Data publikacji:

Wywołanie porodu - Indukcja porodu

Autor: Katarzyna Michniewska

W większości przypadków pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży donoszony maluch próbuje wydostać się na świat. Gdy jednak dziecku nie spieszy się i nadal pozostaje w brzuchu mamy, mogą pojawić się okoliczności wymuszające zastosowanie indukcji porodu.

indukcja porodu - wywołanie porodu

 

Na czym polega wywołanie porodu?


Wywołanie porodu lub inaczej indukcja porodu to sztuczne wywoływanie czynności skurczowej macicy, które ma na celu urodzenie dziecka siłami natury.


Do wywoływania porodu stosuje się:

 • oksytocynę –hormon powodujący skurcze macicy i wzmagający postęp akcji porodowej;
 • prostaglandyny – hormony przyspieszające rozwieranie się szyjki macicy;
 • amniotomię – przebicie pęcherza płodowego;
 • masaż szyjki macicy - ręczne uciskanie szyjki macicy w celu pobudzenia jej do otwierania się.

 

Wskazania do indukcji porodu

Sztuczne wywołanie porodu jest interwencją w naturę i powinno być stosowane tylko wówczas, gdy jest uzasadnione medycznie. W szczególności wskazaniem do indukcji porodu jest:

 • ciąża przenoszona;
 • stan przedrzucawkowy;
 • konflikt serologiczny;
 • zahamowanie wzrostu płodu;
 • nadmierny wzrost płodu;
 • niewydolność łożyska;
 • zaburzenia tętna płodu;
 • zbyt mała ilość wód płodowych;
 • pęknięcie pęcherza płodowego.

 

Powikłania porodu indukowanego

Wywoływany poród na ogół jest bardziej bolesny od porodu naturalnego, gdyż akcja skurczowa macicy jest bardziej dynamiczna. Częściej konieczne jest również przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Podczas indukcji porodu rośnie także ryzyko powikłań porodowych:

 • uszkodzenia szyjki macicy;
 • przedwczesnego oddzielenia się łożyska;
 • krwotoku poporodowego;
 • niedotlenienia dziecka.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, wywołanie porodu powinno być przeprowadzone tylko w przypadku poważnych zaleceń medycznych.

 

Zdjęcie: Fotolia by © igoraul All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
23-06-2017
Ocena:
Robiłam wszystko by wywołać poród i te przyjemne sposoby ;) i te mniej przyjemne. W końcu TYmek i tak urodził się tydzień po porodzie po podaniu oxytocyny
05-06-2016
Ocena:
jeśli jest możliwość zawsze warto rodzić naturalnie, ale nie zawsze się to udaje
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?