Data modyfikacji:

Mała czarna w ciąży

Autor: Tomasz Nęcki - Lekarz

Czy w ciąży można pić kawę? Niewielka ilość kofeiny jest dopuszczalna.  Będąc w ciąży trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ilość, ale i na jakość spożywanej kawy. Niskiej jakości produkt może potęgować nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, jak zgaga i zaparcia. Sprawdź, ile kawy może wypić ciężarna.

 

picie kawy w ciąży

fot. Pixabay

 

Dla jednych ludzi najważniejszy jest aromat i smak kawy, dla innych z kolei najistotniejsze jest pobudzające działanie małej czarnej. Pobudzający efekt kawa może wywierać dzięki temu, że znajduje się w niej stymulująca kofeina.

 

Kofeina - jak działa na matkę, a jak na płód?

Kofeina prowadzi m.in. do przyspieszenia czynności serca i wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Takie zjawiska u ciężarnej są niekorzystne z tego względu, że przez nie może dochodzić m.in. do zmniejszenia przepływu krwi przez łożysko – a to właśnie tą drogą do rozwijającego się maluszka docierają przecież substancje odżywcze i tlen. 

Wspomniane wyżej zjawiska pojawiające się po spożyciu kawy są przemijające – kofeina jest przecież metabolizowana w organizmie i z niego wydalana. U ciężarnych rozkład tej substancji jest jednak spowolniony. W drugim trymestrze ciąży kofeina może być metabolizowana dwa razy dłużej, z kolei w trzecim trymestrze czas rozkładu tego związku może być już nawet potrójnie wydłużony. Skutkiem takiej sytuacji jest to, że kofeina dłużej krąży we krwi przyszłej mamy i dłużej wywiera swoje działanie.

 

Kawa w ciąży - jak wpływa na mamę i dziecko?

Innym aspektem związanym z piciem kawy w ciąży jest to, że nadmierne ilości małej czarnej mogą sprzyjać występowaniu zgagi. Już sama ciąża predysponuje do pojawiania się tej dolegliwości u kobiety, a spożywanie kawy prowadzi z kolei do zwiększonej produkcji kwasu solnego w żołądku. Warto zwrócić uwagę na jakość wypijanej kawy, kawa rozpuszczalna jako przetworzona jest najmniej korzystna dla zdrowia i w dodatku może potęgować zaparcia. Najzdrowsza jest kawa z ekspresu ciśnieniowego, włoskiej kawiarki, aeropressu lub z ekspresu przelewowego.

Tak jak do płodu docierają substancje odżywcze, które matka dostarczyła do swojego organizmu wraz z pożywieniem, tak samo do maluszka dociera zawarta w kawie kofeina. Układy metaboliczne dziecka są niedojrzałe – w końcu dopiero się rozwijają – dlatego też metabolizowanie kofeiny zajmuje malcowi po prostu więcej czasu. To właśnie sprawia, że dziecko jest zdecydowanie dłużej eksponowane na działanie kofeiny, która może u niego (podobnie jak u matki) prowadzić do zwiększonego ciśnienia tętniczego krwi, czy przyspieszonego bicia serca. Może też skutkować zmienionym rytmem snu (malec może nawet borykać się z bezsennością), jak i zmienionym rytmem aktywności ruchowej (dziecko w łonie mamy może stawać się bardziej niespokojne).

 


Ile kawy można pić w ciąży?

Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, prowadzonych było już wiele różnych badań naukowych. Jednoznacznych wyników, niestety, do tej pory nie uzyskano.  Według publikacji amerykańskiego American College of Obstetricians and Gynecologists  za stosunkowo bezpieczne można uznać dobowe spożywanie kofeiny w ilości mniejszej niż 200 miligramów.

 

Przyjmuje się, że kobieta w ciąży może spożyć do 200 mg kofeiny dziennie. Jest to równowartość 2-3 filiżanek kawy. Jedno espresso to ok. 57 mg kofeiny. Na bazie jednego espresso powstaje cappuccino, ale już latte to zwykle dwie miarki espresso.  Kawa rozpuszczalna z dwóch płaskich łyżeczek, to już ok. 100 mg kofeiny.

