Data publikacji:

Cesarskie cięcie

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Ponad 40 procent porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie. Zdaniem lekarzy to zbyt duży odsetek, bo interwencja chirurgiczna towarzysząca przyjściu na świat dziecka nie pozostaje obojętna dla zdrowia zarówno matki, jak i noworodka. Są jednak sytuacje, w których cesarskie cięcie jest bezpieczniejsze niż naturalne rozwiązanie. Sprawdźmy więc jakie są wskazania do „cesarki”.

 

cesarskie cięcie

 

Kiedy cesarkę można zaplanować?

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarze rozcinają powłoki brzuszne i część macicy, by wyjąć dziecko z łona matki. Obecnie najczęściej linia cięcia przebiega poziomo. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników już kilka lat temu opracowało oficjalnie rekomendacje dotyczące wskazań i przebiegu cesarki, dzieląc je według stopnia pilności.

W sytuacji, gdy zabieg planowany jest z wyprzedzeniem, a ciężarna bez obaw może oczekiwać na jego termin mówimy o tzw. wskazaniach elektywnych. Najczęściej lekarz podejmuje decyzje na temat zabiegu na podstawie informacji o stanie zdrowia kobiety, o których dowiaduje się podczas przebiegu ciąży (lub nawet wcześniej).

Wśród wskazań do planowanej cesarki są m.in:

 • nieprawidłowe położenie płodu (miednicowe, poprzeczne, skośne). W przypadku pierwszego porodu niemal zawsze każde inne położenie płodu niż główkowe jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. W kolejnych ciążach lekarze podejmują próby  przyjęcia  porodu siłami natury również przy położeniu miednicowym,
 • wady anatomiczne miednicy,
 • makrosomia (czyli nadmierna masa płodu) przekraczająca 4500 g,
 • w przypadku ciężarnej chorej na cukrzycę ciążową waga płodu będąca wskazaniem do cesarski to 4250g,
 • łożysko przodujące,
 • operacje w obrębie pochwy i macicy, które miały miejsce do pół roku przed ciążą są wskazaniem do cesarski. Ryzyko pęknięcia macicy przy porodzie siłami natury po cesarce jest niewielkie, ale dla bezpieczeństwa przyjmuje się, że odstęp między porodami powinien wynosić co najmniej 18 miesięcy. 

Sporą grupę wskazań do cesarki stanowią też wskazania pozapołożnicze. Decyzje o rozwiązaniu ciąży w drodze cesarskiego cięcia podejmuje się indywidualnie dla każdej ciężarnej w wyniku decyzji interdyscyplinarnego zespołu (najczęściej ginekologa oraz lekarza specjalisty z zakresu, którego dotyczy schorzenie). Wśród wskazań z tej grupy wyróżnia się:

 • wskazania karidiologiczne (np. dotyczące niewydolności krążenia),
 • wskazania pulmonologiczne (niewydolność oddechowa, ograniczenie pojemności płuc),
 • wskazania okulistyczne (np. w przypadku zagrożenia odwarstwienie siatkówki oka),
 • wskazania ortopedyczne (zmiany w kręgosłupie, wady w budowie miednicy),
 • wskazania neurologiczne (przypadki rozpatrywane indywidualnie),
 • wskazania psychiatryczne (brak akceptacji porodu siłami natury i nastawienie lękowe do porodu).

 

 

Czasem decyzję trzeba podejmować szybko

Zdarza się również, że chociaż lekarz regularnie monitoruje stan zdrowia przyszłej mamy oraz rozwój płodu i niemal do końca ciąży nic nie wskazuje na to, by konieczne było cesarskie cięcie, sytuacja może się diametralnie zmienić. Do niespodziewanych komplikacji może dojść przed samym porodem lub już podczas akcji na sali porodowej. W tej grupie wskazań lekarze wyróżniają wskazania pilne i naglące oraz wskazania natychmiastowe (nagłe).

Chodzi szczególnie o:

 • nieprawidłowe ułożenie główki (m.in. wstawiania się twarzyczkowe),
 • brak postępu porodu mimo akcji skurczowej (niewystarczające rozwarcie szyjki macicy),
 • „zabarykadowanie się” płodu w kanale rodnym,
 • ryzyko zamartwicy płodu (nieprawidłowy zapis KTG, spadki tętna, przyspieszone bicie serca płodu),
 • nagłe, silne krwawienie z dróg rodnych (często objaw przedwczesnego oddzielania się łożyska),
 • ogólne pogorszenie się stanu rodzącej (m.in. stan przedrzucawkowy),
 • ryzyko infekcji wewnątrzmacicznej.

 

To nie jest zabieg dla wszystkich kobiet

Jak podkreślają lekarze, wskazaniem do cięcia cesarskiego nie są z pewnością: prośba pacjentki, choroby tarczycy, cukrzyca i cholestaza ciążowa oraz nadciśnienie tętnicze, czy otyłość kobiety. Zwykle cesarski nie wykonuje się również w przypadku ciąży obumarłej i wad genetycznych płodu.

Wiele kobiet, bojąc się bólu związanego z porodem siłami natury, nie bierze pod uwagę listy niebezpieczeństw i powikłań związanych z cesarskim cięciem. Choć jest to zabieg powszechny, lekarze wciąż traktują go jako poważną operację, a nie działanie „kosmetyczne”. Szczególnie, że wiąże się on z ryzykiem powikłań, bólem, infekcjami i często również z przedłużonym pobytem w szpitalu. Zdarza się, że po cesarce pacjentka o wiele dłużej wraca do swojej dawnej kondycji niż w wyniku porodu siłami natury.

Jednak idąc na porodówkę, pamiętajmy, że to jedno z tych miejsc, w których nie wszystko da się z góry zaplanować.

 

Zdjęcie: fotolia.com


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
06-06-2018
Ocena:
Ja mialam cc i było ok, blizna sie zagoiła szybko i bez slumaczenia bo mialam spray z motherlove i od razu zaczęłam go stosować. Teraz nawet mnie szew nie ciągnie
29-05-2018
Ocena:
Miałam cc, bo córeczka ułożyła się w poprzek i nie dało się jej obrócić. Stres straszny, do tego miałam pecha z blizną, bo brzydko mi się goiła i była bardzo widoczna. Dopiero jak zaczęłam naklejać te plastry sutricon, które kiedyś polecaliście pod artykułem, to zaczęło się z nią coś dziać. Jeszcze naklejam, ale faktycznie jest już dużo ciensza i mało widoczna, tak że dziękuję za polecenia.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?