Antykoncepcja hormonalna to jedna z wygodniejszych, powszechniejszych i pewnością najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Swoje zaufanie pokłada w niej wiele kobiet, decydując się na stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych, plastrów antykoncepcyjnych, wkładek lub implantów antykoncepcyjnych czy też zastrzyków hormonalnych. Dobór metody powinien zostać dokonany wspólnie z lekarzem ginekologiem i dopasowany do potrzeb konkretnej kobiety.
Pomimo wysokiego poziomu skuteczności antykoncepcji hormonalnej, określanego na przeszło 99%, to i tak znajdą się kobiety, które przy jej stosowaniu zaszły w ciąże i urodziły dzieci. Tak więc, jak w powiedzeniu, jeśli zależy nam na całkowitej pewności, że nie urośnie nam wielki brzuch, najlepiej wybrać wstrzemięźliwość i szklankę wody. Jednak nie o to nam przecież chodzi.
Zawarte we wszystkich tych preparatach hormony, nie są obojętne dla kobiecego organizmu. Powinnyśmy więc posiadać całkowitą świadomość tego, jak działają i jakie mogą występować skutki uboczne.
We wszystkich produktach, które służą antykoncepcji hormonalnej, zawarte są odpowiednie dawki syntetycznych hormonów płciowych. Wywołują one zjawisko określane sprężeniem ujemnym zwrotnym, co prowadzi do zahamowania w organizmie kobiety wydzielania gonadotropin (FSH oraz LH) przez układ podwzgórze – przedni płat przysadki mózgowej. A mówiąc bardziej zrozumiale – zatrzymują owulacje, co sprawia, że u kobiety nie występują cykle menstruacyjny, a tym samym dni płodne.
Preparaty dostępne dla kobiet w ramach antykoncepcji hormonalnej zawierają w swoim składzie sztucznie wytworzone substancje. Mają one jednak niemal identyczne działanie jak te, które w sposób całkowicie naturalny wytwarza damski organizm. Powszechne jest wykorzystywanie hormonu należącego do grupy estrogenów – etynyloestriadiolu, jak również hormonu należącego do progestagenów. W większości dostępnych na rynku preparatów znajdujemy połączenie jednego i drugiego hormonu, niektóre zawierają jedynie hormon należący do progestagenów.
Czyta więcej na temat;
Głównym odpowiedzialnym za przedstawione powyżej mechanizmy działania jest progestagen. Estrogen wpływa na zahamowanie owulacji i dodatkowo wzmacnia działanie progestagenu, co umożliwia znaczące zmniejszenie podawanej dawki hormonów, dla uzyskania identycznego efektu.
Jest to preparat zawierający w swoim składzie tylko jeden hormon – progestagen. Takie rozwiązanie umożliwia stosowanie ich w czasie karmienia piersią. Tabletki te zachowują naturalny rytm cyklu owulacyjnego, występuje również jajeczkowanie. Najważniejszym mechanizmem ich działania jest znaczące zwiększanie gęstości śluzu szyjkowego, co stanowi znaczne utrudnienie dla plemników w wędrówce do komórki jajowej.
Opakowania zawierają 28 tabletek, wiec konieczne jest ich przyjmowanie każdego dnia, o tej samej porze, bez robienia 7-dniowej przerwy. Najskuteczniejsza bariera śluzowa przed dostępem plemników pojawia się po upływie około 4 godzin od przyjęcia tabletki, wskazane jest zatem dopasowanie czasu jej przyjmowania do swoich zwyczajów seksualnych z partnerem.
Jeśli nastąpi sytuacja, że zapomnimy o przyjęciu jednej lub kilku tabletek, bądź też dojdzie do opóźnienia w jej połknięciu o więcej jak 3 godziny, to przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie. Przyjmowanie mini pigułek można rozpocząć już po 3 tygodniach od porodu. Są bezpieczne przy karmieniu piersią.
