Data modyfikacji:

Dieta bogatoresztkowa - sposób na zaparcia u dzieci

Autor: Magdalena Szewczyk

Problem z wypróżnianiem u dzieci pojawia się bardzo często. Najczęściej problem jest zła dieta, zbyt bogata w słodycze i tłuszcze. O zaparciach mówimy wtedy, kiedy maluch uskarża się na ból przy oddawaniu stolca lub przez kilka dni go w ogóle nie ma. Najlepszą walką ze zwalczeniem zaparć to zastosowanie diety bogatoresztkowej. 

 

Dieta bogatoresztkowa wzmacnia organizm dziecka, reguluje pr

 

Kiedy należy zacząć się martwić?

O zaparciu mówimy wówczas, gdy oddawany przez dziecko stolec jest zbity, a maluszek przy jego oddawaniu męczy się lub płacze. Powodem do niepokoju mogą być również wypróżnienia rzadsze niż raz na 3 dni, plamienie bielizny, krew w kale, wzdęcia, bóle brzucha i nieprawidłowy przyrost masy ciała. Nieleczone zaparcia u dzieci mogą upośledzić pracę układu pokarmowego oraz doprowadzić do powstania zalegających w jelitach złogów. 

 

Dieta bogatoresztkowa = dieta wysokobłonnikowa

Jedną z najczęstszych przyczyn zaparć u dzieci jest nieprawidłowa dieta. Zbyt mała ilość błonnika, za to duża ilość tłuszczów. Mała ilość warzyw i owoców, słodkie napoje oraz duże ilości słodyczy i czekolady sprawiają, że stolce stają się zbite, a ich wydalenie jest bolesne. Z obawy przed bólem dziecko zaczyna wstrzymywać wypróżnianie, a to sprawia, że powstają u niego zaparcia nawykowe. Z tego powodu w leczeniu zaparć u dzieci zaleca się wprowadzenie diety bogatoresztkowej. Jest niezastąpionym narzędziem, bo dzięki wprowadzeniu produktów bogatych w błonnik oraz odpowiednia ilość przyjmowania płynów sprawi, że konsystencja stolca rozluźni się, przyspieszy pasaż jelitowy, a wypróżnianie stanie się łatwiejsze i mniej bolesne.

 

Z diety dziecka należy wkluczyć:

  • czekoladę, kakao
  • czarną herbatę
  • słodkie napoje
  • słodycze, ciasta
  • białe pieczywo
  • czarne jagody i porzeczki
  • ryż i kleik ryżowy
  • kasze mannę
  • śmietanę
  • smażone i przetworzone potrawy

 

 

Dieta dziecka powinna zawierać:

  • mleko, maślankę, zsiadłe mleko, kefir
  • miód
  • wodę mineralną
  • śliwkowy kompot
  • kisiel i owocowe galaretki
  • przecierowe soki owocowe
  • pomidory, szczaw, rzepę, buraki, rzodkiewki, kalarepę, zielony groszek, ziemniaki, rośliny strączkowe, ogórki
  • agrest, poziomki, winogrona, śliwki, figi, jabłka, rodzynki
  • kasze gruboziarniste: gryczaną, jaglaną, pęczak
  • pieczywo z pełnego ziarna chleb razowy lub graham
  • otręby

 


Dziecko na diecie bogatoresztkowej musi przyjmować także odpowiednią liczbę płynów. Ponieważ do prawidłowego działania w świetle przewodu pokarmowego, błonnik potrzebuje wody. Należy też pamiętać, że zbyt duża ilość błonnika może zaburzać wchłanianie wapnia i żelaza, dlatego koniecznie należy zadbać o odpowiednią podaż tych mikroelementów.

