Data modyfikacji:

Odruchy u noworodka

Autor: Joanna Górnisiewicz

Kiedy dziecko przychodzi na świat, bada je neonatolog (lekarz pediatra specjalizujący się w opiece nad noworodkiem). W trakcie uważnej obserwacji malucha dokonuje oceny jego zdrowia, waży go, mierzy, osłuchuje serce i płuca, a także obserwuje rekcje na bodźce pochodzące z otoczenia. Jakie odruchy są przez niego sprawdzane? Jakie są charakterystyczne dla noworodka, a jakie dla starszego dziecka?

 

Dwa słodkie niemowlaki bawią się książeczką i stopami

 

Odruch ssania i połykania

Poznając noworodka, nie sposób nie zauważyć odruchu ssania. Dziecko ssie, praktycznie nieustannie. Rączki, kocyk, własny język ... Nic w tym dziwnego. Ssanie to najważniejszy odruch, gdyż jest niezbędny do przeżycia i prawidłowego rozwoju dziecka. Natychmiast po porodzie dziecko próbuje ssać wszystko co znajdzie w zasięgu buzi, a więc: pierś, smoczek, ale potrafi też ssać palec włożony do ust. Dopiero około 2. miesiąca życia odruch ten zostaje zastąpiony bardziej dojrzałym ssaniem. 

 

Odruch Roottinga - odwracania głowy w kierunku piersi

To reakcja powiązana z odruchem ssania. Mniej więcej do 4. miesiąca życia po dotknięciu policzka noworodek odwraca głowę w jego kierunku i otwiera buzię. Jest to instynktowne zwrócenie się malucha w stronę piersi.

 

Odruch Moro

Odruch Moro jest instynktowną reakcją na zagrożenie i prawdopodobnie stanowi pozostałość pierwotnego odruchu chwytania matki w chwili niebezpieczeństwa. Czasem wygląda przerażająco – dziecko gwałtownie prostuje ręce, nogi i palce. Wyrzuca je, napręża się całe i odchyla głowę, a następnie podkurcza kończyny i zaciska piąstki wykonując gest obejmowania. Przy tym wszystkim zaczyna głośno płakać, często wręcz wrzeszczeć. Odruch Moro występuje w reakcji na głośny dźwięk lub nagłą zmianę pozycji głowy (wynikającą np. z pociągnięcia kocyka, niespodziewanej próby podniesienia go itd). Odruch ten zanika około 4. miesiąca życia (zastępuje go odruch wzdrygnięcia), gdy dojrzewa układ nerwowy, a utrzymywanie się go u starszego dziecka powinno zaniepokoić opiekunów.

 


Odruch Babińskiego

Dotknięcie wewnętrznej strony stopy (ruchem od piet do palców) powoduje odgięcie dużego palucha i rozsuniecie pozostałych. Jest to odruch Babińskiego. Z wiekiem zanika (choć może występować nawet do drugiego roku życia) i zastępuje go odruch podeszwowy, czyli zwinięcie palców podczas drażnienia. Później odruch Babińskiego występuje w przypadkach uszkodzenia układu nerwowego, jest więc sprawdzany jako pierwszy podczas badania neurologicznego.

 

Odruchy chwytania, chodzenia i pływania

Czasami rodziców zaskakuje, że ich dziecko tuż po urodzeniu z taką siłą łapie podany palec. Nie robi tego świadomie. To także jest odruch, który pojawia się, gdy dotkniemy wewnętrzną stronę dłoni malucha. Z kolei dziecko przytrzymane nad podłożem w taki sposób, że odtyka go stopami, zaczyna wykonywać ruch przypominający kroczenie. Oba te odruchy zanikają w 3-4 miesiącu życia. Do szóstego miesiąca natomiast utrzymuje się odruch pływania – dziecko zanurzone w wodzie wstrzymuje oddech i wykonuje ruchy rękami i nogami (tego odruchu nie wolno samemu sprawdzać bez nadzoru specjalisty).

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Franz Pfluegl


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
U nas teoria z praktyką rzeczywiście się pokrywa. Fajnie, że to wszystko ma swoje nazwy i uzasadnienie poparte badaniami.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.
szumy dla niemowlaka

Szumy dla niemowlaka. Twoje narzędzie do udanego snu i uspokojenia

2023-08-16
Biały szum to jednostajne, miarowe dźwięki o różnych częstotliwościach. Nie od dziś wiadomo, że są one bardzo przydatne w uspokajaniu i usypianiu niemowlęcia – pozwalają dziecku odciąć się od nadmiaru bodźców i odprężyć. Takie szumy dla niemowlaka można pozyskać tradycyjnie – np. włączając suszarkę, jak i bardziej nowocześnie, czyli dzięki specjalnej aplikacji albo szumiącej maskotce.
emolium

Emolium – idealny kosmetyk dla wrażliwej skóry noworodka

2023-08-15
Skóra małego dziecka, choć zbudowana jest identycznie jak skóra osoby dorosłej, cechuje się niezwykłą delikatnością i dużą podatnością na podrażnienia. Aby ją chronić, należy stosować odpowiednie kosmetyki – takie jak Emolium. Dla noworodka jest on idealny, ponieważ odpowiednio natłuszcza skórę, zabezpiecza przed podrażnieniami, a nawet ułatwia zlikwidowanie ciemieniuchy.
bepanthen

Wszystko, co musisz wiedzieć o maści Bepanthen 

2023-08-09
Dla każdego rodzica opieka nad maluszkiem jest sprawą najwyższej wagi, podobnie jak dbanie o jego zdrowie. Nie ma wątpliwości, że niemowlęta wymagają szczególnej troski i odpowiedniego wsparcia. Z myślą o delikatnej i wrażliwej skórze najmłodszych stworzono maść ochronną Bepanthen Baby przeciw odparzeniom pieluszkowym. Zapewnia wszechstronną pielęgnację skóry niemowlęcej już od pierwszych dni życia, a cała seria kremów Bepanthen pozwala dbać o zdrową skórę wszystkich członków rodziny, nawet tych zmagających się z takimi problemami jak egzema.
w czym prać ubranka niemowlęce

W czym prać ubranka noworodka? Polecane środki

2023-08-01
Odpowiednie przygotowanie ubranek dla noworodka jest niezwykle istotne. Szczególnie stresujące jest pierwsze pranie ubranek dla noworodka. Maluszek posiada nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, a nieodpowiednie pranie może wywołać podrażnienia lub zmiany alergiczne na delikatnej skórze noworodka. Są one swędzące, mogą się sączyć i sprawiać ból. Poza tym mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia malucha. W czym prać ubranka noworodka? Jak je prać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
jak ubierać noworodka w domu

Jak ubierać noworodka w domu? Poradnik na każdą porę roku

2023-07-27
Jak ubierać noworodka w domu? To pytanie zadaje sobie niemal każda świeżo upieczona mama. Odpowiedź brzmi: to zależy. Inaczej ubiera się noworodka zimą, inaczej w upalne lato, a jeszcze inaczej jesienią i wiosną. Bardzo ważne jest, by mieć tego świadomość, ponieważ zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie młodego organizmu zdecydowanie nie służy jego zdrowiu.