Data modyfikacji:

Puchnięcie w ciąży

Autor: Tamara Rosłoń

Ciąża to dla większości przyszłych mam prawdziwy powód do dumy i radości, Gdy czujemy się dobrze a nasze maleństwo rozwija się prawidłowo w naszym łonie, jest ona prawdziwym stanem błogosławionym. Niestety, nie zawsze. Niektóre z nas, w czasie ciąży niepokoją różnego rodzaju objawy. Jednym z nich jest puchnięcie w ciąży.

 

Puchnięcie w ciąży

 

Skąd się bierze puchnięcie w ciąży

Najczęściej dotyczy ono takich części ciała jak: nogi, ręce i twarz. To, że opuchlizna w ciąży pojawia się w tych obszarach, zawdzięczamy zatrzymywaniu wody w tkankach oraz zwiększonej objętością krwi (może ona wzrosnąć nawet o 50% w stosunku do jej objętości sprzed ciąży). Puchnięcie w ciąży najczęściej pojawia się w godzinach wieczornych, ale nad ranem już znika. Umiarkowane obrzęki, nie są powodem do niepokoju. Jest to zupełnie normalny objaw ciąży – trochę uciążliwy, ale nie należy się nim zanadto przejmować. Poza tym, istnieją pewne sprawdzone metody, które pomagają walczyć z tą nieprzyjemną dolegliwością.

 

Jak zwalczać puchnięcie w ciąży?

Opuchliznę w ciąży możemy zwalczyć na kilka sposobów. Na opuchnięte nogi, doskonale działają chłodzące żele i maści. Na pozostałe części ciała, można położyć zimne okłady – wystarczy w tym celu, zmoczyć ręcznik zimną wodą i okładać nim spuchnięte miejsca. Warto też pamiętać, by wyeliminować ze swojej diety sól – w każdej postaci – oraz pić jak najwięcej wody mineralnej.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zauważymy, że nasze zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów a opuchnięcia  nie znikają po nocy, powinnyśmy udać się jak najprędzej do lekarza. Podobnie powinnyśmy zareagować, kiedy puchnięciu w ciąży towarzyszą inne objawy: na przykład nadciśnienie. Specjalista zleci odpowiednie badania, które pozwolą zdiagnozować nasz problem oraz podjąć właściwe leczenie. Nigdy nie starajmy się leczyć na własną rękę, gdyż możemy zaszkodzić zarówno sobie samym jak i naszemu maleństwu.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Violetstar All right reserved


Autor

Komentarze
12-10-2015
Ocena:
w ciązy to normalne, ze kobieta staje się "większa" potrzebowałam duzo snu i odpoczynku bo szybko się męczyłam .. więc spałam na supermami poduszce, która dawala mi poczucie wygody i komfortu
01-10-2015
Ocena:
nogi puchly mi okropnie, ciagle lezalam na supermami poduszce z nogami lekko uniesionymi do gory. ulga byla, ale krotkotrwala niestety
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!