Problem z wypróżnianiem u dzieci pojawia się bardzo często. Najczęściej problem jest zła dieta, zbyt bogata w słodycze i tłuszcze. O zaparciach mówimy wtedy, kiedy maluch uskarża się na ból przy oddawaniu stolca lub przez kilka dni go w ogóle nie ma. Najlepszą walką ze zwalczeniem zaparć to zastosowanie diety bogatoresztkowej.
O zaparciu mówimy wówczas, gdy oddawany przez dziecko stolec jest zbity, a maluszek przy jego oddawaniu męczy się lub płacze. Powodem do niepokoju mogą być również wypróżnienia rzadsze niż raz na 3 dni, plamienie bielizny, krew w kale, wzdęcia, bóle brzucha i nieprawidłowy przyrost masy ciała. Nieleczone zaparcia u dzieci mogą upośledzić pracę układu pokarmowego oraz doprowadzić do powstania zalegających w jelitach złogów.
Jedną z najczęstszych przyczyn zaparć u dzieci jest nieprawidłowa dieta. Zbyt mała ilość błonnika, za to duża ilość tłuszczów. Mała ilość warzyw i owoców, słodkie napoje oraz duże ilości słodyczy i czekolady sprawiają, że stolce stają się zbite, a ich wydalenie jest bolesne. Z obawy przed bólem dziecko zaczyna wstrzymywać wypróżnianie, a to sprawia, że powstają u niego zaparcia nawykowe. Z tego powodu w leczeniu zaparć u dzieci zaleca się wprowadzenie diety bogatoresztkowej. Jest niezastąpionym narzędziem, bo dzięki wprowadzeniu produktów bogatych w błonnik oraz odpowiednia ilość przyjmowania płynów sprawi, że konsystencja stolca rozluźni się, przyspieszy pasaż jelitowy, a wypróżnianie stanie się łatwiejsze i mniej bolesne.
Z diety dziecka należy wkluczyć:
Dieta dziecka powinna zawierać:
Dziecko na diecie bogatoresztkowej musi przyjmować także odpowiednią liczbę płynów. Ponieważ do prawidłowego działania w świetle przewodu pokarmowego, błonnik potrzebuje wody. Należy też pamiętać, że zbyt duża ilość błonnika może zaburzać wchłanianie wapnia i żelaza, dlatego koniecznie należy zadbać o odpowiednią podaż tych mikroelementów.
W diecie dziecka cierpiącego na zaparcia nawykowe nie może zabraknąć:
Zazwyczaj sama zmiana sposobu żywienia na dietę bogatoresztkową skutecznie eliminuje występowanie u dzieci twardych stolców. A to z kolei rozwiązuje u nich problem zaparć. Oczywiście, jeśli mimo zmiany sposobu odżywiania dolegliwości dziecka nie ustępują, musimy dalej szukać przyczyn występowania u naszej pociechy problemów z wypróżnianiem się. Możliwe, że zaparcia nawykowe mają podłoże emocjonalne lub nawet genetyczne. Warto też sprawdzić czy maluch nie ma problemów z hormonami tarczycy. Innymi przyczynami zaparać mogą być: niedobory żelaza, alergie, niestrawność, brak ruchu, choroby lub ogólny zły stan oraz wstrzymywanie stolca.
Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.