W diecie dziecka cierpiącego na zaparcia nawykowe nie może zabraknąć:

  • zawierających wapń - mleka, jogurtów,serków, ryb, brokuł, buraków, natki pietruszki, suszonych owoców, fig, migdałów, ziarem słonecznika, dyni oraz soi
  • zawierających żelazo - mleka, kalafiora, brokuł, pomidorów, szpinaku, ziemniaków, ryb, pełnoziarnistego pieczywa, orzechów, żółtka jaja kurzego, czerwonego mięsa

 

Zazwyczaj sama zmiana sposobu żywienia na dietę bogatoresztkową skutecznie eliminuje występowanie u dzieci twardych stolców. A to z kolei rozwiązuje u nich problem zaparć. Oczywiście, jeśli mimo zmiany sposobu odżywiania dolegliwości dziecka nie ustępują, musimy dalej szukać przyczyn występowania u naszej pociechy problemów z wypróżnianiem się. Możliwe, że zaparcia nawykowe mają podłoże emocjonalne lub nawet genetyczne. Warto też sprawdzić czy maluch nie ma problemów z hormonami tarczycy. Innymi przyczynami zaparać mogą być: niedobory żelaza, alergie, niestrawność, brak ruchu, choroby lub ogólny zły stan oraz wstrzymywanie stolca. 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
28-01-2021
Ocena:
@Karolka moim zdaniem jedzenie od holle. lepiej zapobiegać niz leczyc - po prostu. Jesli dziecko będzie się zdrowo odzywiało, nie będzie koniecznosci aplikowania zadnego czopka.
23-10-2020
Ocena:
Bardzo proszę o podanie nazwy czopków, które stosujecie u swoich dzieci. Z góry bardzo dziękuję
23-10-2020
Ocena:
Witam mamy! Ja także należę do grupy mam, których dzieci mają problem z wypróżnianiem...
21-10-2020
Ocena:
według was lepsze czopki czy te ekologiczne jedzenie od holle?
15-10-2020
Ocena:
A podawaliscie swoim dzieciom olej lniany? Bedziemy próbować z olejem. I tez zapytamy pediatre o te czopki bo jestem ich ciekawa.
24-09-2020
Ocena:
My mamy problem od 1roku zycia, corka ma 4 lata obecnie. Jest nie jadkiem wiec wiem ze dieta jest ciezka w tym przypadku choc staram sie przemycac co moge. Mieszkamy w UK tutaj lejarze niestety przepisuja lekarstwa i tak od poczatku jestesmy na lactulosum ktore nie pomaga teraz przepisali nam dicopeg ktory fakt pomaga ale po jakims czasie dopiero i jak odstawie problem wraca. Rece sie zalamuja
26-05-2020
Ocena:
Ja tez jestem fanką Holle! Piona! :D
29-03-2020
Ocena:
wiecej warzyw i owocow, jak dziecko nie chce jesc to podawac w zabawnej formie, albo w formie musów np z tubki (ale muszą byc bez cukru, np z Holle!) i nie bac się ruchu na swiezym powietrzu!
25-03-2020
Ocena:
również znam te musujące czopki, dla mnie też są nr 1, bo naturalnie wspomagają wypróznienie, nie przeczyszczają jak inne które próbowałam aplikować dziecu, te są super, skuteczne, ale bardzo delikatne.
27-02-2020
Ocena:
Córka już teraz bardzo rzadko ma zaparcia, bo pilnujemy diety eliminacyjnej ale zanim okazało się, że ma nietolerancję pokarmową to zaparcia były naszą zmorą. U nas sprawdzily się wspomniane tu czopki i zalecił je lekarz dlatego, że nie uzależniają i mogą być stosowane w dłuższym okresie czasu.
21-01-2020
Ocena:
Goko pomaga. U mnie żadna zmiana diety nie przyniosła efektu. Dopiero po zmianie pozycji przy wypróżnianiu było lepiej, dużo lepiej. Ból minął. Z tego samego urządzenia korzysta syn. Tak, jest to dziwne, bo wszyscy naturalnie siadają, ale skoro tak jest o wiele lepiej? To czemu nie korzystać? Bo u nas w ten sposób zaparcia minęły.
17-01-2020
Ocena:
U nas 6 miesięczny maluch z zaparciami. Niestety udało się krótko karmic piersią, ale dokarmialam mm. Po przejściu całkiem na mm zaczął się problem z zaparciami. Zmieniliśmy mleko nan1 na nutramigen ale na widok butelki mały dostawał białej gorączki. Nie chciał pić już mleka, wody mało, mało sikal. Wyladowalismy na zalecenie pediatry w szpitalu na kroplowce.Przeszliśmy później na nan comfort. Specjalistyczne na zaparcia. Przy rozszerzanie diety znowu coraz rzadziej stolec. Przepatrzelismy kaszki, która ma ile błonnika, z warzyw zaczęłam sama na parze robić a to ziemniaka i sznycel z piersi indyka a to buraka i filet z mintaja. Jak zrobiłam papkę. Miałam na dwa dni. Wiadomo mięsa malutko w porównaniu do warzywa. I coraz lepiej jak na razie. Z różnych kilkunastu warzyw że słoików a razie hamujemy. Jak dostaje jedno warzywo to drugie jest w tzw pouche mus warzywo owocowy bobovita. W ogóle mały uwielbia musy owocowe lub jogurtowe. Dodam, że pediatra zalecila zamiast czopkow wlewke melilax jeśli przez 2 dni stolca nie będzie. Z probiotykow dostaje vivomixx 5-10 kropel
01-12-2019
Ocena:
jak dziecko jest małe i na MM to moze być wina mleka modyfikowanego. czasem jak sie przeskakuje z 1 na 2 albo z 2 na 3 to to skutkuje zaparciami ze względu na zwiekszona ilość żelaza. czasem po prostu mleko jest zle dobrane. u nas na przykład przetestowalismy chyba wszystkie mozliwe mleka az dopiero przy Holle się wszystko uspokoiło.
22-11-2019
Ocena:
Drogie Panie u mnie pierwsze dziecko nabawił się przepuchliny przez zaparcia I niestety w wieku 2 lat operacja teraz drugie dziecko i też zaparcia, jest świetny syrop roztwór na rozbicie twardych stołów rewelacja DulcoSoft Junior. Najpierw była lewatywa i do tego przez parę tygodni ten właśnie syrop, naprawdę polecam bo od góry rozmiekcza kupke.
28-08-2019
Ocena:
Ja podaję czopki evaqu, mój syn ma nietolerancję pokarmową i bez tych czopków byłoby ciężko. Po 10 minutach od włożenia syn bez problemu robi kupę. Czopki w żaden sposób nie uzależniają, nie przeczyszczają, wywołują jedynie fizjologiczne wypróżnienie.
13-03-2019
Ocena:
Laura tu piszemy komentarze które w jakiś sposób mogą pomóc innym mamą ,a nie chwalimy się jaka to z nas doskonała mamą nikomu to raczej nie pomoże.
10-03-2019
Ocena:
u mnie nie ma takiego problemu zdrowo odżywiam swoje dzieci. I na szczęście one mocno wybredne nie są. Warzywa zawsze im gdzieś przemycę jak trzeba. Do tego piją moją pierwszą cisowiankę a nie żadne niezdrowe napoje. i zaparcia mają rzadko. Tak samo nie opychają się mocno słodyczami.
25-02-2019
Ocena:
Moja 2latka od urodzenia ma problem z kupką. Zawsze płakała i strasznie się napinała. Później przez jakiś czas był spokoj. Teraz od kilku miesięcy znowu jest bardzo źle. Ewidentnie wstrzymuje kupkę świadomie, tłumacze jej ze trzeba zrobić ze nie będzie bolał brzuszek wtedy itd ale sami sobie zdajecie sprawę ze to niewiele daje przy tak małym dziecku. Staram się bardzo ograniczać cukier w jej diecie. Problemem jest również to ze nie chce jeść warzyw. Przemycam czasem jakies śladowe ich ilości ale jest to naprawdę mała ilość. Tyle ze nie ma problemu żeby jeść owsiankę czy jogurt no ale gdzie te witaminy z warzyw i owoców. Nie wiem już co mam wymyślać. Mieszkamy za granica ja na te chwile nie dogadam się z lekarzem by wznowić ten temat. Z reszta pediatra zawsze mówiła ze nie dawać bananów, ryżu, cukru i marchewki do jedzenia. A ostatnia zapisała lewatywke zamiast czopków. (Ani czopki ani lewatywa nie wchodzi w grę bo moja mała jak już widzi to jest jeden wielki krzyk i wyrywanie się). Jestem w kropce, nie mogę patrzeć jak Ona się meczy, jak mogę pomoc?
