Data modyfikacji:

Seks w ciąży - unikać czy nie? - Pozycje seksualne w ciąży

Autor: Patrycja Wrotek

Czy seks w ciąży jest na pewno bezpieczny? Jakie pozycje seksualne w ciąży są najlepsze i najwygodniejsze? Sprawdź, kiedy należy zrezygnować z seksu w ciąży.

 

seks w ciąży

 

Czy seks w ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Seks to jeden z ważniejszych elementów relacji.Niektóre pary obawiają się, że uprawiając seks w ciąży mogą zrobić krzywdę dziecku. Zupełnie niepotrzebnie! Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta czuje się dobrze, a lekarz prowadzący nie wyraził sprzeciwu, nie ma powodu, aby z niego rezygnować. Dziecko jest dobrze chronione przez mięśnie macicy, łożysko wody płodowe i czop śluzowy, a występujące podczas orgazmu skurcze macicy dziecko odczuwa jedynie jako delikatne kołysanie.

 

Czasem obawiamy się, że seks w ciąży może doprowadzić do poronienia. Nie ma jednak żadnych badań potwierdzających, że unikanie zbliżeń intymnych w tym okresie ciąży zapobiega poronieniu. Jeśli któreś z partnerów woli zrezygnować z penetracji podczas seksu, można z niej zrezygnować. Również same pieszczoty są bardzo przyjemne, a nierzadko wystarczą do osiągnięcia orgazmu.

 

Po stosunku kobieta może czuć skurcze macicy lub zwiększoną aktywności płodu po orgazmie. Skurcze macicy mogą trwać do 30 minut po stosunku u niektórych kobiet.

 

Seks w ciąży w pierwszym trymestrze

U niektórych par wiadomość o ciąży, zwłaszcza tej nieplanowanej, często wywołuje niechęć do współżycia. To zupełnie normalne. . Obawa przed nieznanym, senność, kiepskie samopoczucie przyszłej mamy czy bardzo częsta dolegliwość w pierwszym trymestrze jaką są mdłości mogą sprawić, że seksualność zdecydowanie schodzi na dalszy plan. Ale gdy tylko zaskoczenie minie przyszli rodzice mogą cieszyć się urokami ciążowego seksu.

 

Pierwszy trymestr niesie za sobą minimalne zmiany. Jak mogą one wpłynąć na Wasze stosunki?:

 • brzuszek jeszcze nie przeszkadza,
 • krągłości pewnych części ciała, których z pewnością nabierasz, są bardzo sexy,
 • od chwili zapłodnienia narządy płciowe stały się mocniej ukrwione, a zatem kobieta może odczuwać większą rozkosz

 


UWAŻAJ na PIERSI!

Niestety w pierwszym trymestrze ciąży często pojawia się nadwrażliwość piersi, która może powodować duży dyskomfort, a nawet ból. W wielu przypadkach podczas pierwszych trzech miesięcy na skutek porannych mdłości i nieustającego zmęczenia ochota na seks może nieco słabnąć.

 

 

***

Odpowiednie pozycje - seks w ciąży

Usiądź na biodrach mężczyzny podpierając się rękoma np. o materac łóżka (patrz rysunek w trzecim trymestrze). W tej pozycji masz kontrolę nad głębokością penetracji, a partner nie urazi Twoich bardzo wrażliwych piersi. Natomiast powolny seks w ułożeniu bocznym idealnie sprawdzi się, gdy jesteś przemęczona lub zmagasz się z mdłościami (patrz rysunek poniżej).

***

seks pozycja boczna

W pierwszych miesiącach ciąży zdarza się, że kobieta odczuwa suchość pochwy. Jeśli Ty również masz z nią problemy, nic nie stoi na przeszkodzie abyście używali żelu nawilżającego. Działa on powierzchownie, a zatem nie przenika do krwi i nie zaszkodzi dziecku. Nie używaj natomiast żadnych chemicznych nawilżaczy.

 

W drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr to pod wieloma względami wyjątkowy czas. Dolegliwości ciążowe zanikają, przyszła mama czuje się zdecydowanie lepiej, często rozkwita. Co więcej ciąża jeszcze jej nie przeszkadza. Brzuszek, choć już widoczny, na razie jest jeszcze na tyle mały, że nie przeszkadza. W sferze seksualnej to zdecydowanie najlepszy czas.

