Data modyfikacji:

Co jeść w ciąży - dieta i odchudzanie [wywiad]

Autor: Karolina Słomska - Specjalista ds. Żywienia, Dietetyk

Czy istnieje specjalna dieta dla kobiet w ciąży? Czy możesz pić kawę, w stanie błogosławionym? Jaką wodę pić powinnaś? Na temat zdrowej diety dla kobiet w ciąży rozmawiam z Panią Karoliną Słomską, specjalistą ds. żywienia oraz dietetykiem.

 

zdrowe odżywianie w ciąży, co jeść w ciąży, zdrowa dieta w c

 

logo-dzidzi-wywiad

Karolina Słomska: Trzeba zacząć od tego, że ciąża to nie choroba i podczas jej trwania można jeść prawie wszystko. Najważniejsze podczas ciąży jest to, żeby kobieta odżywiała się w sposób zgodny z zasadami zdrowego żywienia, a jej dieta była jak najbardziej urozmaicona. Trzeba zwracać uwagę na pochodzenie produktów, które się spożywa, na to jak są przygotowywane, a także, jaka jest ilość posiłków, czy są one odpowiednio zbilansowane, czy ich wpływ na matkę i dziecko jest dobry.

 

logo-dzidzi-wywiad

KS.: Nie ma specjalnej diety dla kobiet w ciąży. Jeśli kobieta w ciąży nie ma cukrzycy na początku ciąży, nie jest na nic uczulona, to oprócz takich produktów jak surowe mięso czy sery pleśniowe, kobieta może spożywać wszystkie produkty. Oczywiście, tak jak przy każdej diecie związanej ze zdrowym trybem odżywiania wyklucza się produkty wysoko przetworzone(tj. chipsy, szybkie przekąski, dania gotowe a, także wyroby cukiernicze). Powodują one, że do organizmu dostarczane są np. tłuszcze trans, które są niezdrowe dla normalnego człowieka, a co dopiero dla kobiety w ciąży i jej dziecka.

logo-dzidzi-wywiad

KS.: Zacznijmy od porannych mdłości. Mdłości w zależności od momentu występowania mają różne podłoże (zmiany hormonalne, nadwrażliwość na produkty, ucisk płodu na narządy wewnętrzne). Mimo powiększającego się brzucha, nadal wszystkie narządy narażone są na ucisk. Kiedy kobieta zje duży posiłek jej żołądek się powiększa, dziecko zaczyna na niego naciskać, czego skutkiem są mdłości. W takim przypadku, jeżeli kobiety mają poranne mdłości lub mdli je po posiłkach, powinny zacząć od jedzenia mniejszych objętościowo posiłków. Normalnie, kobieta powinna jeść około pięciu posiłków dziennie. Przy takich dolegliwościach mogą one być rozłożone na dziewięć do nawet dwunastu mniejszych. Ważne, aby były to drobne posiłki, nieobciążające żołądka.

 

 

Poza tym poranne mdłości można zniwelować migdałami. Działają na nie bardzo dobrze. Już kilka migdałów łagodzi „sensacje” żołądkowe i uczucie, że jest nam niedobrze. Poza tym ciężarnym polecam siemię lniane oraz herbatę z imbirem. Picie naparu z siemienia lnianego po każdym posiłku powoduje, że kobieta będzie łatwiej trawiła, a zatem zmniejszą się związane z trawieniem problemy.

 

Co więcej powinno się ograniczyć potrawy pieczone, smażone, bardzo ostre czy ciężkostrawne. Jeśli chodzi o zgagę, głównie jest ona wynikiem źle funkcjonującego zwieracza przełyku. Odpowiedzialna za nią jest zmiana położenia żołądka, która zaburza jego naturalne funkcjonowanie. Zwieracz między przełykiem a żołądkiem nie funkcjonuje dokładnie tak, jak powinien (nie zamyka się prawidłowo). Układ pokarmowy ma ograniczoną przestrzeń i nie może działać tak, jak zazwyczaj. Najlepsza na zgagę jest duża ilość płynów, które spowodują, że nadmierna ilość soku żołądkowego zostanie rozcieńczona i nie będzie tak intensywnie oddziaływać na przewód pokarmowy. Zmniejszy to stężenie soków żołądkowych i zniweluje zgagę. W tym przypadku również pomocne są migdały i siemię lniane.

