Data modyfikacji:

Zaparcia u niemowląt

Autor: Katarzyna Michniewska

Zaparcia są częstym problemem występującym głównie u 2-3 latków. Zdarza się jednak, że występują także u dzieci znacznie młodszych, bo nawet u niemowlaków. Maluszka boli brzuszek, ma wzdęcia, nie ma apetytu, a twardą i suchą kupę robi z wielkim wysiłkiem. Zdarza się też, że dziecko nie wypróżnia się przez kilka dni. Co zrobić, aby ulżyć smykowi?

zaparcia-u-dzieci-duze

 

Kupa - jak często robi ją niemowlę?

Nie ma jednej reguły jeśli chodzi o to, jak często powinna pojawiać się w pieluszce kupka niemowlaka. Ale są pewne wytyczne. U dziecka karmionego piersią jako normę przyjmuje się oddawanie stolca po każdym karmieniu (nawet 8-10 stolców na dobę), jak i oddawanie stolca raz na 2-3 dni. Może zdarzyć się też tak, że zdrowe niemowlę robi kupę raz na tydzień. Jeśli nie towarzyszą temu żadne niepokojące objawy, a maluszek wypróżnia się bez wysiłku, to taki stan należy również traktować jako prawidłowy. Sytuacja wygląda inaczej jeśli maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym. Przy takiej diecie kupka niemowlaka powinna pojawiać się codziennie.

 

Zaparcie – kiedy pojawia się problem?

O zaparciu mówimy wówczas gdy oddawany przez niemowlaka stolec jest zbity, a maluszek męczy się lub płacze przy jego oddawaniu. Niepokojące są również stolce robione co 2.-3. dni, o ile pojawiają się przy nich następujące objawy: krew w stolcu, drażliwość dziecka, osłabienie apetytu i słaby przyrost masy ciała, zmiany skórne, ulewanie i wymioty oraz nasilone wzdęcia. Zaparcia u dzieci nie powinny być lekceważone, gdyż może dojść do niebezpiecznych złogów. Dlatego każdy problem z wypróżnieniem naszego dziecka zawsze powinniśmy konsultować z lekarzem pediatrą.

 

U niemowląt do trzeciego miesiąca życia może wystąpić tzw. dyschezja. U maluszka pojawia się trwający 10.-30. minut piskliwy krzyk, zaczerwienienie twarzy, a na koniec miękki stolec. Zaburzenie to jest efektem niewykształconej koordynacji wypróżniania z zaciskaniem głośni, a płacz jest wówczas zamiennikiem parcia. Zaburzenie to nie wymaga leczenia i ustępuje samoistnie około 3. miesiąca życia, gdy dziecko nauczy się zaciskać głośnię w celu zwiększenia ciśnienia wewnątrzbrzusznego.

 

W przypadku gdy dziecko robi kupę rzadziej, ale bez większego wysiłku, stolce wyglądają prawidłowo i nie występują inne niepokojące objawy, nie ma powodu do wdrażania leczenia. Najwyraźniej maluszek ma taki fizjologiczny rytm wypróżniania.

Przyczyny zaparć

Zaparcia u dzieci mogą być wynikiem:

  • błędów żywieniowych
  • niedojrzałości układu pokarmowego
  • wad anatomicznych układu pokarmowego
  • chorób układu nerwowego
  • nieprawidłowości w okolicy odbytnicy

 Leczenie zaparć u dzieci

W przypadku stolców twardych i zbitych lub oddawanych z dużym wysiłkiem małym dzieciom podaje się laktulozę w syropie (np. Duphalac, Lactulosum, Normalac) w dawce 1-3 ml na każdy kilogram masy ciała dziecka. Przykładowo smyk ważący 10 kg powinien zacząć leczenie od co najmniej 10 ml syropu na dobę np. w dwóch dawkach po 5 ml.

 

Dzieciom, które oprócz mleka przyjmują inne pokarmy należy zapewnić odpowiednią liczbę płynów np. kompot z suszonych śliwek oraz jarzyn. Konieczne jest również całkowite wyeliminowanie z diety słodyczy i czekolady. U dzieci z powracającymi zaparciami najlepiej sprawdza się dieta bogatoresztkowa.

 

Należy unikać pobudzania wypróżniania poprzez wkładanie do odbytu palca lub termometru. Regularne stosowanie takich metod wytwarza u dziecka nieprawidłowy wzorzec defekacji, uzależnia i sprawia, że maluch ma coraz większe problemy z samodzielnym wypróżnianiem się. Jeśli oddawanie stolca jest dla dziecka dużym wysiłkiem możesz mu ulżyć stosując ciepłą kąpiel, podkurczając jego nóżki do brzucha oraz masując brzuszek.

