Data modyfikacji:

Czego nie można jeść w ciąży, czyli niebezpieczna dieta

Autor: Katarzyna Moryc

Dieta w ciąży ma ogromne znaczenie, zarówno dla zdrowia mamy, jak i dziecka. Niestety, istnieje wiele produktów, których spożywanie jest niekorzystne, a nawet może zagrozić bezpieczeństwu obojga.

 

co jeść w ciąży, jak się odżywiać w ciąży, zdrowe odżywianie

 

Czego nie jeść w ciąży?

Najważniejsze, aby planując posiłki, przyszłe mamy wybierały pokarmy jak najbardziej naturalne, aby nie zapominały o owocach i warzywach, które dostarczają wielu niezbędnych witamin oraz mikroelementów. Jednocześnie, powinny unikać żywności wysoko przetworzonej, a co za tym idzie praktycznie pozbawionej wartości odżywczych. Niebezpieczne też jest jedzenie za dwoje. Nadmierne objadanie się prowadzi nie tylko do odkładania zbędnych kilogramów, ale i do nadciśnienia, obrzęków czy cukrzycy.

 

Istnieje także pewna grupa produktów, które mogą ciężarnej zaszkodzić, dlatego powinna je ze swojej diety wyeliminować lub znacznie ograniczyć ich spożycie.
 
Czego nie jeść w ciąży:
  • przetworzonej żywności i dań z fast foodów;
  • słonych, ostrych, tłustych i ciężkostrawnych potraw;
  • żywności zawierającej konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty;
  • surowego lub niedogotowanego mięsa, surowych ryb, owoców morza i pasztetów;
  • serów miękkich i pleśniowych z niepasteryzowanego mleka;
  • surowych jaj i niepasteryzowanego mleka;
  • gotowych dań oraz wyrobów garmażeryjnych;
  • mocnej kawy i herbaty;
  • cukrów prostych;
  • alkoholu.

Spożycie tych produktów może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Pamiętaj też, że zarażenie niektórymi drobnoustrojami takimi jak listeria, powodująca listeriozę, czy pierwotniak wywołujący toksoplazmozę (często występują w surowym lub niedogotowanym mięsie i w surowych rybach) może poważnie zaszkodzić, a nawet być przyczyną poronienia.

 

 

Dieta w ciąży - sól i cukier

Cukier zawiera ogromne ilości pustych kalorii i zdecydowanie nie służy przyszłym mamom. Dodatkowo, ma niekorzystny wpływ na zęby, a należy pamiętać, że kobiety ciężarne są bardziej narażone na wszelkie infekcje jamy ustnej oraz próchnicę zębów. W czasie ciąży powinno się więc unikać batoników czekoladowych, ciast z kremami, ciasteczek, pączków oraz produktów zawierających aspartan.

Także nadmierne spożywanie soli w okresie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, przez co może prowadzić do obrzęków oraz nadciśnienia tętniczego. A zatem, w stanie błogosławionym należy ograniczyć spożycie pokarmów zawierającą dużą ilość soli: słonych ryb, wędlin, paluszków, chipsów. Nie powinnaś również dosalać potraw bezpośrednio na talerzu.

 


Kawa i herbata w ciąży

Zarówno kawa, jak i herbata zawierają kofeinę i teinę, które spożywane w nadmiernej ilości mogą stać się przyczyną poronienia, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, porodu przedwczesnego lub też niskiej masy urodzeniowej płodu. Nadmiar kofeiny może powodować zaburzenia czynności serca u noworodka, a nawet drgawki.

Kofeina ma również działanie moczopędne, co może stać się przyczyną niedostatecznej ilości płynów w organizmie oraz doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych. Dopuszczalne jest spożywanie do dwóch szklanek słabej kawy przyrządzanej w ekspresie dziennie. Ten sposób parzenia kawy usuwa z niej wiele szkodliwych składników. Mocną kawę można zastąpić kawą bezkofeinową albo kawą zbożową.

W czasie ciąży nie zaleca się picia dużej ilości mocnej herbaty. Można z powodzeniem zastąpić ją herbatkami owocowymi lub ziołowymi.