 

logo-dzidzi-wywiad

KS.: Opuchlizna nóg spowodowana jest przez zaburzenia krążenia. Z powodu wolniejszego krążenia krwi (przepływa dodatkowo przez łożysko i dziecko), dłużej pozostaje ona w obiegu i później wraca do serca, przez co jest mniej natlenowana. Część wody z krwi dopływa do tkanek i powoduje opuchliznę. Jeśli jest to opuchlizna tylko nóg, nie jest to nic niepokojącego . Natomiast, jeśli dotyczy rąk czy też oczu, głowy, należy zgłosić się do lekarza, bo to nie są już typowe objawy ciąży. Ponadto trzeba pić dużo płynów (pomoże to w wypłukiwaniu toksyn z organizmu), jeść jak najwięcej warzyw i owoców, zwracać uwagę czy po niektórych produktach spożywczych obrzęki są większe, bardziej dokuczliwe, dużo odpoczywać, zwłaszcza uważać na nogi. Najlepiej po całym dniu odpoczywać leżąc z nogami w górze.

 

logo-dzidzi-wywiad

KS.: Ludzie w Europie spożywają bardzo duże ilości soli i każdy człowiek powinien ją ograniczyć. Sól lub glutaminian sodu jest wszędzie, nawet w słodkich wyrobach cukierniczych . Takie substancje zatrzymują wodę w organizmie. Chce się wtedy bardziej pić. Z tego powodu duża ilość soli zaburza pracę narządów wewnętrznych. Jeśli jest więc możliwość ograniczenia solenia posiłków, odstawienia słonych przekąsek (paluszki, solone orzeszki), jak najbardziej kobiecie w ciąży zaleca się to, gdyż nie służy to ani jej, ani tym bardziej dziecku.

 

logo-dzidzi-wywiad

KS.: Kobiety w dzisiejszych czasach odżywiają się nieregularnie. Rano jedzą kanapkę w drodze do pracy, a potem późny lunch i późną obiadokolację. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, że w naszym ciele rozwija się nowe życie, które żeby się prawidłowo rozwijać potrzebuje stałego dopływu pokarmu. Istotna jest także jakość jedzenia. Nie może być sytuacji, w której mama „wrzuca w siebie” wszystko, co ma pod ręką. Ważna jest duża ilość warzyw i owoców, chude mięso – najlepiej drób, ale także wątróbka, która zawiera dużą ilość żelaza (bardzo dobrze przyswajalne przez organizm). W wątrobie jest go trzykrotnie więcej niż w szpinaku do tego jest z niej lepiej przyswajany. Trzeba zwracać uwagę na to, żeby posiłki były regularne. Taki sposób odżywiania nie powoduje „wilczego” apetytu i jedzenia rzeczy, które nie są potrzebne. Gdy kobieta nie stosuje się do tych zaleceń, skutkiem może być zgaga, mdłości i dyskomfort, a w dłuższym okresie niedobory pokarmowe. Należy spożywać jak najświeższe i nieprzetworzone produkty (pić świeże soki, jeść świeże warzywa), ograniczając jednocześnie przetworzone. W ten sposób ograniczamy ilość cukrów prostych (na rzecz zdrowszych złożonych), a także niepożądanych regulatorów, utrwalaczy, konserwantów, które dostarczamy do organizmu z żywnością przetworzoną. Nadmiar pożywienia i sztucznych substancji, jest niewskazany i niezdrowy.

 

logo-dzidzi-wywiad

KS.: Nawet, jeśli dieta jest bardzo dobrze zbilansowana, mimo wszystko kobiety w czasie ciąży mają dużo większe zapotrzebowanie na kwas foliowy i żelazo. Suplementowanie kwasu foliowego zaleca się nie tylko ciężarnym ale też kobietom, które dopiero planują dziecko. Na pół roku przed zajściem w ciążę powinno się go już suplementować, gdyż powoduje łatwiejszy i lepszy podział tkanek. Organizm przygotowując się do funkcjonowania nakierowanego na tworzenie nowych komórek, potrzebuje bardzo dużo tej witaminy. W czasie ciąży nie należy przerywać suplementowania kwasu foliowego. Tkanki dziecka bardzo szybko się rozwijają dlatego prawidłowy podział tkanek nadal jest bardzo istotny.
Jak pokazują badania ponad połowa kobiet cierpi w ciąży na niedobór żelaza. Nie wiem ile wątróbki trzeba by było zjeść żeby zaspokoić całe zapotrzebowanie. Dlatego zaleca się suplementację tego składnika mineralnego. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, która transportuje tlen i odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju organizmu. Wszystkie tkanki dziecka muszą być dotlenione, aby mogły się w odpowiedni sposób rozwijać. Odpowiednia ilość żelaza w diecie jest również ważna z tego powodu, że skutki jego niedoboru występują u dziecka nawet do roku po urodzeniu. Suplementacja kwasu foliowego i żelaza, musi odbywać się pod opieką lekarza gdyż powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb ciężarnej.

 

logo-dzidzi-wywiad

KS.: To jest jak największa bzdura. Faktem jest, że całe pożywienie spożywane przez ciężarną musi zaspokoić zapotrzebowanie mamy i rozwijającego się dziecka. Jednak w pierwszym trymestrze ciąży ilość niezbędnej do prawidłowego rozwoju energii jest taka sama, jak w przypadku kobiet nie będących przy nadziei. Jest nawet niewskazane, aby kobieta jadła dużo więcej. W drugim trymestrze zaleca się spożywanie o 360 kcal więcej, jest to np. jeden podwieczorek więcej. W trzecim trymestrze to jest 470 kcal, czyli równowartość dwóch przekąsek lub jednego większego posiłku. Zaleca się także, aby kobiety w zależności od tego ile ważyły przed ciążą, przytyły w trakcie ciąży proporcjonalnie do tej wagi. Jeśli kobieta miała niską wagę przed ciążą, to zaleca jej się żeby przytyła więcej(około 12,5-16 kg), niż kobieta cięższa (ok. 11-14kg) Ok. 16 do 20 kg powinny przytyć kobiety z ciążą bliźniaczą. Jeśli kobieta jest niedożywiona i jej BMI jest poniżej 19 to powinna już przytyć około 18 kg.

 

logo-dzidzi-wywiad

KS.: Zachcianka, jak sama nazwa wskazuje, jest to coś na co mamy ochotę. Tym samym nie jest nawykiem żywieniowym. Mam ochotę na śledzia, jem śledzia. Zachciało mi się czekolady, jem czekoladę. Mamy dni, kiedy musimy zjeść czekoladę i co by się nie działo musimy ją zjeść i już. Jeżeli to jest zachcianka i zdarza się raz na jakiś czas, i nie staje się nawykiem żywieniowym, można sobie na to pozwolić. Nie można się katować. Ciąża to okres, kiedy kobieta powinna być szczęśliwa, cieszyć się tym, że rozwija się w niej dziecko, a nie tylko zastanawiać się: - Zjadłam pół tabliczki czekolady wczoraj i jednego śledzia, moje dziecko będzie niezdrowe … Nie dajmy się zwariować, ważne jest żeby zachcianki nie stały się codziennością ;)

 

A więc, podsumowując: zachcianka raz na jakiś czas jak najbardziej.

 

logo-dzidzi-wywiad

KS.: Również bardzo dziękuję.

 

A wy co jecie w ciąży? Ograniczacie się czy może jecie "za dwoje"? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach poniżej!

 

 

Więcej o żywieniu w ciąży/diecie w ciąży przeczytaj:

Czego unikać w ciąży? - dieta i odchudzanie w ciąży

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Monkey Business


Autor

Karolina Słomska - Specjalista ds. Żywienia, Dietetyk

Absolwentka SGGW na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji o specjalizacji dietetyka, oraz Wydziału Technologii Żywienia o specjalizacji inżynieria procesowa i organizacja produkcji . Audytor systemu HACCP.


