Data publikacji:

Jaka jest najzdrowsza woda mineralna dla dzieci?

O tym, że dzieci powinny pić wodę, wiedzą niemal wszyscy rodzice. Pytanie jednak: jaka woda dla dzieci jest najzdrowsza? Czy podawać maluchom wodę mineralną, czy może jednak źródlaną? Na co zwracać uwagę? Odpowiadamy na wszystkie te pytania i rozwiewamy wątpliwości.

woda

Woda dla dzieci – dlaczego dzieci powinny pić wodę?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, dlaczego woda dla dzieci ma aż tak duże znaczenie dla ich zdrowia. Czy nie wystarczy, że dziecko będzie piło soki lub mleko?

W pewnym okresie życia – gdy dziecko jest malutkie, woda rzeczywiście może być dostarczana z mlekiem. Z czasem jednak, gdy dieta malucha staje się urozmaicona, dobrze byłoby podawać właśnie wodę, a nie soki. Oto powody:

  • dzieci, które piją wodę, a nie kaloryczne soki, w mniejszym stopniu narażone są na nadwagę i otyłość; warto dodać, że obecnie aż jedno na troje dzieci w wieku szkolnym cierpi na nadwagę,
  • woda dla dzieci jest ważna, ponieważ zmniejsza ryzyko rozwinięcia się próchnicy; w przeciwieństwie do słodzonych soków, woda nie stanowi pokarmu dla bakterii, co więcej – wypłukuje resztki jedzenia zalegające w jamie ustnej,
  • woda nie wypełnia brzucha tak jak gęste przecierowe soki – dziecko się nią nie „opija”, więc z apetytem zjada pełnowartościowe posiłki,
  • dzieci pijące wodę mają lepszy metabolizm,
  • nawodnione dzieci mają lepszą koncentrację i pamięć – woda wspomaga procesy biochemiczne zachodzące w mózgu.

Woda dla dzieci – w jakich ilościach?

W jakich ilościach powinna być podawana woda dla dzieci? Oczywiście zależy to od wieku młodego człowieka oraz od jego wagi.

Noworodki i niemowlęta do trzeciego miesiąca życia nie potrzebują „dopajania” – w zupełności wystarczy ta ilość wody, która znajduje się w mleku matki albo mleku modyfikowanym. U starszych dzieci zapotrzebowanie prezentuje się następująco:

  • dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy potrzebują od 750 ml do 850 ml wody dziennie (w wielu przypadkach większość otrzymują wraz z mlekiem),
  • dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy powinny wypijać od 950 ml do 1100 ml dziennie,
  • zapotrzebowanie dziecka rocznego i starszego to od 1150 ml do 1300 ml dziennie,
  • nastolatki powinny pić już tyle wody, ile piją dorośli – czyli około dwóch litrów dziennie.

Jaka woda dla dzieci?

Woda mineralna dla dzieci, woda źródlana, a może przefiltrowana kranówka – co jest lepsze? Oto kilka podpowiedzi.

  • Woda mineralna dla dzieci

    Woda mineralna może być dla maluszka odpowiednia, o ile tylko będzie miała odpowiednią ilość składników mineralnych. Zasadniczo wody mineralne dzieli się na wody wysokozmineralizowane (które mają więcej niż 1500 mg/l minerałów), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) i niskozmineralizowane (do 500 mg/l). Dzieciom należy podawać tylko i wyłącznie wodę niskozmineralizowaną.

  • Woda źródlana

    Woda źródlana to taka, która jest czerpana albo sama wypływa z podziemnego źródła. Ma ona bardzo niską zawartość składników mineralnych, dlatego bez obaw możesz ją podać nawet niemowlęciu. Zasadniczo wodę źródlaną uważa się za najlepszą dla dzieci.

  • Woda kranowa

    W wielu rejonach naszego kraju woda kranowa ma bardzo wysoką jakość. Należy jednak pamiętać, że przepływa ona przez zardzewiałe rury, co może negatywnie wpływać na jej skład. Na wszelkie wypadek nie podawaj jej dziecku, a jeśli już musisz – to najpierw ją przegotuj albo przelej przez specjalny filtr.

Najzdrowsza woda mineralna dla dzieci

Jak już wiesz, najzdrowsza woda mineralna dla dzieci to ta, która zawiera mało minerałów. Oferta takich wód na rynku jest bardzo szeroka, dlatego warto kierować się atestami i certyfikatami. Im jest ich więcej, tym produkt jest dokładniej sprawdzony, a zatem – bezpieczniejszy.

Autor: Robert Wojtaś