Data modyfikacji:

Podwyższona temperatura to nie zawsze choroba! Jak zmienia się temperatura w cyklu miesiączkowym?

Autor: Magdalena Setnikowska

W ciele kobiety zachodzą cykliczne zmiany, które wiążą się z miesięcznymi wahaniami poziomu hormonów. Ma to również wpływ na wysokość mierzonej temperatury. Dowiedz się więcej na temat comiesięcznych zmian w kobiecym ciele.

 

Jak zmienia się temperatura ciała w cyklu miesiączkowym kobi

 

36,6 ℃ - czy zawsze mamy taką temperaturę?

Zgodnie z wyniesioną z dzieciństwa wiedzą sądzimy, że standardowa temperatura ludzkiego ciała to 36,6 ℃. Jeśli mamy taką, jesteśmy zdrowe, a każde odchylenie temperatury od tego wyniku traktujemy jak pierwszy objaw choroby lub przeziębienia. To nie do końca prawda, szczególnie u kobiet. Gdybyśmy mierzyły swoją temperaturę regularnie (każdego dnia miesiąca, o tej samej porze), zauważyłybyśmy, że wcale nie jest ona stała. Nie warto zatem bać się lekkich odchyleń od 36,6 ℃, ponieważ są one w pełni naturalne i wiążą się z wahaniami hormonalnymi występującymi podczas cyklu miesiączkowego.

 


 

Temperatura ciała kształtuje się na różnym poziomie u każdej kobiety. Jednakże, zawsze temperatura utrzymuje się na niższym poziomie przed owulacją, w trakcie owulacji wzrasta, a następnie utrzymuje się na wysokim poziomie przez kolejne 10-16 dni, by znowu spaść z początkiem kolejnej miesiączki. Wzrost temperatury po owulacji utrzymuje się na skutek działania progesteronu. Jeśli w cyklu dojdzie do poczęcia temperatura pozostanie na wyższym poziomie.

 

 

Jak zachowuje się temperatura w cyklu miesiączkowym?

I część cyklu miesiączkowego

W pierwszej części cyklu menstruacyjnego (mierzonej od rozpoczęcia krwawienia do owulacji) zwanej czasem fazą temperatur niskich, obniżenie temperatury ciała jest czymś zupełnie naturalnym. Ma to związek z występującym w tym okresie wysokim poziomem estrogenu. W większości przypadków spadki są niewielkie (2-3 kreski), ale u niektórych osób mierzona w tym czasie temperatura może oscylować nawet wokół 36℃! W tym okresie kobiety mogą cieszyć się dobrym samopoczuciem, jak również zwiększoną możliwością koncentracji oraz poprawą kondycji psychicznej.II część cyklu miesiączkowego

Druga część cyklu (po owulacji) sygnalizowana jest zwiększeniem ciepłoty ciała. W tym czasie poziom estrogenu spada, a jednocześnie wzrasta poziom progesteronu. Te zmiany hormonalne mogą sprawić, że na termometrze pojawić się może nawet 37℃ i wcale nie będzie to oznaka przeziębienia czy innego stanu zapalnego. Dodatkowymi czynnikami wskazującymi na zaistnienie fazy poowulacyjnej może być pogorszenie ogólnego samopoczucia, większa drażliwość czy huśtawki nastrojów. Częstym objawem drugiej fazy cyklu jest również pogorszenie się stanu skóry, spadek libido czy większa tkliwość piersi.Czynniki zaburzające poziom temperatury ciała

Warto pamiętać, że na wysokość temperatury ciała mogą mieć wpływ również inne czynniki, które mogą zachwiać naturalną równowagą w organizmie. Zakrapiana impreza, nieprzespana noc, infekcja, praca na inną zmianę, czy silny stres mogą znacznie zaburzyć wydzielanie hormonów, a co za tym idzie spowodować zmiany w pomiarach temperatury.   

 

I na koniec warto regularnie mierzyć temperaturę ciała, a wyniki, wraz z dodatkowymi objawami skrupulatnie zapisywać. Taki notatnik pomoże w sprawdzeniu i określeniu, w którym momencie cyklu miesięcznego kobieta właśnie się znajduje, umożliwia też lepsze poznanie swojego organizmu i cyklu miesiączkowego. A osoby planujące ciążę, mając doświadczenie w prowadzeniu kalendarzyka małżeńskiego, mogą łatwiej określić fazę cyklu, datę kolejnego krwawienia czy wyznaczyć dni idealne na poczęcie dziecka.

 

Zdjęcia: Pixabay.com CC0

 

Przeczytaj również:

Monitoring owulacji >>>

Badamy poziom hormonów >>>

Prawdy i mity na temat miesiączki >>>


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

Komentarze
08-02-2018
Ocena:
Dobrze, że o tym piszecie. Bo niektórzy sieją panikę jeszcze zanim cokolwiek się wydarzy.
17-07-2016
Ocena:
ja mierze tempke i super u mnie widać te dwie fazy na wykresie w ovufriend. Ta wiedza to podstawa podczas starań o dziecko
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.
test ciazowy pozytywny

Test ciążowy pozytywny. Czy na 100% wskazuje ciążę?

2021-08-03
Testy ciążowe cenione są za szeroką dostępność, prostotę działania oraz niską cenę. Czy jednak rzeczywiście można im w 100% zaufać? Czy test ciążowy pozytywny zawsze oznacza ciążę? Jeśli właśnie zobaczyłaś dwie kreseczki albo przymierzasz się do przeprowadzenia testu – koniecznie przeczytaj.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!