 


Alkohol a ciąża

Przyszłe mamy bardzo często mają ochotę na zimne piwko. Tymczasem nawet najmniejsza dawka alkoholu może wywołać płodowy zespół alkoholowy. Nie ma znaczenia, czy jest to alkohol zawarty w winie, piwie, czy też innych napojach. Przedostaje się poprzez łożysko do płodu i nie ulega metabolizmowi, ponieważ płód nie posiada odpowiednio wykształconych enzymów odpowiedzialnych za jego trawienie. Alkohol przyjmowany w czasie ciąży może spowodować skurcz naczyń pępowinowych, zaburzając przepływ składników odżywczych i tlenu do płodu, zwiększając ryzyko jego niedotlenienia i niedożywienia, co w konsekwencji może doprowadzić do niedorozwoju fizycznego i umysłowego u dzieci.,

 

Podsumowując, droga mamo, postaraj się, aby Twoja dieta w ciąży była urozmaicona, nie przesadzaj z kawą, herbatą, czy solą oraz przestrzegaj zasad prawidłowego i higienicznego przygotowywania posiłków - często myj ręce i dokładne szoruj owoce i warzywa.

Pamiętaj o odpowiedniej obróbce termicznej i przechowywaniu pożywienia. Komponując swoją dietę, warto pamiętać o tym, iż beta-karoten, zawarty przede wszystkim w zielonych oraz żółtych warzywach, w dużym stopniu likwiduje ujemne skutki toksyn zawartych w pożywieniu. Podobne działanie ma także picie odpowiedniej ilości wody mineralnej, która wypłukuje z organizmu szkodliwe substancje.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Kzenon


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
10-01-2020
Ocena:
Ja jestem zdania, ze nawyki zywieniowe przyszlej mamy wplywaja na preferencje dziecka. dajmy na to jem w ciazy duzo slodyczy , wiec dziecko pozniej tez bedzie mialo chec na slodkie, bo przeciez to jest to, co zna od najwczesniejszego dziecinstwa. dlatego staram sie jesc duzo warzyw, produktow eko, jesli juz przekaski,to bez chemii (ktos wspomnial o Holle- bardzo polecam ich paluchy rozmarynowe!) i jestem pewna, ze w przyszlosci moje dziecko nie bedie mialo problemow z zaakceptowaniem brokula albo fasolki na obiad;)))
15-10-2019
Ocena:
Same głupoty piszecie
29-07-2019
Ocena:
ja miałam straszne zachcianki jak byłam w ciąży! a najbardziej chcialo mi się jeśc fastfoody, rzeczy tłuste i niezdrowe ufff...musiałam sie przestawić na ekologiczne przekąski, typu chrupki z Holle, frytki z selera itd. W sumie nie było tak zle koniec końców ;)
25-10-2017
Ocena:
Ja miałam największą trudność z kawą ;) Jakoś nie mogłam jej odstawić lub zamienić na herbatę, która przecież też ma teiną. Koleżanka przyniosła mi specjalną kawę dla mam. Zbożową, ale o smaku normalnej kawy. Od tamtego czasu piję tylko mama coffee.
06-08-2017
Ocena:
Nie ma co popadać w paranoję. Trzeba przede wszystkim jeść zdrowo i dbać o siebie i o dziecko. Ja zrezygnowałam z wszelkich używek, ograniczyłam słodycze, bo nie chciałam za bardzo przytyć. Zamiast kawy czarnej piłam zbożową, też mama coffee :) Uwielbiałam waniliową, no i podobał mi się jej skład, nie musiałam już brać tabletek.
26-04-2017
Ocena:
z tego artykułu wynika że najlepiej niczego nie jeść :D jak komuś większość ciąży przypadnie na zimę to tylko chyba marchewka i tego typu warzywa zostają, trochę przesada z tym wszystkim, na pewno warto zadbać o dietę ale też czasami trzeba sobie pozwolić na odstępstwo, ciąża to i tak mocno obciążający kobietę czas i rezygnowanie ze wszelkich jedzeniowych przyjemności to przesada, na pewno odpada alkohol, lepiej sobie też odpuścić kofeinę, ja zamiast kawy popijałam mama coffee tez na czas karmienia piersią się przydała, bo pobudzała laktację
24-04-2017
Ocena:
Ja jadłam wiele rzeczy w ciąży, nie odstawiałam jakiegoś jedzenia typu ryby, starałam sie jeść zdrowo i regularnie, ale bez przesady. Odstawiłam używki w tym też kawę, chociaż dla niektórych to część sporna, ja zamieniłam na bezkofeinową z rossmana mama cofee i czułam sie z tym dużo lpeij, przynajmniej wiedziałąm, ze nawet ta mała dawka kawy nie zaszkodzi
23-04-2017
Ocena:
Unikam tylko surowego mięsa a tak raczej jem wszystko :) Ograniczyłam cukier, kawę zastąpiłam bezkofeinową, zbożową mama caffe, ma też w składzie witaminki. Czuję się bardzo dobrze i wyniki też mam w porządku :)
17-04-2017
Ocena:
Najlepiej nic nie jesc masakra
14-08-2015
Ocena:
Ja miałam duży problem ze skomponowaniem diety w ciąży- jeszcze ze względu na moje dolegliwości, więc skorzystałam z diety dla cięzarnych na bellybestfriend.pl
11-12-2014
Ocena:
[quote name="Patrycjaaa"]W tym artykule podajecie, ze nie można jeść ryb w ciąży. A w tym "co przyszła mama powinna jeść" napisaliście, zeby jeść ryby 2 razy w tygodniu. Wiec ?? W którym momencie kłamiecie ??<br />Pozdrawiam[/quote]<br />Droga Patrycjaao, proszę czytać dokładnie :) W tym artykule piszemy, że nie należy jeść SUROWYCH ryb i ograniczać jedzenie ZAWIERAJĄCYCH DUŻĄ ILOŚĆ SOLI. Ryby (niesurowe i niesłone, niesolone), jak najbardziej. Pozdrawiamy
10-12-2014
Ocena:
W tym artykule podajecie, ze nie można jeść ryb w ciąży. A w tym "co przyszła mama powinna jeść" napisaliście, zeby jeść ryby 2 razy w tygodniu. Wiec ?? W którym momencie kłamiecie ??Pozdrawiam
23-09-2014
Ocena:
co do tego co napisała gaha, ważne żeby były kwasy DHA, nauralne bądź suplementowane
26-08-2014
Ocena:
Ja o kwasach jakoś od mojego lekarza nie słyszałam dlatego koniecznie musze go zapytać przy następnej wizycie
trening dla kobiet w ciąży