 

Dokładna zawartość kofeiny w kawie zależna jest zarówno od rodzaju ziaren, jak i od tego, jak napój został przygotowany. Przykładowo w jednym espresso znajdować się może 40-60 mg kofeiny, z kolei w przypadku kawy rozpuszczalnej w jednej jej szklance można znaleźć około 50 do 80 mg kofeiny. W takiej sytuacji okazuje się więc, że za niestwarzające zagrożenia dla dziecka można uznać picie np. około dwóch szklanek kawy rozpuszczalnej dziennie lub 2-3 kaw z ekspresu.

 


Kofeina znajduje się również w innych produktach!

Nie wolno  zapominać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Ten psychostymulant obecny jest również w herbacie (obfituje w niego czarna herbata, mniejsze ilości kofeiny znajdują się natomiast w zielonej herbacie), ale i w napojach energetyzujących, coca-coli czy nawet w... czekoladzie. Z tego właśnie względu przyszłe mamy powinny szczególnie zwracać uwagę na swoją dietę – może się przecież okazać, że będą one spożywały kawę w ograniczonych ilościach, a i tak przyjęte przez nie ilości kofeiny przekroczą próg 200 mg ze względu na spożycie tego samego dnia np. tabliczki czekolady, czy kilku filiżanek herbaty.

 

Zawartość kofeiny w popularnych napojach zimnych i gorących.

 


Autor

Tomasz Nęcki - Lekarz

Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spośród wszystkich medycznych specjalności najbardziej interesują mnie aspekty związane z pediatrią i psychiatrią – planuję specjalizować się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Wolne chwile spędzam na czytaniu (nie tylko medycznych pozycji ) oraz staram się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu – jazda na rowerze czy spacery najlepiej mnie relaksują.

