Data modyfikacji:

Jak przygotować się do ciąży - lista badań

Autor: Agnieszka Wojdałowicz - Pedagog Specjalny

Kobiety planujące potomstwo zaczynają w naturalny sposób zwracać uwagę na swoje zdrowie – przechodzą na zdrową dietę, odstawiają używki, spożywają kwas foliowy. Jeśli coraz częściej myślisz o tym, by zostać mamą, odpowiednio się do tego przygotuj i upewnij, że Twój organizm jest gotowy na ciążę. Wiele mówi się o badaniach w ciąży, ale te przed zajściem w ciążę są równie ważne. W końcu stan Twojego organizmu wpływa bezpośrednio na przebieg tych 9 miesięcy i kondycję maleństwa. Aby móc w pełni przygotować się do macierzyństwa, zaplanuj badania przed ciążą i jeśli będzie taka konieczność - wylecz schorzenia. Jakie badania wykonać i od czego zacząć?

 

 

Kiedy zacząć planowanie ciąży

Większość lekarzy jest zdania, że przygotowania do ciąży najlepiej rozpocząć 6 miesięcy przed planowanym poczęciem. Dzięki temu będziemy miały wystarczająco dużo czasu na zrobienie badań, a jeśli okaże się to konieczne – również na przeprowadzenie leczenia czy zrobienie szczepień. Na początek porozmawiaj o planach z ginekologiem – on dokładnie skontroluje stan twojego zdrowia i pokieruje przygotowaniami.

 

 

Najpierw choroby zakaźne

Cykl badań powinny rozpoczynać te w kierunku chorób zakaźnych, gdyż może wystąpić konieczność dalszego postępowania, które powinno być przeprowadzone przed zajściem w ciążę (np. przyjęcie szczepionki na różyczkę w przypadku stwierdzenia niskiej ilości przeciwciał). W większości przypadków odpowiednio wczesne wykrycie choroby pozwala uchronić przed nią płód, dlatego nie można ich zaniedbać. Przyszłe mamy powinny przeprowadzić badania w kierunku:

 • różyczki,
 • WZW typu B,
 • ospy wietrznej,
 • toksoplazmozy,
 • cytomegalii,
 • HIV.*

Zakażenie którymkolwiek z powyższych wirusów może przynieść fatalne konsekwencje dla dziecka, dlatego w czasie ciąży należy unikać jak ognia wszystkich sprzyjających temu sytuacji (np. bliski kontakt z chorą osobą czy wykonywanie tatuażu).

 

Konieczna wizyta u ginekologa

Kolejnym zestawem badań, jakie czekają na przyszłą mamę, są te wykonywane przez ginekologa. Zaczynamy od cytologii oraz USG pochwy i narządów rodnych. Na podstawie wyników lekarz ocenia, czy w Twoim organizmie nie występują niepokojące zmiany, uniemożliwiające lub utrudniające zajście w ciążę (n. mięśniaki macicy). Jeśli przyjmowałaś tabletki antykoncepcyjne, koniecznie poinformuj o tym lekarza – być może będą konieczne dodatkowe badania (np. USG piersi).

 • cytologia,
 • USG narządów rodnych,
 • USG piersi, *
 • ogólne badanie ginekologiczne.

 


Badanie moczu, krwi i ...

Planujące ciążę kobiety powinny od początku pozostawać pod stałą kontrolą lekarza rodzinnego. Oprócz podstawowych badań (morfologia, badanie moczu, kontrola poziomu cukru we krwi, regularne mierzenie ciśnienia) warto wykonać również te mniej popularne, jak np. lipidogram (określa poziom cholesterolu) czy profil nerkowy (badanie m.in. poziomu elektrolitów, mocznika i kreatyniny). Do tego oboje partnerów powinno zdecydować się na badanie oznaczające grupę krwi. Pozwoli to lekarzowi na szybką reakcję, gdy wystąpi zagrożenie konfliktem serologicznym.

 

Lekarz zleci Ci następujące badania:

 • morfologia,
 • kontrola poziomu cukru we krwi,
 • grupa krwi,
 • badanie moczu,
 • pomiar ciśnienia,
 • lipidogram,*
 • profil nerkowy.*

* badania zalecane

 

Kobiety chorujące przewlekle (np. na nadciśnienie czy cukrzycę) o planowanej ciąży powinny od razu poinformować lekarza prowadzącego – być może konieczna będzie zmiana w sposobie leczenia. Lepiej zaplanować ją z wyprzedzeniem i odpowiednio się przygotować.

 

Wizyta u stomatologa

Często o niej zapominamy, a dobry stan uzębienia jest w ciąży szczególnie ważny. A zatem zanim zajdziesz w ciążę odwiedź dentystę i wylecz wszystkie ubytki. Jeśli okaże się, że zęby są zdrowe, świetnie. Poproś o usunięcie kamienia i fluoryzację. W czasie ciąży zęby są szczególnie narażone dlatego pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych (najlepiej co 3-4 miesiące) w gabinecie dentystycznym.

 

Na zakończenie apel do przyszłych mam – nie lekceważcie swojego zdrowia. O wszystkich niepokojących Was objawach jak najszybciej powinien dowiedzieć się Wasz lekarz.

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Agnieszka Wojdałowicz - Pedagog Specjalny

Z wykształcenia jestem pedagogiem specjalnym. Ma doświadczenie w pracy z dziećmi i trudną młodzieżą. Moją drugą pasją jest marketing - na co dzień pracuję w agencji reklamowej.

Komentarze
21-08-2018
Ocena:
kwas foliowy, witamina d, witamina b6, cynk i jod są niezbędne do prawidłowego przygotowania się do ciąży
21-11-2017
Ocena:
tak na dobrą sprawę to inne witaminy można sobie przyswoić ze zdrowej diety, a tylko kwas foliowy jest takim 'must have' na początku ;) reszta zgodnie z wynikami badań i zaleceniami lekarza
12-06-2017
Ocena:
Im wcześniej zaczniesz brać kwas foliowy tym lepiej dla maluszka , bo najważniejszy jest początek ciąży. Potem łykaj aż do porodu bo w składzie ma też min. potas , magnez, kw. DHA
26-04-2017
Ocena:
Kwas foliowy jest bardzo ważny przed ciążą i w ciąży na początku najbardziej bo to wtedy kształtuje się cewa nerwowa u dziecka. W ostatnim juz trymestrze łykam folik mama 2/3 i więcej żadnych multiwitamin już nie przyjmuję.
04-12-2016
Ocena:
Jak długo przed zajściem w ciążę łykałyście kwas foliowy i czy w ogóle go brałyście?
22-11-2016
Ocena:
Ja tak miałam, Iza. Wyniki hormonów były dość niepokojące i dostałam też ten ovarin na wyrównanie tego i uregulowanie gospodarki hormonalnej. Brałam przez większą część ciąży też i wszystko było w porządku u mnie. SYtuacja wróciła do normy i wyniki już też się poprawiły na szczęście.
10-11-2016
Ocena:
Dziewczyny, a miałyście jakieś problemy z hormonami na początku ciąży? Jak sobie z tym radziłyście. Słyszałam że Ovarin jest świetny, bo ma zadanie uregulować gospodarkę hormonalną. Macie jakieś doświadczenie w tym temacie?
22-01-2016
Ocena:
6 miesięcy przed to dobry czas :) Nie jest przesadzony. Jak sie okaże ze wszystkie badania wyszły dobrze, mozna zacząć starania wcześniej. A jak sie okaże ze np. nie mamy ochrony przed żółtaczka to 6 miesięcy bedzie akurat na zrobienie 3 dawek szczepienia WZW. To samo jeśli okaże sie, ze jest cos do leczenia. Wtedy zabieg plus leki, rekonwalescencja po i "oczyszczenie" organizmu po farmakologii tez do 6 miesięcy zejdzie
20-01-2016
Ocena:
Bardzo dobry tekst. Jedynie to nie wiem , czy na te padania potrzeba aż 6 miesięcy. 2-3 spokojnie wystarczy.