Pragnienie w ciąży – czy można je zaspokajać woda z kranu?
W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o dobrym składzie wody kranowej. Rzeczywiście, taka woda znacznie odbiega jakością od tej, która płynęła w naszych kranach jeszcze 50 czy 40 lat temu – jest o wiele smaczniejsza i zdecydowanie zdrowsza.
Niemniej odpowiedź na pytanie, czy kobieta w ciąży może pić „kranówkę”, wciąż pozostaje niezmienna i brzmi: raczej nie. Należy pamiętać, że taka woda wciąż może zawierać szkodliwe produkty uboczne procesu dezynfekcji. Ponadto to, jak czysta jest woda, w duże mierze zależy od stanu instalacji wodociągowej. W wielu rejonach naszego kraju rury wciąż prezentują się nie najlepiej, co oczywiście przekłada się na jakość płynącej w nich wody.
Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że woda, którą pijesz, jest zdrowa, to zrezygnuj z „kranówki” na rzecz wspomnianej wody źródlanej albo mineralnej.
Wzmożone pragnienie w ciąży – co, oprócz wody, może pić ciężarna?
Wiesz już, jaką wodę pić w ciąży. Pozostaje pytanie – co, jeśli przyszła mama nie ma ochoty wypijać aż niemal 2,5 litra wody dziennie? Czym jeszcze można zaspokajać pragnienie w ciąży? Otóż wskazane są:
- woda z cytryną,
- herbaty owocowe i ziołowe (najlepiej bez dodatku cukru, ewentualnie posłodzone erytrytolem albo ksylitolem),
- mleko z niską zawartością tłuszczu,
- soki warzywne i owocowe (świeżo wyciskane),
- kawa zbożowa,
- owocowe jogurty pitne (najlepiej wykonane w domu).