Komentarze
21-08-2020
Ocena:
Przez 4 miesiące tak mnie bolał żołądek i miałam mdłości że nie byłam w stanie nic jeść o kawie nie wspomne, gdy poczułam się lepiej zaczęła mnie boleć głowa aż musiałam wziąć paracetamol, więc wróciłam do kawy, ciśnienie jest wyższe i już nie mam problemu
25-03-2020
Ocena:
Dobrze, że zmieniły się zalecenia co do kawy w ciąży, bo przez 9 miesięcy zwariowałabym! Jakbym widziała mój ekspres DeLonghi w kuchni, to łzy by mi same ciekły do oczów. Na szczęście mogłam z niego korzystać kilka razy dziennie i delektować się moją ukochaną Latte.
07-09-2018
Ocena:
No i taki rzetelny artykuł to rozumiem, a nie straszenie poronieniem. Przecież jak się ma niskie ciśnienie, a to się często zdarza w ciąży- to bez kawy ani rusz!
07-09-2018
Ocena:
A ja piłam jedną, dwie filiżanki i wszystko jest w porządku z córką :P
21-11-2017
Ocena:
ja spasowałam, bo przecież utrudnia wchłanianie się kwasu foliowego, a to takie ważne... ogólnie sporo innych minusów, przecież kawa to nic zdrowego to czy naprawdę nie da się jej odstawić dla własnego dziecka ?
19-09-2017
Ocena:
Niby można trochę tej kawy w ciąży wypić, ale po co, kiedy są zbożowe, które smakują prawie jak prawdziwa kawa? No a zamiast kofeiny mają błonnik i kwas foliowy, więc zamiast się truć i pobudzać niepotrzebnie to przyjmujemy witaminy.
16-09-2017
Ocena:
ja jetsem tradycjonalistką i od zaraz odstawiłam kawę, mama i babcia też mi to powatzrały. Zbożowe sa o wiele zdrowsze, mama coffee w rossmanie kupiłam specjalna dla kobiet w ciąży i o wiele lepsza niż tradycyjna parzona. Piję ją z mlekiem i przpopmina mi nawet smak rozpuszczalnej :D teraz jesienią leppiej sie czegoś ciepłego napić wiec taka kawa będzie idealna na chłodne poranki :)
07-09-2017
Ocena:
Dokładnie tak, kofeina i w herbatach jest, mniej ale jest. Ja jestem na początku ciąży i jednak wolałam zrezygnować z kawy, piję herbatę czarną raz dziennie bo lubię do śniadania :) A kawę teraz piję zbożową mama caffee, bo tego smaku mi brakowało a ta kawa smakuje super. Piję nawet 3 kubki dziennie :)
29-08-2017
Ocena:
Fakt, można kawkę w ciąż strzelić, tylko problem polega na tym, że kofeina jest nie tylko w kawie. Czasem nawet dodają ją do cukierków. Ja dla pewności piję tylko zbożową z rosmana, bo tam zamiast kofeiny jest błonnik :)
27-07-2017
Ocena:
Jedna mała kawka może nie zaszkodzi, ale mi nawet po takiej ciśnienie skakało bardzo. Także dla własnego świętego spokoju, wolałam przejść na bezkofeinową. Najlepsza moim zdaniem jest ta mama coffee z rossmanna. Smaczna i w składzie ma też błonnik, witaminy i kwas foliowy.
08-06-2017
Ocena:
Polecam kawe "cafea" mozna spokojnie popijac i jest smmaczna
22-05-2017
Ocena:
Ta rosmanowa zbożówka jest rzeczywiście smaczna :) Piję ją sobie w trakcie dnia, ale na pobudzenie i tak muszę wypić jedną prawdziwą z młynka. U mnie to się sprawdza.
09-05-2017
Ocena:
Przyznam, że mnie mama coffee bardzo zaskoczyła, bo myślałam, że będzie to taki smak jaki znam z podstawówki, gdzie poili nas regularnie zbożówką ;) A tu okazało się, że mam do czynienia z bardzo smaczną kawą zbożową :) Nie miałam problemu z zamianą kofeinowej na nią.
28-04-2017
Ocena:
Oj tam, ja wolę jednak sięgnąć po kawę zbożową, tym bardziej, że jest coś takiego jak mama coffee, więc smak ma taki jak prawdziwa kawa, a nie ma kofeiny wcale, więc nie ryzykuję, że wypiję jej za dużo.
13-04-2017
Ocena:
Wszystko zależy od ilości :) Szkodliwe jest przesadzanie z kawą. Ja jestem kawoszką i nie wyobrażałam sobie,że będę musiała zrezygnować w ciąży z małej czarnej. Ale w znalazłam w rossmannie mama coffee, która jest kawą zbożową i mi podpasowała. No i nie musiałam się ograniczać :)
05-04-2017
Ocena:
Olczik,a ta kawa o której piszesz ona jets dobra dla młodych mam, tak? bo taka bezkofeinowa chyba nie jets szkodliwa. Ja uwielbiam smak i zapach kawy, jestem w 2 miesiącu, czasami piję słabą rozpuszczalną z mlekiem, ale obawiam sie troche,a jak ta mama coffee ma podobny smak to chętnie bym sie przestawiła na coś zdrowszego :)
14-03-2017
Ocena:
No właśnie, nie da się jednoznacznie stwierdzić czy picie kawy w ciąży szkodzi maluchowi czy nie. Wypicie filiżanki od czasu do czasu pewnie nie zaszkodzi, ale problem pojawia się u kawoszy takich jak ja, którzy muszą wypić kilka filiżanek dziennie ;) Ostatnio trafiłam na mama coffee i co prawda jest to kawa zbożowa, ale smakuje prawie jak prawdziwa, tym bardziej, że ja zawsze piję kawę z mlekiem, więc nie ma praktycznie żadnej różnicy w smaku, a nie ma kofeiny :) Zamiast tego ma kwas foliowy.
10-06-2015
Ocena:
Przepraszam, sprostowanie do poprzedniego wpisu - oczywiście chodziło do 20 g - czyli około 4 łyżeczki , w dalszej części 5 g :), zabrakło kawy... stąd pomyłka :)
10-06-2015
Ocena:
Mnie wrecz lekarz zalecil filizanke kawy ze wzgledu na moje niskie cisnienie. Gdy dowiedziala sie,ze jestem w ciazy zrezygnowam z kawy w ogole. Chodzilam jak scieta, a praca wymagala nieustannego bycia alert. Lekarz powiedzial mi, ze do 200 gram dziennie kawy z mlekiem nie zaszkodzi. Ja i tak pije okolo 50 g dziennie. Pytalam jeszcze o inne sprawy, typu uzywanie kosmetykow, ktore w skladzie maja alkohol, farbowania wlosow. Nie ma przeciwskazan.
25-05-2015
Ocena:
Zgadzam się z powyższym. Aby przebieg ciąży był w porządku, to trzeba robić wszystko, aby zadbać o dziecko To wcale nie jest trudne.
15-01-2015
Ocena:
Jedyna bezpieczna w ciąży kawa jaką zalecił mi lekarz to bezkofeinówka. Znalazłam kiedyś na necie lavazzę w takiej wersji: http://www.delizia.pl/c-7/p-274/kawa-mielona-lavazza-dek-250g i byłam bardzo zadowolona, gdyż inaczej musiałabym zrezygnować całkowicie z kaweczki przez 9 miesięcy...
trening dla kobiet w ciąży

