Data publikacji:

Mięśnie dna miednicy – do czego służą?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Mięśnie dna miednicy, albo inaczej mięśnie Kegla to grupa mięśni rozciągniętych między kością łonową a ogonową, podtrzymujących organy wewnętrzne. Choć ukryte głęboko w jamie brzusznej są dla każdej kobiety bardzo ważne dlatego warto o nie zadbać.

 

mięśnie dna miednicy mięśnie kegla

 

Po co nam mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla są rodzajem naturalnego hamaka podtrzymującego wewnętrzne narządy na swoim miejscu. Otaczają one okolice cewki moczowej, pochwy i odbytu. Dzięki mięśniom dna miednicy intensywny ruch, śmiech, kaszel czy kichnięcia nie zagrażają stabilności organów wewnętrznych i nie powodują wycieku kału czy moczu. Ale to nie wszystko. Pełnią one również ważną rolę przy porodzie, chronią krocze przed nacięciem i wpływają na poziom doznań seksualnych.

Od dawna już wiadomo, że dzięki odpowiednim ćwiczeniom mięśni Kegla można zapobiec bądź ograniczyć bardzo nieprzyjemną dolegliwość, występującą u kobiet, jaką jest nietrzymanie moczu, a nawet obniżanie i wypadanie narządów rodnych. Stosując proste ćwiczenia każda kobieta może wzmocnić oraz uelastycznić te mięśnie. Silne mięśnie dna macicy lepiej utrzymują rosnące w brzuchu maleństwo, a także ułatwiają poród. Dzięki nabytej podczas ćwiczeń elastyczności mięśnie te trudniej ulegają urazom, co podczas porodu chroni krocze przed popękaniem. Wyćwiczone mięśnie znacznie szybciej wracają do stanu sprzed ciąży. Jeśli chodzi o doznania seksualne, skurcz tych mięśni to naturalna reakcja kobiety podczas przeżywania orgazmu i silnego podniecenia. Odczuwa je również partner. A więc silniejsze mięśnie są jak najbardziej na plus.

 

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia Kegla (nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego lekarza, który w latach 40 XX wieku opracował te ćwiczenia), są bardzo proste i niezauważalne dla otoczenia. Polegają one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Ćwiczenia Kegla można wykonywać w różnych wariantach. My przedstawimy wersję podstawową:
 

  • Napnij mięśnie na klika sekund, później na kilka sekund rozluźnij. Zrób 5 powtórzeń, 3 razy dziennie.
  • Docelowo napinaj mięśnie Kegla przez 8-10 sekund, po czym rozluźniaj. Zrób 5 do 25 powtórzeń. Według zaleceń każde kolejne napięcie mięśni powinno być w miarę możliwości silniejsze.
  • W niektórych podręcznikach można znaleźć bardziej obrazowy opis tych ćwiczeń mówiący, że „by ćwiczyć efektywnie należy wyobrazić sobie, że napinane mięśnie przesuwają w górę windę przystającą na kolejnych piętrach. Gdy osiągnie szczyt, powoli zjeżdża w dół”.
  • Podczas ćwiczeń zawsze napinaj tylko mięśnie dna miednicy. Nogi, pupa, brzuch powinny być maksymalnie rozluźnione.


Każda kobieta, która nauczy się je wykonywać może ćwiczyć niemal o każdej porze dnia i nocy, w każdym miejscu i każdej pozycji, niezależnie od wieku ćwiczącej. W ćwiczeniach Kegla ważna jest wytrwałość i systematyczność, najlepiej ćwiczyć 3 razy dziennie po 5-10 minut.

 

Ale skąd mam wiedzieć gdzie są te mięśnie?

Ponieważ mięśnie Kegla znajdują się wewnątrz jamy brzusznej i nie widzimy ich częstym problemem jest ich lokalizacja. Jak bowiem ćwiczyć mięśnie, które są w bliżej nieokreślonym miejscu? Istnieje kilka możliwości „znalezienia” mięśni dna miednicy u siebie oraz nauczenia się wspomnianych ćwiczeń. Najprostszym z nich jest rozpoczęcie nauki w toalecie. Podczas oddawania moczu należy powstrzymać strumień. Do tej czynności konieczne są właśnie mięśnie dna macicy. Lekarze nie zalecają ćwiczenia samych mięśni podczas oddawania moczu - wstrzymuje to opróżnienie cewki moczowej i może prowadzić do zapalenia. Jednak w ten sposób najlepiej je zlokalizować i poczuć. Innym sposobem jest położenie się na podłodze, włożenie 2. palców do pochwy i próba ich zaciśnięcia. Jeśli poczułaś ucisk, brawo, odkryłaś mięśnie Kegla. Jeśli te sposoby zawiodą w identyfikacji tej grupy mięśni na pewno pomoże ginekolog, poinstruuje też jak je ćwiczyć.

 

Ciąża a ćwiczenia Kegla

Mięśnie dna macicy pełnią bardzo ważną rolę podczas ciąży i porodu, dlatego warto je ćwiczyć w stanie błogosławionym. Jednakże zanim zaczniesz ćwiczenia w ciąży, spytaj swojego lekarza gdyż nie zawsze można je ćwiczyć w tym okresie. Teoretycznie też do ćwiczeń można wrócić 24 godziny po porodzie, jednak również w tej kwestii najlepiej poradzić się lekarza.

 

Zdjęcie: Fotoliafot. by © Odelia Cohe


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

prezent dla przyszłych rodziców

Jaki kupić prezent dla przyszłych rodziców? Inspiracje

2025-01-20
Wybór odpowiedniego prezentu dla przyszłych rodziców nie należy do najprostszych zadań. Najlepiej, jeśli taki upominek jest zarówno praktyczny, jak i wyjątkowy. Jeśli zastanawiasz się, co dla przyszłych rodziców będzie najlepsze, przygotowaliśmy kilka inspiracji, które pomogą Ci znaleźć idealny prezent. Zapraszamy do lektury!
pasy bezpieczeństwa w ciąży

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

2024-11-11
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!