Data modyfikacji:

Oksytocyna na szczęście

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Prawdopodobnie najlepiej poznanym hormonem obecnym podczas porodu jest oksytocyna. Zwana jest "hormonem miłości", ponieważ wydziela się w trakcie aktywności seksualnej, w trakcie męskiego i kobiecego orgazmu, a także w czasie porodu i karmienia piersią. To oksytocyna wyzwala w nas uczucie miłości i altruizmu.

 

oksytocyna hormon miłości

 

Na co dzień z oksytocyną

Oksytocyna jest produkowana w głębi naszego mózgu, w części zwanej podwzgórzem. Przechowywana jest w tylnej części przysadki mózgowej, głównym gruczole dokrewnym, skąd jest pulsacyjnie wydzielana. Jest kluczowym hormonem w prokreacji i pośredniczy w odruchach wyrzutu: nasienia w trakcie męskiego orgazmu, odruchu wypierania płodu w trakcie porodu. Po narodzinach dziecka oksytocyna odpowiada za odruch wyrzutu łożyska oraz odruch uwalniania pokarmu z piersi matki.

 

Okscytocyna podczas porodu

W każdej z tych sytuacji hormon osiąga swój najwyższy poziom sekrecji, ale jest też wydzielana w dużych ilościach w trakcie ciąży, wzmagając wchłanianie substancji odżywczych, redukując stres i pomagając zachować energię przez nasilanie senności. Oksytocyna wywołuje również rytmiczne skurcze macicy w trakcie porodu. Podczas akcji porodowej jej poziom wzrasta dzięki stymulacji receptorów rozciągania w dolnej części pochwy, wraz ze zstępowaniem dziecka w dół. Jej wysoki poziom utrzymuje się po porodzie i szczytuje w trakcie narodzin łożyska, po czym stopniowo opada.

Również dziecko produkuje oksytocynę, której ilość zwiększa się w miarę postępu porodu. W ciągu kilku minut po narodzinach dziecka oboje - matka i dziecko, są "skąpani" w ekstatycznym koktajlu hormonalnym. Dalsze wydzielanie hormonu jest wzmacniane przez kontakt "ciało do ciała" i kontakt wzrokowy, jak również dzięki próbom ssania podejmowanym przez noworodka. Odpowiedni poziom oksytocyny będzie również chronił przed krwotokiem poporodowym przez zapewnienie odpowiednio intensywnych skurczów macicy.

 

Karmienie piersią

Hormon wyzwala odruch uwalniania pokarmu z piersi i jest wydzielana pulsacyjnie, podczas gdy dziecko ssie. W trakcie miesięcy i lat karmienia oksytocyna nadal działa podtrzymując stan relaksu i dobrego odżywienia matki. W przeprowadzonym eksperymencie zostało dowiedzione, że karmienie piersią przez ponad siedem tygodni sprawiło, że matki były spokojniejsze, gdy ich dzieci miały sześć miesięcy, niż matki, które wcale nie karmiły piersią.

 

Zaburzenia wydzielania oksytocyny

Poza funkcją jaką pełni w obszarze prokreacji, hormon ten  odgrywa rolę w sytuacjach, w których pojawia się miłość i altruizm, na przykład podczas jedzenia wspólnego posiłku. Badacze wiążą zaburzenia wydzielania oksytocyny ze schorzeniami takimi jak schizofrenia, autyzm, choroby układu krążenia, czy uzależnienie od narkotyków. Sugerują też, że oksytocyna może wzmagać antydepresyjne działanie leków takich jak fluoksetyna.

 

Zdjęcie: Fotolia by © mario beauregard

cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.
pakowanie torby do szpitala, torba na wyprawkę do szpitala

Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy

2021-03-31
Najlepiej jeśli już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu skompletujesz wszystkie niezbędne rzeczy, które zabierzesz do szpitala. Ale co i ile spakować? Sprawdź nasze propozycje.
wielowodzie w ciąży

Wody płodowe - wielowodzie

2021-03-11
W prawidłowej ciąży , objętość płynu owodniowego w III trymestrze nie powinna przekroczyć 2 litrów. Gdy jest go więcej, mamy do czynienia z wielowodziem. Zobacz, jak się objawia i czym grozi.
cesarskie cięcie

Ile można mieć cesarskich cięć?

2021-03-10
Cięcie cesarskie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyjęciu dziecka tą drogą.