Data modyfikacji:

Dziecko nie chce jeść? Co robić z rocznym lub dwuletnim niejadkiem?

Protest, płacz, bunt, ucieczka, a nawet plucie – to typowe zachowania dzieci, które namawiane są do jedzenia, choć nie mają na nie ochoty. Dla wielu rodziców są one powodem do dużego niepokoju – jak maluch ma się prawidłowo rozwijać, skoro nie otrzymuje witamin i składników mineralnych? Sprawdź, dlaczego dziecko nie chce jeść i jak temu zaradzić.

dzieci nie jesc

Gdy roczne dziecko nie chce jeść – powodem mogą być błędy rodziców

Niestety, gdy roczne czy 2-letnie dziecko nie chce jeść, powodem są najczęściej błędy popełniane przez rodziców. Oto one:

  • Karmienie dziecka „czymkolwiek”

    Wielu rodziców skarży się, że roczne dziecko nie chce jeść obiadków. Może być to jednak efekt błędu w postaci karmienia malucha „czymkolwiek” w reakcji na pominięcie jednego posiłku. Przedstawmy to na czytelnym przykładzie: dziecko nie zjada śniadania. Rodzice czuję z tego powodu niepokój, dlatego – dla dobra dziecka, podają mu później „cokolwiek”: paróweczkę, krakersy, chrupki kukurydziane, owoce. W efekcie dziecko, zamiast być głodne w porze obiadu, jest przejedzone i odmawia przyjęcia nawet łyżeczki posiłku. A skoro tak, to rodzice znowu podają mu „cokolwiek”.

    Postępując w ten sposób, można błyskawicznie rozregulować cały żywieniowy plan dnia.

  • Pojenie dziecka sokami

    Drugi poważny błąd, który często popełniają rodzice, to karmienie dziecka sokami, zwłaszcza przecierowymi. Jedna mała butelka takiego soku uważana jest przez rodziców za zupełnie nieistotną dla żołądka. W istocie taka porcja soku przecierowego jest jak duża miseczka zupy-kremu. Podsumowując – dziecko, które pije tego typu soki, ma prawo nie odczuwać głodu.

  • Nieuwzględnienie potrzeb żywieniowych dziecka – przekarmianie

    Ostatni z częstych błędów to zupełne ignorowanie faktu, że małe dziecko ma mały żołądek, więc powinno zjadać małe porcje.

    Zdarza się, że rodzice przychodzą do pediatry i skarżą się, że roczne dziecko nie chce jeść. W trakcie wywiadu okazuje się jednak, że maluch je, ale nie tyle, ile życzyliby sobie jego rodzice.

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść? Nowe zasady

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść? To proste – ustal nowe zasady. Oto one:

  • podawaj dziecku do picia tylko i wyłącznie wodę; nie może być to woda smakowa, lecz najzwyklejsza; jeśli dziecko nie chce jej pić – poczekaj, w końcu naprawdę odczuje pragnienie,
  • jeśli dziecko nie zjadło posiłku, nie próbuj nakarmić go „czymkolwiek” – bułeczką, herbatnikiem, wafelkiem, sucharkiem itp.; skoro maluch nie zjadł, to widocznie nie był głodny – pozwól mu więc zgłodnieć i spokojnie poczekaj do kolejnego posiłku,
  • pamiętaj, że małe dziecko ma mały żołądek – być może wcale nie chodzi o to, że dziecko nie chce jeść, ale o to, że nie jest w stanie zjeść bardzo dużych porcji, które mu nakładasz; rocznemu dziecku wystarczy mała miseczka zupy albo łyżka ziemniaków puree i odrobina mięsa.

Podpowiedź: jeśli nie wiesz, jak duże powinny być porcje twojej pociechy, sugeruj się wielkością gotowych słoiczków z jedzeniem dla dzieci.

Jak długo dziecko może nie jeść?

Zastosowanie powyższych zasad może być początkowo szalenie trudne. Dziecko, przyzwyczajone do niezdrowych przekąsek, może reagować buntem na ich brak i odmawiać posiłków. Może też nie chcieć pić wody. Co w takiej sytuacji robić? Jak długo dziecko może nie jeść?

Zasadniczo uważa się, że dziecko może nie jeść nawet przez 3 dni – dokładnie tyle trwa bezpieczny „post”. Dopiero, gdy dziecko odmawia jedzenia dłużej, warto skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Uwaga! Wielu rodziców uważa swoje dzieci za „niejadki”. W istocie jednak zagrażająca zdrowiu niechęć do jedzenia występuje jedynie u około 1% maluchów. Reszta zjada wystarczająco dużo, aby mieć energię na co dzień – choć nie zawsze są to produkty wartościowe.

2-letnie dziecko nie chce jeść? Powodem może być neofobia

Zdarza się, że dziecko nie chce jeść, choć wcześniej nie miało z tym szczególnych problemów. Taka przypadłość często występuje u dzieci dwuletnich i nazywa się neofobią.

Neofobia pokarmowa to silna niechęć do próbowania nowych potraw, zwłaszcza tych o nietypowym kolorze, konsystencji czy zapachu. Neofobia najczęściej występuje u dzieci między 2. a 5. rokiem życia i jest zupełnie naturalna.

Co robić, kiedy 2-latek nie chce jeść?

Co robić, gdy u dziecka występuje neofobia pokarmowa? Najlepiej jest uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • nie naciskaj – im bardziej ty nakłaniasz dziecko, tym bardziej ono nie chce próbować danej nowości,
  • pod żadnym pozorem nie zmuszaj dziecka – na zawsze znienawidzi daną potrawę, a przy okazji zyska traumatyczne wspomnienie,
  • nie „przesadzaj” w drugą stronę – nie rezygnuj z kładzenia na talerz dziecka surówki czy pomidora, bo ono „i tak nie zje”,
  • zachęcaj dziecko do próbowania, podkreślając, jak pyszne jest to, co jesz.

Starsze dziecko nie chce jeść – powodem może być infekcja

Neofobia pokarmowa to przypadłość, która występuje u małych dzieci. Kiedy zatem 10-letnie dziecko nie chce jeść, powód może być zatem zupełnie inny – najczęściej jest to jakaś infekcja. Zmierz dziecku gorączkę, dopytaj również o samopoczucie. Bóle głowy i katar mogą świadczyć o zbliżającej się grypie, mdłości i biegunka – o zarażeniu rotawirusami.

Jeżeli dziecko nie odczuwa żadnych dolegliwości, a mimo to wciąż nie ma apetytu, warto już skonsultować się z lekarzem pediatrą. Specjalista prawdopodobnie skieruje dziecko na szczegółowe badania krwi oraz zleci analizę moczu.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.