Przyszła mama w formie – pomysły na trening dla kobiet w ciąży

2024-07-18
Przeświadczenie, że kobieta w ciąży powinna jedynie leżeć i pachnieć, już dawno odeszło do lamusa. Dziś wiemy, że sport w ciąży jest pożyteczny, a nawet potrzebny do zachowania pełni zdrowia. Aktywność sprzyja nie tylko przyszłej mamie, ale także maluszkowi. Sprawdź, jakie formy ruchu są najlepszym rozwiązaniem w ciąży oraz o czym pamiętać podczas treningów w „dwupaku”.
ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży: które są dozwolone dla przyszłej mamy?

2024-05-22
Zaszłaś w ciążę i zastanawiasz się, czy możesz utrzymać dotychczasowy poziom aktywności fizycznej? Czy ćwiczenia są bezpieczne dla ciebie i maluszka? Odpowiadamy – trening w ciąży nie jest zabroniony, a wręcz warto z niego korzystać! Dobra forma przyszłej mamy pozytywnie wpływa na maluszka, a także na przygotowanie ciała do wyzwania, jakim jest poród. Sprawdź, jakie ćwiczenia w ciąży możesz wykonywać bez żadnych obaw.
bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży, czyli czy będąc w ciąży, można biegać

2022-07-09
Lubisz biegać, ale nie wiesz, czy możesz to robić po zajściu w ciążę? Na szczęście bieganie w ciąży wcale nie jest tak niebezpieczne, jak się wielu osobom wydaje. Możesz to robić, chociaż oczywiście pod pewnymi warunkami oraz tylko wtedy, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy bieganie w ciąży jest niewskazane i o czym pamiętać, rozpoczynając trening.
suplementy

Jakie suplementy w ciąży stosować?

2022-03-13
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Już na etapie planowania dziecka warto zastanowić się nad suplementacją niektórych z nich. Dzięki temu zwiększysz szansę na prawidłowy rozwój maluszek oraz to, że ciąża minie ci w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Jakie suplementy w ciąży warto stosować?
orzechy w ciąży

Orzechy w ciąży. Czy można jeść? Jakie?

2021-12-07
Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne często stajesz przed dylematem, czy to, na co masz ochotę, nie zaszkodzi maluszkowi. Chodzi nie tylko o takie smakołyki jak ser z pleśnią czy surowe ryby, ale również o niektóre owoce albo… orzechy. Sprawdź, czy możesz jeść orzechy w ciąży i jeśli tak, to które warto wybrać.
jaką wodę pić w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

2021-11-13
Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?