Przodujące łożysko

Data:

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, łożysko to narząd, który zaczyna funkcjonować w 12. tygodniu. Powstaje z tkanek matki (wyściółki macicy) i płodu. Łożysko umożliwia dostarczenie rozwijającemu się dziecku pokarmu i tlenu, a wydalenie dwutlenku węgla i niepotrzebnych produktów przemiany materii. Jego częścią, łączącą dziecko z matką, jest wyjątkowy splot naczyń krwionośnych, czyli pępowina.

 

przodujące łożysko

 

Kiedy mówimy o łożysku przodującym?

Prawidłowo umieszczone łożysko znajduje się na tylnej, przedniej bądź bocznej ścianie macicy lub też na jej dnie. Istotne jest takie jego umiejscowienie, aby szyjka macicy nie została zakryta – taką sytuację nazywa się właśnie łożyskiem przodującym. W miarę jak dziecko rośnie, łożysko przesuwa się ku górze, jeśli jednak pojawią się krwawienia, może to być pierwszy sygnał, że coś jest z położeniem łożyska nie tak. Takie krwawienie w ciąży jest przeważnie obfite i bezbolesne, co jest dość charakterystycznym objawem.

 

Zagrożenie ciąży, czy nie?

Łożysko przodujące potwierdzić może tylko badanie lekarskie przy pomocy USG. Jeżeli łożysko przoduje przed 20. tygodniem ciąży, ale przyszła mama nie krwawi (bądź był to tylko epizod) to przeważnie nie wymaga hospitalizacji i choć lekarz zaleci odpoczynek oraz rezygnację z seksu, to stan taki nie jest zagrożeniem ciąży. Jest też duża szansa, że łożysko jeszcze się przesunie ku górze.

Natomiast jeżeli stan ten utrzymuje się nadal (także po 30. tygodniu trwania ciąży) lub towarzyszy mu krwawienie, to lekarz zaleci pobyt w szpitalu, bądź bardzo spokojny tryb życia (leżenie, unikanie wysiłku) i częstsze wizyty lekarskie. Przebieg ciąży może być spokojny, natomiast zakończenie jej powinno nastąpić przez cesarskie cięcie. W pewnych sytuacjach lekarze mogą podawać środki przyspieszające rozwój płuc u płodu, gdy istnieje obawa, że do porodu dojdzie przedwcześnie.

 

Zwiększone ryzyko występowania łożyska przodującego

U niektórych kobiet ryzyko pojawienia się tego zaburzenia może być większe, zawłaszcza jeśli występowało we wcześniejszych ciążach. Wszelkie blizny - po cięciu cesarskim, ale też łyżeczkowaniu macicy, mogą sprawić, że łożysko usadowi się niżej niż powinno. Czynnikiem ryzyka jest też ciąża mnoga i zapłodnienie In Vitro.

 

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
30-4-2018
Ocena:
U mnie na szczęście wszystko przebiegło bez problemów tak jak powinno być :)
26-10-2015
Ocena:
czyli jak inwestowac, to najlepiej w sprawdzona, np supermami poduszke?
12-10-2015
Ocena:
dla bezpieczenstwa duzo leżałam na supermami poduszce, ktora zostala mi do dzisiaj..nie wyobrazam sobie snu na innej poduszce niz ta