Data modyfikacji:

Kalendarz badań w ciąży

Autor: Magdalena Szewczyk

Systematyczne robienie badań w ciąży jest niezbędne. Dzięki nim wiemy, czy maluszek prawidłowo się rozwija i czy nic mu nie zagraża. A w razie jakikolwiek zaburzeń czy pojawiającego się niebezpieczeństwa dla zdrowia matki i dziecka, możliwe jest natychmiastowe podjęcie leczenia. Oto lista badań, które każda kobieta spodziewająca się narodzin maleństwa powinna wykonać w poszczególnych tygodniach ciąży.

 

kalendarz badań w ciąży, terminarz badań w ciąży, jakie bada

 

Lista badań - dlaczego jest tak ważna?

Zanim twoje maleństwo przyjdzie na świat, musisz dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Z tego powodu musisz znaleźć dobrego lekarza prowadzącego twoją ciążę oraz chodzić regularnie na wizyty kontrolne. Dzięki temu stworzysz historię badań ciąży. W razie problemów albo sytuacji kryzysowych przechowywane wyniki pomogą w szybkiej diagnozie i usprawnią reakcję lekarzy. Niektóre badanie wystarczy zrobić na początku ciąży, inne powtarzają się cyklicznie w kolejnych tygodniach ciąży. Systematyczne analizy krwi oraz moczu pozwalają wykryć w trakcie ciąży wiele zaburzeń, które szybko wyleczone nie staną się zagrożeniem dla matki, jak i dziecka.

 

Zwróć szczególną uwagę na badania, które już na samym początku ciąży mogą wykryć zagrożenie dla dziecka. W I trymestrze ciąży poproś o badania cytologiczne oraz sprawdzenie, czy nie jesteś zarażona toksoplazmozą. W II trymestrze bardzo ważne są badania USG sprawdzające, czy maleństwo rozwija się prawidłowo oraz ponowne badanie na toksoplazmozę, aby upewnić się, że ona cię nie dotyczy. W III trymestrze oprócz podstawowych badań, w końcówce ciąży przyszła mama będzie często poddawana badaniu KTG.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć jakie badania czekają cię w trakcie c

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © svetlana larina


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
26-05-2017
Ocena:
bardzo pomocny kalendarz :)
08-11-2016
Ocena:
Tak się tylko wydaje że to dużo..a tak na prawdę to tylko krew mocz i usg i oczywiście badanie ginekologiczne na wizycie kontrolnej. :)
06-10-2016
Ocena:
Brakuje bardzo ważnych badań na cytomegalię
16-07-2016
Ocena:
Witam wszystkich. To już 5 tydzień, potwornie się boję tych badań ginekologicznych ( mam wrodzony lęk przed lekarzami) i w ogóle przeraża mnie ta cała ciąża, zwłaszcza poród i te drące się kobiety! Proszę, napiszcie, czy te wszystkie badania profilaktyczne w lewej kolumnie też są obowiązkowe? Tyle tego jest, masakra. Pozdrawiam.
29-05-2016
Ocena:
Dużo tego wszystkiego:) Ale jak już ktoś zaczyna planowanie ciąży to powinien się z tym liczyć i tego pilnować:) Kalendarz świetnie opracowany:)
powiększony jajnik

Co oznacza powiększony jajnik? Czy to objaw ciąży?

2024-08-13
Powiększony jajnik to jeden z objawów, który warto skonsultować z ginekologiem. Przyczyn może być wiele. Niektóre kobiety wiążą taki stan z ciążą – czy słusznie? Przeczytaj nasz artykuł, w którym sprawdzamy, co oznacza powiększony jajnik i czy jest on objawem ciąży. Dzięki tym informacjom rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości.
badanie gbs w ciąży

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

2022-11-16
Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
progesteron w ciąży

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski progesteron

2021-08-14
Okres ciąży to czas ogromnych zmian hormonalnych w ciele kobiety. Jednym z najważniejszych hormonów, które odgrywają istotną rolę w tym procesie, jest progesteron. To dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przygotowana na zagnieżdżenie się zarodka, a także umożliwia rozwój łożyska. W tym artykule omówimy, czym jest progesteron, jakie są jego normy w ciąży oraz kiedy należy go badać. Znajdziesz tu również informacje na temat, jakie są jego normy w ciąży oraz co oznacza, kiedy jest go za dużo lub za mało. Zapraszamy do lektury!
badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży. Co oznaczają wyniki?

2021-06-18
Choć ciąża to piękny stan, w czasie jej trwania organizm jest bardziej podatny na wystąpienie pewnych chorób – przykładem jest choćby cukrzyca. Aby ją rozpoznać, niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak przebiega badanie glukozy w ciąży, kiedy należy je wykonać i dlaczego jest to tak ważne.
jakich badań nie wolno robić w ciąży

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

2020-09-02
W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie moż...
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...