Data publikacji:

Czego unikać w ciąży? - dieta i odchudzanie w ciąży [wywiad]

Autor: Karolina Słomska - Specjalista ds. Żywienia, Dietetyk

Czy w ciąży można jeść sushi? Co z małą czarną na śniadanie? Czemu sery pleśniowe są groźne dla przyszłej mamy? Po raz kolejny na pytania związane z dietą w ciąży odpowiada Pani Karolina Słomska specjalista ds. żywienia oraz dietetyk.

dieta w ciąży, czego nie jeść w ciąży, odżywianie w ciąży

 

wywiad-logo-dzidziusiowo


KS.: Szczerze mówiąc nie ma badań na ten temat. Głównym źródłem takich opinii są powtarzane z pokolenia na pokolenie przesądy. Kawa w ciąży, tak jak i alkohol działa poronienie, ale dzieje się tak przy jej bardzo dużych ilościach. Normalnie nikt nie pije takiej ilości kawy, jaka spowodowałby poronienie. Może ona natomiast spowodować małą masę urodzeniową u dziecka, to że dziecko będzie odbiegało od siatki centylowej przez dłuższy czas, bo urodzi się mniejsze, ale raczej nic poza tym. Z pewnością nie poronienie.

wywiad-logo-dzidziusiowo

 

KS.: Surowego mięsa jak najbardziej nie, gdyż konsekwencje mogą być bardzo poważne. W surowym mięsie mogą się znajdować drobnoustroje odpowiedzialne za takie choroby jak toksoplazmoza i listerioza. Natomiast, co do sushi sprawa wygląda nieco inaczej. Rozróżniamy różne rodzaje sushi. Tradycyjnie powinno być surowe, ale jest dostępne też grillowane i pieczone. Jeśli mamy swoje sprawdzone miejsce (lub przygotowujemy sushi w domu), co do którego mamy pewność, że pieczona czy wędzona ryba, jest w środku przygotowana prawidłowo i na pewno nie jest surowa, można je zjeść. Ale jeśli jest to pierwszy lepszy przydrożny bar, nie ryzykowałabym. Może być tam surowy łosoś czy jakakolwiek inna surowa ryba, więc jedzenie go jest tak samo niebezpieczne jak jedzenie surowego mięsa. Być może za pierwszym razem, nic się nie stanie, ale ryzyko jest zbyt duże, ponieważ surowa ryba, tak jak i surowe mięso może spowodować zakażenie toksoplazmozą.

wywiad-logo-dzidziusiowo

 

KS.: Sery pleśniowe, są zakazane w ciąży, ponieważ mogą zawierać  listeria monocytogenes – bakterię, która wywołuję taką chorobę jak listerioza. Listerioza powoduje zakłócenia w prawidłowym rozwoju dziecka, a dokładnie zakłócenia rozwoju układu nerwowego. Choroba ta może nawet prowadzić do poronienia. Bakteria ją wywołująca występuje w mleku niepasteryzowanym, z którego produkowana jest większość serów pleśniowych. W Polsce często robi się sery zarówno z mleka pasteryzowanego, jak i niepasteryzowanego (oscypki), ale bez sensu jest kusić los. Nawet jeśli tylko jeden na trzysta kawałków tego sera jest zakażony, zawsze może trafić akurat na nas.

wywiad-logo-dzidziusiowo

 

KS.: Podczas ciąży zawartość wody w organizmie kobiety się zwiększa. Obecność wód płodowych i dziecka, powodują większe zapotrzebowanie na wodę. Przyszła mama powinna pić trzy a nawet ponad trzy litry wody dziennie. Dla porównania dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi dwa litry. Przy tak dużej ilości wypijanej wody, najlepsza byłaby niskozmineralizowana, gdyż duża ilość mikroskładników i minerałów nie służy dobrze organizmowi. Ponadto dobrze żeby była to woda stołowa i zdecydowanie niegazowana. Wody gazowane powodują dyskomfort. Po jej wypiciu kobieta będzie miała uczucie nagazowania. Może to powodować zgagę czy wzdęcia. Poleca się, aby kobiety nie wybierały pierwszej lepszej wody, tylko tę z certyfikatem znanego ośrodka. Często może się zdarzyć, że dostępna w sklepie butelkowana woda, to woda z kranu, rozlana do butelek i opisana jako woda stołowa, niskozmineralizowana (zwłaszcza z dużą ostrożnością podchodźmy do wody sprzedawanej w sieciach hipermarketów). Innym zjawiskiem jest wymyślanie przez producentów fałszywych certyfikatów, więc to też trzeba mieć na uwadze. Certyfikowana woda spełnia określone normy, nieistniejący certyfikat oznacza brak norm. Polecam wodę nie smakową, bo woda truskawkowa nie jest wodą z dodatkiem truskawek tylko z dodatkiem smaku, aromatu, dodatkowej chemii, którą w ciąży wolę ograniczać.

wywiad-logo-dzidziusiowo

 

KS.: Absolutnie zabroniony według mnie jest alkohol w ciąży. Nie przeprowadza się badań na temat minimalnej ilości alkoholu, który oddziałuje na dziecko. Według badaczy każda ilość alkoholu działa na płód. Po lampce wina nie wolno prowadzić samochodu i u dorosłego człowieka już taka ilość zaburza percepcję. Można sobie więc wyobrazić ile taka lampka wina może zrobić rewolucji w zdrowiu i życiu małego człowieczka, który rozwija się w łonie mamy. Ale rozumiem, że czasem jest tak, że się wypije lampkę wina czy dwa łyki szampana z jakiejś okazji. Myślę, że parę łyków wina przez cały okres ciąży nie powinno jej zagrozić. Jeżeli chodzi o rzeczy, na które można przymrużyć oko - dużo kobiet pije kawę. Kofeina przedostaje się przez łożysko, więc przez cały okres ciąży dziecko jest narażone na jej działanie. Jedna mała kawa nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Jeśli jest to słaba kawa, tym bardziej. Ale trzeba pamiętać, że powoduje ona przyśpieszenie pulsu u dziecka, tak jak u dorosłego człowieka. A więc jedna mała kawa w ciągu tygodnia czy nawet pita raz dziennie nie powinna zaszkodzić, ale trzeba kontrolować ilość spożywanej kawy i napojów kofeinowych, bo pamiętajmy, że kofeina to nie tylko kawa.

wywiad-logo-dzidziusiowo

 

KS.: To również zależy od punktu widzenia. Wielu lekarzy stwierdzi, że nie ma wpływu. Jednak, jak już wcześniej wspominałam żelazo jest bardzo ważne w rozwoju dziecka. Oczywiście w produktach roślinnych również występuje. Ale niezależnie od tego ile by go było i jak byśmy dużo spożywali roślin w nie bogatych, jest o wiele gorzej przyswajalne niż żelazo z mięsa. Więc w przypadku, gdy kobieta nie jest w stanie zmusić się do jedzenia mięsa, będzie musiała dużo bardziej suplementować żelazo, żeby pokryć zapotrzebowanie na ten związek w organizmie. Uważam, że kobiety w czasie ciąży powinny, myśląc o dziecku, jeść mięso gdyż długotrwałe niejedzenie tego składnika będzie mu tylko szkodziło. Rozumiem, że ktoś ma przekonania, ale mimo wszystko uważam, że mięso jest istotnym składnikiem diety przyszłej matki. Istnieją nawet badania, potwierdzające, że wegetarianizm dorosłym nie służy najlepiej, tym bardziej nie służy dziecku w łonie matki.  

 

Przeczytaj również:

Więcej o żywieniu w ciąży/diecie w ciąży przeczytaj w Wywiad z dietetykiem - co jeść w ciąży?
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Imagery Majestic


Autor

Karolina Słomska - Specjalista ds. Żywienia, Dietetyk

Absolwentka SGGW na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji o specjalizacji dietetyka, oraz Wydziału Technologii Żywienia o specjalizacji inżynieria procesowa i organizacja produkcji . Audytor systemu HACCP.