15-02-2019
Ocena:
U nas najczęściej na wyjazdach jest problem
05-02-2019
Ocena:
Mój synek ma 2 latka od urodzenia ma problem z kupka Dopiero od 2 miesięcy wiemy już przyczynę ma wydłużone i pogrubione jelito grube na całości Jestem załamana bo coraz częściej boli go brzuszek i nie śpi po nocach Teraz byłam z nim u lekarza prowadzącego i powiedział że mały musi nauczyć się żyć z bólem Pomóżcie bo mi sił brakuje a jak mam mu pomóc żyć z bólem
30-01-2019
Ocena:
Moim zdaniem dobre czopki zawsze warto mieć w domowej apteczce. Zaparcie u dziecka może przyjść praktycznie w każdej chwili
28-01-2019
Ocena:
Dagy masz rację. Te czopki wcale nie rozleniwiają jelit. Pozwalają zmiękczyć kupkę a co za tym idzie ułatwić dziecku wypróżnienie.
29-12-2018
Ocena:
AnnaMaria Nie wszystkie czopki uzależniają czy rozleniwiają jelita. Te o których tu piszą dziewczyny są z zupełnie naturalnych składników nie wchłaniających się, które po aplikacji uwalniają dwutlenek węgla i wodę. Nie powodują działań ubocznych, odwodnienia czy zaburzeń równowagi elektrolitowej. Ja używam evaqu po konsultacji z lekarzem. Zreszta każdy lek, czopek, syrop czy herbatkę na zaparcia należy skonsultować z lekarzem, a nie podawać na własną rękę, bo synkowi koleżanki pomogło. Każde dziecko jest inne i z innych przyczyn może mieć zaparcia.
11-10-2018
Ocena:
wszystkie czopki niestety uzależniają, potem bez nich jest problem, więc mogą być stosowane tylko w sytuacjach podbramkowych, rzadko. Z substancji faktycznie najlepszy jest dicopeg junior i on nie uzależnia. Na mniejsze problemy - olej parafinowy doustnie, nie wchłania się, że nie ma smaku, a daje poślizg
29-09-2018
Ocena:
Syn ma nietolerancję pokarmową. U nas te czopki bardzo pomogły. Odkąd je stosujemy nie ma problemów z zaparciami. Oczywiście stosujemy przy tym dietę bogato-resztkową i eliminacyjną.
29-09-2018
Ocena:
ZAPARCIA NAWYKOWE U DZIECI – JAKA DIETA POMOŻE NA ZATWARDZENIE?
18-09-2018
Ocena:
U mnie dicopeg junior przy zalecanych dwóch saszetkach dziennie spowodował u mojego 3,5 latka rozwolnienie. Niestety zmniejszenie dawki do jednej saszetki dziennie nie daje już takich rezultatów i znów jest plamienie majtek i kupa raz na kilka dni, czasami miękka, a czasami lekko twarda. Młody poszedł od niedawna do przedszkola i teraz niestety nie mam możliwości kontrolowania jego wypróżnień... Dziś mówił, że boli go lekko brzuszek. Zastanawiam się nad tymi czopkami Eva/Qu Bambini, choć nie ukrywam, że mój syn zdecydowanie bardziej woli syropy itp. Jest jakiś syropowy odpowiednik tych czopków?
31-07-2018
Ocena:
Czopki rozkurczeniowe są zdecydowanie najlepsze i nie szkodzą dziecku. Za to zdecydowanie nie warto stosować różnego rodzaju wynalazków typu lewatywa czy czopki glicerynowe.
12-05-2018
Ocena:
u mojego synka niestety żadna dieta nie pomagała, napau z koperku też nie chciał pić :( ratunkiem dopiero okazały się czopki eva/qu bambini
28-04-2018
Ocena:
też stosuję takie musujące czopki w razie awarii z wypróżnieniem u syna..zdecydowanie łatwiej mi podać mu lek" z tej strony", niż zmusić do wypicia mikstury. Nawet leki przeciwgorączkowe w czopkach podaję, bo te syropy dla dzieci mimo iż niby smakowo wg mnie ok, to Krzysiowi nie przechodzą i ma odruch wymiotny.
31-03-2018
Ocena:
Zyzia – również mam w szafce ewaqu bambini, uważam je za bardzo neutralne, ale szybko działające czopki. Oczywiście ważne jest aby przeciwdziałać zaparciom chociażby poprzez dietę, ale wiadomo że czasem jest to bardzo trudne. Dlatego warto je mieć. Sama mam 3 dzieci, więc doskonale wiem, co to znaczą męczące zaparcia. Cierpi wtedy cała rodzina.
08-03-2018
Ocena:
To ja mam jakieś wyjątkowe dziecko. Daje sobie włożyć czopek bez problemu. Wytłumaczyłam że to dla jej dobra i ból brzuszka szybko przejdzie. Tak się stało i teraz kiedy ma zaparcie wie że szybko pozbędziemy się problemu. Może niechęć do czopków to po po prostu niewytłumaczenie wcześniej dziecku lub wciskanie na siłę. Ja spędziłam chyba z pól godziny na tłumaczeniach, Dopiero wtedy dała sobie założyć czopek. Można go przed użyciem lekko natłuścić żeby gładko wszedł. Ja stosuję evaqu bambini.
07-03-2018
Ocena:
Moja Mała robi nawet dwie kupki dziennie ale bardzo twarde, aż ja boli.. Czy w tej sytuacji ten dicopeg junior to z pomoże? Rozluźni stolec.
02-03-2018
Ocena:
Tez mamy Dicopeg juniour super lek. Byliśmy z dzieckiem u gastrologa i on przepisał jak również w skrajnych przypadkach (jeżeli dziecko nie robi 4 dni kupy) wlewki Melilax zamiast czopkow sa delikatne i do leczenia zaparc polecam.
07-10-2017
Ocena:
Dicopeg junior niema nic lepszego szybko działa
02-05-2017
Ocena:
Czy dziecku w wieku 2.5 roku mozna podawac zielona herbate??
23-04-2017
Ocena:
u mnie to samo - ratunku! jak malluchowi zaaplikowac czopek?! plakalam razem z nim. preczytalam na jakims forum o dicopeg junior. sprobowalismy i dziala. nie biegam juz za malym po calym domu tylko na spokojnie rozpuszczam saszetke. w dodatku bardzo szybko dziala
09-04-2017
Ocena:
stunka u nas było podobnie ucieczki i gonitwa za młodym,Pani w aptece nam poradziła dicopeg junior i jestem jej bardzo wdzięczna bo problemy zniknęły na dobre
04-03-2017
Ocena:
Jak ja kiedyś synkowi próbowałam zaaplikować czopek to skończyło się bieganiną po domu. Niestety nie dał sobie :/ Zmieniałam taktykę i kupiłam w aptece dicopeg junior. To są takie saszetki do przygotowania roztworu. Syn pije bez grymaszenia, więc jak dla nas to najlepsza metoda :)
27-02-2017
Ocena:
Ula wypróbuj czopki evaqu, gwarantuje że te wszystkie herbatki wywalisz do kosza po zastosowaniu tych czopków.
27-02-2017
Ocena:
Czyżby jednak była jakaś alternatywa dla tych wszystkich ziołowych herbatek, które mają działać po max 8 godzinach, a działają po 15 jak człowiek jest już akurat w pracy i nie bardzo ma czas na spędzanie go w toalecie...
18-02-2017
Ocena:
w podróży zaparcia to koszmar jak dla mnie. zawsze biorę te czopki, co Ty Natka i zawsze mi pomagają, po kilkunastu minutach
18-01-2017
Ocena:
moja 13latkę szkolny stres czasem blokuje i zaparcie się zdarza raz na jakiś czas, przy okazji np. sprawdzianu z matematyki...doraźnie po konsultacji z pediatrą używa musujących czopków eva/qy. bardzo delikatnie pobudzających pracę jelit, początkowo nie byłam przekonana, ale działają delikatnie i nie przeczyszczają, więc im zaufałyśmy.
03-01-2017
Ocena:
Chyba najgorszy widok, jaki widziałam, to jak moja koleżanka moooocno przy tuszy wciskała swojemu 1,5-rocznemu synkowi batoniki "gwiezdne"... "Bo musi się nauczyć pyszności". No, ludzie, ja nie wróżę temu dziecku dobrze, jeśli by dała mu poznać jakieś kupne słodycze typu, nie wiem, słodycze Oho ekologiczne albo samą czekoladę gorzką to OK, ale po co uczyć złego?
03-01-2017
Ocena:
