Data publikacji:

Ryba dla dzieci. Od kiedy dorsz, łosoś i inne gatunki?

Dania z rybą stanowią nie tylko ciekawe urozmaicenie jadłospisu dziecka, ale również pozytywnie wpływają na jego rozwój. Sprawdź, jaka ryba dla dzieci jest szczególnie zalecana, których ryb unikać i jak wprowadzać rybie mięso do diety maluszka.
ryba dla dziecka

Ryba dla dzieci – dlaczego warto ją podawać?

Zastanawiasz się, czy pstrąg, dorsz albo łosoś dla niemowlaka to dobry pomysł? Odpowiedź brzmi oczywiście: tak! Ryby zawierają wiele cennych i ważnych dla rozwoju dziecka składników. Są to między innymi:
  • witaminy i składniki mineralne; ryby mają dużo witamin – między innymi A oraz D, a także sporo składników mineralnych (fosfor, potas, fluor, jod),
  • białko; w rybach znajduje się co najmniej tyle białka, co w mięsie wieprzowym oraz w drobiu,
  • kwasy omega-3; kwasy te pełnią bardzo ważną rolę w organizmie dziecka – są niezbędne do prawidłowego rozwoju wzroku i mózgu, a do tego przyczyniają się do sprawnego działania układu odpornościowego.

Łosoś, pstrąg i dorsz dla niemowlaka – od kiedy?

Rybę można zacząć podawać dziecku dość szybko, bo już w okresie niemowlęcym. Jeśli maluszek karmiony jest piersią, pierwsze rybne posiłki można podać mu mniej więcej w siódmym miesiącu życia. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą cieszyć się smakiem rybki nieco wcześniej, bo już po szóstym miesiącu.

Ryba dla dzieci – dorsz, łosoś, a może mintaj?

Pstrąg, łosoś, a może dorsz dla niemowlaka? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. I słusznie, ponieważ nie wszystkie ryby są zalecane maluszkom (a także dorosłym) z uwagi na dużą zawartość toksyn oraz metali ciężkich. Najmniej zalecane są bardzo długo żyjące ryby drapieżne – znajdują się na końcu łańcucha pokarmowego, dlatego mogą zawierać nawet kilkadziesiąt razy więcej szkodliwych substancji niż pozostałe.

Ryby, które uznawane są za bezpieczne, to: łosoś norweski, łosoś hodowlany, szprot, morszczuk, makrela atlantycka, ryba maślana, dorsz, flądra, sum, sardynka i pstrąg hodowlany.

Niewskazana ryba dla dzieci to np. miecznik, rekin, węgorz, makrela królewska oraz tuńczyk. Z kolei w ograniczonych ilościach (raz na tydzień) można podawać maluszkowi karpia, malina, okonia, halibuta, makrelę hiszpańską czy śledzia.

Łosoś, pstrąg i dorsza dla niemowlaka – jak wprowadzać?

Z uwagi na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej ryba dla dzieci powinna być wprowadzana stopniowo. Porcja na „pierwszy raz” to zaledwie około 10 gramów, czyli mniej więcej tyle, ile mieści się na łyżeczce od herbaty. Jeśli w ciągu 2-3 dni nie wystąpią u dziecka żadne objawy, które mogłyby sugerować uczulenie, można podać już jedną łyżkę stołową, a następnie, wraz z upływem czasu, nieco większe porcje. Ryba powinna być podawana dziecku dwa razy w tygodniu.

Ważna wskazówka! Po pierwszym podaniu dziecku ryby nie należy włączać innych, nowych produktów do diety – utrudni to stwierdzenie, czy to rzeczywiście mięso ryby jest alergenem.

Dorsz, pstrąg i łosoś dla niemowlaka a ryzyko alergii

Jak już wiesz, ryba może uczulać (choć zdarza się to dość rzadko). O tym, że dziecko jest na nią uczulone, świadczyć mogą następujące objawy:
  • pojawienie się wyprysków na twarzy dziecka,
  • zmiana wyglądu stolca (kupka będzie bardziej luźna, śluzowata),
  • kaszel, chrypka,
  • pogorszenie samopoczucie dziecka.
Jeśli zaobserwujesz takie symptomu, nie podawaj dziecku więcej ryby i skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Ryba dla dziecka – czego unikać?

W sklepach dostępne są ryby przyrządzane na różne sposoby, jednak nie wszystkie, wbrew pozorom, nadają się dla dzieci. Szczególnie odradza się podawania najmłodszym paluszków rybnych, ryb w panierce, ryb marynowanych, a także ryb wędzonych. Oczywiście pod żadnym pozorem nie wolno podawać dziecku ryb surowych (absolutnie niewskazane jest np. sushi).

Jak powinna być podawana ryba dla dzieci?

Najlepszy sposób przyrządzenia ryby dla maluszka to ugotowanie jej – w wodzie lub na parze. Dla przykładu dorsz na parze dla niemowlaka to danie lekkie, bardzo mięciutkie, a przy tym wyjątkowo zdrowe. Oczywiście nie ma również przeciwwskazań, aby podać maluszkowi odrobinę ryby upieczonej w folii (przyrządzonej bez soli).

Niezwykle istotne jest, aby po ugotowaniu ryby bardzo starannie powyjmować z niej wszystkie ości. Następnie można wrzucić rozdrobnione mięsko do zupki.

Ryba dla dzieci – a może ze słoiczka?

Nie każdy ma czas na częste gotowanie. I tutaj pojawia się pytanie – czy ryba dla dzieci, podana ze słoiczka, jest zdrowa? Jeśli i ciebie kusi, by podać takie gotowe danie, to mamy dla ciebie doskonałą informację – śmiało możesz to zrobić.

Gotowe dania dla niemowląt powstają pod ścisłą kontrolą, dlatego według wielu dietetyków bywają nawet zdrowsze, niż te przygotowywane przez mamy. Wynika to między innymi z faktu, że rodzic, kupując marchew czy rybę, nie zna ich dokładnego pochodzenia. Producent musi natomiast zadbać o to, by produkty używane do produkcji dań dla niemowląt były pozbawione pestycydów i innych środków chemicznych – podlega to ścisłej kontroli.

Kupowanie ryby – na co zwrócić uwagę?

Ryba dla dzieci bezwzględnie powinna być świeża. Aby zwiększyć szanse, że dokładnie taka wpadnie do twojego zakupowego kosza, przestrzegaj kilku ważnych zasad:
  • kupuj ryby w wyspecjalizowanych sklepach rybnych,
  • dotknij ryby, zanim ją kupisz (oczywiście w rękawiczkach) – powinna być sprężysta,
  • zerknij na oczy ryby – muszą być błyszczące i szkliste,
  • powąchaj mięso – świeże będzie miało zapach potoku, a „odświeżane” – chloru,
  • zapytaj, czy oferowane ryby mają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC albo skąd pochodzą – jeśli sprzedawca nie ma niczego do ukrycia, z chęcią odpowie na twoje pytania.
Zdjęcie: tycoon101/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.