Data modyfikacji:

Przodujące łożysko

Autor: Joanna Górnisiewicz

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, łożysko to narząd, który zaczyna funkcjonować w 12. tygodniu. Powstaje z tkanek matki (wyściółki macicy) i płodu. Łożysko umożliwia dostarczenie rozwijającemu się dziecku pokarmu i tlenu, a wydalenie dwutlenku węgla i niepotrzebnych produktów przemiany materii. Jego częścią, łączącą dziecko z matką, jest wyjątkowy splot naczyń krwionośnych, czyli pępowina.

 

przodujące łożysko

 

Kiedy mówimy o łożysku przodującym?

Prawidłowo umieszczone łożysko znajduje się na tylnej, przedniej bądź bocznej ścianie macicy lub też na jej dnie. Istotne jest takie jego umiejscowienie, aby szyjka macicy nie została zakryta – taką sytuację nazywa się właśnie łożyskiem przodującym. W miarę jak dziecko rośnie, łożysko przesuwa się ku górze, jeśli jednak pojawią się krwawienia, może to być pierwszy sygnał, że coś jest z położeniem łożyska nie tak. Takie krwawienie w ciąży jest przeważnie obfite i bezbolesne, co jest dość charakterystycznym objawem.

 

Zagrożenie ciąży, czy nie?

Łożysko przodujące potwierdzić może tylko badanie lekarskie przy pomocy USG. Jeżeli łożysko przoduje przed 20. tygodniem ciąży, ale przyszła mama nie krwawi (bądź był to tylko epizod) to przeważnie nie wymaga hospitalizacji i choć lekarz zaleci odpoczynek oraz rezygnację z seksu, to stan taki nie jest zagrożeniem ciąży. Jest też duża szansa, że łożysko jeszcze się przesunie ku górze.

Natomiast jeżeli stan ten utrzymuje się nadal (także po 30. tygodniu trwania ciąży) lub towarzyszy mu krwawienie, to lekarz zaleci pobyt w szpitalu, bądź bardzo spokojny tryb życia (leżenie, unikanie wysiłku) i częstsze wizyty lekarskie. Przebieg ciąży może być spokojny, natomiast zakończenie jej powinno nastąpić przez cesarskie cięcie. W pewnych sytuacjach lekarze mogą podawać środki przyspieszające rozwój płuc u płodu, gdy istnieje obawa, że do porodu dojdzie przedwcześnie.

 


Zwiększone ryzyko występowania łożyska przodującego

U niektórych kobiet ryzyko pojawienia się tego zaburzenia może być większe, zawłaszcza jeśli występowało we wcześniejszych ciążach. Wszelkie blizny - po cięciu cesarskim, ale też łyżeczkowaniu macicy, mogą sprawić, że łożysko usadowi się niżej niż powinno. Czynnikiem ryzyka jest też ciąża mnoga i zapłodnienie In Vitro.

 

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
30-04-2018
Ocena:
U mnie na szczęście wszystko przebiegło bez problemów tak jak powinno być :)
26-10-2015
Ocena:
czyli jak inwestowac, to najlepiej w sprawdzona, np supermami poduszke?
12-10-2015
Ocena:
dla bezpieczenstwa duzo leżałam na supermami poduszce, ktora zostala mi do dzisiaj..nie wyobrazam sobie snu na innej poduszce niz ta
Ciąża i zwierzęta domowe

Ciąża i zwierzęta domowe – jak to pogodzić?

2025-01-08
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale co zrobić, gdy w domu są zwierzęta domowe? Czy ich obecność może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy lub dziecka? W artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące ciąży w domu, w którym żyją zwierzęta.
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować.