Data publikacji:

Sposoby na zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciąży dokuczają ponad połowie przyszłych mam. Powodowane są one przez hormony ciążowe, osłabiające pracę jelit, spowalniające proces trawienia oraz przez rosnącą macicę, która uciska układ trawienny. Z nami poznasz sposoby na zaparcia w ciąży. Najważniejsze jest, abyś stosowała je konsekwentnie, a szybko zapomnisz o trudnościach z trawieniem w ciąży.

Polecamy: Dieta bogatoresztkowa - sposób na zaparcia u dzieci

sposoby na zaparcia w ciąży

Jak rozpoznać i jak zwalczyć zaparcia w ciąży?

Jeśli oddajesz stolec rzadziej niż trzy razy w tygodniu, jest on twardy i/lub odczuwasz dużą trudność w regularnym wypróżnianiu się, towarzyszy temu ból i wysiłek, to znak, że masz do czynienia z zatwardzeniem. W okresie ciążowym stosowanie środków przeczyszczających nie jest zalecane. Sposoby na zaparcia w ciąży są przemyślane tak, aby nie szkodzić mamie i płodowi - zazwyczaj pomaga modyfikacja diety oraz aktywizowanie trybu życia.

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciąży to jedna z wielu niedogodności spotykająca trzy na cztery ciężarne. Na szczęście znamy wiele sposobów, by pozbyć się zaparć w ciąży. Wybierz te, które najbardziej ci odpowiadają i stosuj codziennie.

  • Pij duże ilości wody. Kobieta w ciąży potrzebuje około 2,5 litra wody dziennie. Popijaj małymi ły-kami, miej ze sobą wszędzie butelkę z wodą niegazowaną, niezależnie od pory roku. Możesz pić też świeżo wyciskane soki, herbaty owocowe i lekką kawę z mlekiem.
  • Jedz produkty bogate w błonnik. Błonnik, przechodząc przez jelita, wchłania wodę, rozluźnia stolec i ułatwia wypróżnianie. Produkty z dużą zawartością błonnika to: otręby zbożowe, surowe warzywa i owoce (zielona sałata, buraki, pomidory, maliny, porzeczki, jabłka), owoce suszone (morele, daktyle, śliwki), naturalne produkty mleczne (maślanka, jogurt, kefir), produkty pełnoziarniste, kasze, pestki i nasiona (dynia, słonecznik, chia).
  • Posiłki spożywaj powoli, przeżuwaj każdy kęs.
  • Tego nie jedz! Aby zniwelować bolesne zaparcia w ciąży, zrezygnuj ze spożywania takich produktów jak: czekolada, kakao, cukier, banany, produkty z białej mąki, napoje gazowane, czarna kawa i herbata, produkty wysoko przetworzone (gotowe dania i sosy).
  • Włącz do diety preparaty balastowe, czyli błonnik witalny. Jest to suplement diety, pochodzący z naturalnych składników, takich jak: len, babka jajowata, babka płesznik.
  • Pij zioła i herbatki ziołowe. Możesz bezpiecznie stosować poprawiające trawienie napary z kopru wło-skiego, rumianku i mniszka lekarskiego. W sklepach i aptekach dostaniesz mieszanki ziół dostosowane do potrzeb ciężarnych.
  • Zadbaj o regularny ruch. Często, gdy kobiety wkraczają w okres ciążowy, więcej odpoczywają, zwalniają rytm, a więc i tempo metabolizmu hamuje. Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarza, przyszła mama nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej, a jeśli do tej pory nie ćwiczyła, to ruch dobrze wpłynie na przebieg ciąży oraz porodu. Na trawienie w ciąży pozytywnie wpływają: 30-minutowy spacer oraz pływanie na basenie, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Dołącz do zajęć grupowych dostosowanych do potrzeb i możliwości ciężarnych: pilates, joga, aqua aerobic.
  • Regularnie odwiedzaj toaletę. By zwalczyć zaparcia w ciąży, wsłuchuj się w rytm dobowy swojego ciała. Nie powstrzymuj wypróżniania, bo osłabia to mięśnie zwieracza. 

Znajdź swój sposób, jak pozbyć się zaparć w ciąży i ciesz się oczekiwaniem na dziecko. Jeśli jednak w twoim przypadku wszystkie powyższe domowe sposoby zawiodą, skonsultuj się z lekarzem. 

Autorka: Ewa Doniec