Data publikacji:

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.

Płodność mężczyzny – co na nią wpływa?

Na płodność mężczyzny oddziałuje wiele czynników. Na niektóre z nich nie ma on wpływu – to na przykład uwarunkowania genetyczne, choroby (w tym również te przebyte w dzieciństwie), urazy w okolicach jąder czy zaburzenia hormonalne. 
Pozostałe czynniki są modyfikowalne, tj. dany mężczyzna ma na nie wpływ. Są to między innymi styl życia, dieta, a także ciężar ciała. 

Płodność mężczyzny – jak ją sprawdzić?

Aby sprawdzić płodność mężczyzny, przeprowadza się badanie nasienia – do jego wykonania potrzebna jest próbka o objętości co najmniej 1,5 mililitra. W jednym mililitrze powinno znajdować się co najmniej 15 milionów plemników. Więcej niż połowa z nich powinna być żywa, a co najmniej jedna trzecia z nich – poruszać się w odpowiedni sposób. Jeśli któryś z tych warunków nie zostaje spełniony, wówczas mówi się, że płodność danego mężczyzny jest obniżona.  

Jak poprawić jakość nasienia?

Wielu marzących o potomku mężczyzn zadaje sobie pytanie, jak poprawić jakość nasienia. Oto kilka sposobów, których skuteczność została już potwierdzona badaniami naukowymi. 

Zmniejsz masę ciała

Badania dowodzą, że mężczyźni cierpiący na otyłość dość często mają problemy z płodnością. Może mieć to związek z występującymi u nich zaburzeniami hormonalnymi.
Pierwsza odpowiedź na pytanie, jak podnieść jakość nasienia, brzmi zatem: schudnąć, ale najpierw koniecznie odwiedzić endokrynologa. Dopiero gdy okaże się, że wszystkie wyniki są w normie, należy przejść na dietę odchudzająca i „zabrać się” za aktywność fizyczną.

Zadbaj o swoją dietę

Osobom, które pytają, jak poprawić jakość nasienia albo bardziej ogólnie – jak zwiększyć płodność u mężczyzny, często radzi się zmianę diety. To bardzo dobra sugestia, ponieważ odpowiednio skomponowana dieta ma bardzo duży wpływ na wszystkie parametry nasienia. 

Witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które powinny znaleźć się w potrawach spożywanych przez potencjalnego tatę, to przeciwutleniacze, które usuwają wolne rodniki, witaminy A, E i C, likopen, kwas foliowy oraz cynk.

Aby uzupełnić dietę w powyższe składniki, należy spożywać:
  • orzechy brazylijskie, pestki słonecznika, nasiona lnu, migdały, sezam, pestki słonecznika,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe – grube kasze, a także kiełki zbóż,
  • oliwę z oliwek,
  • olej rzepakowy,
  • świeże, sezonowe warzywa i owoce, ze szczególnym uwzględnieniem czarnej porzeczki, papryki, brzoskwiń i marchwi,
  • jaja,
  • chude mięso,
  • mleko i jego przetwory, 
  • tłuste ryby morskie (dwa razy w tygodniu).
Ze wszystkich składników, których niedobór może zmniejszać płodność mężczyzny, najbardziej znaczący wydaje się selen. Wraz z niektórymi antyoksydantami wpływa on na gospodarkę hormonalną, obniżając poziom hormonów niesprzyjających płodności. Ponadto poprawia on liczbę, ruchliwość oraz żywotność plemników, a także chroni ich DNA przed uszkodzeniami. 

Źródła selenu to między innymi: drób, woda mineralna, ryby i owoce morza, grzyby, orzechy, pestki dyni, nasiona roślin strączkowych, ziarna pszenicy, owsa i jęczmienia, brązowy ryż, drożdże, szparagi, cebula, kapusta czy czosnek. 

Uwaga! Poprawa plemników następuje nie tylko na skutek spożywania właściwych składników diety – ważne jest również zadbanie o właściwe ich proporcje. Należy spożywać małe ilości tłuszczów i białek, a spore – błonnika, antyoksydantów, kwasu foliowego i węglowodanów złożonych.

Płodność mężczyzny – czego nie jeść, by jej nie zaszkodzić?

Dbanie o płodność przy pomocy diety obejmuje nie tylko włączenie do niej pewnych produktów, ale również zrezygnowanie z innych. Plemnikom szkodzą: 
  • produkty wysoko przetworzone, zawierające spore ilości cukru (wszelkie gotowe słodycze),
  • produkty typu fast food – ciężkie, smażone i tłuste,
  • nieregularne spożywanie posiłków,
  • pomijanie śniadań
  • monotonna dieta,
  • spożywanie wysoko słodzonych napojów gazowanych,
  • spożywanie zanieczyszczonych metalami ciężkimi ryb,
  • duże spożycie soi, duże spożycie soli.

Dbaj o właściwą temperaturę w okolicach jąder

Worek mosznowy nieprzypadkowo znajduje się poza ciałem – aby proces produkcji plemników przebiegał prawidłowo, temperatura gonad powinna być o 3-4 stopnie niższa niż temperatura ciała. 

Niestety, na skutek różnych czynników męskie jądra nierzadko są przegrzewane. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o: 
  • noszeniu przewiewnej bielizny wyprodukowanej z bawełny; zbyt przylegająca bielizna stworzona ze sztucznych materiałów będzie powodowała wzrost temperatury w omawianej okolicy ciała,
  • unikaniu sauny i długich kąpieli; skutkiem zrezygnowania z takich przyjemności może być dość szybka poprawa jakości nasienia,
  • trzymaniu nagrzanych urządzeń z dala od jąder; dotyczy to między innymi laptopa – jeśli nie ma takiej absolutnej konieczności, to naprawdę tego nie rób.

Jak podnieść jakość nasienia, czyli kilka słów o… używkach

Jeśli bardzo chcesz podnieść jakość swojego nasienia, to pamiętaj, że ważna jest rezygnacja z używek – papierosów, alkoholu czy innych. Oczywiście twojemu ciało z pewnością nie zaszkodzi jedno czy dwa piwa wypite od czasu do czasu, nie powinieneś jednak sięgać po takie używki regularnie. Zrezygnowanie z nich jest ważne również z innego powodu – jeśli rzeczywiście wkrótce zostaniesz ojcem, to musisz przecież dawać dziecku… dobry przykład. 
Autor: Robert Wojtaś