Czego unikać w ciąży? - dieta i odchudzanie w ciąży [wywiad]

Data:

Czy w ciąży można jeść sushi? Co z małą czarną na śniadanie? Czemu sery pleśniowe są groźne dla przyszłej mamy? Po raz kolejny na pytania związane z dietą w ciąży odpowiada Pani Karolina Słomska specjalista ds. żywienia oraz dietetyk.dieta w ciąży, czego nie jeść w ciąży, odżywianie w ciąży

 

wywiad-logo-dzidziusiowoMaria Szadkowska: Istnieją produkty, o których słyszymy, że mają działanie poronne, w związku z czym lepiej ich w ciąży unikać. Takimi produktami są kawa i sok malinowy . Czy to prawda, czy należy je całkowicie wyeliminować z diety?


KS.: Szczerze mówiąc nie ma badań na ten temat. Głównym źródłem takich opinii są powtarzane z pokolenia na pokolenie przesądy. Kawa w ciąży, tak jak i alkohol działa poronienie, ale dzieje się tak przy jej bardzo dużych ilościach. Normalnie nikt nie pije takiej ilości kawy, jaka spowodowałby poronienie. Może ona natomiast spowodować małą masę urodzeniową u dziecka, to że dziecko będzie odbiegało od siatki centylowej przez dłuższy czas, bo urodzi się mniejsze, ale raczej nic poza tym. Z pewnością nie poronienie.


wywiad-logo-dzidziusiowoMSZ.: Nie można jeść surowego mięsa, ale czy to samo dotyczy sushi?

 

KS.: Surowego mięsa jak najbardziej nie, gdyż konsekwencje mogą być bardzo poważne. W surowym mięsie mogą się znajdować drobnoustroje odpowiedzialne za takie choroby jak toksoplazmoza i listerioza. Natomiast, co do sushi sprawa wygląda nieco inaczej. Rozróżniamy różne rodzaje sushi. Tradycyjnie powinno być surowe, ale jest dostępne też grillowane i pieczone. Jeśli mamy swoje sprawdzone miejsce (lub przygotowujemy sushi w domu), co do którego mamy pewność, że pieczona czy wędzona ryba, jest w środku przygotowana prawidłowo i na pewno nie jest surowa, można je zjeść. Ale jeśli jest to pierwszy lepszy przydrożny bar, nie ryzykowałabym. Może być tam surowy łosoś czy jakakolwiek inna surowa ryba, więc jedzenie go jest tak samo niebezpieczne jak jedzenie surowego mięsa. Być może za pierwszym razem, nic się nie stanie, ale ryzyko jest zbyt duże, ponieważ surowa ryba, tak jak i surowe mięso może spowodować zakażenie toksoplazmozą.


logodzidzi-wywiad-40MSZ.: Dlaczego niewskazane jest spożycie serów pleśniowych?

 

KS.: Sery pleśniowe, są zakazane w ciąży, ponieważ mogą zawierać  listeria monocytogenes – bakterię, która wywołuję taką chorobę jak listerioza. Listerioza powoduje zakłócenia w prawidłowym rozwoju dziecka, a dokładnie zakłócenia rozwoju układu nerwowego. Choroba ta może nawet prowadzić do poronienia. Bakteria ją wywołująca występuje w mleku niepasteryzowanym, z którego produkowana jest większość serów pleśniowych. W Polsce często robi się sery zarówno z mleka pasteryzowanego, jak i niepasteryzowanego (oscypki), ale bez sensu jest kusić los. Nawet jeśli tylko jeden na trzysta kawałków tego sera jest zakażony, zawsze może trafić akurat na nas.


wywiad-logo-dzidziusiowoMSZ.: Jaką wodę powinno się pić w ciąży. Mineralizowaną, źródlaną, gazowaną czy też bez gazu?

 

KS.: Podczas ciąży zawartość wody w organizmie kobiety się zwiększa. Obecność wód płodowych i dziecka, powodują większe zapotrzebowanie na wodę. Przyszła mama powinna pić trzy a nawet ponad trzy litry wody dziennie. Dla porównania dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi dwa litry. Przy tak dużej ilości wypijanej wody, najlepsza byłaby niskozmineralizowana, gdyż duża ilość mikroskładników i minerałów nie służy dobrze organizmowi. Ponadto dobrze żeby była to woda stołowa i zdecydowanie niegazowana. Wody gazowane powodują dyskomfort. Po jej wypiciu kobieta będzie miała uczucie nagazowania. Może to powodować zgagę czy wzdęcia. Poleca się, aby kobiety nie wybierały pierwszej lepszej wody, tylko tę z certyfikatem znanego ośrodka. Często może się zdarzyć, że dostępna w sklepie butelkowana woda, to woda z kranu, rozlana do butelek i opisana jako woda stołowa, niskozmineralizowana (zwłaszcza z dużą ostrożnością podchodźmy do wody sprzedawanej w sieciach hipermarketów). Innym zjawiskiem jest wymyślanie przez producentów fałszywych certyfikatów, więc to też trzeba mieć na uwadze. Certyfikowana woda spełnia określone normy, nieistniejący certyfikat oznacza brak norm. Polecam wodę nie smakową, bo woda truskawkowa nie jest wodą z dodatkiem truskawek tylko z dodatkiem smaku, aromatu, dodatkowej chemii, którą w ciąży wolę ograniczać.

wywiad-logo-dzidziusiowoMSZ.: Co jest absolutnie zabronione w ciąży, a na co trzeba uważać?

