Rozwód i jego przyczyny

Jeszcze 20, 30 lat temu ciężko było znaleźć osobę, która miałaby za sobą sprawę rozwodową. Dziś trudno znaleźć kogoś wśród swoich znajomych kto nie byłby rozwodnikiem lub nie żył w separacji. Z badań wynika, że od około 25. lat małżeństwa znacznie częściej niż kiedykolwiek biorą rozwód. Być może wynika to z większego przyzwolenia społecznego na rozstanie małżonków, a może z braku chęci szukania porozumienia. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce i jak rozwód wygląda z prawnego punktu widzenia?

 

Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są jego przyczyny?

 

Na początku była miłość ... i ślub

Śmiało można powiedzieć, że nasze pokolenie wychodzi za mąż później niż pokolenie naszych rodziców. Najwięcej małżeństw jest zawieranych między 25. a 34. rokiem życia. Często przyjęcie sakramentu poprzedza długie narzeczeństwo, czy nawet wspólne mieszkanie. A zatem młodzi małżonkowie znają się dość dobrze, czasem przeszli już etap pierwszego zauroczenia i bezgranicznej miłości. Można by przypuszczać, że biorąc ślub są bardziej dojrzali i świadomi podejmowanej decyzji. Niestety. Okazuje się, że późniejsza decyzja o ślubie i złożeniu rodziny wcale nie idzie w parze z trwałością zawartego małżeństwa, a wręcz przeciwnie - ilość rozwodów z roku na rok w Polsce rośnie. W 2013 r. rozwiodło się ponad 66 tys. par małżeńskich – czyli o 1,6 tys. więcej w stosunku do roku poprzedniego. A tak to wyglądało na przestrzeni lat.

 

1980 r. 1990 r. 2000 r. 2010 r. 2012 r. 2013 r.

Liczba rozwodów w Polsce na przestrzeni lat (GUS)

39 833 42 436 42 770 61 300 64 432 66 132

 

Jednym z powodów takiego stanu jest na pewno większe przyzwolenie społeczne na rozstanie małżonków i liberalizacja społeczeństwa. W czasach naszych rodziców, czy dziadków rozwód był przecież tematem tabu, a para, która podjęła taką decyzję robiła to raczej po cichu, nie chwaląc się nikomu. Obecnie, co prawda rozwód nadal nie jest powodem do dumy, ale społeczeństwo nie robi z tego powodu żadnych osądów. Ot, rozstali się i już.

 

Zdecydowanie przeciw Zwolennik rozwodów

Nie popiera ale w uzasadnionych przypadkach dopuszcza

Poziom akceptacji rozwodów w Polsce (CBOS 2009)

15 % 20 % 62 %

Warto zaznaczyć, że bezwarunkową akceptację rozwodów wyrażają przede wszystkim osoby w wieku 25-34 lata, a zdecydowanymi przeciwnikami są ludzie starsi - osoby mające 65 lat i więcej (30 %). Liczba zdecydowanych przeciwników rozwodów wyraźnie maleje wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia.

 

Najczęstsze przyczyny rozpadu związków w Polsce

Powody są oczywiście różne – jedne poważne, inne bardziej błahe. Według danych GUS najczęstszą przyczyną rozwodów jest niedopasowanie charakterów. W 2013 roku co  trzecia rozwodząca się para jako powód ustania pożycia małżeńskiego podała niezgodność charakterów (dokładnie 37,8%). Drugim w kolejności powodem rozstania była niewierność małżeńska, trzecim nadużywanie alkoholu. Okazuje się zatem, że recepta na długotrwały związek to wspólne cele życiowe (i drogi do ich realizacji), a także dopasowanie psychologiczne, zaufanie, przyjaźń, szacunek, umiejętność rozmowy. Taki wniosek potwierdzają również psychologowie zajmujący się teorią rodziny.

 

Według teorii rodziny w związku ważniejsze są podobieństwa niż różnice. Związki dobrze dopasowane to często związki, w których partnerzy są do siebie podobni, np. pod względem charakterów, priorytetów życiowych czy systemu wartości.

 

Najczęstsze przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego:

 1. Niezgodność charakterów
 2. Niedochowanie wierności małżeńskiej
 3. Nadużywanie alkoholu
 4. Nieporozumienia na tle finansowym
 5. Naganny stosunek do członków rodziny
 6. Dłuższa nieobecność
 7. Trudności finansowe
 8. Niedobór seksualny
 9. Różnice światopoglądowe

Wniosek? Miłość jest piękna, ale nie wystarczy, by związek przetrwał. Musimy nad nim ciągle pracować. A do tego potrzeba dużo zaufania, przyjaźni, lojalności i zaangażowania. I oczywiście jest to praca obydwu stron.