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
02-09-2019
Ocena:
Ja mogę wszystkim polecić dietetyczkę z Foodwise. Chciałam, żeby dietetyczka dbała o to, żebym nie przytyła tyle, ile przy pierwszej ciąży, bo za pierwszym razem to było 18kg. :( Miałam bardzo duży problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. Na początku bałam się o młodziaka :) Na szczęście dieta była pyszna i zdrowa. Nie było żadnych komplikacji i przytyłam jedynie 15 kg :) Odpowiednia dieta od odpowiedzialnego dietetyka może sprawić cuda.
29-01-2019
Ocena:
na opakowaniu jest napisane, że zmieszają mdłości <3 , jest tez,że jak każde gumy do 3 dziennie ze względu na właściwości przeczyszczające ;] @ Belvelau, dodatkowo b6 i magnez sie przydadzą !
29-01-2019
Ocena:
@róża gumy nie mają cukru, ale zawierają dodatkowo wit. B6 i magnez.@malinka a wiesz może jaka jest zalecana dzienna dawka gum którą można żuć ??
21-01-2019
Ocena:
@Róża też jakiś czas temu widziałam w Rossmanie. @gina moja znajoma bardzo sobie chwali, podobno ulga natychmiastowa, sama przymierzam się do zakupu.
16-01-2019
Ocena:
ah! to to widziałam, w rossmanie własnie. Zastanawiałam się czy faktycznie działają
13-01-2019
Ocena:
@malinka a wiesz może czy te gumy zawierają cukier?@malinka ciekawe czy tylko w aptece można je dostać czy w jakiś drogeriach również , typu rossman etc ?
13-01-2019
Ocena:
@vomen i co, pomogły ci? @gina są teraz w aptekach gumy imbirowe specjalnie z myślą o ciężarnych, jednak nie próbowałam jeszcze.
11-01-2019
Ocena:
@vomen, gumy imbirowe? Rozumiem,że nie na poprawe oddechu ?;]
27-11-2018
Ocena:
Ciężko myśleć o diecie gdy nie można utrzymać posiłku w żołądku. Na początku ciąży wymiotowałam po każdym posiłku do czasu kiedy kupiłam w aptece gumy imbirowe.
30-10-2018
Ocena:
bardzo ciekawy artykuł, natomiast ja po prostu staram się jeść zdrowo i jak najmniej przetworzonych produktów, zawsze dużo gotowałam, więc wiem jak smakują dobre produkty, ostatnio nie mam czasu, przerzuciłam się na dietę pudełkową z wygodnadieta.pl il uważam, że nadal odżywiam się zdrowo, a nawet bardziej niż wcześniej, bo moją dietą zajmują się specjaliści, polecam to rozwiązanie przyszłym matkom :)
16-09-2018
Ocena:
Wątróbka zawiera bardzo dużo wit. A, wręcz kilkakrotnie przekracza dzienną zalecaną dawkę spożycia, która to działa na płód teratogennie. Wiele preparatów multi-witaminowych również zawiera wit. A. Także unikać w kremach zawartości retinolu. Bo wit. A kumuluje się w organizmie, a może bardzo zaszkodzić płodowi. Lepiej nie ryzykować. Co do suplementów warto przeczytać "Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelenentów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących" dostępne w necie - bardziej wiarygodne źródło niż artykuły na stronach. I najlepiej wszelkie suplementy skonsultować z lekarzem. Pamiętać trzeba, że nadmiar witamin też szkodzi! Więc stosując kilka różnych supli dawki mogą się dublować. Idealnie by było sprawdzić niedobory różnych witamin i składników mineralnych badaniem krwi i wtedy opracować dawkę. Bo po co np. łykać wit. B12 jeśli dostarczamy ją z dietą w odpowiedniej ilości.
17-04-2017
Ocena:
zgadzam sie tez to uslyszalam od lekarza, ze niewazne ile zjesz ale co... i tutaj zaczynaj sie schody, bo jak sobie odmowic, gdzie te zachcianki doprowadzaja mnie do szalenstwa?! powiedzialam o tym lekarce i polecila mi dicopeg 10g sprobowalam, szybko zadzialal naprawde to dobry sposob na ciazowe zachcianki i ich zdrowotne konsekwencje:)
13-04-2017
Ocena:
najważniejsze moim zdaniem to dostarczać dziecku odpowiedniej ilości witamin, nie wszystko można pozyskać z jedzenia ja biorę mama dha, bo zawiera niezbędne witaminy dla mojego dziecka, warto skonsultować z lekarzem przyjmowanie dodatkowych witamin bo zapobiegają one rozwojowi wszelkich wad genetycznych więc nie można tej kwestii bagatelizować.
11-04-2017
Ocena:
ja jakoś w ciąży nie mam zachcianek, za to od wielu rzeczy ktore lubilam mnie odrzuca, niestety, biorę od samego początku ciaży mama dha premium, koleżanka mi to poleciłą bo sama brała, poczytałam skład i zostałam już całkowicie przekonana, nie muszę się martwić ze dziecku będzie czegoś brakowało, bo niestety mi ciężko w diecie to uzupełnić, czekam na drugi trymestr moze będzie lepiej
10-04-2017
Ocena:
Wiem, że w ciąży trzeba jeść warzywa i owoce, ale ja w pierwszym trymestrze miałam po nich mocne wzdęcia. Wspierałam się suplementem mama dha, bo tam był i kwas foliowy, i dha, dużo witamin i minerałów.
10-04-2017
Ocena:
