Noworoczne postanowienia

Data:

Koniec roku jest fantastyczną okazją do wszelkiego rodzaju podsumowań, rankingów i jakżeby inaczej, postanowień noworocznych. Nowy Rok musi być lepszy od poprzedniego. Schudniemy, zdamy egzamin, rzucimy palenie, będziemy mili i wreszcie wyjedziemy na upragniony urlop. Ale czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak często nasze noworoczne postanowienia odchodzą w niepamięć?

 

postanowienia_duze

 

Noworoczne postanowienia, a konsekwencja

Może i z bolącą głową, ale też pełni optymizmu wkraczamy w kolejny rok. Analizując poprzedni wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski i teraz na pewno nie powtórzymy swoich błędów. Dodatkowo kilka rzeczy zmienimy na lepsze. Będziemy konsekwentni, asertywni, zapiszemy się na kurs hiszpańskiego, więcej czasu będziemy spędzać z naszymi dziećmi i oczywiście zaczniemy oszczędzać. Gdy już nauczymy się języka i odłożymy trochę pieniędzy polecimy na wakacje, zasiądziemy w leżaku i przez dwa tygodnie będziemy delektować się wspaniałym, hiszpańskim klimatem. Wcześniej przejdziemy na dietę cud i chudsi o dziesięć kilo z dumą będziemy paradować wzdłuż Costa Brava.

Zazwyczaj noworocznego zapału starcza nam na dwa, no może trzy pierwsze tygodnie stycznia. Później nasze zaangażowanie mija, aby gdzieś w połowie lutego osiągnąć minimum. Wówczas dochodzimy do wniosku, że zmiany być może nie są konieczne. Po co się męczyć, angażować i wysilać, przecież i tak jest całkiem ok.

 

Czy noworoczne postanowienia mają szansę na realizację ?

 • Bądź realistą - tworząc listę nie porywaj się z motyką na słońce
 • Nie twórz listy kilkudziesięciu noworocznych postanowień, a skup się na kilku najważniejszych i koniecznie określ ich realizację w czasie.
 • Zrób rachunek sumienia. Zastanów się, czy naprawdę chcesz tych zmian i wykreśl te, których tak naprawdę w głębi serca nie pragniesz.
 • Przeanalizuj swoje możliwości i zasoby. Przykładowo, jeśli chcesz lecieć na Mauritius najpierw zastanów się, czy po pierwsze wygospodarujesz na to czas, a po drugie czy znajdziesz środki finansowe.
 • Koniecznie spisz postanowienia na kartce
 • Opowiedz znajomym o swoich noworocznych postanowieniach, pod ich presją będzie Ci później niezręcznie się z nich wycofać.

 

Najczęstsze noworoczne postanowienia

 • Zacząć oszczędzać
 • Przejść na dietę, zacząć o siebie dbać i zdrowo się odżywiać
 • Zrzucić zbędne kilogramy
 • Zapisać się na siłownię
 • Rzucić palenie
 • Przestać się spóźniać
 • Spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi
 • Być bardziej poukładanym i zorganizowanym
 • Mniej się stresować
 • Nie kłócić się z bliskimi

Spójrzmy prawdzie w oczy. Większość noworocznych postanowień powstaje na skutek magicznego czaru przełomu lat. Kończy się jeden rok, zaczyna drugi, w powietrzu jest coś tak wyjątkowego, a w nas rodzi się dziecko pragnące ulepszyć rzeczywistość. Po za tym nie ma lepszego czasu na zmiany niż Nowy Rok, bo jeśli nie teraz to kiedy?

Problem polega na tym, że większość z nas nie lubi zmian wymagających od nas silnej woli, dyscypliny, wysiłku i samokontroli. Z natury jesteśmy leniwi i szybko się poddajemy. A może wyjątkowo w tym roku jako pierwszy punkt naszej listy wpisać: 'W Nowym Roku będę dotrzymywała swoich postanowień'?

 

Zdjęcie: Fotolia by © Fotios Karakasis All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
25-2-2019
Ocena:
tym razem los postanowił za mnie - okazało się, że mam nietolerancję glutenu... :( nie umiem gotować, a jeszcze z tych bezglutenowych składników to już w ogóle! poczytałam i też zdecydowałam się na catering dietetyczny z wygodnadieta.pl i zamawiam od nich właśnie dietę bezglutenową.
nie sądziłam że te dania mogą być takie pyszne!
10-1-2019
Ocena:
Ja właśnie w nowy rok wkraczam z nowymi postanowieniami i zamierzam przede wszystkim zadbać o siebie, schudnąć i zacząć ćwiczyć. Dieta już zamówiona, Wygodna Dieta - po pierwszym tygodniu jest super i bardzo mi sie taka opcja podoba:)
16-12-2018
Ocena:
Moje postanowienie na 2018 się spełniło, zaczęłam zdrowo sie odżywiać - zamawiam catering Wygodną Dietę, chodzę na zajęcia fitness i dzięki temu sporo zrzuciłam kg. Czuję się super!
4-1-2016
Ocena:
Ja w tym roku bez postanowień noworocznych ;) Nie oszukuje sie, że coś mi sie uda dotrzymac