 

Pozornie oddawanie stolca wydaje się być kwestią banalnie prostą. Bo cóż to za filozofia. Dziecko robi kupę, podcieramy, czyścimy pupę, wyrzucamy co trzeba do kosza lub spuszczamy w toalecie i po sprawie. Ale może się zdarzyć, że będziemy musieli dziecku trochę w tym pomóc. Zazwyczaj wystarczy baczna obserwacja, rozmowa z pediatrą czy modyfikacja diety. W skrajnych przypadkach problemy z wypróżnianiem mogą wymagać leczenia. Najważniejsze aby zaparć nie lekceważyć, gdyż mogą przerodzić się w zaparcia nawykowe. Dlatego jeśli coś nas niepokoi w sposobie wypróżniania naszego dziecka, przy najbliższej okazji porozmawiajmy o tym koniecznie z lekarzem pediatrą.

 

Zdjęcie: Fotolia by © kameleonmedia All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
11-12-2019
Ocena:
Ewelina mnie NAN Comfort polecil pediatra bo córka byla za mala na rozszerzenie diety i podanie np jabłka czy suszonej śliwki, wody pić nie chciala a masaze nie dawaly rezultatow.
10-12-2019
Ocena:
Nas uratowało nan comfort, naprawdę, na początku sama nie wierzyłam ale w połączeniu z masażami brzuszka i ciepłymi kąpielami naprawdę udało nam sie zwalczyć problem. A na diecie bogatoresztowej sama jestem od 12 albo 13 lat, i bałam się bardzo, że maluch przejmie po mnie porypany układ trawienny...
24-10-2018
Ocena:
Moja 10tygodniowa córeczka, karmiona piersią od 8 tygodni pobytu w domu (pierwsze dwa tygodnie spędziła w szpitalu z zapaleniem płuc) zrobiła kupkę jakieś 4 razy. Jest płaczliwa, pręży się, ma twardy brzuszek. Kupke zrobi dopiero po kilku dniach podawania laktulozy. Jesteśmy z mężem załamani. Odwiedziliśmy kilku pediatrów i juz nie wiemy gdzie szukać pomocy. Córcia miała zrobione USG brzuszka które nie wykazało nic niepokojącego i nikt nie zlecił dalszych badań.
26-01-2018
Ocena:
Witam moja 4 tygodniowa córeczka ma zaparcia pręży sie placze przy oddawaniu stolca a jeśli juz go zrobi jest zbity Pani doktor poleciła na delikol w kropelkach fo kazdego pokarmu a karmie ja mlekiem modyfikowanym bebiko nie wiem moze to z tego mleka ptoszebp Jakas poeade co moge zrobic aby jej pomoc
28-10-2017
Ocena:
Moja 3 miesięczną córcia robi kupki coraz rzadziej co 7, 10 a nawet 11 dni ! Karmię ją piersią. Przez ten czas szybko jest, spokojna, śpi i pije bez problemu, ciągle bączki puszcza, jest pogodna, wesoła. Martwię się tymi bardzo rzadko widocznymi kupkami. Ale ponoć tak ona ma i już.
03-06-2017
Ocena:
Moze faktycznie pomaga ten preparat ale na pierwszy rzut oka wyglada to na płatne wpisy....Słabe to.
08-04-2016
Ocena:
My się męczymy z córeczką (6m-cy) od ponad miesiąca... Wczoraj kupiłam picopeg junior i mam nadzieję że w końcu pomoże
03-01-2016
Ocena:
Widzę że wielu osobom pomógł dicopeg junior :) mojej córeczce również.Próbowałam wcześniej innych metod ale wszystko zawodziło.
29-11-2015
Ocena:
Przeraża mnie fakt , że kiedyś podawano dzieciom czopek z mydła.. teraz bym tego nie zrobiła. Wolę podać dicopeg junior i mieć spokój. Też Nam lekarz polecił ten lek.
29-10-2015
Ocena:
U nas wszystko zawiodło, ale lekarz mówi że nie ma powodu do niepokoju, też zaczęliśmy pić dicopeg junior. Zobaczymy jak będzie.
23-10-2015
Ocena:
Jesssu żadnych czopków, termometrów i czegokolwiek wkładania w odbyt, u nas sprawdza się dicopeg junior , ciesze sie, ze już może w ten sposób brać coś na zaparcia bo z czopkami był horror, wrrrr
16-09-2015
Ocena:
A my głównie stosujemy masaże, dicopeg oraz herbatki z koperku. Zastanawiam się też nad siemieniem, ale nie wiem, czy rocznemu maluchowi będzie to już smakować.
25-08-2015
Ocena:
Stosuje podobne sposoby,do tego jeszcze rowerek,herbatkę z rumianku a czasem diocpeg junior.
27-07-2015
Ocena:
u nas na zaparcia stosujemy herbatke koperkowa, masujemy brzuszek, często kładziemy ją na brzuszku
czerwone plamy u noworodka

Czerwone plamy u noworodka po porodzie – co to oznacza?

