Mdłości w ciąży – jak sobie radzić z porannymi mdłościami
Poranne mdłości zazwyczaj pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży i niestety potrafią być dokuczliwe oraz niesamowicie męczące. Bardzo często mdłości męczą przyszłe mamy nie tylko z samego rana, a też w ciągu całego dnia. Zdarza się, że niektórym kobietą potrafią one nawet odebrać ogromną radość z przyszłego macierzyństwa. Niestety nie ma złotego środa, który zagwarantuje, że poranne mdłości znikną raz na zawsze.
Poranne mdłości są częstą dolegliwością ciążową. Zazwyczaj pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży i ustają mniej więcej w jej czwartym miesiącu. Za mdłości w ciąży odpowiedzialne są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, bo wzrasta poziom hCG oraz rozwija się łożysko.
Jak złagodzić mdłości w ciąży?
Istnieje kilka sposobów, które pomogą przejść ten trudny czas w miarę łagodnie.
- Nigdy nie wstawaj z łóżka bez lekkiej przekąski. Zanim rozpoczniesz dzień, powinnaś jeszcze będąc w łóżku, zjeść coś lekkiego. Przed snem, połóż sobie na szafce nocnej banana, małą kanapeczkę, krakersa, czy nawet zwykłego sucharka. Dzięki temu, dostarczysz swojemu organizmowi dawkę energii, a twój żołądek już od samego rana zacznie pracować.
- Imbir, to korzeń o cudownych właściwościach. Jest naprawdę skuteczny w walce z porannymi mdłościami. Możesz zaparzyć sobie herbatkę imbirową, wrzucić kilka plasterków do wody mineralnej, czy też możesz kupić cukierki imbirowe. Jest to całkowicie naturalna metoda, która z całą pewnością przyniesie ulgę.
- Mięta to zioło, które pomaga kobietą ciężarnym w walce z mdłościami. Mentol, czyli olejek z niej pozyskiwany, potrafi zdziałać cuda. Pij dużo wody z miętą i cytryną, zaparz sobie herbatkę ze świeżych listków mięty i noś zawsze przy sobie gumy do żucia. Mentol znajduje się także w paście do zębów, a wiec częste mycie zębów, powinno przynieść ulgę.
- Jedz niewielkie porcje, ale często. Pełny żołądek niestety nasila mdłości. Dlatego najlepiej jeść niewielkie posiłki, ale 5 razy dziennie.
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, pij dużo wody. Niestety poranne mdłości mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, które jest niedopuszczalne w przypadku kobiet będących w ciąży. Dlatego wodę powinnaś mieć zawsze pod ręką. Zabieraj ją ze sobą do pracy, na spacery czy też na zakupy.
- Wychłodzenie i wyziębienie organizmu, także może mieć negatywny wpływ na poranne mdłości. W chłodne dni, ubieraj się na cebulkę, nie zapominaj o szaliku, czapce i rękawiczkach.
- Pamiętaj także, aby się nie przegrzewać. Jak najczęściej wietrz pomieszczenia, bo zbyt ciepłe powietrze, również może nasilić twoje mdłości.
Wpływ porannych mdłości na płód
Choć poranne mdłości są najbardziej przykrym objawem ciąży, mają też swoje plusy. Chronią rozwijające się dziecko przed niekorzystnym wpływem niektórych składników pokarmowych. Mdłości, wymioty oraz nadwrażliwość na zapachy eliminują z diety przyszłej mamy produkty, które są nieświeże, zawierają toksyny lub są ciężko strawne. Co więcej, u kobiet, które zmagały się z mdłościami w ciąży rzadziej dochodzi do poronień oraz problemów z donoszeniem dziecka.
Jeśli mdłości nasilają się, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Bowiem szybka utrata wagi może doprowadzić do odwodnienia lub niedożywienia płodu.
Zdjęcie: Fotolia.pl
@janeczka gumy do żucia to faktycznie niezły patent, na pewno przyjemnie się je żuje niż połyka tabletki :)
To również druga moja ciąża.
I tak samo jak przy pierwszej ciąży zmagam się z mdłościami. Tyle dobrze ze tym razem mnie męczy a nie wymiotuje jak przy pierwszej ciąży gdzie schudłam 15 kg.
Trzymajcie sie wszystkie mamusie:)
w sumie nosiłam przez pierwsze 2 miesiące potem mdłości mi przeszły...
Teraz opaski krążą po znajomych :)