Data modyfikacji:

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
badanie gbs w ciąży

Badanie GBS – co to za badanie?

Badanie GBS ma na celu wykrycie, czy osoba zarażona jest paciorkowcem typu B – Streptococcus agalactiae. Paciorkowiec ten znajduje się w przewodzie pokarmowym, którego koniec znajduje się w okolicach pochwy i odbytu. Problem zaczyna się w momencie, gdy kobieta zaczyna rodzić, ponieważ są to jednocześnie miejsca dróg rodnych. GBS może zatem przenieść się podczas porodu na dziecko. Szacuje się, że paciorkowcem tym może być zarażonych 30% kobiet.

GBS dodatni – jak można się zarazić GBS?

GBS prawdopodobnie pochodzi od zwierząt, a zarazić się tym paciorkowcem można poprzez spożywanie niepasteryzowanych produktów mlecznych. Najczęściej produkty mleczne w sklepach są produkowane z mleka pasteryzowanego, jednak w przypadku produktów regionalnych, np. lokalnych serów czy zsiadłego mleka od zaprzyjaźnionego rolnika, nie mamy takiej gwarancji. Spożycie produktów mlecznych po dacie ważności również niesie ze sobą ryzyko rozwoju niechcianych czynników szkodliwych dla zdrowia.
Kolejne źródło GBS, na które wskazują lekarze, to po prostu środowisko przewodu pokarmowego – paciorkowiec dostaje się tam przez uszkodzone błony śluzowe dróg oddechowych. Przyczyną może być zatem zarażenie od innego człowieka.
Wiele kobiet nie jest świadomych zarażenia GBS, ponieważ po prostu nie odczuwają one żadnych negatywnych objawów. Dlatego tak ważne jest wykonanie wymazu GBS, gdy kobieta jest w ciąży.

GBS w ciąży – jakie to zagrożenie dla dziecka?

Paciorkowcem typu B dziecko może zarazić się głównie podczas porodu – wówczas paciorkowiec ten atakuje dziecko. W efekcie może rozwinąć się u malucha zapalenie płuc oraz posocznica. Zdarza się – w rzadkich przypadkach – rozwinięcie u dziecka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Lekarze przyjmują, że rozwinięcie choroby w przypadku przeniesienia GBS na dziecko następuje maksymalnie do 3. miesiąca życia maluszka. Po tym czasie istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo rozwoju choroby w wyniku zakażeniem GBS.
Dlaczego jednak zakażona matka może nie mieć żadnych objawów pomimo zakażenia, a dziecko choruje? Przede wszystkim rolę odgrywa w tym przypadku nierozwinięty jeszcze układ autoimmunologiczny. Układ odpornościowy odpowiedzialny jest za szybką reakcję w przypadku napotkania infekcji, wirusów i drobnoustrojów.
Warto wspomnieć, że pomimo dodatniego GBS kobieta może karmić dziecko piersią.

Badanie GBS w ciąży – jak się przygotować? Jak wygląda badanie?

Badanie GBS polega na pobraniu wymazu z pochwy i okolic odbytu. Badanie to jest bezbolesne. Wykonuje je ginekolog. Przygotowanie do wymazu GBS polega na niedopuszczeniu do podrażnienia pochwy przed badaniem (wielu lekarzy zaleca brak współżycia seksualnego, by nie wprowadzać bakterii oraz nie obetrzeć pochwy). Ponadto kobieta powinna przed tym badaniem odstawić wszelkie środki dopochwowe oraz leki irygacyjne oraz maści do okolic intymnych.

GBS – ile się czeka na wynik?

Na wyniki badania GBS czeka się zazwyczaj około 3–4 dni. Czas oczekiwania zależy od wybranej placówki.

Dodatni wynik GBS – jakie leczenie?

Jeśli wynik GBS jest dodatni, wówczas u ciężarnej kobiety zaleca się podawanie antybiotyku. Szczególnie ważne jest, by antybiotyk przyjmowany był i czynnie działał podczas porodu. Wówczas pacjentka zyskuje niemal pewność, że paciorkowiec nie przedostanie się na dziecko.

Dodatni wynik GBS a współżycie

Paciorkowiec z grupy B nie jest groźny dla dorosłych, więc partner nie powinien obawiać się przeniesienia tego paciorkowca. Można zarazić się drogą płciową paciorkowcem z grupy B, jednak w przypadku Streptococcus agalactiae nie powinno być to ani odczuwalne, ani istotne dla zdrowia. Największe znaczenie nosicielstwo GBS ma dla dróg rodnych, a co za tym idzie, dla noworodka. Generalnie nie ma zakazu współżycia w przypadku dodatniego wyniku GBS. Warto jednak zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Czy badanie GBS jest refundowane? Ile kosztuje takie badanie?

Niestety, badanie GBS wciąż nie jest refundowane przez NFZ. Jest to jednak badanie, na które kieruje niemal każdy ginekolog. Jeśli twój tego nie zrobił – poproś o wykonanie wymazu w celu zbadania GBS. Jest to standardowe badanie, które jest konieczne do wykonania w ciąży. Koszt wymazu GBS to około 50–100 zł w zależności od placówki.
Zdjęcie: Envato Elements