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
24-09-2020
Ocena:
ja odzywiałam się możliwie najzdrowiej, jak się dało. po urodzeniu syna tez dawałam mu najpierw tylko mleko, potem kasze eko (Holle) a teraz jak najczesciej kupujemy produkty biologiczne. i żyje nam się super!:)
13-12-2018
Ocena:
Ja postanowiłam zamawiać catering - jeszcze przed planowaną ciążą, żeby się zdrowo odżywiać i nabrać takich zdrowych nawyków.
25-10-2017
Ocena:
Ja jestem weganką, więc mięsa nie jem już od dziesięciu lat. Nigdy nie miałam za niskiego poziomu żelaza. Chodzi o dobre skomponowanie diety. W ciąży dodatkowo jeszcze przyjmowałam suplement mama dha premium, bo z jedzeniem nie da się przyjąć aż tylu witamin i minerałów.
28-02-2017
Ocena:
Ja uwielbiam ID'EAU! Lepiej się po niej czuję, a świadomość, że dzieki temu moje dziecko dostaje to, co najlepsze daje mi ogromną radość :)
24-02-2017
Ocena:
Ja od lat piję wodę z kranu. Wg badań na moim terenie nie jest gorsza od butelkowanej, na pewno pozbawiona bisfenoli A znajdujących się w butelkach PET. Nie dam się przekonać lobby "wód mineralnych". 1m3 wody z kranu 10zł, 1,5 litra wody ze sklepu 2 zł, 3l x 30 dni = 120zł. Wolę je wydać na naturalne soki bez syropu glukozowo fruktozowego, czy wędliny z tradycyjnych wędzarni bez wypełniaczy i innej chemii.
16-02-2017
Ocena:
Ja piję wodę Ideau, lekko alkaliczna, odpowiedni zmineralizowana, ma idealną zawartość tlenu no i przede wszystkim dopuszczona i sprawdzona dla kobiet w ciązy. POLECAM!!!!!
26-01-2017
Ocena:
W sprawie wegetarianizmu piszą Panie kompletne bzdury, niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i stanowiskami specjalistów na całym świecie. Zbilansowana dieta wegetariańska jest bezpieczna w każdym wieku, także w okresie ciąży. I wcale nie tak trudno o nią, to po prostu nieco inne menu niż typowo polskie - niekoniecznie zdrowe.
07-12-2016
Ocena:
strasznie chodziły za mną slodkie potrawy, smażyłam naleśniki, ktore smarowałam masą z helio, do tego maliny - i moj deser gotowy. Do tej pory co jakiś czas sobie na niego pozwalam
20-04-2016
Ocena:
Co do serów pleśniowych , nie powiedziała pani, że wspomniana bakteria ginie w wysokich temperturach od 70'C wzwyż. Jeśli z sera robi się sos lub piecze się go, można go bezpiecznie zjeść.
ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży: które są dozwolone dla przyszłej mamy?

2024-05-22
Zaszłaś w ciążę i zastanawiasz się, czy możesz utrzymać dotychczasowy poziom aktywności fizycznej? Czy ćwiczenia są bezpieczne dla ciebie i maluszka? Odpowiadamy – trening w ciąży nie jest zabroniony, a wręcz warto z niego korzystać! Dobra forma przyszłej mamy pozytywnie wpływa na maluszka, a także na przygotowanie ciała do wyzwania, jakim jest poród. Sprawdź, jakie ćwiczenia w ciąży możesz wykonywać bez żadnych obaw.
bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży, czyli czy będąc w ciąży, można biegać

2022-07-09
Lubisz biegać, ale nie wiesz, czy możesz to robić po zajściu w ciążę? Na szczęście bieganie w ciąży wcale nie jest tak niebezpieczne, jak się wielu osobom wydaje. Możesz to robić, chociaż oczywiście pod pewnymi warunkami oraz tylko wtedy, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy bieganie w ciąży jest niewskazane i o czym pamiętać, rozpoczynając trening.
suplementy

Jakie suplementy w ciąży stosować?

2022-03-13
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Już na etapie planowania dziecka warto zastanowić się nad suplementacją niektórych z nich. Dzięki temu zwiększysz szansę na prawidłowy rozwój maluszek oraz to, że ciąża minie ci w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Jakie suplementy w ciąży warto stosować?
orzechy w ciąży

Orzechy w ciąży. Czy można jeść? Jakie?

2021-12-07
Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne często stajesz przed dylematem, czy to, na co masz ochotę, nie zaszkodzi maluszkowi. Chodzi nie tylko o takie smakołyki jak ser z pleśnią czy surowe ryby, ale również o niektóre owoce albo… orzechy. Sprawdź, czy możesz jeść orzechy w ciąży i jeśli tak, to które warto wybrać.
jaką wodę pić w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

2021-11-13
Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?
kobieta w ciąży

Błonnik w ciąży. Czy warto włączyć go do diety?

2021-04-23
Jest nazywany miotłą, która czyści jelita ze złogów oraz wszelkich, zalegających resztek pokarmowych. Błonnik jest przede wszystkim dobrze znany osobom usiłującym schudnąć. Czy jednak błonnik w ciąży jest wskazany? A jeśli tak, to w jakiej formie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go stosować.