Podwyższona temperatura to nie zawsze choroba! Jak zmienia się temperatura w cyklu miesiączkowym?

Data:

W ciele kobiety zachodzą cykliczne zmiany, które wiążą się z miesięcznymi wahaniami poziomu hormonów. Ma to również wpływ na wysokość mierzonej temperatury. Dowiedz się więcej na temat comiesięcznych zmian w kobiecym ciele.

 

Jak zmienia się temperatura ciała w cyklu miesiączkowym kobiety

 

36,6 ℃ - czy zawsze mamy taką temperaturę?

Zgodnie z wyniesioną z dzieciństwa wiedzą sądzimy, że standardowa temperatura ludzkiego ciała to 36,6 ℃. Jeśli mamy taką, jesteśmy zdrowe, a każde odchylenie temperatury od tego wyniku traktujemy jak pierwszy objaw choroby lub przeziębienia. To nie do końca prawda, szczególnie u kobiet. Gdybyśmy mierzyły swoją temperaturę regularnie (każdego dnia miesiąca, o tej samej porze), zauważyłybyśmy, że wcale nie jest ona stała. Nie warto zatem bać się lekkich odchyleń od 36,6 ℃, ponieważ są one w pełni naturalne i wiążą się z wahaniami hormonalnymi występującymi podczas cyklu miesiączkowego.

 

Temperatura ciała kształtuje się na różnym poziomie u każdej kobiety. Jednakże, zawsze temperatura utrzymuje się na niższym poziomie przed owulacją, w trakcie owulacji wzrasta, a następnie utrzymuje się na wysokim poziomie przez kolejne 10-16 dni, by znowu spaść z początkiem kolejnej miesiączki. Wzrost temperatury po owulacji utrzymuje się na skutek działania progesteronu. Jeśli w cyklu dojdzie do poczęcia temperatura pozostanie na wyższym poziomie.

 

 

Jak zachowuje się temperatura w cyklu miesiączkowym?

I część cyklu miesiączkowego

W pierwszej części cyklu menstruacyjnego (mierzonej od rozpoczęcia krwawienia do owulacji) zwanej czasem fazą temperatur niskich, obniżenie temperatury ciała jest czymś zupełnie naturalnym. Ma to związek z występującym w tym okresie wysokim poziomem estrogenu. W większości przypadków spadki są niewielkie (2-3 kreski), ale u niektórych osób mierzona w tym czasie temperatura może oscylować nawet wokół 36℃! W tym okresie kobiety mogą cieszyć się dobrym samopoczuciem, jak również zwiększoną możliwością koncentracji oraz poprawą kondycji psychicznej.

 

II część cyklu miesiączkowego

Druga część cyklu (po owulacji) sygnalizowana jest zwiększeniem ciepłoty ciała. W tym czasie poziom estrogenu spada, a jednocześnie wzrasta poziom progesteronu. Te zmiany hormonalne mogą sprawić, że na termometrze pojawić się może nawet 37℃ i wcale nie będzie to oznaka przeziębienia czy innego stanu zapalnego. Dodatkowymi czynnikami wskazującymi na zaistnienie fazy poowulacyjnej może być pogorszenie ogólnego samopoczucia, większa drażliwość czy huśtawki nastrojów. Częstym objawem drugiej fazy cyklu jest również pogorszenie się stanu skóry, spadek libido czy większa tkliwość piersi.

Czynniki zaburzające poziom temperatury ciała

Warto pamiętać, że na wysokość temperatury ciała mogą mieć wpływ również inne czynniki, które mogą zachwiać naturalną równowagą w organizmie. Zakrapiana impreza, nieprzespana noc, infekcja, praca na inną zmianę, czy silny stres mogą znacznie zaburzyć wydzielanie hormonów, a co za tym idzie spowodować zmiany w pomiarach temperatury.   

 

I na koniec warto regularnie mierzyć temperaturę ciała, a wyniki, wraz z dodatkowymi objawami skrupulatnie zapisywać. Taki notatnik pomoże w sprawdzeniu i określeniu, w którym momencie cyklu miesięcznego kobieta właśnie się znajduje, umożliwia też lepsze poznanie swojego organizmu i cyklu miesiączkowego. A osoby planujące ciążę, mając doświadczenie w prowadzeniu kalendarzyka małżeńskiego, mogą łatwiej określić fazę cyklu, datę kolejnego krwawienia czy wyznaczyć dni idealne na poczęcie dziecka.

 

Zdjęcia: Pixabay.com CC0

 

Przeczytaj również:

Monitoring owulacji >>>

Badamy poziom hormonów >>>

Prawdy i mity na temat miesiączki >>>

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
8-2-2018
Ocena:
Dobrze, że o tym piszecie. Bo niektórzy sieją panikę jeszcze zanim cokolwiek się wydarzy.
17-7-2016
Ocena:
ja mierze tempke i super u mnie widać te dwie fazy na wykresie w ovufriend. Ta wiedza to podstawa podczas starań o dziecko