Data modyfikacji:

Przodujące łożysko

Autor: Joanna Górnisiewicz

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, łożysko to narząd, który zaczyna funkcjonować w 12. tygodniu. Powstaje z tkanek matki (wyściółki macicy) i płodu. Łożysko umożliwia dostarczenie rozwijającemu się dziecku pokarmu i tlenu, a wydalenie dwutlenku węgla i niepotrzebnych produktów przemiany materii. Jego częścią, łączącą dziecko z matką, jest wyjątkowy splot naczyń krwionośnych, czyli pępowina.

 

przodujące łożysko

 

Kiedy mówimy o łożysku przodującym?

Prawidłowo umieszczone łożysko znajduje się na tylnej, przedniej bądź bocznej ścianie macicy lub też na jej dnie. Istotne jest takie jego umiejscowienie, aby szyjka macicy nie została zakryta – taką sytuację nazywa się właśnie łożyskiem przodującym. W miarę jak dziecko rośnie, łożysko przesuwa się ku górze, jeśli jednak pojawią się krwawienia, może to być pierwszy sygnał, że coś jest z położeniem łożyska nie tak. Takie krwawienie w ciąży jest przeważnie obfite i bezbolesne, co jest dość charakterystycznym objawem.

 

Zagrożenie ciąży, czy nie?

Łożysko przodujące potwierdzić może tylko badanie lekarskie przy pomocy USG. Jeżeli łożysko przoduje przed 20. tygodniem ciąży, ale przyszła mama nie krwawi (bądź był to tylko epizod) to przeważnie nie wymaga hospitalizacji i choć lekarz zaleci odpoczynek oraz rezygnację z seksu, to stan taki nie jest zagrożeniem ciąży. Jest też duża szansa, że łożysko jeszcze się przesunie ku górze.

Natomiast jeżeli stan ten utrzymuje się nadal (także po 30. tygodniu trwania ciąży) lub towarzyszy mu krwawienie, to lekarz zaleci pobyt w szpitalu, bądź bardzo spokojny tryb życia (leżenie, unikanie wysiłku) i częstsze wizyty lekarskie. Przebieg ciąży może być spokojny, natomiast zakończenie jej powinno nastąpić przez cesarskie cięcie. W pewnych sytuacjach lekarze mogą podawać środki przyspieszające rozwój płuc u płodu, gdy istnieje obawa, że do porodu dojdzie przedwcześnie.

 


Zwiększone ryzyko występowania łożyska przodującego

U niektórych kobiet ryzyko pojawienia się tego zaburzenia może być większe, zawłaszcza jeśli występowało we wcześniejszych ciążach. Wszelkie blizny - po cięciu cesarskim, ale też łyżeczkowaniu macicy, mogą sprawić, że łożysko usadowi się niżej niż powinno. Czynnikiem ryzyka jest też ciąża mnoga i zapłodnienie In Vitro.

 

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
30-04-2018
Ocena:
U mnie na szczęście wszystko przebiegło bez problemów tak jak powinno być :)
26-10-2015
Ocena:
czyli jak inwestowac, to najlepiej w sprawdzona, np supermami poduszke?
12-10-2015
Ocena:
dla bezpieczenstwa duzo leżałam na supermami poduszce, ktora zostala mi do dzisiaj..nie wyobrazam sobie snu na innej poduszce niz ta
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.
jakie środki na uspokojenie w ciąży?

Środki na uspokojenie w ciąży - jak możemy sobie pomóc?

2021-03-03
Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać? Na te i setki innych pytań znajdziesz odpowiedź na Dzidziusiowo.pl
drętwiejące ręce w ciąży

Drętwiejące ręce w ciąży

2021-03-01
Drętwiejące ręce w ciąży to jedna z dolegliwości dotykających przyszłe mamy. Pojawia się najczęściej w II trymestrze i jest dokuczliwa czasem aż do kilku tygodniu po porodzie. Sprawdź, jak ją leczyć.
czego unikać w ciąży?

Czego nie robić w ciąży? Lista rzeczy, których należy unikać aby nie poronić

2021-02-18
Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas. Niektórzy będą Cię rozpieszczać i wyręczać niemal we wszystkim czego spróbujesz się dotknąć. Inni, przekonani, że...