Data modyfikacji:

Puchnięcie w ciąży

Autor: Tamara Rosłoń

Ciąża to dla większości przyszłych mam prawdziwy powód do dumy i radości, Gdy czujemy się dobrze a nasze maleństwo rozwija się prawidłowo w naszym łonie, jest ona prawdziwym stanem błogosławionym. Niestety, nie zawsze. Niektóre z nas, w czasie ciąży niepokoją różnego rodzaju objawy. Jednym z nich jest puchnięcie w ciąży.

 

Puchnięcie w ciąży

 

Skąd się bierze puchnięcie w ciąży

Najczęściej dotyczy ono takich części ciała jak: nogi, ręce i twarz. To, że opuchlizna w ciąży pojawia się w tych obszarach, zawdzięczamy zatrzymywaniu wody w tkankach oraz zwiększonej objętością krwi (może ona wzrosnąć nawet o 50% w stosunku do jej objętości sprzed ciąży). Puchnięcie w ciąży najczęściej pojawia się w godzinach wieczornych, ale nad ranem już znika. Umiarkowane obrzęki, nie są powodem do niepokoju. Jest to zupełnie normalny objaw ciąży – trochę uciążliwy, ale nie należy się nim zanadto przejmować. Poza tym, istnieją pewne sprawdzone metody, które pomagają walczyć z tą nieprzyjemną dolegliwością.

 

Jak zwalczać puchnięcie w ciąży?

Opuchliznę w ciąży możemy zwalczyć na kilka sposobów. Na opuchnięte nogi, doskonale działają chłodzące żele i maści. Na pozostałe części ciała, można położyć zimne okłady – wystarczy w tym celu, zmoczyć ręcznik zimną wodą i okładać nim spuchnięte miejsca. Warto też pamiętać, by wyeliminować ze swojej diety sól – w każdej postaci – oraz pić jak najwięcej wody mineralnej.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zauważymy, że nasze zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów a opuchnięcia  nie znikają po nocy, powinnyśmy udać się jak najprędzej do lekarza. Podobnie powinnyśmy zareagować, kiedy puchnięciu w ciąży towarzyszą inne objawy: na przykład nadciśnienie. Specjalista zleci odpowiednie badania, które pozwolą zdiagnozować nasz problem oraz podjąć właściwe leczenie. Nigdy nie starajmy się leczyć na własną rękę, gdyż możemy zaszkodzić zarówno sobie samym jak i naszemu maleństwu.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Violetstar All right reserved


Autor

Komentarze
12-10-2015
Ocena:
w ciązy to normalne, ze kobieta staje się "większa" potrzebowałam duzo snu i odpoczynku bo szybko się męczyłam .. więc spałam na supermami poduszce, która dawala mi poczucie wygody i komfortu
01-10-2015
Ocena:
nogi puchly mi okropnie, ciagle lezalam na supermami poduszce z nogami lekko uniesionymi do gory. ulga byla, ale krotkotrwala niestety
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.
jakie środki na uspokojenie w ciąży?

Środki na uspokojenie w ciąży - jak możemy sobie pomóc?

2021-03-03
Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać? Na te i setki innych pytań znajdziesz odpowiedź na Dzidziusiowo.pl
drętwiejące ręce w ciąży

Drętwiejące ręce w ciąży

2021-03-01
Drętwiejące ręce w ciąży to jedna z dolegliwości dotykających przyszłe mamy. Pojawia się najczęściej w II trymestrze i jest dokuczliwa czasem aż do kilku tygodniu po porodzie. Sprawdź, jak ją leczyć.