Przyszła mama w formie – pomysły na trening dla kobiet w ciąży

2024-07-18
Przeświadczenie, że kobieta w ciąży powinna jedynie leżeć i pachnieć, już dawno odeszło do lamusa. Dziś wiemy, że sport w ciąży jest pożyteczny, a nawet potrzebny do zachowania pełni zdrowia. Aktywność sprzyja nie tylko przyszłej mamie, ale także maluszkowi. Sprawdź, jakie formy ruchu są najlepszym rozwiązaniem w ciąży oraz o czym pamiętać podczas treningów w „dwupaku”.
ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży: które są dozwolone dla przyszłej mamy?

2024-05-22
Zaszłaś w ciążę i zastanawiasz się, czy możesz utrzymać dotychczasowy poziom aktywności fizycznej? Czy ćwiczenia są bezpieczne dla ciebie i maluszka? Odpowiadamy – trening w ciąży nie jest zabroniony, a wręcz warto z niego korzystać! Dobra forma przyszłej mamy pozytywnie wpływa na maluszka, a także na przygotowanie ciała do wyzwania, jakim jest poród. Sprawdź, jakie ćwiczenia w ciąży możesz wykonywać bez żadnych obaw.
bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży, czyli czy będąc w ciąży, można biegać

2022-07-09
Lubisz biegać, ale nie wiesz, czy możesz to robić po zajściu w ciążę? Na szczęście bieganie w ciąży wcale nie jest tak niebezpieczne, jak się wielu osobom wydaje. Możesz to robić, chociaż oczywiście pod pewnymi warunkami oraz tylko wtedy, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy bieganie w ciąży jest niewskazane i o czym pamiętać, rozpoczynając trening.
suplementy

Jakie suplementy w ciąży stosować?

2022-03-13
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Już na etapie planowania dziecka warto zastanowić się nad suplementacją niektórych z nich. Dzięki temu zwiększysz szansę na prawidłowy rozwój maluszek oraz to, że ciąża minie ci w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Jakie suplementy w ciąży warto stosować?
orzechy w ciąży

Orzechy w ciąży. Czy można jeść? Jakie?

2021-12-07
Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne często stajesz przed dylematem, czy to, na co masz ochotę, nie zaszkodzi maluszkowi. Chodzi nie tylko o takie smakołyki jak ser z pleśnią czy surowe ryby, ale również o niektóre owoce albo… orzechy. Sprawdź, czy możesz jeść orzechy w ciąży i jeśli tak, to które warto wybrać.
jaką wodę pić w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

2021-11-13
Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?