Zapalenie pęcherza i dróg moczowych
Zapalenie dróg moczowych to niezbyt groźna, ale bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na popularne zapalenie pęcherza narażone są głównie kobiety, bowiem ich cewka moczowa jest znacznie krótsza i szersza od męskiej. Z tego właśnie powodu zdecydowana większość kobiet przynajmniej raz w życiu ‘złapała wilka’.
Częste oddawanie moczu nie musi oznaczać infekcji. Do łazienki chodzimy częściej także wtedy, gdy jesteśmy w ciąży lub po prostu denerwujemy się. Jeśli jednak siusianiu towarzyszy ból i pieczenie, a mimo dużego parcia na pęcherz nie możemy się załatwić, to zapewne dopadła nas infekcja układu moczowego.
Zapalenie pęcherza - kobieca przypadłość
Zapalenie dróg moczowych dotyczy głównie kobiet. Ich krótka, bo mająca tylko 4 cm cewka moczowa (męska jest 4-5 razy dłuższa), ułatwia zarazkom szybkie dotarcie do pęcherza. Z nieznanych powodów natura umieściła też cewkę blisko odbytu ułatwiając tym samym przenoszenie się bakterii. Po skorzystaniu z toalety podcieraj się od przodu do tyłu w stronę odbytu. Odwrotny ruch ułatwi bakteriom przedostanie się do dróg moczowych i pochwy
Seks, a zapalenie pęcherza
Dawniej zakażenie dróg moczowych nazywano ‘chorobą miodowego miesiąca’. W tym okresie młode pary znacznie częściej uprawiały seks, a nie zachowując przy tym odpowiedniej higieny były bardziej podatne na infekcje bakteryjne. Dodatkowo kobiety podatne są na infekcje dróg rodnych, a z pochwy bakterie w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniają się na drogi moczowe. Dlatego lekarze zalecają, aby po stosunku profilaktycznie zrobić siusiu i dokładnie podmyć się. Jeśli jakieś bakterie dostały się do dróg moczowych, od razu zostaną wypłukane.
Na zapalenie pęcherza częściej chorują kobiety współżyjące seksualnie. Wywołane infekcją bakteryjną kłopoty z pęcherzem moczowym występuje prawie 13 razy rzadziej u zakonnic niż u pozostałych kobiet.
E coli – ‘upierdliwa’ bakteria
Najczęstszym sprawcą infekcji układu moczowego są bakterie - Escherichia coli – pałeczki okrężnicy, które są powszechnie obecne w naszych organizmach. Zapalenie pęcherza może być też spowodowane przez chlamydię – bakterie przenoszone drogą płciową. Drobnoustroje te potrafią na bardzo długo zadomowić się w pęcherzu i nerkach powodując nawracające zapalenia dróg moczowych. Dlatego jeśli cierpisz na częste problemy z pęcherzem lekarz powinien skierować Cię na posiew moczu i oznaczyć antybiogram, aby ocenić na jakie antybiotyki wrażliwy jest, wszystkiemu winny, zarazek.
Ryzyko zapalenia pęcherza jest większe u osób cierpiących na cukrzycę, kamice nerkową, zapalenie pochwy oraz u osób cierpiących na wady układu moczowego.
Profilaktyka zapalenia pęcherza
- Pij co najmniej 2 litry płynów dziennie np. wody, herbatek ziołowych i soków z żurawiny, czarnej porzeczki lub grapefruita - mają dużo witaminy C i zakwaszają mocz
- Unikaj alkoholu, kofeiny i bardzo ostrych przypraw - drażnią pęcherz
- Zachowaj odpowiednią higienę
- Do higieny intymnej używaj płynów nie naruszającej naturalnej flory bakteryjnej
- Podczas menstruacji zmieniaj często podpaski, tampony
- Przed i po stosunku oddaj mocz i podmyj się
- Noś bawełnianą bieliznę i przewiewne ubrania
- Ubieraj się stosownie do temperatury, tak by nie przemarznąć
- Nie wstrzymuj moczu
Objawy zapalenia pęcherza i dróg moczowych
- uczucie parcia na pęcherz przy jednoczesnym wydalaniu bardzo niewielkiej ilości moczu
- piekący ból przy oddawaniu moczu
- mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu
- niekiedy podwyższona temperatura
- ból w dole brzucha
- zasadowe pH moczu
- podwyższona liczba białka w moczu
- podwyższona liczba leukocytów i krwinek czerwonych
Diagnostyka infekcji dróg moczowych
Badanie ogólne oraz posiew moczu pozwalają stwierdzić jakie bakterie są odpowiedzialne za chorobę i jakie leczenie należy wdrożyć. Przy nawracających zapaleniach wskazane jest wykonanie USG układu moczowego.
Mocz potrzebny do wykonania badania najlepiej jest pobrać z samego rana. Przed siusianiem należy się starannie podmyć. Możesz też wsunąć do pochwy gazik - w ten sposób do moczu nie dostanie się wydzielina z pochwy, która może zafałszować wyniki. Ważne, żeby mocz pobierać z tzw. środkowego strumienia.
Leczenie zapalenia pęcherza
Leczenie stanów zapalnych pęcherza polega głównie na:
- trwającej 7-10 dni antybiotykoterapii
- przyjmowaniu leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych
- przyjmowaniu ziołowych i żurawinowych preparatów odkażających
- przyjmowaniu minimum 2 litrów płynów dziennie np. soku z żurawin, grapefruita, czarnej porzeczki lub herbatek moczopędnych np. z pokrzywy, liści brzozy, skrzypu oraz perzu
- przyjmowaniu witaminy C (przynajmniej 140 mg dziennie)
- wygrzewaniu pęcherza
- nasiadówkach w ciepłej wodzie z dodatkiem naparu np. z szałwii lub rumianku
Ból występujący podczas oddawania moczu możesz złagodzić siusiając w ciepłej wodzie.
Powikłania infekcji pęcherza
Zapalenie dróg moczowych nie jest niebezpieczne, jednak zaniedbany stan zapalny może doprowadzić nawet do zakażenia nerek. Wówczas może pojawić się tępy, czasem kłujący ból w dole pleców, ogólne osłabienie i podwyższona temperatura.
Zdjęcie: Fotolia by © Andreas Gradin All rights reserved
z "cudownymi" wodami na różne przypadłości. Sama zastanawiam się czy nie zamówić wody Hanna - woda-lecznicza.pl