Data publikacji:

Zachcianki w ciąży

Autor: Maria Szadkowska

Do dziś zachcianki w ciąży są niekłamanym fenomenem. Dieta kobiety w stanie błogosławionym, według wielu opinii krążących w społeczeństwie, opiera się na śledziach i korniszonkach zagryzanych od czasu do czasu czekoladą. Czy naprawdę kaprysy są jednym objawów ciąży, jak często występują i co oznaczają w praktyce?

zachcianki-550x350

 

Skąd biorą się zachcianki?

Słynne zachcianki pojawiają się na początku ciąży i trwają zazwyczaj do końca pierwszego trymestru. Nie występują u wszystkich kobiet, więc jeżeli nie doświadczyłaś czegoś takiego, nie przejmuj się. Hormony wydzielane przez organizm ciężarnej, powodują, że możemy odczuwać wstręt do niektórych pokarmów. Inne znowu, wywołają nieodpartą pokusę spożywania ich w zatrważającej ilości.


Wzbogacanie pokarmu ciężarnej, czyli zachcianki coś nam mówią

Mądrość organizmu ludzkiego sprawia, że często sam wskazuje, czego mu brak. Nietypowe zachcianki zazwyczaj dotyczą dość skrajnych „smaków”. Kiszona kapusta czy ogórki małosolne, mogą oznaczać brak witaminy C. Wzmożona ochota na magnez powoduje, że cieknie nam ślinka na widok czekolady, orzechów czy szpinaku. Słynne śledzie to niedobór potasu i fosforu, owoce i czerwone warzywa, natomiast, związane są z beta karotenem.


Zdrowie przede wszystkim – pamiętaj o zbilansowanej diecie

Bezkrytyczne uleganie wszystkim kaprysom nie jest oczywiście najlepszym pomysłem. Tłumaczenie zjedzenia litra lodów czekoladowych ciążą, nie jest dobre. Należy zawsze pamiętać o zbilansowanej diecie. Przejadanie się i niezdrowy tryb życia nie są przecież korzystne ani dla Ciebie ani dla dziecka. Co więcej warto zamienić słodycze na zdrowe odpowiedniki takie jak suszone owoce czy orzechy.


Zasadniczo zdarza się niechęć do niektórych składników diety, dotychczas spożywanych w znacznych ilościach. Kawa, herbata, papierosy bądź alkohol wywołują u Ciebie mdłości? To bardzo pozytywny aspekt ciążowych zachcianek i mądrość Twojego ciała. Wszystkie one mogą być bardzo niekorzystne dla Twojego maleństwa. Palenie lub picie alkoholu w ciąży skutkuje bowiem, licznymi problemami zdrowotnymi u dziecka.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Ariwasabi


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?
czy można jeść kiełki w ciąży

Czy można jeść kiełki w ciąży?

2023-03-17
Kiełki roślinne są źródłem wielu cennych substancji odżywczych – minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie niesie za sobą ryzyko zarażenia bakteriami lub pierwotniakami – dlatego w okresie ciąży można jeść je tylko pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy kiełki w ciąży są bezpieczne i po które najlepiej sięgać.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

2023-03-16
Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
czkawka u płodu

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

2023-03-14
Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.
plamienia w 5. tygodniu ciąży

Plamienia w 5. tygodniu ciąży: jakie mogą być przyczyny?

2023-03-13
Plamienia w 5. tygodniu ciąży zawsze wzbudzają głęboki niepokój u przyszłej mamy, choć nie zawsze oznaczają, że w organizmie dzieje się coś złego. Pojawienie się różowej bądź brązowej wydzieliny może świadczyć o tym, że zarodek zagnieżdża się w macicy, może też wynikać z podrażnienia szyjki macicy podczas badania lekarskiego albo w czasie stosunku seksualnego. Sprawdź, kiedy plamienia w 5. tygodniu ciąży mogą zwiastować poronienie i kiedy należy udać się do lekarza.
czy można pić kawę inkę w ciąży

Czy można pić kawę inka w ciąży?

2023-03-12
Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Wymaga modyfikacji nawyków żywieniowych. Zmiany te dotyczą również kawy. W ciąży można pozwolić sobie na jedną filiżankę kawy dziennie. A co z kawą zbożową? Czy można pić kawę inka w ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.