Data modyfikacji:

Żegnamy pieluchy – poradnik odpieluchowania

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Jak odpieluchować dziecko, jak je nauczyć korzystać z nocnika – każdy rodzic staje w końcu przed tym pytaniem. Dziś przedstawiamy poradnik odpieluchowania.

jak odpieluchować dziecko

 

Spis treści:

Kiedy zacząć odpieluchowanie

Sygnały gotowości do pożegnania z pieluchą

Od czego zacząć odpieluchowanie

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika i toalety

Co może się przydać na czas odpieluchowania

Bez tematów tabu - rozmowa i własny przykład

 

Kiedy zacząć odpieluchowanie

Wyciągając średnią z różnych źródeł – odpieluchowanie można zacząć najwcześniej po ukończeniu przez dziecko 18 miesiąca życia. Wiele źródeł wskazuje wiek dwóch lat, a hiszpański lekarz Carlos Gonzalez, autor poczytnych poradników mówi wprost: najlepiej zacząć odpieluchowanie w pierwsze lato po drugich urodzinach. Bazując na różnych źródłach, wydaje się to moment optymalny. Dziecko zaczyna mieć już sporą świadomość swojego ciała. W tym czasie pojawia się również kontrola nad zwieraczami.

Lato to idealny moment na odpieluchowania, dziecko nosi lżejsze ubrania, może biegać bez pieluchy i dzięki temu lepiej rejestrować odczuci płynące z ciała.

Sygnały gotowości do odpieluchowania

Pierwszym sygnałem, że dziecko jest gotowe do odpieluchowania jest zwiększenie pojemności pęcherza. Rzadsze moczenie pieluszek, zaprzestanie oddawania moczu w nocy. Dziecko pierwsze siusiu może robić nad ranem lub nawet po wstaniu. Kolejnym sygnałem może być zmiana zachowania przy załatwianiu się, dziecko może szukać odosobnionego miejsca, przyjmować pozycję kuczną, chować się. W pewnym momencie dzieci zaczynają sygnalizować kupkę lub siusiu po fakcie, zdejmować pieluchę, pokazywać, że pełna pielucha im przeszkadza.

Od czego zacząć odpieluchowanie

Dobrą strategią na początek pożegnania z pieluchami jest pozwolenie dziecku na bieganie bez pieluchy i bez majtek. Daje to możliwość obserwacji własnego ciała i poczucia skąd bierze się siusiu i kupka i jak to się dzieje. Kontakt z własnymi intymnymi częściami ciała pozwala także lepiej skupić się na odczuciach z nich płynących spróbować je kontrolować.

Kiedy dziecko już zauważy, że robi siusiu można zaproponować mu skorzystanie z nocnika lub toalety. Nie ma potrzeby trzymania się zasady, że pieluchę zdejmuje się raz na zawsze. Można ją początkowo zdejmować tylko w domu, na kilka godzin dziennie, mona korzystać z pieluchy w nocy i na wyjścia. Dziecko z czasem zacznie się orientować, kiedy ma na sobie pieluchę a kiedy nie. Odpieluchowanie jest procesem i może trwać kilka miesięcy a nawet rok do całkowitego pożegnania.

 


Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika i toalety

  1. Nie rozpoczynaj nauki wcześniej niż przed 18 miesiącem życia
  2. Rozpocznij, gdy zauważysz u dziecka sygnały gotowości (zwiększenie pojemności pęcherza, zainteresowanie strefami intymnymi, sygnalizowanie po fakcie)
  3. Pozwól dziecku biegać bez bielizny
  4. Proponuj nocnik i toaletę w chwili, gdy robi siusiu lub kupę
  5. Wydłużaj okresy funkcjonowania bez pieluchy obserwując postępy w zyskiwaniu świadomości własnego ciała
  6. Niczego nie przyspieszaj na siłę
  7. Pokaż dziecku, jak inni domownicy korzystają z toalety
  8. Rozmawiaj i korzystaj z książeczek o fizjologii człowieka
  9. Pamiętaj, że pożegnanie z pieluchą to proces i nie nastąpi z dnia na dzień

Co może się przydać na czas odpieluchowania

Na pewno duża ilość cienkich, szybkoschnących majtek przyda się w okresie pożegnania z pieluchą. Dobrze, aby majteczki przypadły do gustu dziecku i były chętnie noszone. Ważne, aby były przewiewne i wygodne, bez ciasnych gumek czy gryzących metek. Kolejną przydatną rzeczą będzie podkład pod prześcieradło chroniący materac. Warto kupić dwie sztuki, aby możliwa była zmiana. Kolejnym przydatnym produktem będą chłonne podkłady, które wykorzystać można do ochrony fotelika samochodowego. Bardzo polecane są również jednorazowe nocniki, które można mieć zawsze przy sobie i błyskawicznie skorzystać z nich poza domem, wszędzie tam, gdzie dostęp do toalety jest utrudniony. Na początku odpieluchowania wstrzymywanie sprawia dziecku dużą trudność. A każda wpadka wiążę się ze stresem.

Bez tematów tabu - rozmowa i własny przykład

Dziecko uczy się przez obserwację i z naturalną ciekawością pragnie towarzyszyć rodzicom w toalecie, podglądać starsze rodzeństwo. Nie ma powodu, żeby mu tego zabraniać. Warto przy tym opowiadać o tym, że jest to naturalne, o higienie i myciu rąk. Dziś dostępnych jest dużo książeczek na temat fizjologii oraz nauki korzystania z nocnika, warto z nich korzystać i oswajać temat.

Czytaj również:

Bunt dwulatka - walka o autonomię i samodzielność

Moje dziecko nie chce jeść - sposoby na niejadka


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!