Wywołanie (indukcja) porodu - Masaż szyjki macicy

Data:

Masaż szyjki macicy to szeroko stosowany zabieg okołoporodowy, który ma na celu przyspieszenie lub rozpoczęcie właściwej akcji porodowej. Ręczny masaż otwiera kanał szyjki macicy pobudzając tym samym kobiecy organizm do wydzielania odpowiedzialnej za postęp porodu oksytocyny.wizyta u ginekologa

 

Indukcja porodu

Jeśli termin porodu minął, a dziecko nadal nie spieszy się na świat lekarz, aby uniknąć możliwości wystąpienia groźnych powikłań, może zdecydować się na indukcję porodu. Oczywiście wcześniej decyję uzgodni z ciężarną. Sztuczne wywołanie porodu powinno być stosowane tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, zazwyczaj przeprowadzane jest u kobiet, które nie urodziły w terminie (po 42. tygodniu ciąży). W celu wywołania porodu w warunkach szpitalnych najczęściej stosuje się:

  • przebicie pęcherza płodowego;

  • podawanie kroplówki z oksytocyną;

  • masaż szyjki macicy.

Na czym polega masaż szyjki macicy?

W okolicach terminu porodu szyjka macicy powinna się naturalnie rozwierać pod wpływem skurczy. Jednak nie zawsze się tak dzieje. Jeśli szyjka macicy nie chce otworzyć się samodzielnie, można jej w tym pomóc manualnie poprzez masaż szyjki macicy. Podczas masażu lekarz lub położna wprowadza palec między szyjkę macicy a pęcherz płodowy i delikatnie odkleja jego dolny biegun od ścian macicy. Dzięki temu zachęca organizm do samodzielnego wytwarzania hormonów niezbędnych do wywołania porodu.

Masaż szyjki macicy - za i przeciw

Masaż znacznie przyspiesza uzyskanie pełnego rozwarcia, które jest niezbędne do przeprowadzenia akcji porodowej. Dzięki stymulacji skróceniu ulega czas porodu co niejednokrotnie pozwala uniknąć wykonania cesarskiego cięcia. Sam zabieg ma też swoje minusy. Ponieważ szyjka macicy jest silnie ukrwiona i unerwiona jej masaż jest nieprzyjemny i bolesny. Może także prowadzić do przykrych konsekwencji, m.in. mikrourazów na szyjce, obfitych krwawień, a w skrajnych przypadkach pęknięcia szyjki macicy. Jednakże pomimo skutków ubocznych masaż szyjki jest zabiegiem pozwalającym na skuteczne wywołanie porodu.

Zdjęcie: Fotolia by © endostock All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
7-2-2018
Ocena:
Dobrze wiedzieć. Trzeba być przygotowanym na różny rozwój sytuacji