 • większość dolegliwości ustaje, a brzuszek jeszcze nie jest uciążliwy
 • zwiększa się libido,
 • zwiększa się ukrwienie pochwy, dzięki czemu
 • orgazmy zarówno u niej, jak i u niego są wyjątkowo intensywne.

Zachodzące w tym  okresie zmiany hormonalne sprawiają, że ciało kobiety jest wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Organizm przyzwyczaił się już do nowej roli, nabrał równowagi, a zaokrąglony brzuszek tylko dodaje uroku. Piersi staną się jeszcze pełniejsze, zniknie ich nieprzyjemna wrażliwość, a sutki powiększą się i ściemnieją.

 

Po 13. tygodniu można zaobserwować także zwiększenie nawilżenia pochwy. Ciaśniejsze wejście do pochwy w drugim trymestrze, sprawia, że seks w ciąży staje się bardzo satysfakcjonujący.

 

***

Odpowiednia pozycja - seks w ciąży

Dopóki dziecko jest jeszcze malutkie i brzuch nie krępuje ruchów korzystajcie z partnerem z beztroskiego seksu. W tym okresie świetnie sprowadza się pozycja na pieska (patrz rysunek poniżej).

***

pozycje od tyłu

Współżycie w trzecim trymestrze

Na finiszu będzie zdecydowanie trudniej. W trzecim trymestrze kobieta czuje się nieatrakcyjna i ociężała, pojawia się zgaga, parcie na mocz i ... lęk przed przedwczesnym porodem. W tym okresie apetyt na seks zdecydowanie maleje, a kobieta nie czuje się najlepiej:

 • duży brzuch znacznie utrudnia ruchy,
 • dziecko daje mocne kopniaki,
 • a przyszła mama szybko się męczy.

Warto w tym miejscu szczególnie zadbać o mamę. Partner powinien ją dopieszczać i upewniać, że nigdy nie wyglądała lepiej. Przy prawidłowo przebiegającej ciąży lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu nawet w samej końcówce trzeciego trymestru. Przeciwnie, często zalecają aktywność seksualną, bowiem po 38. tygodniu szyjka macicy staje się wrażliwa na zawartą w spermie prostaglandynę, a ta w połączeniu z uwalnianą podczas seksu oksytocyną może przyspieszyć akcję porodową.

 

***

Odpowiednia pozycja - seks w ciąży

Duży brzuszek wyklucza pozycję klasyczną. Dobrym rozwiązaniem jest pozycja boczna (patrz rysunek w pierwszym trymestrze). Odpowiednia też będzie pozycja, w której usiądziesz na biodrach partnera (patrz rysunek poniżej). W takiej pozycji doskonale możesz  kontrolować głębokość penetracji.

***

pozycja na jeźdźca

W ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest znacznie ciaśniejsza. Mężczyznom zazwyczaj podoba się taki stan rzeczy, jednakże dla kobiety  właśnie teraz seks może okazać się nieprzyjemny, a nawet bolesny.

 

Kiedy zrezygnować z seksu w ciąży?

Oczywiście są takie sytuacje, w których warto powstrzymać się od zbliżeń intymnych. Należą do nich:

 • jeżeli ciąża NIE przebiega prawidłowo lub/i gdy lekarz zaleca odpoczynek i unikanie wysiłku,
 • jeśli ciąża przebiega prawidłowo, ale kobieta po stosunku zaczęła krwawić, plamić lub ma bóle w dole brzucha. W takich przypadkach konieczna jest rozmowa z lekarzem. Może to nic takiego i wystarczy zmienić pozycję na mniej "penetrującą" ale może to być objaw pewnych patologii,
 • jeśli jest ryzyko poronienia (poprzednia ciąża zakończona poronieniem lub przedwczesnym porodem) lub porodu przedwczesnego,
 • gdy mamy do czynienia z łożyskiem przodującym,
 • w III trymestrze gdy ciąża jest mnoga,
 • gdy odeszły wody płodowe

Czytaj również:

