Data modyfikacji:

ZZO - znieczulenie zewnątrzoponowe

Autor: Katarzyna Moryc

Poród już nie musi kojarzyć się wyłącznie z bólem. Nowoczesne formy znieczulenia, jak znieczulenie zewnątrzoponowe są uznawane za bezpieczne dla mamy i dziecka, a do tego mogą oszczędzić rodzącej niepotrzebnego stresu.

 

zzo jak wygląda

 

ZZO - co to takiego?

Znieczulenie zewnątrzoponowe, czyli właśnie ZZO, to forma znieczulenia regionalnego, w której podane pacjentowi leki wywołują przerwanie przewodnictwa nerwowego, czyli działają przeciwbólowo.

Zabieg ten wykonuje anestezjolog po uprzednim znieczuleniu i odkażeniu miejsca wkłucia (kolejne wkłucie i podanie środków do znieczulenia zewnątrzoponowego jest bezbolesne). Następnie, za pomocą igły, lekarz umieszcza cienki, plastikowy cewnik w przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa (przestrzeń ta znajduje się blisko rdzenia kręgowego, ale nie w jego bezpośrednim sąsiedztwie, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia rdzenia jest bliskie zera). Wkłucie wykonuje się między trzecim, a czwartym kręgiem odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przez cewnik preparaty przeciwbólowe docierają do płynu mózgowo-rdzeniowego, przerywają przewodnictwo nerwowe i blokują ból. ZZO jest bardzo skuteczną formą łagodzenia bólu, gdyż zmniejsza jego odczuwanie o 75% - 100%.

Czytaj więcej na temat:

ZZO a przebieg porodu

Aplikacja znieczulenia

Podczas aplikacji ZZO, możliwe są dwa warianty ułożenia kobiety:

 1. cewnik jest zakładany w pozycji bocznej - kobieta leżu na boku z nogami przyciągniętymi do klatki piersiowej),
 2. cewnik jest zakładany w pozycji siedzącej - kobieta siedzi po turecku i jest mocno pochylona do przodu.

W obu przypadkach, wykonywanie znieczulenia jest niemal bezbolesne, a znieczulana kobieta może odczuwać jedynie lekki dyskomfort.Zalety znieczulenia zewnątrzoponowego

 • Rodząca kobieta jest w pełni przytomna i współpracuje z lekarzem i położną.
 • Odczuwane przez kobietę skurcze są łagodne i nie powodują silnego bólu.
 • Współczesne znieczulenia nie ograniczają ruchów rodzącej kobiety.
 • Bezpośrednio po porodzie, mama może przytulić dziecko, a już po kilku chwilach - może przystawić maluszka do piersi.

 

Wady znieczulenia zewnątrzoponowego

 • Niektóre badania wykazują, że podanie ZZO wydłuża II okres porodu.
 • ZZO może zaburzyć tak zwany „pik oksytocynowy”, czyli nagły wyrzut oksytocyny, który następuje przy urodzeniu dziecka. Przyspiesza on i wzmacnia ostatnie skurcze, a także, jest odpowiedzialny za proces „zakochania się matki w dziecku”.
 • Badania pokazują także, że przy porodach z użyciem znieczulenia zewnątrzoponowego częściej dochodzi do konieczności podania oksytocyny w celu przyspieszenia porodu.
 • Choć badania nie wykazały go jednoznacznie, część z nich pokazuje, że istnieje związek ZZO ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niższych wartości ocen w skali Apgar (w 1 i 5 minucie).

 


Powikłania znieczulenia zewnątrzoponowego

Znieczulenie zewnątrzoponowe niesie niewielkie ryzyko powikłań. Do najczęstszych należą:

 • gorączka,
 • zawroty i silne bóle głowy (zazwyczaj występują, gdy dochodzi do przebicia opony twardej w trakcie zakładania znieczulenia),
 • nudności i wymioty,
 • ból pleców,
 • świąd ciała,
 • powstanie krwiaka w przestrzeni zewnątrz oponowej (ryzyko wynosi mniej niż 1 : 150 000),
 • niedociśnienie (występuje u ok. 805 rodzących kobiet)

 

 

Kiedy nie można zastosować ZZO?

To, czy kobieta chce otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe to jedno. Inną sprawą jest czy może. Nie każda z nas kwalifikuje się do otrzymania tego rodzaju znieczulenia. ZZO nie można podać, gdy:

 • kobieta przyjmuje niektóre leki (głównie przeciwzakrzepowe),
 • kobieta cierpi na poważną chorobę układu krwionośnego (np. zaburzenia krzepnięcia krwi, małopłytkowość, chorobę hemolityczną), ma padaczkę lub inną chorobę neurologiczną,
 • lekarz nie jest w stanie znaleźć odpowiedniego miejsca na wkłucie, na przykład z powodu wady kręgosłupa, czy dużej masy ciała, lub gdy kobieta ma świeżą ranę na plecach w obszarze podania ZZO
 • kobieta obficie krwawi podczas porodu,
 • ciężarna jest uczulona na środek znieczulający
 • w szpitalu nie pracuje na stałe anestezjolog,
 • poród jest już w zaawansowanej fazie – podanie znieczulenia zewnątrzoponowego ma sens, gdy rozwarcie wynosi od 3 cm do 7 cm.

Czyta również:

Poród naturalny - przebieg krok po kroku

Późne odcięcie pępowiny to same korzyści dla dziecka


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
21-10-2019
Ocena:
A ja mialam zzo i porod byl bezbolesny jak sie skoncyzky dwie dawki zzo to juz trzeciej nie dostałam i wtedy bylo do oonca porodu 3 h bardzo mnie wtedy bolalo ale juz nie moglam dostać 3 dawki bo bylo blisko rozwiazania ..mogi mialam sztywne nie moglam wstac z lozka zeby pochodzić ale polecam
01-01-2018
Ocena:
Bardzo wydluzylo 2 fazę porodu, oslabilo sile i częstotliwość skurczy. Mam porównanie z poprzednimi dwoma poradami siłami natury bez znieczulenia i nie zdecydowałam sie powtórnie na zzo.
24-08-2015
Ocena:
Troszkę kłamiecie państwo że jest takie bezpieczne... zapraszam na blok porodowy...
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?