2022-07-14
Zauważyłaś czerwone plamy u noworodka po porodzie? Spokojnie, to prawdopodobnie rumień noworodkowy, czyli fizjologiczna (naturalna) reakcja organizmu na zmianę otoczenia. Nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia maluszka, ale dobrze wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować zmienioną rumieniem skórę. Podpowiadamy, co dokładnie robić i wyjaśniamy, jakie mogą być inne przyczyny zmian skórnych u noworodka.
niemowlak

Krzywa główka u niemowlaka: jakie mogą być przyczyny? Poradnik

2022-05-19
Krzywa główka u niemowlaka może niepokoić rodziców, szczególnie tych, którzy doczekali się pierwszego dziecka. W pierwszych miesiącach życia delikatna główka dziecka narażona jest na odkształcenia. Dzieje się tak, ponieważ kości czaszki w pierwszych miesiącach życia są wyjątkowo delikatne i wrażliwe, a szwy czaszki są wówczas bardzo elastyczne. Odkształcenia główki dziecka mogą być wywołane wieloma czynnikami. Można je podzielić na przyczyny prenatalne oraz poporodowe.
krostki na policzkach u dzieci

Krostki na policzkach u dziecka: przyczyny i leczenie

2022-05-11
Dziecko w okresie niemowlęcym narażone jest na szereg różnych schorzeń, które mogą okazać się bardziej lub mniej poważne. Każda zmiana skórna, która pojawia się na delikatnej skórze dziecka, wywołuje lęk u rodziców. Zmiany skórne, które można zauważyć na skórze dziecka, mogą przybierać różne formy: wysypki, zaczerwienienia, malutkie krostki, obrzęki lub inne. Przyczyny powstania takich problematycznych stanów mogą być różne, dlatego w przypadku zaawansowanego rozwoju takiego schorzenia należy udać się do lekarza specjalisty zajmującego się leczeniem skóry niemowląt. Chociaż pojawiające się na policzkach dziecka krostki nie zawsze muszą zwiastować rozwój poważnej choroby, to lepiej ich nie ignorować i podjąć kroki w celu zniwelowania takiego stanu.
niemowle

Kiedy noworodek widzi? Rozwój wzroku dziecka

2022-04-20
Gdy dziecko przychodzi na świat, nie wszystkie jego zmysły funkcjonują na jednakowym poziomie. Te najważniejsze dla noworodka – smak i dotyk – od samego początku działają dobrze, jednak inne, jak np. wzrok, potrzebują więcej czasu, by w pełni się wykształcić. Kiedy noworodek widzi tak, jak dorosły człowiek? I co zrobić, aby stymulować rozwój wzroku maluszka?
anemia u niemowlaka

Anemia u niemowlaka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

2022-04-07
Bladość i osłabienie maluchów to objawy, które skłaniają ich rodziców do odbycia spotkania z pediatrą. Bardzo słusznie, ponieważ są to typowe symptomy anemii u niemowlaka – choroby, która może powodować bardzo groźne powikłania. Sprawdź, kiedy podejrzewać anemie u dziecka, jak ją leczyć i jak jej przeciwdziałać.
napiecie miesniowe u niemowlaka

Napięcie mięśniowe u niemowlaka: jakie są przyczyny

2022-03-18
Przyjście dziecka na świat jest bardzo ważnym wydarzeniem dla większości rodziców. Niestety nie zawsze nasze maluchy są zdrowe. Jednym z problemów wieku noworodkowego jest napięcie mięśniowe u niemowlaka. Sprawdźmy zatem, czym ono jest, jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób jako rodzice możemy je leczyć.
objawy odwodnienia u niemowlaka

Objawy odwodnienia u niemowlaka

2022-01-28
Odwodnienie u malutkiego dziecka to wyjątkowo niebezpieczny stan, który może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy odwodnienia u niemowlaka oraz co należy robić, gdy dziecko wymiotuje albo ma biegunkę.