bardzo fajny artykuł jest na stronie dietetyka Sylwi Sobczak-Piżuch.Zastosowałam sie i zaparcia jak ręką odjął. Po tygodniu byłam od tego wolna:)
24-10-2016
Ocena:
Moj maluszek ma juz 8 miesiecy i zaparcia od urodzenia. Teraz jest juz lepiej bo ustalam diete tak by sie wyproznial i dostaje tez mielone siemie lniane. Ale czasem jeszcze ma dni bez kupy i wtedy daje MELILAX. Sa to mikrowlewki na miodzie ktore nie podrazniaja odbytu i nic zlego nie robia a w ciagu minuty kupka murowana. Tylko dzieki nim moglismy funkcjonowac. Naprawde polecam.
28-09-2016
Ocena:
Moja Mała ma prawie 8 miesięcy i ten sam problem. Mam dobrą lekarkę, która ma sporą wiedzę. Zmieniła nam mleko i jakiś czas było super. W pewnym momencie jednak dziecku zaczyna nie wystarczać samo mleko i podajemy mu coś dodatkowego. Zgodnie z zaleceniem lekarki nie dajemy nic kukurydzianego i mącznego. Ziemniaki też zatykają więc wyleciały. I jest lepiej. Problem pojawia się w momencie wprowadzania nowych produktów. I wtedy ogólnie zaparć nie ma, ale jest ból brzucha i noc z głowy. Radząc Wam cokolwiek - podając duphalac możecie narazić swoją pociechę na bolesne skurcze w brzuszku (u nas tak było), espumisan w kroplach na nas trochę marnie działa (lepszy Lefax - do kupienia niestety za granicą). My podajemy na zalecenie lekarki Kreon - to kapsułki z granulkami. Wysypuję je, moczę smoczek w mleku, parę ziaren na niego i podaję dziecku. Nie jest to za dobre i nie powinno rozpuszczać się w buzi, więc podczas karmienia dostaje. Lek pomaga trawić tłuszcze i przez to brzuszek nie boli, łatwiej jest się załatwić i dziecko spokojniejsze. Nam pomaga. Od czasu do czasu podaję Małej Xennę Junior (zawiera Makrogol) jako herbatkę, ale jak przy nowym pokarmie znów boli brzuszek i nie umie się załatwić no to czopek i koniec. Poza tym lekarka robiąc jej badania i USG powiedziała, że akurat moje dziecko powinno się załatwiać codziennie. Takie już jest.Pozdrawiam
29-08-2016
Ocena:
Dziecku najbezpieczniej podać odpowiedni dla niego lek, my podawaliśmy dicopeg junior, ale na początek dobrze spróbować śliweczek ze słoiczka, czasem pomagają podobno
03-08-2016
Ocena:
Cześć Mamusie. Co mi poradzicie na zaparcia i robienie kupki raz na 5dni i to przy pomocy czopka i miesięcznego bobasa bo mi już ręce opadają dodam że kupka nie jest twarda tylko lekko papkowata
01-08-2016
Ocena:
Moj syn ma 2latka i mieliśmy wszystkie leki jakie mozliwe, diety a nawet lewatywy w szpitalu i dalej ma problem. Nie robi kupy nawet 8dni. Dziecko juz nawet się mnie boi. Gdy ma kupę zrobić to plącz nie samowity aż wymiotuje. Co poradzić na to
27-07-2016
Ocena:
ja podaje dicopeg lactulosum i debrident ma straszne zaparcia i robi kupe co 4 dni coś nie halo..lepsze dzialanie ma debrident na recepte
13-07-2016
Ocena:
U mojego syna zaparcia pojawiły się kiedy zaczęłam wprowadzać mu do diety nowe produkty, biedy bardzo się męczył ze zrobieniem kupki. Od tygodnia podaję mu dicopeg junior. Jest preparatem o osmotycznym działaniu przeczyszczającym, który w sposób naturalny reguluje pracę jelit. Nie jest wchłaniany i nie ulega fermentacji w jelitach. Nie podrażnia błony śluzowej. I można go podawać już do 6 miesiąca życia.
08-07-2016
Ocena:
Dla dzieci kupuje się w aptece błonnik w saszetkach.
08-05-2016
Ocena:
dziewczyny ja polecam wizytę w Prosenie u profesora Radzikowskiego, teraz dla dzieci powyżej 6 roku, cierpiących na zaparacia są bezpłątne konsultacje gastrologa. więcej info: prosen.pl
04-05-2016
Ocena:
