Data modyfikacji:

Wywołanie (indukcja) porodu - Masaż szyjki macicy

Autor: Katarzyna Michniewska

Masaż szyjki macicy to szeroko stosowany zabieg okołoporodowy, który ma na celu przyspieszenie lub rozpoczęcie właściwej akcji porodowej. Ręczny masaż otwiera kanał szyjki macicy pobudzając tym samym kobiecy organizm do wydzielania odpowiedzialnej za postęp porodu oksytocyny.

wizyta u ginekologa

 

Indukcja porodu

Jeśli termin porodu minął, a dziecko nadal nie spieszy się na świat lekarz, aby uniknąć możliwości wystąpienia groźnych powikłań, może zdecydować się na indukcję porodu. Oczywiście wcześniej decyję uzgodni z ciężarną. Sztuczne wywołanie porodu powinno być stosowane tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, zazwyczaj przeprowadzane jest u kobiet, które nie urodziły w terminie (po 42. tygodniu ciąży). W celu wywołania porodu w warunkach szpitalnych najczęściej stosuje się:

 • przebicie pęcherza płodowego;

 • podawanie kroplówki z oksytocyną;

 • masaż szyjki macicy.

 • Na czym polega masaż szyjki macicy?

  W okolicach terminu porodu szyjka macicy powinna się naturalnie rozwierać pod wpływem skurczy. Jednak nie zawsze się tak dzieje. Jeśli szyjka macicy nie chce otworzyć się samodzielnie, można jej w tym pomóc manualnie poprzez masaż szyjki macicy. Podczas masażu lekarz lub położna wprowadza palec między szyjkę macicy a pęcherz płodowy i delikatnie odkleja jego dolny biegun od ścian macicy. Dzięki temu zachęca organizm do samodzielnego wytwarzania hormonów niezbędnych do wywołania porodu.

  Masaż szyjki macicy - za i przeciw

  Masaż znacznie przyspiesza uzyskanie pełnego rozwarcia, które jest niezbędne do przeprowadzenia akcji porodowej. Dzięki stymulacji skróceniu ulega czas porodu co niejednokrotnie pozwala uniknąć wykonania cesarskiego cięcia. Sam zabieg ma też swoje minusy. Ponieważ szyjka macicy jest silnie ukrwiona i unerwiona jej masaż jest nieprzyjemny i bolesny. Może także prowadzić do przykrych konsekwencji, m.in. mikrourazów na szyjce, obfitych krwawień, a w skrajnych przypadkach pęknięcia szyjki macicy. Jednakże pomimo skutków ubocznych masaż szyjki jest zabiegiem pozwalającym na skuteczne wywołanie porodu.

  Zdjęcie: Fotolia by © endostock All right reserved


  Autor

  Katarzyna Michniewska

  Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

  Komentarze
  07-02-2018
  Ocena:
  Dobrze wiedzieć. Trzeba być przygotowanym na różny rozwój sytuacji
  jak przygotować się do porodu

  Jak przygotować się do porodu?

  2023-04-23
  Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
  łyżeczkowanie macicy po porodzie

  Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

  2022-12-14
  Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
  wywoływanie porodu balonikiem

  Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

  2022-10-16
  Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
  Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

  Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

  2022-08-14
  Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
  Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

  Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

  2022-08-06
  Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
  Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

  Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

  2022-08-05
  Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
  noworodek

  36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

  2022-07-03
  O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.