Nieważne, ile się je, ważne co się je :)W sumie te wszystkie zalecenia mogłbyśmy stosować w ogóle - ograniczenie soli, kawy, picie regularnie wody. Ja tego pilnuję od zawsze, żeby jeść zdrowo i mieć zbilansowaną dietę, więc podczas ciąży doszła mi tylko suplementacja, zażywałam mama dha premium z kwasem foliowym , mikroelementami i wit d3, a oprócz tego odstawiłam kawę (na rzecz zielonej herbaty, której nie lubię...) i alkohol. Pewnie jak któraś z mam czuje się niezbyt dobrze podczas ciąży, to będzie musiała się bardziej pilnować, niż np. ja z ciążą właściwie bez żadnych problemów. Aha, i fajny ten lifehack z migdałami, nie wiedziałam, że niwelują mdłości :)
23-09-2016
Ocena:
Mi lekarz mowil ze mam sobie kupic porzadny zestaw suplementow i uczulal na to co i w jakich ilosciach powinno sie tam zjadowac. W sumie do konca kp bralam prenatal. Nie musialam przynajmniej przyjmowac wszystkiego osobno bo nawet wiramine D mial w dawce 2000 jednostek
22-09-2016
Ocena:
chyba nie tylko na żelazo i kwas foliowy mamy większe zapotrzebowanie. A co chociażby z choliną, dha, witaminą d, witaminami b6 i b12? Nie jestem pewna czy to wszystko dostarczymy sobie w zdrowej diecie. Nie jest to chyba takie proste
02-08-2016
Ocena:
Wątróbka i śledzie budzą moje wątpliwości. Stwierdzenie że ciąża to nie choroba jest moim ulubionym, które zasłyszałam będąc w owej. Przynajmniej raz w miesiącu chodzi się na pobranie krwi i do ginekologa, wszelkiego rodzaju zarazki i paskudztwa mają kilkaset procent więcej szans żeby nas dopaść, czasem tchu brak do tego stopnia że chciałoby się założyc maskę tlenową i wiele innych atrakcji, które dopadają ciężarne mniej lub bardziej indywidualnie. Ciąża to jest zdecydowanie odmienny stan, który robi rewolucję w całym organizmie.Generalnie wywiad ciekawy i całkiem bogaty merytorycznie, ale osobiście zachcianki na śledzie nie radziłabym realizowć.
09-05-2016
Ocena:
Gdzieś ostatnio czytałam że wątróbki nie powinno się jeść że względu na nadmiar witaminy A. Więc jak w końcu?
06-04-2016
Ocena:
diete w ciaze bede miała to pewne, jednak chce to robić z głową więc pójdę do dietetyka. Grunt to właśnie udac się do specjalisty i dbac o siebie rozsądnie. Kiedyś chciałam się odchudzać na szybko i w efekcie tym zyskałam zaparcia na które zadne śliwki, żadne napary nie działaly poza dicopegiem. Teraz wiem, że jak tylko zajde w ciazę to nic na własną reke robic nie moge
26-10-2015
Ocena:
Bardzo fajny i przydatny artykuł dla przyszłej mamy. Ja zmieniłam swoją ciążową dietę i jem dla dwóch zdrowo i mądrze. Staram się, żeby moja dieta była bogata w warzywa, owoce, kasze. Unikam cukru i soli, staram się spacerować i nie denerwować w pracy. Dodatkowo wprowadziłam doustny probiotyk ginekologiczny lacibios femina ponieważ zostało tylko cztery tygodnie do rozwiązania. Chciałabym mieć pewność, że nie złapie żadnej infekcji intymnej i dziecko urodzi się zdrowe.
10-08-2015
Ocena:
A tu trochę od innej strony: http://www.rownowaznia.pl/za-ilu-jesc-w-ciazy-cztery-spojne-rady/
29-07-2015
Ocena:
9 miesięcy szybko minie, ale po ciąży też się nie najesz
29-07-2015
Ocena:
Ja strasznie lubię tatar, ale niestety w ciąży nie mogę go jeść :(
29-06-2015
Ocena:
O ciąży dowiedziałam się zaledwie kilka tygodni temu, dlatego Wasz artykuł będzie bardzo pomocny w prawidłowym dbaniu o siebie i dziecko! Aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na witaminy i minerały zaczęłam stosować Pharmaton Matruelle. Nie przygotowywałam się specjalnie do ciąży dlatego lekarz zalecił mi suplementację.
10-03-2015
Ocena:
Dobry artykuł, jednak wciąż szukam dobrej literatury na temat odżywiania kobiet w ciąży. Być może odwiedzające mamusie mają do polecenia bibliografię? Ostatnio przerzuciłam się na posiłki( najczęściej warzywa i owoce) z parowara(philipiaka). Zastanawiam się czy są jakieś potrawy oprócz ryb których nie mogę na nim przyrządzać?
15-02-2015
Ocena:
Zazwyczaj znajduje informacje, ze watrobka jest zakazana dla kobiet w ciazy. pierwszy atrykul w ktorym przeczytalam ze jest wskazana ;) jak to wlasciwie jest?
05-12-2014
Ocena:
Dziękuje bardzo za ten artykuł ! Bardzo mi pomógł ! Bardzo prosto i dokładnie wszystko wyjaśnione :)
17-09-2014
Ocena:
A Co jeść w ciąży - dieta i odchudzanie [wywiad] wyjątkowo merytorczna witryna, również kiedyś tworzyłem witrynę o takiej samej tematyce Wyjątkowo lubię czytać Twoje artykuły, to moja ulubiona www. Gorąco pozdrawiam
28-06-2014
Ocena:
najwazniejsze jest aby dziecko mialo wszystko co potrzeba, jednym z skuteczniejszych sposobow jest suplementacja, np w kwas DHA.... To wazne dla rozwoju umyslowego i wzroku dziecka.
14-05-2014
Ocena:
jedzenie gotowane na parze ma najwięcej wartościowych mikroelementów, sama od niedawna przestawiłam się na takie dania, kupiłam nawet parownik philipiak
bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży, czyli czy będąc w ciąży, można biegać

