Owoce i warzywa to jeden z najważniejszych elementów zdrowej, zbilansowanej diety. Zaleca się by zarówno dzieci jak i dorośli spożywali 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Owoce powinny znaleźć się w maksymalnie dwóch porcjach, a warzywa w trzech lub czterech.
Mimo, ż rozszerzanie diety u dzieci zaczyna się zwykle od warzyw, to z czasem dzieci często zniechęcają się do spożywania warzyw w każdym posiłku. Podobnie jest z owocami. Nierzadko maluchy wybierają sobie ulubione 2-3 owoce i nie chcą słyszeć o jedzeniu innych. Przez to pilnowanie zbilansowanego menu może być trudne. Dlatego przedstawiamy kilka sprytnych sposobów na przemycenie warzyw i owoców do diety dziecka. Sprawdź!
Dzieci uwielbiają placki i naleśniki. I całe szczęście, można w nich ukryć niemal wszystko. Do ciasta naleśnikowego z użyciem dowolnej mąki (polecamy mąkę żytnią, gryczaną, owsianą a także mąkę z amarantusa) można wrzucić niewielkie kawałki ugotowanego mięsa, starte warzywa, drobno posiekaną paprykę i po prostu usmażyć (można na suchej patelni) lub upiec. Dziecko nie zauważy w środku nielubianego warzywa. Inny pomysł to farsz warzywno-mięsny, w którym wszystkie warzywa są starte lub zmielone. Duża ilość sosu pomidorowego sprawi, że taki naleśnik będzie pyszny, a dziecko z pewnością nie dopatrzy się nielubianej marchewki czy cukinii. Kolejną sprytnym sposobem jest zrobienie musu owocowego z dodatkiem np. puree z dyni lub marchewki. Dodatek owoców i odrobiny miodu na pewno sprawi, że mus będzie pyszny. Warto wypróbować także dodatek cynamonu. Takim musem polewamy placuszki.
Zupa krem to najsprytniejszy sposób na warzywa. Najlepiej podawać je z chrupiącymi grzankami lub prażonymi nasionami. Słodkawego smaku nadaje zupie mleczko kokosowe, zupę z mleczkiem kokosowym warto przyprawić lekko korzennie – imbirem i niewielką ilością czosnku. Dzieci lubią zabawne nazwy, więc zamiast „krem z warzyw” warto mówić „zupa czerwona”, „zupa żółta” czy „zielona”. Dobór warzyw o określonym kolorze nie powinien nastręczać trudności. Jeśli zupa jest dość gęsta to można pokusić się o nalanie zup w dwóch różnych kolorach do jednego talerza, tak, aby zupa była „dwukolorowa”. Polecanym przez mamy sposobem na zupę jest również dodanie do niej makaronu w zabawnych kształtach – zwierzątek lub literek. Jedna z bohaterek popularnej bajki pies Marta, jest wielbicielką zupy literkowej, a gdy ją zje mówi ludzkim głosem.
Koktajle owocowo warzywne, soki świeżo wyciskane- nie wymagają wiele pracy, są pyszne, a dodatkowo można włączyć dziecko w ich wykonanie. Szpinak typu baby świetnie smakuje z sokiem jabłkowym i bananem czy pomarańczą, puree z pieczonej dyni można dodać do koktajlu. Sok z marchewki, selera czy buraka w połączeniu z jabłkiem smakuje wyśmienicie. Dietę można uzupełnić również o herbatki owocowe, które mogą być świetnym źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów pod warunkiem, że są to naturalne herbatki ziołowo- owocowe bez dodatków. Unikajmy herbat granulowanych, dosładzanych, pełnych polepszaczy smaku czy barwników. Tylko naturalne herbatki dla dzieci są warte uwagi. A w przypadku maluchów należy wybierać herbatki dostosowane do wieku dziecka. Herbi Baby ma w ofercie herbatki owocowe dla dzieci już od 6 miesiąca życia. Herbatki są naturalną mieszkanką ziół i owoców, która łączy właściwości jednych i drugich łagodząc takie dolegliwości jak bóle brzuszek czy przeziębienie.
Sprawdź ofertę herbatek dla dzieci i niemowląt Herbi Baby
Większość warzyw można upiec w piekarniku pokrojone w słupki. Takie frytki z warzyw można podać z domowym sosem – dip na bazie jogurtu czy passaty pomidorowej wystarczy odpowiednio przyprawić. Najsmaczniejsze frytki wychodzą z twardszych warzyw- batatów, marchewki, selera, pietruszki i oczywiście ziemniaków.
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.