Badanie GBS - dlaczego jest zalecane pod koniec ciąży?

Data:

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie badania GBS u każdej kobiety między 35. a 37. tygodniem ciąży. Dlaczego? Ponieważ badanie GBS wykrywa obecność paciorkowców w pochwie, które mogą stworzyć szczególnie duże zagrożenie u kobiet spodziewających się dziecka, zwłaszcza podczas porodu. Jak wygląda to badanie i dlaczego jest ono takie ważne?

 

Badanie GBS, koniec ciąży, brzuch ciążowy, ciąża

 

Co to jest za badanie?

Zacznijmy od tego, czym jest badanie GBS. Ma ono na celu wykryć w pochwie paciorkowce z grupy GBS (tzw. streptococcus agalactie). Bakterie te znajdują się w przewodzie pokarmowym, którego koniec u kobiet znajduje się blisko wejścia do pochwy. Co za tym idzie, ryzyko przetransportowania ich np. podczas stosunku seksualnego albo w wyniku niewłaściwej higieny jest dość znaczne. Szacuje się, że nosicielkami tej bakterii są aż 3 kobiety na 10, jednak nie odczuwają one z tego powodu żadnych uciążliwych objawów. Bakterie stają się niebezpieczne dopiero w przypadku kobiet ciężarnych. Jest tak, ponieważ bakterie mogą przenieść się w trakcie porodu na dziecko, które jeszcze nie ma silnie wykształconego systemu immunologicznego, takiego jak matka. Niebezpieczny kontakt ze streptococcus agalactie może spowodować u niego groźne konsekwencje: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę.

 

Jak wygląda badanie w kierunku wykrycia GBS?

Przede wszystkim jest ono całkowicie bezbolesne – polega na pobraniu wymazu z pochwy i okolicy odbytu. Na wyniki czeka się ok. 4-5 dni. Jeśli GBS wyjdzie ujemny, przyszła mama nie musi martwić się obecnością bakterii w organizmie. Jeśli zaś wynik będzie dodatni, oznacza to, że bakterie znajdują się w pochwie i należy podjąć leczenie. Badanie GBS powinna zrobić każda kobieta w ciąży, ale zwłaszcza te, które mogą urodzić przed terminem, są chore na cukrzycę lub urodziły już dziecko, które było zakażone bakterią. 

 

 

Dodatni GBS – co dalej?

Aby nie dopuścić do zakażenia malucha paciorkowcem, należy zastosować u kobiety antybiotykoterapię. Ciężarna dostaje penicylinę albo ampicylinę  dzięki temu udaje się wyeliminować bakterie z dróg rodnych. Co ważne, kurację rozpoczyna się dopiero przy porodzie. Wcześniej nie ma to sensu, ponieważ po odstawieniu antybiotyku bakteria może ponownie namnożyć się w pochwie.

 

Sam fakt obecności GBS w organizmie kobiety nie oznacza, że dziecko na pewno przejmie bakterię podczas porodu. Ryzyko zakażenia się nią przez dzidziusia jest jednak wysokie i wynosi ok. 70%. Również rozwój chorób u maluszka z kontaktem z paciorkowcami nie jest stuprocentowy. Z całą pewnością nie warto ryzykować, warto za to zawczasu zapobiec ewentualnym powikłaniom. Nie wszyscy lekarze zlecają swoim pacjentkom wykonanie badania GPS – pamiętaj jednak, że możesz poprosić o nie sama, a lekarz powinien wypisać Ci skierowanie. Zrób to szczególnie, jeśli chorujesz na cukrzycę, twoje poprzednie dziecko zakaziło się paciorkowcem lub istnieje prawdopodobieństwo, że urodzisz maluszka przed terminem.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2018
Ocena:
To badanie jest bezpłatne?