Data publikacji:

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć. 

jaką wodę pić w ciąży

Prawidłowe nawodnienie organizmu w ciąży – dlaczego jest tak ważne?

Zgodnie z wytycznymi WHO każda kobieta powinna wypijać dziennie około dwóch litrów wody. W okresie ciąży zapotrzebowanie na wodę wzrasta o 300 ml i bardzo ważne jest, aby przyszła mama o tym nie zapominała. Oto powody:

  • w czasie ciąży zwiększa się objętość krwi krążącej w organizmie, dzięki czemu do łożyska trafia odpowiednia ilość substancji odżywczych,
  • woda potrzebna jest do produkcji płynu owodniowego, który jest niezbędny dla bezpieczeństwa i zdrowego rozwoju dziecka,
  • dostarczenie organizmowi odpowiednich ilości wody ułatwia wydalanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu,
  • odpowiednie nawodnienie sprzyja utrzymywaniu właściwej masy ciała,
  • niedobór wody u matki może prowadzić do zaburzeń wzrastania u płodu,
  • woda pomaga niwelować nudności, zgagę i zaparcia,
  • wypijanie odpowiednich ilości wody pomaga zapobiegać infekcjom układu moczowego.
Ważne jest nie tylko to, jaką wodę pić w ciąży, ale również – jak ją pić. Otóż wodę należy pić regularnie (nie wolno doprowadzać do bardzo dużego pragnienia) i malutkimi łyczkami. Innymi słowy: często, ale powoli i w umiarkowanych ilościach. 

Jaką wodę pić w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czym zaspokajać pragnienie w ciąży. Czy przyszła mama może pić dowolną wodę, czy może jednak istnieją w tym zakresie jakieś wytyczne?

Mianowicie według Światowej Organizacji Zdrowia najlepsza woda dla przyszłej matki to woda źródlana albo mineralna – pod warunkiem, że będzie ona nisko lub średnio zmineralizowana. 


Przeczytaj także: Sposoby na zaparcia w ciąży


Warto w tym miejscu zaznaczyć, że woda nisko zmineralizowana to taka, która w jednym litrze nie zawiera więcej niż 500 mg składników mineralnych. Woda średnio zmineralizowana to natomiast taka, która zawiera od 500 do 1500 mg/litr. 

Woda gazowana w ciąży – tak czy nie?

Wiele przyszłym mam zastanawia się nad tym, dlaczego nie wolno pić wody gazowanej w ciąży i czy właściwie prawdą jest, że nie należy tego robić.

Rzeczywiście, specjaliści odradzają picie wody „z bąbelkami” w okresie ciąży. Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze, organizm przyszłej matki jest bardziej podatny na różnego typu dolegliwości. Woda nasycona dwutlenkiem węgla może zatem bardziej niż zwykle przyczyniać się do podrażnienia błony śluzowej żołądka i występowania wzdęć.

Po drugie, zawarty w wodzie gazowanej dwutlenek węgla może wywoływać zbyt wczesne uczucie zaspokojenia pragnienia. Szacuje się, że uczucie to pojawia się, gdy niedobory wody zostały zaspokojone w około 70%. 

Ogólnie rzecz biorąc, woda gazowana w ciąży nie jest „zakazana” z uwagi na dobro dziecka (z pewnością mu ona nie zaszkodzi). Jeśli więc przyszła mama bardzo ją lubi, nie odczuwa po jej wypiciu żadnych dolegliwości ze strony żołądka lub jelit i pamięta, aby wypić jej odpowiednie ilości, to śmiało może po nią sięgać. 

Pragnienie w ciąży – czy można je zaspokajać woda z kranu?

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o dobrym składzie wody kranowej. Rzeczywiście, taka woda znacznie odbiega jakością od tej, która płynęła w naszych kranach jeszcze 50 czy 40 lat temu – jest o wiele smaczniejsza i zdecydowanie zdrowsza. 

Niemniej odpowiedź na pytanie, czy kobieta w ciąży może pić „kranówkę”, wciąż pozostaje niezmienna i brzmi: raczej nie. Należy pamiętać, że taka woda wciąż może zawierać szkodliwe produkty uboczne procesu dezynfekcji. Ponadto to, jak czysta jest woda, w duże mierze zależy od stanu instalacji wodociągowej. W wielu rejonach naszego kraju rury wciąż prezentują się nie najlepiej, co oczywiście przekłada się na jakość płynącej w nich wody. 

Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że woda, którą pijesz, jest zdrowa, to zrezygnuj z „kranówki” na rzecz wspomnianej wody źródlanej albo mineralnej. 

Wzmożone pragnienie w ciąży – co, oprócz wody, może pić ciężarna?

Wiesz już, jaką wodę pić w ciąży. Pozostaje pytanie – co, jeśli przyszła mama nie ma ochoty wypijać aż niemal 2,5 litra wody dziennie? Czym jeszcze można zaspokajać pragnienie w ciąży? Otóż wskazane są:

  • woda z cytryną,
  • herbaty owocowe i ziołowe (najlepiej bez dodatku cukru, ewentualnie posłodzone erytrytolem albo ksylitolem),
  • mleko z niską zawartością tłuszczu,
  • soki warzywne i owocowe (świeżo wyciskane),
  • kawa zbożowa,
  • owocowe jogurty pitne (najlepiej wykonane w domu).
To, czego przyszła mama zdecydowanie powinna unikać, to:

  • Mocna herbata
Nie chodzi tylko o czarną herbatę, ale o każdy mocny napar w dużych ilościach.
  • Słodzone napoje ze sklepu
Zazwyczaj nie mają one nic wspólnego z sokami. Są pełne cukru, konserwantów i niezdrowych dodatków. Pamiętaj – zanim kupisz sok/napój, przeczytaj, jaki jest jego skład.
  • Kawa
Z pewnością nie stanie się nic złego, jeśli raz dziennie wypijesz filiżankę słabej kawy. Unikaj jednak tego napoju w dużych ilościach – zwiększa wydalanie moczu, a także prowadzi do utraty sodu i potasu.

Oczywiście w okresie ciąży nie należy również spożywać alkoholu, ponadto bezwzględnie zakazane są wszelkie napoje energetyczne, które zawierają duże ilości kofeiny lub tauryny. Zdecydowanie unikaj również wszelkich bardzo słodkich napojów gazowanych. Jeśli już odczuwasz silne pragnienie „bąbelków”, to już niech to będzie mineralna woda gazowana. 

Autor: Robert Wojtaś