Data publikacji:

PMS – co to jest? Objawy psychiczne i fizyczne a ciąża

Drażliwość, ból piersi i podbrzusza, obrzęki, biegunki lub zaparcia – to tylko kilka z ponad 300 opisanych objawów PMS. Co to takiego? PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, dotyka wielu kobiet w każdym wieku. Na kilka lub kilkanaście dni przed menstruacją samopoczucie fizyczne i psychiczne kobiety może gwałtownie się pogorszyć. Dlaczego kobiety cierpią na PMS? Jak odróżnić go od ciąży? Oto najważniejsze informacje na temat PMS.

kobieta w ciąży

PMS – kiedy się pojawia?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego pojawia się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, czyli w fazie lutealnej. To właśnie wtedy zwiększa się poziom progesteronu, odpowiedzialnego za większość objawów PMS. Co to oznacza dla kobiety? Wysoki poziom progesteronu powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, zwiększa skłonność do powstawania wykwitów skórnych czy też pojawiania się nadwrażliwości piersi na dotyk.

Objawy PMS mogą różnić się od siebie u poszczególnych kobiet, a także zmieniać się u tej samej pani w kolejnych cyklach. Część kobiet, które odczuwają wyjątkowo silne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, powinno zasięgnąć porady ginekologa.

PMS – objawy fizyczne

PMS daje szerokie spektrum objawów ze strony całego organizmu. Najczęściej pojawiają się nadwrażliwość i ból piersi oraz zatrzymywanie wody w organizmie. Oba objawy utrzymują się nawet przed kilkanaście dni w miesiącu. Na kilka dni przed menstruacją częste są biegunki lub zaparcia, bóle głowy i stawów, wzdęcia brzucha i ból okolicy lędźwiowej.

Ponadto na twarzy widoczny jest trądzik. Wiele pań odczuwa również zwiększenie apetytu, kołatanie serca oraz spadek libido. Na dzień – dwa przed miesiączką i w czasie jej trwania zauważalne są dodatkowo obrzęki nóg.

PMS – objawy psychiczne

Objawy psychiczne w zespole napięcia przedmiesiączkowego w łagodnej postaci ograniczają się do huśtawek nastrojów, drażliwości i płaczliwości. Część kobiet odczuwa niepokój i stany lękowe oraz skarży się na problemy z koncentracją. PMS mogą towarzyszyć również problemy ze snem w nocy oraz senność w ciągu dnia. W nasilonej postaci PMS objawy emocjonalne są na tyle uciążliwe, że codzienne funkcjonowanie kobiety jest poważnie zaburzone.

Objawy PMS a ciąża

Panie starające się o dziecko zastanawiają się często, czy PMS wyklucza ciążę. Pierwsze objawy ciąży są podobne do objawów zespołu miesiączkowego. W obu przypadkach kobiety zauważają pogorszenie stanu cery, obrzęki, drażliwość oraz bolesność piersi. Jedynie bardzo dobra znajomość własnego organizmu i cyklu miesięcznego umożliwia paniom odróżnienie objawów ciąży od pojawiającego się co miesiąc PMS.

PMS a ciąża – jak je odróżnić?

Jedynym sposobem, by sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia, jest wykonanie testu ciążowego. Test daje wiarygodny wynik w pierwszym dniu oczekiwanej miesiączki. W przypadku najczulszych zestawów, możliwe jest potwierdzenie ciąży już na tydzień przed menstruacją, jednak na tym etapie wynik może być fałszywie ujemny.

Jak złagodzić PMS?

W celu złagodzenia objawów PMS powinno się sięgnąć na początku po naturalne metody. Picie ziół o działaniu moczopędnym pomaga zwalczać obrzęki, a melisa łagodzi napięcie emocjonalne. Ruch na świeżym powietrzu i ćwiczenia relaksacyjne zmniejszają problemy związane z zaparciami, a na biegunki pomaga kilkudniowe ograniczenie ilości błonnika w diecie.

Jeśli naturalne metody łagodzenia PMS są niewystarczające, powinno się zasięgnąć porady lekarskiej. Ginekolog może zalecić przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, leków moczopędnych oraz łagodzących stany depresyjne lub lękowe

Autor: Monika Kocher