Poród naturalny - przebieg krok po kroku

Seks po porodzie


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
27-01-2020
Ocena:
by sex był bezpieczny polecam diafragma caya idealna antykoncepcja bez stosowania tabletek
26-08-2016
Ocena:
Moja żona w ciąży nabrała większą chęć na seks. Przed to ja więcej chciałem zbliżenia. Jednak pomimo teraz też chce lecz boję się czasami że coś się stanie naszemu maleństwu. Plusem seksu z ciężarna jest jej wygląd zmienione ciało, a najbardziej to zmienione piękne piersi. Uwielbiam :-)
07-05-2016
Ocena:
Analfabeci
08-04-2016
Ocena:
Witam jestem zdradzany przez kochanke mam 20 lat ona 40 poznałem ja gdy miałem 16 lat była samotna przygarnolem ja do siebie zakochałem się w niej jest śliczna sexowna i dowiedziałem się o zdradzie zdradzila mnie z takim chujem ktury bił zone siedział już parę lat co robic KOCHAM JA jest dobra kobieta uczuciowa zawsze pomoże naprawdę na dobre serce bende o nią walczył bende szedł po trupach nie oddam jej nikomu pomocy co robic Pozdrawiam Milosz
06-04-2016
Ocena:
Witam mam 20 lat i jestem bardzo zazdrosny o moja kobietę ma 40 lat bardzo ja kocham świata za nią nie widzę i jestem zakurwiscie i nią zazdrosny co ma z tym robić.
06-04-2016
Ocena:
Moja ukochana mnie zdradzila w ciarzy i nie wiem kogo dziecko co robic
21-03-2016
Ocena:
Moja zona nabrala wiekszej ochoty niz przed ciaza niema nic wspanialszego niz jej sexy brzusio polecam
21-02-2016
Ocena:
Oj moja żona jest w 5 miesiącu. Mieliśmy kilkumiesięczną przerwę na profilaktyczne leczenie bakterii. Jak mnie dzisiaj dosiadła to było cudowne. Te kształty, te piersi i brzusio fajny. PoLeCam !
08-01-2016
Ocena:
Seks w ciąży jest niewskazany tylko przy konkretnych przeciwwskazaniach a tak to hulaj dusza piekła nie ma :)
09-12-2015
Ocena:
czeba robić DOKŁADNIE jak na rysunku a nie cały czas jenodm strone wtedy wyjdzie nie spirala PS spirala też ładna PS2 EXXXXSstra stronka
18-11-2015
Ocena:
Oj tak. Seks w ciąży jest równie przyjemny co nie w ciąży ;)
25-04-2015
Ocena:
Ja to cierpię z powodu suchości w pochwie :( to trochę przykre w tym okresie
24-01-2015
Ocena:
Ja chce być ciąży.
30-10-2013
Ocena:
Sex w ciąży powinien być nie tylko zalecany ale obowiazkowy:) W końcu po porodzie ze zbliżeniami już gorzej, niestety :( Wiem co mówię, 8 tygodni temu zostałem ojcem
14-10-2013
Ocena:
Moje dziewczyna karmi piersią i największą ochotę na seks ma po każdym karmieniu :).
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?
czy można jeść kiełki w ciąży

Czy można jeść kiełki w ciąży?

2023-03-17
Kiełki roślinne są źródłem wielu cennych substancji odżywczych – minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie niesie za sobą ryzyko zarażenia bakteriami lub pierwotniakami – dlatego w okresie ciąży można jeść je tylko pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy kiełki w ciąży są bezpieczne i po które najlepiej sięgać.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

2023-03-16
Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
czkawka u płodu

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

2023-03-14
Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.
plamienia w 5. tygodniu ciąży

Plamienia w 5. tygodniu ciąży: jakie mogą być przyczyny?

2023-03-13
Plamienia w 5. tygodniu ciąży zawsze wzbudzają głęboki niepokój u przyszłej mamy, choć nie zawsze oznaczają, że w organizmie dzieje się coś złego. Pojawienie się różowej bądź brązowej wydzieliny może świadczyć o tym, że zarodek zagnieżdża się w macicy, może też wynikać z podrażnienia szyjki macicy podczas badania lekarskiego albo w czasie stosunku seksualnego. Sprawdź, kiedy plamienia w 5. tygodniu ciąży mogą zwiastować poronienie i kiedy należy udać się do lekarza.
czy można pić kawę inkę w ciąży

Czy można pić kawę inka w ciąży?

2023-03-12
Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Wymaga modyfikacji nawyków żywieniowych. Zmiany te dotyczą również kawy. W ciąży można pozwolić sobie na jedną filiżankę kawy dziennie. A co z kawą zbożową? Czy można pić kawę inka w ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.