Data modyfikacji:

Szkodliwe nałogi przyszłego taty

Autor: Marek Pisarczyk

Nałóg jest zniewoleniem, czyli ogranicza wolność osoby która mu ulega. We współczesnym świecie zauważa się znaczny wzrost ilości płaszczyzn, na których rodzą się uzależnienia. Obok powszechnie znanych - narkomaniialkoholizmu czy nikotynizmu – słyszy się często o pracoholiźmie, seksoholiźmie, uzależnieniu od internetu, komputera, gier komputerowych, czy telewizji. Ich stopień szkodliwości jest różny, ale każdy w jakimś stopniu odbija się negatywnie na osobie uzależnionej i jej otoczeniu. A jeśli osobą uzależnioną jest przyszły tata?

szkodliwe nałogi

 

Bądź rodzicem bez uzależnień "zjadaczy czasu"

Dobry ojciec powinien być osobą wolną od wszelkich nałogów. W przeciwnym razie nie będzie zdolny do całkowitego poświęcenia się wychowaniu dziecka, a to w końcu jest jego podstawowym obowiązkiem. Młody ojciec nie potrafiący żyć np. bez gier komputerowych nie będzie mógł poświęcić ani dziecku ani matce tyle czasu, co ojciec pozbawiony tego uzależnienia. Podobnie ma się rzecz z internetem, komputerem czy telewizją. Są to nałogi znacznie utrudniające pełnienie obowiązków rodzicielskich.

Dzieci rosną tak szybko, że w skrajnych przypadkach, pozostając pod wpływem uzależnienia, możemy ten czas całkowicie przeoczyć. 

 

Tato rzuć palenie!

Szkodliwość nikotynizmu – zarówno dla osoby uzależnionej jak i całego jej otoczenia – jest powszechnie znana. Przyszły ojciec powinien zatem dołożyć wszelkich starań by rzucić, lub przynajmniej ograniczyć palenie, jeszcze przed urodzeniem się jego dziecka. Jeśli jego partnerka również pali, dobrym pomysłem będzie wspólne wspieranie się w tym postanowieniu - palenie w ciąży jest bowiem zawsze szkodliwe dla nienarodzonego jeszcze dziecka. A dbałość o jego bezpieczeństwo dla wielu par jest wystarczającą motywacją by definitywnie pożegnać się z tym nałogiem.

Jeśli dopiero starasz się o bycie ojcem, musisz wiedzieć, że palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, są jedną z głównych przyczyn nieprawidłowej ilości nasienia i niepłodności u mężczyzn.
 

Uzależnienie od seksu

Seksoholizm jest problemem nieco bardziej skomplikowanym i swoje podłoże ma w sferze emocjonalnej i psychicznej. Jego specyfika polega na tym, że choć jest częściowo niewidoczny dla otoczenia, wpływa bardzo destrukcyjnie na związek z partnerką, a w efekcie negatywnie odbija się również na dziecku. Dodatkowo dla kobiety seks w ciąży, jak i seks po porodzie mogą być tematami trudnymi i delikatnymi. W połączeniu z seksoholizmem nie wróży to nic dobrego. Dlatego mężczyzna powinien być w tym zakresie wyjątkowo wyrozumiały. Warto w tym czasie dużo ze sobą rozmawiać lub/i poszukać porady psychologa.
 


Nałogi patologiczne

Istnieją jednak nałogi, które czynią mężczyznę wręcz niezdolnym do pełnienia obowiązków rodzicielskich. Należą do nich narkomania i alkoholizm. Powodują one ogromne spustoszenie w całej rodzinie, najbardziej dotykając dziecko. Jeśli Twoim problemem jest alkohol lub narkotyki przed zdecydowaniem się na ojcostwo zastanów się nad własnymi priorytetami i zdolnościami do poświęceń. To bardzo ważne!

Walka z nałogami i praca nad sobą to droga trudna, ale nie niemożliwa do przebycia. Zbliżające się narodziny dziecka dla wielu ojców są wystarczającą motywacją do poradzenia sobie z problemami i wkroczenia na nową drogę życia. 
 

Nie każdy nałóg musi być zły

I na koniec! Jest pewien dobry nałóg, którego życzę każdemu ojcu – uzależnienie od chwil spędzonych z dzieckiem. Im jest on silniejszy, tym cudowniejsze skutki ma w przyszłości. Dlatego, Drodzy Tatusiowie, jeśli musicie być od czegoś uzależnieni, szczerze polecam ten ostatni :-)

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Sinisa Botas


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Na szczęście u większości facetów podejście do życia po pojawieniu się dziecka zmienia się o 180 stopni. Znam przypadki naprawdę źle rokujących tatusiów, którzy świetnie sprawdzili się w roli ojców.
na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...