 

A jak wyglądają rozwody z prawnego punktu widzenia?

 

Trwały i zupełny rozkład pożycia - podstawa otrzymania rozwodu

Podstawowym warunkiem prawnego unieważnienia przez sąd związku (bo tylko w takim przypadku możemy mówić o rozwodzie) jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków. Sąd zawsze bada, czy rzeczywiście wystąpiły te dwie przesłanki - rozkład pożycia musi być trwały (czyli nie ma już nadziei, że małżonkowie dojdą do porozumienia) i zupełny (nic już ich nie łączy - np. nie mieszkają razem, mają nowych partnerów itp.). Jeśli rozkład pożycia jest zupełny, ale są szanse na jego "uzdrowienie", sąd nie zgodzi się na rozwiązanie małżeństwa. W takich sytuacjach wchodzi w rachubę separacja.

 


Prawo nie dopuszcza rozwodów fikcyjnych, spowodowanych innymi względami niż trwały i zupełny rozkład pożycia. Co do zasady, nie są ważne powody, które do tego doprowadziły (będą one jednak miały znaczenie dla ustalenia winy rozkładu pożycia).

 

 

Główne przyczyny rozpadu małżeństwa z prawnego punktu widzenia:

 • zawinione - np. nadużywanie alkoholu, agresja słowna i fizyczna, unikanie pracy, odmowa łożenia na utrzymanie rodziny, wydawanie pieniędzy tylko na własne potrzeby, zdrada, poniżanie małżonka, niewłaściwy stosunek do dzieci, zły stosunek do rodziny partnera;
 • niezawinione - np. choroba psychiczna czy inna długotrwała i nieuleczalna choroba, uniemożliwiająca wykonywanie obowiązków małżeńskich, niezgodność charakterów, niedobór seksualny;
 • takie, które zależnie od okoliczności można uznać za zawinione lub niezawinione - np. różnica światopoglądów, różnica wieku, różnica stanowisk co do wychowania dzieci czy liczebności potomstwa.

 

Rozwód - powinności sądu

Sąd ma obowiązek wszechstronnego wyjaśnienia, co spowodowało trwały i zupełny rozkład pożycia, i jakie okoliczności do tego doprowadziły. Takie sprawy są zawsze nieprzyjemne i trudne dla obydwu stron. Trochę lepiej sytuacja wygląda gdy obydwoje zgodnie domagają się rozwodu bez orzekania o winie. Wtedy nie ma potrzeby drążenia w historii rozkładu pożycia małżonków. Podobnie, gdy trwałość rozkładu pożycia można ustalić na podstawie przejawów tego rozkładu - np. małżonkowie od lat nie mieszkają razem albo jedno z nich żyje w trwałym konkubinacie.

 

Bez względu na przyczynę decyzji o rozstaniu, rozwód jest zawsze trudny, nawet jeśli para nie ma dzieci. Rozwodnicy noszą w sobie pewne poczucie życiowej porażki i może być im trudno otworzyć się na nowe relacje. Czasem jednak nie mamy wyboru.

 