Ten rodzaj antykoncepcji wykazuje pewne wady i skutki uboczne. Przede wszystkim zachodzi konieczność przyjmowania pigułek dokładnie co do godziny, jeśli spóźnimy się o 3 godziny, to znacząco wzrośnie ryzyko ciąży.
Stosowanie wiąże się również dość często z działaniami niepożądanymi, takimi jak: zaburzenia cyklu, plamienia między miesiączkowe, depresja, u kobiet, które mają do niej predyspozycje, przyrost masy ciała w początkowej fazie stosowania preparatu, silniejsze niż dotychczas przetłuszczanie się włosów, pojawienie się trądziku czy osłabienie libido.
Ten rodzaj tabletek wyróżnia się niższym poziomem skuteczności niż pigułki dwuskładnikowe, gdyż tutaj wskaźnik Pearla wynosi około 3, a tabletki dwuskładnikowe posiadają go na poziomie poniżej 1.
Wykazują wysoki poziom skuteczności, wskaźnik Pearla wynosi mniej niż 1. Występują w nich dwa rodzaje hormonów – progestagen oraz estrogen. Tabletki przyjmuje się przez kolejnych 21 dni, następnie konieczne jest zrobienie 7-dniowej przerwy i rozpoczęcie nowego opakowania. Początek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych następuje zawsze w pierwszym dniu miesiączki. Pomiędzy 2 a 4 dniem przerwy powinno pojawić się krwawienie.
W czasie trwania 7- dniowej przerwy zachowane zostaje antykoncepcyjne działanie metody, nie musimy więc obawiać się zbliżeń w tym czasie. Gdy minie 7 dni rozpoczynamy nowe opakowanie, nie ma tu znaczenia fakt, czy krwawienie ustąpiło, czy nadal się utrzymuje. Przerwa musi nastąpić po każdym opakowaniu tabletek dwuskładnikowych.
Na rynku występują różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Pierwszym z nich i zarazem najczęściej stosowanym jest pigułka jednofazowa, którą wyróżnia to, że wszystkie znajdujące się w opakowaniu pigułki mają identyczny skład, więc nie ma znaczenia kolejność ich przyjmowania. Kolejne rodzaje to pigułki dwufazowe, trójfazowe oraz wielofazowe. Posiadają one odpowiednio dwa, trzy lub więcej rodzajów pigułek, w ich przypadku zachowanie odpowiedniej kolejności przyjmowania się bardzo istotne.
Do wystąpienia nieplanowanej ciąży może doprowadzić pominięcie jednej lub większej ilości tabletek, znaczące niezachowanie regularności – wydłużenia przerw w ich przyjmowaniu, znaczenie ma również dzień, w którym rozpoczniemy przyjmowanie pigułek – bezwzględnie musi to być pierwszy dzień menstruacji. Należy również pamiętać, aby nie wydłużać 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu pigułek, bo może to odbić się na skuteczności antykoncepcji. Jeśli w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki wystąpią wymioty lub biegunka może to obniżyć skuteczność jej działania, zaleca się wówczas stosowanie dodatkowego zabezpieczenia do końca opakowania.
Opakowania plastrów antykoncepcyjnych składają się z 3 sztuk, z których każdy może pozostać na skórze i skutecznie działać przez 1 tydzień. Nakleja się je kolejno przez 3 tygodnie, a następnie robi 1 tydzień przerwy. Ich działanie opiera się na uwalnianiu progestagenów bezpośrednio do skóry przez cały czas, gdy plaster jest na niej naklejony. Zastosowanie plastrów umożliwia stałe utrzymanie poziomu hormonów we krwi, jednak posiadają przewagę nad tabletkami, gdyż nie obciążają wątroby.
Naklejanie plastra powinno zawsze odbywać się w ten sam dzień tygodnia. Można go umieścić na górnej, zewnętrznej części ramienia, na podbrzuszu, barku, pośladku lub łopatce. Forma podania hormonów, w przypadku plastrów antykoncepcyjnych pozwala na wykorzystanie zdecydowanie mniejszych ich dawek niż przy antykoncepcji doustnej. Jest to metoda z pewnością wygodna, nie nakazuje codziennego pamiętania o przyjęciu kolejnej tabletki i nie ma wpływu na naszą aktywność. Dodatkowo terapia może zostać przerwana w dowolnym momencie poprzez odklejenie plastra.
