Żegnamy pieluchy – poradnik odpieluchowania

Data:

Jak odpieluchować dziecko, jak je nauczyć korzystać z nocnika – każdy rodzic staje w końcu przed tym pytaniem. Dziś przedstawiamy poradnik odpieluchowania.

jak odpieluchować dziecko

 

Spis treści:

Kiedy zacząć odpieluchowanie

Sygnały gotowości do pożegnania z pieluchą

Od czego zacząć odpieluchowanie

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika i toalety

Co może się przydać na czas odpieluchowania

Bez tematów tabu - rozmowa i własny przykład

 

Kiedy zacząć odpieluchowanie

Wyciągając średnią z różnych źródeł – odpieluchowanie można zacząć najwcześniej po ukończeniu przez dziecko 18 miesiąca życia. Wiele źródeł wskazuje wiek dwóch lat, a hiszpański lekarz Carlos Gonzalez, autor poczytnych poradników mówi wprost: najlepiej zacząć odpieluchowanie w pierwsze lato po drugich urodzinach. Bazując na różnych źródłach, wydaje się to moment optymalny. Dziecko zaczyna mieć już sporą świadomość swojego ciała. W tym czasie pojawia się również kontrola nad zwieraczami.

Lato to idealny moment na odpieluchowania, dziecko nosi lżejsze ubrania, może biegać bez pieluchy i dzięki temu lepiej rejestrować odczuci płynące z ciała.

Sygnały gotowości do odpieluchowania

Pierwszym sygnałem, że dziecko jest gotowe do odpieluchowania jest zwiększenie pojemności pęcherza. Rzadsze moczenie pieluszek, zaprzestanie oddawania moczu w nocy. Dziecko pierwsze siusiu może robić nad ranem lub nawet po wstaniu. Kolejnym sygnałem może być zmiana zachowania przy załatwianiu się, dziecko może szukać odosobnionego miejsca, przyjmować pozycję kuczną, chować się. W pewnym momencie dzieci zaczynają sygnalizować kupkę lub siusiu po fakcie, zdejmować pieluchę, pokazywać, że pełna pielucha im przeszkadza.

Od czego zacząć odpieluchowanie

Dobrą strategią na początek pożegnania z pieluchami jest pozwolenie dziecku na bieganie bez pieluchy i bez majtek. Daje to możliwość obserwacji własnego ciała i poczucia skąd bierze się siusiu i kupka i jak to się dzieje. Kontakt z własnymi intymnymi częściami ciała pozwala także lepiej skupić się na odczuciach z nich płynących spróbować je kontrolować.

Kiedy dziecko już zauważy, że robi siusiu można zaproponować mu skorzystanie z nocnika lub toalety. Nie ma potrzeby trzymania się zasady, że pieluchę zdejmuje się raz na zawsze. Można ją początkowo zdejmować tylko w domu, na kilka godzin dziennie, mona korzystać z pieluchy w nocy i na wyjścia. Dziecko z czasem zacznie się orientować, kiedy ma na sobie pieluchę a kiedy nie. Odpieluchowanie jest procesem i może trwać kilka miesięcy a nawet rok do całkowitego pożegnania.

 

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika i toalety

  1. Nie rozpoczynaj nauki wcześniej niż przed 18 miesiącem życia
  2. Rozpocznij, gdy zauważysz u dziecka sygnały gotowości (zwiększenie pojemności pęcherza, zainteresowanie strefami intymnymi, sygnalizowanie po fakcie)
  3. Pozwól dziecku biegać bez bielizny
  4. Proponuj nocnik i toaletę w chwili, gdy robi siusiu lub kupę
  5. Wydłużaj okresy funkcjonowania bez pieluchy obserwując postępy w zyskiwaniu świadomości własnego ciała
  6. Niczego nie przyspieszaj na siłę
  7. Pokaż dziecku, jak inni domownicy korzystają z toalety
  8. Rozmawiaj i korzystaj z książeczek o fizjologii człowieka
  9. Pamiętaj, że pożegnanie z pieluchą to proces i nie nastąpi z dnia na dzień

Co może się przydać na czas odpieluchowania

Na pewno duża ilość cienkich, szybkoschnących majtek przyda się w okresie pożegnania z pieluchą. Dobrze, aby majteczki przypadły do gustu dziecku i były chętnie noszone. Ważne, aby były przewiewne i wygodne, bez ciasnych gumek czy gryzących metek. Kolejną przydatną rzeczą będzie podkład pod prześcieradło chroniący materac. Warto kupić dwie sztuki, aby możliwa była zmiana. Kolejnym przydatnym produktem będą chłonne podkłady, które wykorzystać można do ochrony fotelika samochodowego. Bardzo polecane są również jednorazowe nocniki, które można mieć zawsze przy sobie i błyskawicznie skorzystać z nich poza domem, wszędzie tam, gdzie dostęp do toalety jest utrudniony. Na początku odpieluchowania wstrzymywanie sprawia dziecku dużą trudność. A każda wpadka wiążę się ze stresem.

Bez tematów tabu - rozmowa i własny przykład

Dziecko uczy się przez obserwację i z naturalną ciekawością pragnie towarzyszyć rodzicom w toalecie, podglądać starsze rodzeństwo. Nie ma powodu, żeby mu tego zabraniać. Warto przy tym opowiadać o tym, że jest to naturalne, o higienie i myciu rąk. Dziś dostępnych jest dużo książeczek na temat fizjologii oraz nauki korzystania z nocnika, warto z nich korzystać i oswajać temat.

Czytaj również:

Bunt dwulatka - walka o autonomię i samodzielność

Moje dziecko nie chce jeść - sposoby na niejadka

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.