Zależne od partnera - kata

Data:

Wiele badań pokazuje, że osoby doznające przemocy ze strony partnerów napotykają na poważne trudności w wykonywaniu pracy zawodowej. Wiele z nich ma obniżone poczucie własnej wartości, cierpi z powodu depresji, ma napady lęku i gniewu oraz inne objawy związane z zespołem stresu pourazowego. Poza tym w ogromniej mierze kobiety, wobec których stosowana jest przemoc domowa są mocno zależne od partnera.

 

przemoc domowa

 

 

Manipulacja partnera

Jak wynika z ostatnich badań wielu sprawców przemocy czuje się zagrożonych w sytuacji, gdy ich ofiary podejmują pracę zawodową. Dzięki temu może się im udać wyzwolić z patologicznych związków. Stąd nierzadkie są przypadki rozmaitych działań podejmowanych przez sprawców przemocy mające na celu niedopuszczenie do aktywności zawodowej ich partnerek. Do najczęstszych należą: niedotrzymywanie obietnic dotyczących zapewnienia opieki nad dziećmi i ich transportu do szkoły, stosowanie przemocy fizycznej, która czyni kobietę niezdolną do pracy lub pozostawia widoczne ślady na ciele i sprawia, że kobieta wstydzi się wyjść z domu.

 

Naiwność i bezgraniczne zaufanie do partnera powodują, że kobieta zwleka z podjęciem pracy. Ciągle ma nadzieje, że partner dotrzyma obietnicy i zmieni się na lepsze.

 

Zdjęcie:Fotolia by © Friday

cpklogoŹródło: Centrum Praw Kobiet
Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.