Data modyfikacji:

Przodujące łożysko

Autor: Joanna Górnisiewicz

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, łożysko to narząd, który zaczyna funkcjonować w 12. tygodniu. Powstaje z tkanek matki (wyściółki macicy) i płodu. Łożysko umożliwia dostarczenie rozwijającemu się dziecku pokarmu i tlenu, a wydalenie dwutlenku węgla i niepotrzebnych produktów przemiany materii. Jego częścią, łączącą dziecko z matką, jest wyjątkowy splot naczyń krwionośnych, czyli pępowina.

 

przodujące łożysko

 

Kiedy mówimy o łożysku przodującym?

Prawidłowo umieszczone łożysko znajduje się na tylnej, przedniej bądź bocznej ścianie macicy lub też na jej dnie. Istotne jest takie jego umiejscowienie, aby szyjka macicy nie została zakryta – taką sytuację nazywa się właśnie łożyskiem przodującym. W miarę jak dziecko rośnie, łożysko przesuwa się ku górze, jeśli jednak pojawią się krwawienia, może to być pierwszy sygnał, że coś jest z położeniem łożyska nie tak. Takie krwawienie w ciąży jest przeważnie obfite i bezbolesne, co jest dość charakterystycznym objawem.

 

Zagrożenie ciąży, czy nie?

Łożysko przodujące potwierdzić może tylko badanie lekarskie przy pomocy USG. Jeżeli łożysko przoduje przed 20. tygodniem ciąży, ale przyszła mama nie krwawi (bądź był to tylko epizod) to przeważnie nie wymaga hospitalizacji i choć lekarz zaleci odpoczynek oraz rezygnację z seksu, to stan taki nie jest zagrożeniem ciąży. Jest też duża szansa, że łożysko jeszcze się przesunie ku górze.

Natomiast jeżeli stan ten utrzymuje się nadal (także po 30. tygodniu trwania ciąży) lub towarzyszy mu krwawienie, to lekarz zaleci pobyt w szpitalu, bądź bardzo spokojny tryb życia (leżenie, unikanie wysiłku) i częstsze wizyty lekarskie. Przebieg ciąży może być spokojny, natomiast zakończenie jej powinno nastąpić przez cesarskie cięcie. W pewnych sytuacjach lekarze mogą podawać środki przyspieszające rozwój płuc u płodu, gdy istnieje obawa, że do porodu dojdzie przedwcześnie.

 


Zwiększone ryzyko występowania łożyska przodującego

U niektórych kobiet ryzyko pojawienia się tego zaburzenia może być większe, zawłaszcza jeśli występowało we wcześniejszych ciążach. Wszelkie blizny - po cięciu cesarskim, ale też łyżeczkowaniu macicy, mogą sprawić, że łożysko usadowi się niżej niż powinno. Czynnikiem ryzyka jest też ciąża mnoga i zapłodnienie In Vitro.

 

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
30-04-2018
Ocena:
U mnie na szczęście wszystko przebiegło bez problemów tak jak powinno być :)
26-10-2015
Ocena:
czyli jak inwestowac, to najlepiej w sprawdzona, np supermami poduszke?
12-10-2015
Ocena:
dla bezpieczenstwa duzo leżałam na supermami poduszce, ktora zostala mi do dzisiaj..nie wyobrazam sobie snu na innej poduszce niz ta
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?