia cesarskiego, do których zaliczane jest ryzyko:
Niejeden ginekolog spotyka się z pacjentkami, które przed planowym rozwiązaniem oznajmiają, że koniecznie chcą mieć cesarkę. Taka postawa prowadzi do wielu wątpliwości u lekarzy – ogólnie w medycynie nie przeprowadza się przecież zabiegów „na życzenie”, bez istnienia ku temu wyraźnych wskazań. Pacjentki doświadczać mogą jednak znacznego lęku związanego z porodem siłami natury – może więc skoro i tak ciężarna musi podpisać zgodę na zabieg (w którym to dokumencie widnieje informacja o potencjalnych komplikacjach operacji), to warto byłoby uszanować wolę pacjentki i po prostu wykonać u niej cesarskie cięcie?
Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, co więcej – specjaliści przyznają, że jest to zagadnienie po prostu kontrowersyjne. Cięcie cesarskie w końcu z pewnością ma swoje zalety, ma ono jednak również i wady.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spośród wszystkich medycznych specjalności najbardziej interesują mnie aspekty związane z pediatrią i psychiatrią – planuję specjalizować się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Wolne chwile spędzam na czytaniu (nie tylko medycznych pozycji ) oraz staram się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu – jazda na rowerze czy spacery najlepiej mnie relaksują.