Data publikacji:

9 kroków poczęcia dziecka

Autor: Magdalena Szewczyk

Kiedy widzisz na ulicy kobietę z wózkiem to wodzisz za nią oczami? Czy na widok malucha masz ochotę wziąć go na ręce i przytulić? Coraz częściej wyobrażasz sobie siebie z maleństwem? Jeśli na te pytania odpowiedziałaś twierdząco to znaczy, że coraz śmielej myślisz o dziecku i budzi się twój instynkt macierzyński. Jednak decyzja o ciąży nie powinna być wolą przypadku, lecz świadomą i odpowiedzialną decyzją. Jeżeli naprawdę uważasz, że to dobry czas na dziecko, zacznij przygotowania!

 

Zanim zaczniesz starania o dziecko, dobrze przygotuj się do

 

Para, która planuje mieć dziecko musi być naprawdę przekonana, że jest na to gotowa. Warto pomyśleć przed rozpoczęciem starań o malucha, czy mamy odpowiednie warunki, aby przyjąć je na świecie. Urodzenie dziecka niesie ze sobą wiele zmian, dużo emocji i wyzwań, które czekają na świeżo upieczonych rodziców. Nic już nie będzie takie samo jak kiedyś! Jeśli nadal jesteście przekonani, że jest to ten moment - nie zwlekajcie i zacznijcie wspólnie przygotowywać się do ciąży! Co zrobić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia dziecka, zadbać zawczasu o jego zdrowie i uniknąć problemów w trakcie ciąży?

 

9 kroków, które powinnaś zrobić, zanim poczniesz dziecko:

 

1. Kwas foliowy.

Zażywaj codziennie kwas foliowy, który jest witaminą chroniącą Twoje dziecko przed bardzo poważnymi wadami wrodzonymi, takimi jak bezmózgowie czy rozczep kręgosłupa. Wady te powstają w pierwszym miesiącu po zapłodnieniu, zanim kobieta zda sobie sprawę z tego, że zostanie matką. Dlatego ważne jest, aby zaczęła przyjmować kwas foliowy przed zajściem w ciążę i w pierwszych jej miesiącach. 

 

2. Wizyta u lekarza

​Zgłoś się do lekarza ginekologa, żeby skontrolować stan swojego zdrowia i wykonać podstawowe badania. Szczególnie ważne jest sprawdzenie, czy jesteś odporna na różyczkę. Jeśli nie, to powinnaś poddać się szczepieniu, ponieważ zachorowanie na nią w ciąży jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Jeżeli zażywasz jakieś lekarstwa, upewnij się, że nie będą one szkodliwe dla Twojego dziecka.

 

3. Zdrowa i zbilansowana dieta

Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą w składniki odżywcze i witaminy. Staraj się zachować należną masę ciała, ale pamiętaj, że to nie jest dobry czas na drastyczne odchudzanie. Ogranicz również spożycie mocnej kawy i herbaty. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej, która jest bardzo wskazana do zachowania kondycji. Pamiętajcie, że atywność fizyczna wpływa na wydzielanie przez organizm endorfin tzw. hormonów szczęścia. Dzięki nim przyszła mama będzie czuć się zrelaksowana, wypoczęta co może podnieść skuteczność starań o dziecko.

 

4. Zrezygnuj z nałogów.

Nie pal, nie pij, nie zażywaj narkotyków. Stosowanie używek ma negatywny wpływ na płodność. Kiedy zajdziesz już w ciążę, substancje te mogą uzależnić dziecko, jeszcze zanim się urodzi i zagrozić poważnie jego zdrowiu. Pamiętaj, że piwo to też alkohol! 

 

 

5. Unikaj kontaktu z obcymi kotami

Unikaj kontaktu z kotami, niegroźne są tylko te, które są w twoim domu. Koty są nosicielami toksoplazmozy, która jest dla dziecka bardzo niebezpieczną chorobą. Dlatego nie sprzątaj kuwety oraz nie dotykaj kota spotkanego na ulicy. Pamiętaj również o tym, aby nie dotykać i nie jeść surowego mięsa oraz dokładnie myć owoce i warzywa.

 

6. Wizyta u stomatologa

Wylecz zęby. Próchnica jest źródłem zakażenia, które może doprowadzić do infekcji u dziecka jeszcze w łonie, co prowadzi do przedwczesnego porodu. Ponadto choroby dziąseł również mogą doprowadzić do pojawienia się cukrzycy ciążowej, które nie sprzyja dziecku ale także mamie.

 

7. Zwróć uwagę na warunki i czynniki zewnętrzne.

Unikaj toksycznych czynników zewnętrznych. Rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, ołów i rtęć są szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Badanie rentgenowskie wykonuj w ciągu pierwszych 9 dni cyklu (licząc od pierwszego dnia miesiączki), aby nie dopuścić do szkodliwego działania promieni RTG na zarodek.

 

8. Odstaw antykoncepcję

Planując ciążę, zrezygnuj przynajmniej na kilka miesięcy wcześniej z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub wyjmij wkładkę domaciczną. Cykl menstruacyjny kobiety potrzebuje tego czasu, aby przywrócić swoje prawidłowe funkcjonowanie. 

 

9. Nie zapomnij o roli mężczyzny

PAMIĘTAJ! Mężczyzna też jest ważny. Zdrowie Twojego partnera ma duży wpływ na zdrowie Waszego dziecka. Nałogi oraz niezdrowy tryb życia negatywnie wpływają na organizm mężczyzny przygotowującego się do roli ojca. Mogą powodować zaburzenia płodności i przyczyniać się do nieprawidłowego rozwoju Waszej córeczki lub synka. 

 

9 kroków poczęcia dziecka INFOGRAFIKA

Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
14-06-2016
Ocena:
Autorka niestety nie ma zbyt dużej wiedzy na temat toksoplazmozy. Posiadanie kota w czasie ciąży nie jest "groźne" pod warunkiem zachowania podstawowych zasad higieny
07-01-2016
Ocena:
Albo wręcz przeciwnie-trzeba ja sprzątać codziennie (kłania się cykl rozwojowy T.gondii)
25-12-2015
Ocena:
Ze zdrowym kotem można mieć kontakt w ciąży. Tylko nie można sprzątać po nim kuwety.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.