Kalendarz badań w ciąży

Data:

Systematyczne robienie badań w ciąży jest niezbędne. Dzięki nim wiemy, czy maluszek prawidłowo się rozwija i czy nic mu nie zagraża. A w razie jakikolwiek zaburzeń czy pojawiającego się niebezpieczeństwa dla zdrowia matki i dziecka, możliwe jest natychmiastowe podjęcie leczenia. Oto lista badań, które każda kobieta spodziewająca się narodzin maleństwa powinna wykonać w poszczególnych tygodniach ciąży.

 

kalendarz badań w ciąży, terminarz badań w ciąży, jakie badania w ciąży wykonać

 

Lista badań - dlaczego jest tak ważna?

Zanim twoje maleństwo przyjdzie na świat, musisz dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Z tego powodu musisz znaleźć dobrego lekarza prowadzącego twoją ciążę oraz chodzić regularnie na wizyty kontrolne. Dzięki temu stworzysz historię badań ciąży. W razie problemów albo sytuacji kryzysowych przechowywane wyniki pomogą w szybkiej diagnozie i usprawnią reakcję lekarzy. Niektóre badanie wystarczy zrobić na początku ciąży, inne powtarzają się cyklicznie w kolejnych tygodniach ciąży. Systematyczne analizy krwi oraz moczu pozwalają wykryć w trakcie ciąży wiele zaburzeń, które szybko wyleczone nie staną się zagrożeniem dla matki, jak i dziecka.

 

Zwróć szczególną uwagę na badania, które już na samym początku ciąży mogą wykryć zagrożenie dla dziecka. W I trymestrze ciąży poproś o badania cytologiczne oraz sprawdzenie, czy nie jesteś zarażona toksoplazmozą. W II trymestrze bardzo ważne są badania USG sprawdzające, czy maleństwo rozwija się prawidłowo oraz ponowne badanie na toksoplazmozę, aby upewnić się, że ona cię nie dotyczy. W III trymestrze oprócz podstawowych badań, w końcówce ciąży przyszła mama będzie często poddawana badaniu KTG.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć jakie badania czekają cię w trakcie ciąży zachęcamy do zapoznania się z poniższą listą.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © svetlana larina

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
26-5-2017
Ocena:
bardzo pomocny kalendarz :)
8-11-2016
Ocena:
Tak się tylko wydaje że to dużo..a tak na prawdę to tylko krew mocz i usg i oczywiście badanie ginekologiczne na wizycie kontrolnej. :)
6-10-2016
Ocena:
Brakuje bardzo ważnych badań na cytomegalię
16-7-2016
Ocena:
Witam wszystkich. To już 5 tydzień, potwornie się boję tych badań ginekologicznych ( mam wrodzony lęk przed lekarzami) i w ogóle przeraża mnie ta cała ciąża, zwłaszcza poród i te drące się kobiety! Proszę, napiszcie, czy te wszystkie badania profilaktyczne w lewej kolumnie też są obowiązkowe? Tyle tego jest, masakra. Pozdrawiam.
29-5-2016
Ocena:
Dużo tego wszystkiego:) Ale jak już ktoś zaczyna planowanie ciąży to powinien się z tym liczyć i tego pilnować:) Kalendarz świetnie opracowany:)