Data modyfikacji:

Różnice między porodem naturalnym i indukowanym

Autor: Katarzyna Moryc

Poród to wydarzenie, na które czekasz przez całą ciążę. No dobra, może nie na sam poród, ale na małą osóbkę, którą dzięki niemu powitasz. Niemniej jednak, jest to finał, którego nie unikniesz. Jak będzie wyglądał? Czy zaczniesz rodzić w terminie, czy zaskoczy Cię wcześniej, a może nadejdzie planowany termin i nadal nic nie będzie się działo? A jeśli tak, co wtedy? Wtedy, być może czeka Cię wywołanie porodu, czyli indukcja. Czy poród siłami natury różni się od indukowanego? Zobacz.

 

różnice między porodem naturalnym i indukowanym

 

Poród, niezależnie od tego, co go zapoczątkuje, prowadzi do wydania na świat wyczekiwanego maleństwa. I choć mechanizm jest taki sam, a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, takie porodu różnią się od siebie przebiegiem.

 

Jednym ze sposobów wywołania porodu jest podanie oksytocyny (syntetycznego hormonu wywołującego skurcze) za pośrednictwem kroplówki. Syntetyczna oksytocyna podana w trakcie porodu nie działa w identyczny sposób, jak naturalny hormon wydzielany przez kobiece ciało. Po pierwsze, sztucznie wywołane skurcze różnią się od naturalnych. Te różnice mogą znacząco wpłynąć na dziecko. Na przykład, gdy podana dawka syntetycznej oksytocyny jest zbyt duża, fale skurczów mogą następować bezpośrednio jedna po drugiej, co podnosi napięcie spoczynkowe macicy. Taka nadmierna stymulacja (hiperstymulacja) może pozbawić dziecko koniecznych zapasów krwi oraz tlenu i wywołać zaburzenia czynności serca płodu, zagrożenie dla płodu (co prowadzi do cesarskiego cięcia), a nawet pęknięcie macicy. Te objawy wywołane są wysokim poziomem oksytocyny we krwi, spowodowanym podaniem syntetycznego hormonu kobiecie rodzącej. Oszacowano, że przeciętne dawki stosowane do wywołania lub przyspieszenia postępu porodu sprawiają, że poziom oksytocyny u kobiety będzie 130 do 570 razy wyższy niż ten, który jej ciało wyprodukowałoby naturalnie. Bezpośrednie pomiary tego nie potwierdzają, gdyż poziom hormonu jest bardzo trudny do zmierzenia. Inni badacze sugerują, że podawanie ciągłe tego hormonu przez kroplówkę bardzo różni się od jego naturalnej pulsacyjnej sekrecji i może być odpowiedzialne za niektóre problemy związane z porodem.

 

Oksytocyna oksytocynie nie równa

Oksytocyna uwalniania podczas porodu naturalnego rozprzestrzenia się po organizmie kobiety falami, a jaj natężenie stopniowo się zwiększa, dzięki czemu siła i częstotliwość skurczy rośnie w czasie. Kobieta ma możliwość na „złapanie oddechu” między skurczami i lepsze przygotowanie się do finału. Podawanie oksytocyny podczas indukcji porodu nie daje gwarancji na tą płynność wzrostu intensywności akcji skurczowej. Organizmy matki i dziecka może nie być gotowy na tak gwałtowne zmiany, przez co rośnie poziom stresu.

 

Czy ból zawsze „boli” tak samo? 

Inny jest ból, ale o tym tak naprawdę mogą się przekonać jedynie kobiety, które przeszły zarówno poród siłami natury, jak i indukowany. Z czego wynika ta różnica? To znowu kwestia oksytocyny. Ta uwalniana naturalnie wypływa na receptory bólowe, na co mózg odpowiada wysłaniem przeciwbólowych endorfin. Sztucznie podawana oksytocynie nie potrafi dokonać tego samego – mózg nie zostaje poinformowany o konieczności uwolnienia endorfin, przez co ból jest bardziej odczuwalny.

 

Pozycja podczas porodu, a komfort rodzącej

Kiedyś przyjmowało się, że kobieta ma urodzić w pozycji klasycznej i już. Jednak, okazuje się, że nie każdej kobiecie tak jest najwygodniej. Zależy to od wielu czynników, z budową anatomiczną kobiety, tempem i stopniem zaawansowania porodu oraz ułożeniem dziecka włącznie. Pozycja do porodu odgrywa tu bardzo ważną rolę. Przy porodzie sn (siłami natury), kobieta zazwyczaj może wybrać dowolną pozycję, dostosowaną do tego, w jakiej czuje się najbardziej komfortowo. W przypadku porodu indukowanego, możliwość poruszania się podczas akcji porodowej często jest znacznie ograniczona z powodu podłączonych urządzeń do monitorowania parametrów życiowych dziecka, czy kroplówki z oksytocyną.

 

 


Ochrona przed niedotlenieniem

Według lekarzy, oksytocyna produkowana podczas porodu siłami natury przenika do mózgu dziecka i pomaga go chronić przed niedotlenieniem w czasie całego porodu. Syntetyczna oksytocyna zaburza zdolność do produkowania tej naturalnej.

 

 

Ryzyko powikłań poporodowych

Oksytocyna uwolniona w ostatnim etapie porodu odpowiada nie tylko zbudowanie więzi z dzieckiem, ale także minimalizuje krwawienie po porodzie, wydalenie łożyska oraz obkurczanie macicy i naczyń krwionośnych. Przy porodzie indukowanym dawkę określa się umownie, co może powodować, że krwawienie w połogu może być intensywniejsze i może trwać dłużej.

 

Nie ma co demonizować porodów indukowanych, zwłaszcza że niekiedy ingerencja medyczna jest konieczna, ale nie ulega wątpliwości, że poród zainicjowany naturalnie jest lepszy, rzadziej kończy się cesarskim cięciem, zazwyczaj trwa krócej i bywa mniej bolesny. A jeśli termin porodu masz już za sobą i nadal nic się nie dzieje, może warto sięgnąć po naturalne sposoby przyspieszania porodu

 

A jakie Wy macie doświadczenia? Same zaczęłyście rodzić, czy Wasz poród był indukowany? A może macie na koncie oba rodzaje porodów? Czułyście różnicę? 

 

Zdjęcie: fotolia.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?