Puchnięcie w ciąży

Data:

Ciąża to dla większości przyszłych mam prawdziwy powód do dumy i radości, Gdy czujemy się dobrze a nasze maleństwo rozwija się prawidłowo w naszym łonie, jest ona prawdziwym stanem błogosławionym. Niestety, nie zawsze. Niektóre z nas, w czasie ciąży niepokoją różnego rodzaju objawy. Jednym z nich jest puchnięcie w ciąży.

 

Puchnięcie w ciąży

 

Skąd się bierze puchnięcie w ciąży

Najczęściej dotyczy ono takich części ciała jak: nogi, ręce i twarz. To, że opuchlizna w ciąży pojawia się w tych obszarach, zawdzięczamy zatrzymywaniu wody w tkankach oraz zwiększonej objętością krwi (może ona wzrosnąć nawet o 50% w stosunku do jej objętości sprzed ciąży). Puchnięcie w ciąży najczęściej pojawia się w godzinach wieczornych, ale nad ranem już znika. Umiarkowane obrzęki, nie są powodem do niepokoju. Jest to zupełnie normalny objaw ciąży – trochę uciążliwy, ale nie należy się nim zanadto przejmować. Poza tym, istnieją pewne sprawdzone metody, które pomagają walczyć z tą nieprzyjemną dolegliwością.

 

Jak zwalczać puchnięcie w ciąży?

Opuchliznę w ciąży możemy zwalczyć na kilka sposobów. Na opuchnięte nogi, doskonale działają chłodzące żele i maści. Na pozostałe części ciała, można położyć zimne okłady – wystarczy w tym celu, zmoczyć ręcznik zimną wodą i okładać nim spuchnięte miejsca. Warto też pamiętać, by wyeliminować ze swojej diety sól – w każdej postaci – oraz pić jak najwięcej wody mineralnej.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zauważymy, że nasze zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów a opuchnięcia  nie znikają po nocy, powinnyśmy udać się jak najprędzej do lekarza. Podobnie powinnyśmy zareagować, kiedy puchnięciu w ciąży towarzyszą inne objawy: na przykład nadciśnienie. Specjalista zleci odpowiednie badania, które pozwolą zdiagnozować nasz problem oraz podjąć właściwe leczenie. Nigdy nie starajmy się leczyć na własną rękę, gdyż możemy zaszkodzić zarówno sobie samym jak i naszemu maleństwu.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Violetstar All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
12-10-2015
Ocena:
w ciązy to normalne, ze kobieta staje się "większa" potrzebowałam duzo snu i odpoczynku bo szybko się męczyłam .. więc spałam na supermami poduszce, która dawala mi poczucie wygody i komfortu
1-10-2015
Ocena:
nogi puchly mi okropnie, ciagle lezalam na supermami poduszce z nogami lekko uniesionymi do gory. ulga byla, ale krotkotrwala niestety