 

KS.: Absolutnie zabroniony według mnie jest alkohol w ciąży. Nie przeprowadza się badań na temat minimalnej ilości alkoholu, który oddziałuje na dziecko. Według badaczy każda ilość alkoholu działa na płód. Po lampce wina nie wolno prowadzić samochodu i u dorosłego człowieka już taka ilość zaburza percepcję. Można sobie więc wyobrazić ile taka lampka wina może zrobić rewolucji w zdrowiu i życiu małego człowieczka, który rozwija się w łonie mamy. Ale rozumiem, że czasem jest tak, że się wypije lampkę wina czy dwa łyki szampana z jakiejś okazji. Myślę, że parę łyków wina przez cały okres ciąży nie powinno jej zagrozić. Jeżeli chodzi o rzeczy, na które można przymrużyć oko - dużo kobiet pije kawę. Kofeina przedostaje się przez łożysko, więc przez cały okres ciąży dziecko jest narażone na jej działanie. Jedna mała kawa nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Jeśli jest to słaba kawa, tym bardziej. Ale trzeba pamiętać, że powoduje ona przyśpieszenie pulsu u dziecka, tak jak u dorosłego człowieka. A więc jedna mała kawa w ciągu tygodnia czy nawet pita raz dziennie nie powinna zaszkodzić, ale trzeba kontrolować ilość spożywanej kawy i napojów kofeinowych, bo pamiętajmy, że kofeina to nie tylko kawa.


wywiad-logo-dzidziusiowoMSZ.: Wegetarianizm w ciąży jest dobry czy zły?

 

KS.: To również zależy od punktu widzenia. Wielu lekarzy stwierdzi, że nie ma wpływu. Jednak, jak już wcześniej wspominałam żelazo jest bardzo ważne w rozwoju dziecka. Oczywiście w produktach roślinnych również występuje. Ale niezależnie od tego ile by go było i jak byśmy dużo spożywali roślin w nie bogatych, jest o wiele gorzej przyswajalne niż żelazo z mięsa. Więc w przypadku, gdy kobieta nie jest w stanie zmusić się do jedzenia mięsa, będzie musiała dużo bardziej suplementować żelazo, żeby pokryć zapotrzebowanie na ten związek w organizmie. Uważam, że kobiety w czasie ciąży powinny, myśląc o dziecku, jeść mięso gdyż długotrwałe niejedzenie tego składnika będzie mu tylko szkodziło. Rozumiem, że ktoś ma przekonania, ale mimo wszystko uważam, że mięso jest istotnym składnikiem diety przyszłej matki. Istnieją nawet badania, potwierdzające, że wegetarianizm dorosłym nie służy najlepiej, tym bardziej nie służy dziecku w łonie matki.  

 

Przeczytaj również:

Więcej o żywieniu w ciąży/diecie w ciąży przeczytaj w Wywiad z dietetykiem - co jeść w ciąży?
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Imagery Majestic

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
13-12-2018
Ocena:
Ja postanowiłam zamawiać catering - jeszcze przed planowaną ciążą, żeby się zdrowo odżywiać i nabrać takich zdrowych nawyków.
25-10-2017
Ocena:
Ja jestem weganką, więc mięsa nie jem już od dziesięciu lat. Nigdy nie miałam za niskiego poziomu żelaza. Chodzi o dobre skomponowanie diety. W ciąży dodatkowo jeszcze przyjmowałam suplement mama dha premium, bo z jedzeniem nie da się przyjąć aż tylu witamin i minerałów.
28-2-2017
Ocena:
Ja uwielbiam ID'EAU! Lepiej się po niej czuję, a świadomość, że dzieki temu moje dziecko dostaje to, co najlepsze daje mi ogromną radość :)
24-2-2017
Ocena:
Ja od lat piję wodę z kranu. Wg badań na moim terenie nie jest gorsza od butelkowanej, na pewno pozbawiona bisfenoli A znajdujących się w butelkach PET. Nie dam się przekonać lobby "wód mineralnych". 1m3 wody z kranu 10zł, 1,5 litra wody ze sklepu 2 zł, 3l x 30 dni = 120zł. Wolę je wydać na naturalne soki bez syropu glukozowo fruktozowego, czy wędliny z tradycyjnych wędzarni bez wypełniaczy i innej chemii.
16-2-2017
Ocena:
Ja piję wodę Ideau, lekko alkaliczna, odpowiedni zmineralizowana, ma idealną zawartość tlenu no i przede wszystkim dopuszczona i sprawdzona dla kobiet w ciązy. POLECAM!!!!!
26-1-2017
Ocena:
W sprawie wegetarianizmu piszą Panie kompletne bzdury, niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i stanowiskami specjalistów na całym świecie. Zbilansowana dieta wegetariańska jest bezpieczna w każdym wieku, także w okresie ciąży. I wcale nie tak trudno o nią, to po prostu nieco inne menu niż typowo polskie - niekoniecznie zdrowe.
7-12-2016
Ocena:
strasznie chodziły za mną slodkie potrawy, smażyłam naleśniki, ktore smarowałam masą z helio, do tego maliny - i moj deser gotowy. Do tej pory co jakiś czas sobie na niego pozwalam
20-4-2016
Ocena:
Co do serów pleśniowych , nie powiedziała pani, że wspomniana bakteria ginie w wysokich temperturach od 70'C wzwyż. Jeśli z sera robi się sos lub piecze się go, można go bezpiecznie zjeść.