Zdjęcie: Fotolia by © kmit

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
8-3-2019
Ocena:
A co wtedy gdy mąż wiecznie pracuje i nie ma czasu dla żony?
8-3-2019
Ocena:
A co wtedy gdy mąż wiecznie pracuje i nie ma czasu dla żony?
4-3-2019
Ocena:
Buna ziua prietenilor imi doresc sa impartasesc declaratia mea si sa spun cat de mult am fost de cand iubitul meu sa intors inapoi la mine din cauza marelui ajutor Dr. IZOYA a carui adresa de e-mail drizayaomosolutions@gmail.com mi-a fost oferita, sotul meu ma lasat in prima saptamana a lunii aprilie în acest an, deoarece credea că îl înșeală. Mi-a spus că prietenii lui i-au spus că am văzut pe altcineva când nu este în jur, am încercat să-l fac să înțeleagă că prietenii lui i-au mințit, dar nu mi-a dat șansa să-i explic că a fost cum ma lasat pentru o alta femeie. După o lună de separare am încercat să trăiesc o viață normală fără el, dar a fost foarte greu pentru mine să mă descurc, apoi am decis să îl contactez pe dr. IZOYA prin adresa de e-mail drizayaomosolutions@gmail.com pe care l-am întâlnit în acest an în 12 iulie căutați în căutarea ajutorului pentru a obține iubitul meu înapoi. Așa că a făcut o vrajă de dragoste pentru mine și a făcut iubitul meu să revină la mine în termen de 48 de ore. cu această mare bucurie în inima mea, vreau să spun un foarte mare mulțumesc Dr. IZOYA că este cel mai bun vrăjitor și este cea mai bună soluție.
De asemenea, el se specializează pe următoarele probleme
(1) Dacă vreți să vă întoarceți înapoi.
(2) Să vindece HIV / AID sau boală asociată
(3) Vrei să fii promovat în biroul tău.
(4) Vrei ca femeile / bărbații să alerge după tine.
(5) Dacă vreți un copil.
(6) Sunteți antreprenor și doriți să câștigați contracte
(7) Vrei să îți ceri soțul / soția să fie pentru totdeauna
(8) Dacă aveți nevoie de ajutor spiritual.
(9) Cum ai fost scamat și vrei să-ți recuperezi banii pierduți.
(10) Opriți divorțul
(11) Invocarea ritualului de bani
(12) Câștigă alegerile
13-12-2018
Ocena:
W naszym prostym życiu miłość odgrywa bardzo szczególną rolę. Teraz jesteśmy w stanie uczynić twoje życie miłosne zdrowym i nie ma miejsca na żadne kłopoty. Wszystko to jest możliwe dzięki AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógł mi rzucić zaklęcie, które przywróciło mojego zaginionego kochanka z powrotem na 48 godzin, które zostawiły mnie dla innej kobiety. możesz także skontaktować się z nim ( a g b a z a r a @ g m a i l . c o m ) lub WhatsApp / Call: ( + 234 810 410 2662 ), i być szczęśliwym na wieki, tak jak teraz z jego doświadczeniem.
4-11-2018
Ocena:
Ciężka to decyzja czy się rozstać, ale czy warto być z kimś na siłę i marnować życie. Dzieci one szczęśliwe nie są jak widzą, że ich rodzice ciągle się kłócą.
1-8-2018
Ocena:
a gdzie przyzwoitość i "na dobre i na złe,w chorobie i nieszczęściu"--to tylko chemia--jakieś śluby,miłości to dla bab bo lubią się niby wzruszać(płytko,powierzchownie)--facet już w dniu ślubu jest przegrany bo gdy on koło 40 zaczyna słabnąć jego babszty ma himalajską chcicę--gotowy scenariusz na kłopoty tym bardziej ,że większość bab myśli,że on już nie kocha--NIE ON SIE BOI TEJ FURII W WYRZE I DLATEGO CHODZI PÓŹNIEJ SPAĆ I DŁUŻEJ PRACUJE.

W NORMALNYM ŚWIECIE SSAKÓW UKSZTAŁTOWANYM OD MILIONÓW LAT JEST MŁODY,SILNY SAMIEC I POSUWA WSZYSTKIE SAMICE MŁODE I STARE ZUSAMEN DO KUPY---PO DWÓCH LATACH PRZYCHODZI MŁODSZY I SILNIEJSZY I ZNOWU POSUWA WSIE ZUSAMEN DO KUPY I TAK NA OKRĄGŁO --TAKO CHCE NATURA I TEGO SIE NIE PRZESKOCZY

natomiast "inteligentny "CZŁOWIEK WYMYŚLIŁ ŚLUBY<MIŁOŚĆ<DZIEŃ KOBIET __takie infantylne pierdoły przyczyniły się do:
-PRZELUDNIENIE NA ŚWIECIE-STALIŚMY SIĘ GATUNKIEM INWAZYJNYM9wszyscy mogą mić młode)
-NIESZCZĘŚCIA MĘŻCZYZN

panowie najlepiej po 40 kupcie babie półmetrowego pytona z turbodoładowaniem,a sami z kolegami na wódeczkę i schłodzone piwko i z rzewnością rozmyślać,że jezeli sie trafi jakiś rysiek to i tak za pare lat bedzie popijał w waszym gronie--A BABOM NA POHYBEL
27-12-2017
Ocena:
Właśnie jesli mieszka sie z tesciami i nie ma możliwości wyprowadzki bo mąż nie zostawi gospodarstwa? Ja juz jestem wykonczona coraz czestrzymi awanturami z tesciami. Po 10 latach mam dość. Czy to moze byc powodem rozwodu.
15-12-2017
Ocena:
A co jeżeli mieszka się z teściami i jedna strona chce się wyprowadzić na swoje a druga strona chce dalej żyć przy mamusi i tatusiu. W sytuacji gdzie teściowie tylko wprowadzają zamęt w związku?

Ile można dalej walczyć i sie starać?
16-10-2017
Ocena:
mnie się wydaje, że ludziom też nie chce się walczyć o związek stąd tak szybko rozwód.
10-7-2015
Ocena:
Rozwód można uzyskać z orzekaniem o winie jednej ze stron lub bez orzekania o winie.