My tez walczymy z zaparciami bylam u 3 lekarzy 2 z nich zalecilo syrop lactulosum nie pomagal 3 lekarz polecil dicopeg junior na 3 dzien stosowania kupa wyszla miekka i tylko 3 dni podawalam po 2 saszetki dziennie i odpukac przez miesiac wyproznia sie bez wspomagaczy
28-04-2016
Ocena:
suszone śliwki i dużo płynów do picia
23-04-2016
Ocena:
Witam, mojej małej podaje duhalac rano przed sniadaniem i mentho parafine po obiedzie i to działa.
03-04-2016
Ocena:
a ten dicopeg junior 6 miesięcznemu dziecku mogę podać? bo córka ma zaparcia i słyszałam wiele dobrych opinii o nim. i jak go podajecie?
26-01-2016
Ocena:
my tez mamy problem z zaparciami mam 2 letnia corcie chodzimy do gastrologa dostajemy leki dicopek junior depridat fibrasyne idufalak niby dobrze ale ciagle powracaja donas te zaparcia juz sama niewiemco robic i gdzie sie udac o porade
23-01-2016
Ocena:
Ja pierdziele ale kryptoreklama. Widzę że prawie wszystkie mamy na tym forum podają to samo. Niesamowite.
03-01-2016
Ocena:
Na szczęście mój maluszek rzadko miewa zaparcia, ale jak już się zdarzą to stosuje dicopeg junior. Domowe sposoby mnie nie przekonują, ze względu na swoją skuteczność oraz czas działania.
25-11-2015
Ocena:
Mojej córeczce 6 miesięcznej podawałam dicopeg junior w saszetkach , dziecko i mama zadowolone bo wojne z czopkami wygrałam :)
03-11-2015
Ocena:
Mój Bartek nie lubi zbyt wielu produktów z tej diety, walczymy o każdy kęs odpowiednich produktów :(
26-10-2015
Ocena:
Moje dziecko jest niejadkiem, tego nie lubi, tamtego. Najlepiej słodycze, pewnie to jest przyczyną zatwardzenia, jak ktoś już wcześniej wspomniał też daję dicopeg junior bo nie jestem w stanie zmusić dziecka do odpowiedniej diety, to graniczy z cudem.
11-09-2015
Ocena:
No niestety, ta czekolada bardzo zdradliwa jest... U mnie przez nią już trochę łez było, przez ten brak załatwiania sie potem.Od jakiegoś czasu staram sie po prostu ograniczać tę nieszczęsną czekoladę... ale nie jest łatwo :(
01-09-2015
Ocena:
Trudno małe dziecko nakłonić by jadło pokarmy które pomogą uniknąć zaparć.Mój synek w ogóle nie chce jeść owoców ani warzyw.Wodę pije niechętnie.
27-08-2015
Ocena:
Przy zaparciach podaję dziecku herbatkę z rumianku,sok jabłkowy a czasem dicopeg junior.Jak dużo pije to niema problemów.
09-07-2015
Ocena:
Czarne jagody? Kiedyś podawałam dziecku jak biegunkę miało. Tylko co zrobić jak nie lubi ciemnego pieczywa ? :( moja lubi wszystko co należałoby wykluczyć, no cóż, to tylko dziecko, na szczęście to nie jest stały problem i jakoś sobie radzę, zobaczymy.
09-07-2015
Ocena:
Matko kochana!Litr wody?Zależy jak duże dziecko , mam rocznego synka i jakoś nie widzę tego by mój synek wypił litr wody..prócz jedzenia i tego co mu podaje do picia w ciągu dnia.
15-06-2015
Ocena:
Ewa, nie stosowałam nigdy tego. U mojej Kasi pomaga dicopeg junior, zawsze podaję go jak ma zaparcia. W aptece powiedziano mi, że jest bezpieczny dla dzieci i już od 6 miesiąca życia można go podawać dzieciom. Moja Kasia ma 9 miesięcy i nie widzę u niej żadnych skutków ubocznych.
23-05-2015
Ocena:
Witam, a ile latek ma Martusia? i gdzie taki błonnik można dostać? konkretna nazwa jakaś jest? Też mamy okropny problem z zaparciami, ;(
12-05-2015
Ocena:
Witam :) Ja dla mojej Martusi podaję na zaparcia błonnik witalny. Pije go ona rano z wodą, a potem cały dzień pilnuje aby wypijała 1 litr wody. I odpukać zaparć nie ma. a strasznie sie z nimi męczyłyśmy.
dzieci nie jesc

