Próchnica może wywołać przedwczesny poród, dlatego do stomatologa wybierz się jeszcze przed zajściem w ciążę. Wylecz chore zęby, usuń kamień, zafunduj sobie wzmacniającą szkliwo fluoryzację. Stomatolodzy zalecają ostrożność w stosowaniu pewnych leków i znieczuleń zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego ważne jest, aby wkroczyć w stan błogosławiony ze zdrowymi zębami. Leczenie zębów w ciąży jest oczywiście możliwe, ale dla świętego spokoju lepiej zrobić to jeszcze przed zapłodnieniem.
Ciąża to czas, w którym zęby są zdecydowanie słabsze niż dotychczas. Wpływa na to kilka czynników:
Ciężarna kobieta jest więc bardziej podatna na powstanie zmian próchnicznych. Dlatego idealnie byłoby aby wszelkie stany zapalne lub ubytki w uzębieniu wyleczyć jeszcze przed zajściem w ciążę. Bakterie znajdujące się w chorej jamie ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu i przez łożysko dotrzeć do dziecka. W skrajnych przypadkach zaawansowana próchnica może spowodować nawet przedwczesny poród.
Wizyta w gabinecie dentystycznym również jest wskazana, w trakcie ciąży. Będzie ona miała na celu wyeliminowanie powstawania ewentualnej próchnicy i wzmocnienie zębów. Potraktuj ją jak jedno z rutynowych badań w ciąży.
Jak już wspominaliśmy, leczenie zębów w ciąży jest możliwe, a jego zakres zależy od zaawansowania zmian. Jeśli ubytek jest niewielki, najlepiej zrezygnować ze znieczulenia. W przypadku gdy boisz się wizyty u stomatologa zamiast tradycyjnego borowania wybierz gabinet, w którym zęby leczone są laserowo. To zdecydowanie przyjemniejsza i mniej stresująca metoda.
Noszenie aparatu korygującego ustawienie zębów nie ma żadnego negatywnego wpływu, ani na mamę, ani na dziecko. Jednak jeśli nie nosiłaś aparatu przed ciążą, najlepiej wstrzymaj się z jego założeniem do chwili, gdy maleństwo będzie już na świecie. Występujące w pierwszym trymestrze wymioty zawierają silnie działające na szkliwo kwasy, a te mogą spowodować na zębach pojawienie się wokół zamków aparatu białych obwódek. Niestety zmiany te są trwałe. Choroby dziąseł i przyzębia komplikują leczenie ortodontyczne. Dlatego jeśli aparat miałaś założony przed zajściem w ciążę, w tym okresie musisz szczególnie skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.
Oczywiście najlepiej zrobić je po porodzie. Podczas zabiegu wybielania stomatolog aplikuje na zęby 15-38% nadtlenek karbamidu, a następnie naświetla lampą polimeryzacyjną. Ponieważ zabieg trwa kilkadziesiąt minut, substancja wybielająca przedostaje się do krwiobiegu. Przedostając się przez łożysko mogłaby mieć negatywny wpływ na rozwijające się maleństwo. Delikatne rozjaśnienie można uzyskać metodami domowymi, stosując pastę wybielającą. Jednak ze względu na osłabione ciążą zęby po skończeniu tubki wybielającej najlepiej stosować pastę mineralizującą.
Zdjęcie: Fotolia by © starush All rights reserved
Studia medyczne ukończyła w 2006 roku. Od początku zajmuje się z pracą z dziećmi. Od roku w ramach Programu Profilaktycznego Chorób Jamy Ustnej Wieku Rozwojowego prowadzi w szkołach i w gabinecie Duodent prelekcje dla dzieci.
Dzięki dostosowanej do wieku edukacji oraz badaniom w przyjaznej atmosferze, dzieci oswajają się z gabinetem stomatologicznym.
Prywatnie mama dwójki dzieci.