Jest to antykoncepcja awaryjna. Znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy tradycyjnie stosowane rozwiązania zawiodły lub nie jesteśmy ich pewne. Pigułka działa już po zapłodnieniu jednak przed implantacją, co sprawia, że według polskiego prawa jest legalną formą antykoncepcji. Jeśli doszło do sytuacji, która zagraża wystąpieniem niechcianej ciąży, to kobieta ma 72 godziny na udanie się do ginekologa, poproszenie o receptę, zrealizowanie jej i zażycie.
Niewielki krążek, który kobieta umieszcza w pochwie na okres 21 dni, w których trakcie uwalnia on progestageny. Przez cały czas pozostaje on niewyczuwalny zarówno dla kobiety, jak i dla partnera. Po upływie 21 dni kobieta musi usunąć krążek, przeczekać 7-dniowe krwawienie i po jego zakończeniu umieścić w pochwie nowy. Ważne jest, aby włożyć go w tym samym dniu tygodnia jak w poprzednim cyklu.
Metoda ta polega na wszczepieniu pod skórę niewielkiego pręcika, który stale uwalnia progestageny. Aplikuje się go na okres 5 lat, po ich upływie należy dokonać jego usunięcia i ewentualnie zdecydować się na założenie nowego. Jeśli dojdzie do pojawienia się silnie uciążliwych działań niepożądanych, istnieje możliwość wcześniejszego usunięcia implantu przez lekarza.
Ta metoda antykoncepcji polega na domięśniowym podawaniu progestagenów. Zastrzyki wykonywane są np. w pośladek. Powodują one zgęstnienie śluzu szyjkowego, zahamowanie owulacji, jak również uniemożliwiają implantację jajeczka w błonie śluzowej macicy.
Zależnie od tego, jaka substancja zostanie zastosowana, zachodzi konieczność powtarzania zastrzyku w odstępach od 8 do 12 tygodni. Pierwszy zastrzyk powinien zostać wykonany pomiędzy 1 a 5 dniem cyklu. W pierwszym dniu uzyskujemy natychmiastową skuteczność antykoncepcyjną, w kolejnych zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez okres 8 kolejnych dni.
Zastrzyki antykoncepcyjne wykazują wyższy poziom skuteczności w zapobieganiu niechcianym ciążom niżeli tabletki. Wynika to głównie z faktu, iż tutaj kobieta nie ma przymusu pamiętania o regularnym przyjmowaniu substancji.
Niestety zastrzyki mają również wady. Przede wszystkim, jeśli w wyniku ich zastosowania dojdzie do wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, to nie ma możliwości przerwania terapii, bo jest ona już w organizmie i musimy poczekać, aż przestanie działać, czyli około 2-3 miesiące.
Wśród możliwych działań niepożądanych wymienia się: mdłości, zawroty i bóle głowy, nieregularne oraz przedłużające się krwawienia, przyrost masy ciała czy torbiele jajników.
Udowodnione zostało, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie wpływa negatywnie na poziom płodności kobiet. Planować poczęcie i starać się o dziecko można już w czasie trwania pierwszego cyklu od momentu, gdy odstawimy tabletki. Ważną informacją jest również iż kobiety, które wcześniej stosowały antykoncepcję hormonalną, rodzą tak samo zdrowe dzieci, jak ich koleżanki, które z tej metody nie korzystały. Pośród najważniejszych zalet wymienia się:
Działania niepożądane mogą wystąpić, ale nie muszą. Niekiedy silniej eksponują się na początku stosowania danej metody, a z czasem słabną. Mimo wszystko antykoncepcja hormonalna we wszystkich swoich formach uchodzi za niezwykle wygodną i skuteczną. A pośród licznych metod każdy znajdzie odpowiednią dla siebie.
Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.
Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/