Dziecko nie chce jeść? Co robić z rocznym lub dwuletnim niejadkiem?

2022-12-28
Protest, płacz, bunt, ucieczka, a nawet plucie – to typowe zachowania dzieci, które namawiane są do jedzenia, choć nie mają na nie ochoty. Dla wielu rodziców są one powodem do dużego niepokoju – jak maluch ma się prawidłowo rozwijać, skoro nie otrzymuje witamin i składników mineralnych? Sprawdź, dlaczego dziecko nie chce jeść i jak temu zaradzić.
ryba dla dzieci,

Ryba dla dzieci. Od kiedy dorsz, łosoś i inne gatunki?

2022-03-22
Dania z rybą stanowią nie tylko ciekawe urozmaicenie jadłospisu dziecka, ale również pozytywnie wpływają na jego rozwój. Sprawdź, jaka ryba dla dzieci jest szczególnie zalecana, których ryb unikać i jak wprowadzać rybie mięso do diety maluszka.
woda

Jaka jest najzdrowsza woda mineralna dla dzieci?

2021-10-09
O tym, że dzieci powinny pić wodę, wiedzą niemal wszyscy rodzice. Pytanie jednak: jaka woda dla dzieci jest najzdrowsza? Czy podawać maluchom wodę mineralną, czy może jednak źródlaną? Na co zwracać uwagę? Odpowiadamy na wszystkie te pytania i rozwiewamy wątpliwości.
dieta na odporność dla dzieci

Dieta na odporność u dzieci - czy jaglanka, kiszonki i miód

2019-12-08
Jaglanka, kiszonki i miód cieszą się dużą popularnością, jednak czy są naprawdę skuteczne? Czy są na to jakieś dowody? Sprawdź!...
herbatki herbi baby

Sprytne sposoby na owoce i warzywa w diecie dziecka

2019-08-19
Owoce i warzywa to jeden z najważniejszych elementów zdrowej, zbilansowanej diety. Zaleca się by zarówno dzieci jak i dorośli  spożywali 5 porcji warzyw i owocó...
otyłość wśród dzieci

Polskie dzieci tyją, czy twoje także?

2019-05-10
Który kraj ma największe problemy z nadwagą i otyłością u dzieci? Większość z nas bez wahania odpowie: „Stany Zjednoczone”, ale to niezupełnie prawda. Bo choć a...
Drugie śniadanie dla ucznia - jak powinno wyglądać?

Pomysły na zdrowe drugie śniadanie do szkoły - Dzidziusiowo.pl

2017-09-05
Drugie śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w diecie dziecka. Najlepiej, aby było przygotowywane w domu, ze zdrowych i odżywczych produktów, które dodadzą ene...