2022-07-09
Lubisz biegać, ale nie wiesz, czy możesz to robić po zajściu w ciążę? Na szczęście bieganie w ciąży wcale nie jest tak niebezpieczne, jak się wielu osobom wydaje. Możesz to robić, chociaż oczywiście pod pewnymi warunkami oraz tylko wtedy, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy bieganie w ciąży jest niewskazane i o czym pamiętać, rozpoczynając trening.
suplementy

Jakie suplementy w ciąży stosować?

2022-03-13
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Już na etapie planowania dziecka warto zastanowić się nad suplementacją niektórych z nich. Dzięki temu zwiększysz szansę na prawidłowy rozwój maluszek oraz to, że ciąża minie ci w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Jakie suplementy w ciąży warto stosować?
orzechy w ciąży

Orzechy w ciąży. Czy można jeść? Jakie?

2021-12-07
Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne często stajesz przed dylematem, czy to, na co masz ochotę, nie zaszkodzi maluszkowi. Chodzi nie tylko o takie smakołyki jak ser z pleśnią czy surowe ryby, ale również o niektóre owoce albo… orzechy. Sprawdź, czy możesz jeść orzechy w ciąży i jeśli tak, to które warto wybrać.
jaką wodę pić w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

2021-11-13
Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?
kobieta w ciąży

Błonnik w ciąży. Czy warto włączyć go do diety?

2021-04-23
Jest nazywany miotłą, która czyści jelita ze złogów oraz wszelkich, zalegających resztek pokarmowych. Błonnik jest przede wszystkim dobrze znany osobom usiłującym schudnąć. Czy jednak błonnik w ciąży jest wskazany? A jeśli tak, to w jakiej formie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go stosować.
co jeść w ciąży, jak się odżywiać w ciąży, zdrowe odżywianie

Czego nie można jeść w ciąży, czyli niebezpieczna dieta

2021-03-10
Niestety, istnieje wiele produktów, których spożywanie jest niekorzystne, a nawet może zagrozić bezpieczeństwu obojga. Jak skomponować dietę w ciąży?