Data publikacji:

9 kroków poczęcia dziecka

Autor: Magdalena Szewczyk

Kiedy widzisz na ulicy kobietę z wózkiem to wodzisz za nią oczami? Czy na widok malucha masz ochotę wziąć go na ręce i przytulić? Coraz częściej wyobrażasz sobie siebie z maleństwem? Jeśli na te pytania odpowiedziałaś twierdząco to znaczy, że coraz śmielej myślisz o dziecku i budzi się twój instynkt macierzyński. Jednak decyzja o ciąży nie powinna być wolą przypadku, lecz świadomą i odpowiedzialną decyzją. Jeżeli naprawdę uważasz, że to dobry czas na dziecko, zacznij przygotowania!

 

Zanim zaczniesz starania o dziecko, dobrze przygotuj się do

 

Para, która planuje mieć dziecko musi być naprawdę przekonana, że jest na to gotowa. Warto pomyśleć przed rozpoczęciem starań o malucha, czy mamy odpowiednie warunki, aby przyjąć je na świecie. Urodzenie dziecka niesie ze sobą wiele zmian, dużo emocji i wyzwań, które czekają na świeżo upieczonych rodziców. Nic już nie będzie takie samo jak kiedyś! Jeśli nadal jesteście przekonani, że jest to ten moment - nie zwlekajcie i zacznijcie wspólnie przygotowywać się do ciąży! Co zrobić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia dziecka, zadbać zawczasu o jego zdrowie i uniknąć problemów w trakcie ciąży?

 

9 kroków, które powinnaś zrobić, zanim poczniesz dziecko:

 

1. Kwas foliowy.

Zażywaj codziennie kwas foliowy, który jest witaminą chroniącą Twoje dziecko przed bardzo poważnymi wadami wrodzonymi, takimi jak bezmózgowie czy rozczep kręgosłupa. Wady te powstają w pierwszym miesiącu po zapłodnieniu, zanim kobieta zda sobie sprawę z tego, że zostanie matką. Dlatego ważne jest, aby zaczęła przyjmować kwas foliowy przed zajściem w ciążę i w pierwszych jej miesiącach. 

 

2. Wizyta u lekarza

​Zgłoś się do lekarza ginekologa, żeby skontrolować stan swojego zdrowia i wykonać podstawowe badania. Szczególnie ważne jest sprawdzenie, czy jesteś odporna na różyczkę. Jeśli nie, to powinnaś poddać się szczepieniu, ponieważ zachorowanie na nią w ciąży jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Jeżeli zażywasz jakieś lekarstwa, upewnij się, że nie będą one szkodliwe dla Twojego dziecka.

 

3. Zdrowa i zbilansowana dieta

Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą w składniki odżywcze i witaminy. Staraj się zachować należną masę ciała, ale pamiętaj, że to nie jest dobry czas na drastyczne odchudzanie. Ogranicz również spożycie mocnej kawy i herbaty. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej, która jest bardzo wskazana do zachowania kondycji. Pamiętajcie, że atywność fizyczna wpływa na wydzielanie przez organizm endorfin tzw. hormonów szczęścia. Dzięki nim przyszła mama będzie czuć się zrelaksowana, wypoczęta co może podnieść skuteczność starań o dziecko.

 

4. Zrezygnuj z nałogów.

Nie pal, nie pij, nie zażywaj narkotyków. Stosowanie używek ma negatywny wpływ na płodność. Kiedy zajdziesz już w ciążę, substancje te mogą uzależnić dziecko, jeszcze zanim się urodzi i zagrozić poważnie jego zdrowiu. Pamiętaj, że piwo to też alkohol! 

 

 

5. Unikaj kontaktu z obcymi kotami

Unikaj kontaktu z kotami, niegroźne są tylko te, które są w twoim domu. Koty są nosicielami toksoplazmozy, która jest dla dziecka bardzo niebezpieczną chorobą. Dlatego nie sprzątaj kuwety oraz nie dotykaj kota spotkanego na ulicy. Pamiętaj również o tym, aby nie dotykać i nie jeść surowego mięsa oraz dokładnie myć owoce i warzywa.

 

6. Wizyta u stomatologa

Wylecz zęby. Próchnica jest źródłem zakażenia, które może doprowadzić do infekcji u dziecka jeszcze w łonie, co prowadzi do przedwczesnego porodu. Ponadto choroby dziąseł również mogą doprowadzić do pojawienia się cukrzycy ciążowej, które nie sprzyja dziecku ale także mamie.

 

7. Zwróć uwagę na warunki i czynniki zewnętrzne.

Unikaj toksycznych czynników zewnętrznych. Rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, ołów i rtęć są szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Badanie rentgenowskie wykonuj w ciągu pierwszych 9 dni cyklu (licząc od pierwszego dnia miesiączki), aby nie dopuścić do szkodliwego działania promieni RTG na zarodek.

 

8. Odstaw antykoncepcję

Planując ciążę, zrezygnuj przynajmniej na kilka miesięcy wcześniej z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub wyjmij wkładkę domaciczną. Cykl menstruacyjny kobiety potrzebuje tego czasu, aby przywrócić swoje prawidłowe funkcjonowanie. 

 

9. Nie zapomnij o roli mężczyzny

PAMIĘTAJ! Mężczyzna też jest ważny. Zdrowie Twojego partnera ma duży wpływ na zdrowie Waszego dziecka. Nałogi oraz niezdrowy tryb życia negatywnie wpływają na organizm mężczyzny przygotowującego się do roli ojca. Mogą powodować zaburzenia płodności i przyczyniać się do nieprawidłowego rozwoju Waszej córeczki lub synka. 

 

9 kroków poczęcia dziecka INFOGRAFIKA

Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
14-06-2016
Ocena:
Autorka niestety nie ma zbyt dużej wiedzy na temat toksoplazmozy. Posiadanie kota w czasie ciąży nie jest "groźne" pod warunkiem zachowania podstawowych zasad higieny
07-01-2016
Ocena:
Albo wręcz przeciwnie-trzeba ja sprzątać codziennie (kłania się cykl rozwojowy T.gondii)
25-12-2015
Ocena:
Ze zdrowym kotem można mieć kontakt w ciąży. Tylko nie można sprzątać po nim kuwety.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.
macica

Tyłozgięcie macicy - czy jest się czym martwić?

2021-02-02
Tyłozgięcie macicy - to brzmi jak wyrok. Spokojnie! Nie jest to choroba, a jedynie niewielka anomalia w budowie macicy. Sprawdź, czy możesz z tego powody odczuwać jakieś dolegliwości.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2021-01-26
Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forac...
Ciąża późna, późna ciąża, ciąża po 30, ciąża po 40

Późny wiek a ciąża?

2020-07-20
Czy w późnym wieku można mieć dziecko? Oczywiście! Jednak może już nie być tak łatwo zajść w ciążę, a późne macierzyństwo wiąże się z większymi trudnościami. Sprawdź jakimi.
kalendarzyk malzenski

Kalendarzyk Małżeński - naturalna metoda planowania rodziny

2020-03-11
Kalendarz Małżeński nie jest metodą antykoncepcji, a naturalną metodą planowania rodziny. Pobierz wzór w PDF. Dowiedz się, jaka jest jego skuteczność i jak go prowadzić.