Data publikacji:

Jakie biurko dla przedszkolaka wybrać? 

Kiedy kupić pierwsze biurko dla dziecka? Wtedy, kiedy twoja pociecha idzie do zerówki przedszkolnej lub zerówki szkolnej. Czyli kiedy dziecko ma około 6 lat i około 110–120 cm wzrostu. Albo kiedy dziecko ma około 7 lat i idzie do pierwszej klasy, mając około 115–125 cm wzrostu. Często pierwsze biurko dziecięce wygląda jak stoliczek – od razu skomponowany z odpowiedniego rozmiaru krzesełkiem. Czy duże biurko dla przedszkolaka to dobre rozwiązanie, czy lepiej najpierw kupić małe biurko dla przedszkolaka? Jakie biurko dla przedszkolaka wybrać? 
biurko dla przedszkolaka

Duże biurko dla przedszkolaka verus małe biurko dla przedszkolaka

Biurko dla przedszkolaka nie musi być duże. Optymalne wymiary to:
  • głębokość biurka dziecięcego: 50 cm;
  • szerokość biurka dziecięcego: 60–75 cm.
  • Blat w biurka dla twojej pociechy w tym wieku służy głównie jako podstawa do rysowania i malowania, nauki pisania. 
    Pierwsze biurko dziecka nie musi mieć regulacji, ale jeśli możesz finansowo pozwolić sobie na taką opcję, to zachęcamy, aby nabyć biurko regulowane dla dziecka – to zawsze pewnego typu usprawnienie organizacyjne, bo rodzic może dopasować indywidualnie wysokość blatu nad podłogą do aktualnych potrzeb dziecka oraz jego najlepszej wygody. Jest to najdroższe, ale i najbardziej ergonomiczne rozwiązanie, bo pozwala na dopasowanie biurka już w trakcie użytkowania, a mebel „rośnie” wraz z dzieckiem. Jeśli nie możesz sobie w tym momencie pozwolić na to rozwiązanie, to przyjmij, że ważniejsze jest to, by to krzesło do biurka dziecięcego posiadało regulację. O krzesłach dziecięcych piszemy w dalszych częściach tego artykułu. 

    Biurko dla przedszkolaka – najważniejsza cecha

    Co jest najbardziej istotne, gdy wybierasz biurko dla dziecka przedszkolaka? Indywidualne dopasowanie biurka do użytkownika! Nie kieruj się zatem sztywnymi zaleceniami, a sprawdź w praktyce, co będzie najlepsze dla twojej latorośli. 
  • Prawidłowa postawa ciała dziecka podczas siedzenia za biurkiem to proste plecy, swobodnie oparte ręce o blat, a nogi oparte o podłogę. Kąt między ramieniem a przedramieniem oraz kąt między podudziem a łydką mają być kątami prostymi. W innym przypadku maluch będzie szybciej się męczyć, a jego kręgosłup – zwłaszcza w odcinku lędźwiowym – będzie zbytnio obciążony. To może przełożyć się na dyskomfort oraz różne komplikacje zdrowotne w toku dalszego życia. 
  • Jeśli chcesz kupić mebel, który będzie służył dłużej niż dwa lata, zainwestuj w biurko dla przedszkolaka z opcją regulacji wysokości blatu. 
  • Jakie biurko dla przedszkolaka wybrać? 

    Inne ważne cechy, na które warto zwrócić uwagę, rozważając inwestycję środków w biurko dla przedszkolaka, to to, czy jest ono stabilne, bezpieczne i wygodne. Wygląd jest również bardzo ważny – aspekt designu może zachęcać lub zniechęcać maluchy do zasiadania do „prac biurowych”. Zwróć uwagę także na to, jakimi farbami malowana jest powierzchnia całego biurka – polecamy wybór rozwiązań atestowanych.
    Godną uwagi opcją w przypadku biurek dla dzieci jest możliwość pochylenia blatu (pochylenie blatu stolika dla dzieci nawet do 40°), dzięki temu rozwiązaniu małe dziecko może wygodniej pisać, rysować i czytać książki.

    Biurko pod oknem dla przedszkolaka – czy to dobre rozwiązanie?

    Najlepsze warunki do odrabiania lekcji i nauki zapewnia biurko z dostępem do naturalnego światła, czyli określenie „biurko pod oknem dla przedszkolaka” jest trafnym rozwiązaniem. Praca przy świetle naturalnym jest dużo zdrowsza dla oczu człowieka niż spędzanie czasu przy sztucznym oświetleniu. Dlaczego? Ponieważ naturalne światło nie męczy wzroku, dodaje energii i wprawia w dobry nastrój! 
    Jak ustawić biurko względem okna?
  • Opcja wzdłuż parapetu – wydaje się najlepszą, ale taką nie jest. Nie sprzyja komfortowej nauce, bo światło dzienne oświetla biurko od przodu i może oślepiać dziecko.
  • Opcja bokiem do okna – najlepszy wybór dla ustawienia biurka pod oknem. To rozwiązanie zapewnia dobre doświetlenie miejsca nauki i nie utrudnia pracy przy komputerze. Jeśli dziecko jest leworęczne, niech światło pada na biurko z prawej strony. I analogicznie – jeśli dziecko pisze prawą ręką, światło naturalne ma wpadać na blat od lewej strony. Dzięki temu twoja pociecha nie będzie zasłaniać sobie światła podczas rysowania i pisania.
  • Nie zapomnij o dobraniu dobrej lampki biurkowej dziecięcej, która umożliwi pracę również po zmroku!
  • Dobrana para – biurko i krzesełko dla przedszkolaka

    Tylko taki układ, że biurko pasuje do krzesełka, a krzesełko do biurka, jest rozwiązaniem idealnym.
    Jakie są cechy dobrego krzesła do biurka dla dziecka?
  • Rozmiar mebla ma ogromne znaczenie – dostosuj go do wzrostu i wagi twojego przedszkolaka. Wysokość krzesła należy ustaw tak, by mógł on swobodnie postawić stopy na podłodze. 
  • Odpowiednie oparcie, które gwarantuje prawidłową pozycję małego ucznia podczas siedzenia. Powinno ono sięgać od łopatek do odcinka lędźwiowego. W ten sposób kręgosłup będzie odpowiednio podparty, więc twoja pociecha będzie odrabiać prace domowe w sposób bezpieczny dla zdrowia i komfortowy dla ciała. Oparcie powinno być wyprofilowane w kształt litery „S”. Ten zabieg sprawia, że naturalnie odwzorowuje się prawidłowe ułożenie kręgosłupa.
  • Siedzisko krzesełka dziecięcego do biurka – rekomendujemy tapicerowane, w szczególności gdy dziecko dużo czasu spędza, odrabiając lekcje.
  • Podłokietniki – czy powinny być? Krzesło obrotowe z podłokietnikami to najlepsze rozwiązanie również dla każdego przedszkolaka. Opcja ta zwiększa komfort użytkowania i pozwala na chwilę odpoczynku. Zadbaj, by podłokietniki nie uderzały o ramę biurka.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.