Data modyfikacji:

Jesteś w związku? Naucz się konstruktywnie rozmawiać z partnerem!

Autor: Ulanka

Komunikacja to podstawa. Jednak jakże często nie potrafimy porozumieć się z drugim człowiekiem mimo, że mówimy w tym samym języku. Umiejętne komunikowanie własnych potrzeb jest ważne szczególnie w związku - partner jest przecież jedną z ważniejszych osób w naszym życiu. Zdarza się nam jednak zapominać, że mimo bycia razem, jesteśmy odrębnymi jednostkami – z innymi potrzebami, ocenami, a często także uczuciami… Jak je wyrażać? W jaki sposób rozmawiać, aby wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu, a nie tylko przerzucać się oskarżeniami, które nigdy nie przynoszą niczego dobrego?

 

Kłócąca się para niszczy związek. W jaki sposób rozmawiać z

 

Traktuj drugą osobę z szacunkiem - podstawa udanego związku

Potraktuj poważnie znaną radę: traktuj drugą osobę tak, jak sama chciałbyś być traktowana. Odmienne podejście do problemów zawsze będzie budziło w Tobie złość. Szczególnie, jeśli sprawa dotyczy tak newralgicznych kwestii, jak: wychowywanie dzieci, sposób spędzania wolnego czasu czy częstotliwość odwiedzin u teściowej … Może w początkowym etapie znajomości byliście zgodni jak dwie połówki jabłka, teraz ta symbioza już nie działa tak dobrze. Coś się zmieniło.

 Czasem zdaje Ci się, że nie rozumiesz swojego mężczyzny. STOP. Zdecydowaliście przecież, że chcecie być ze sobą. Waszym zadaniem jest więc spotkać się gdzieś pośrodku – słowem: rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać i znaleźć kompromis. A po drodze pamiętać o kilku ważnych zasadach, o których za chwilę.

Brak umiejętności rozmowy z drugą osobą i niekonstruktywne rozmowy bywają często tak daleko raniące, że zamiast zbliżać – oddalają. Dobrze, by rozmowa wpływała na pogłębienie więzi i zrozumienia, a nie raniła drugą osobę.

 

Wyzwiskom i ubliżaniu powiedz zdecydowane NIE!

Możecie się spierać, a nawet kłócić, ale mądrze. Jesteśmy różni, więc nigdy nie będzie tak, że mamy to samo zdanie na każdy temat. Ostre słowa pomogą tylko na chwilę. Nazywając swojego mężczyznę draniem, dasz upust swojej złości. Ulży Ci na moment, ale nie rozwiąże problemu. Jest bardziej niż pewne, że rozzłoszczony partner będzie musiał dać upust własnym emocjom… i tym sposobem, obrzuceni wieloma mocnymi słowami, zabrniecie w komunikacyjną ślepą uliczkę. A ostatnim słowem będzie trzaśnięcie drzwiami przez jedno z Was.

 

ZDECYDOWANIE LEPIEJ:

W rozmowie skup się NIE na swoim partnerze, lecz na sobie i swoich emocjach. Nie oznacza to, że masz się przyznać do winy – szczególnie, jeśli się do tego nie poczuwasz. Wystarczy, że zamiast nazywać męża draniem, powiesz: „przez to, jak się zachowałeś, poczułam się naprawdę źle”. Gwarantuję Ci, że spotka się to z innym odbiorem i będzie początkiem konstruktywnej rozmowy.Nie poniżaj, nie mieszaj z błotem

Umniejszanie czyjejś inteligencji, wrażliwości czy kompetencji nie sprawi, że ta osoba zacznie się zastanawiać nad swoim zachowaniem. Najpewniej stwierdzi, że skoro masz ją za gorszą od siebie, dalsza rozmowa nie ma sensu. I będzie miała rację...

 

ZDECYDOWANIE LEPIEJ:

Znów – pokaż swoją perspektywę. Postaraj się opisać problem tak, jak Ty go widzisz. Możliwe, że okaże się, iż tak naprawdę w wielu kwestiach się zgadzacie, a wcześniejsza kłótnia była tylko wynikiem nagromadzonych emocji. Zdarza się to w każdym związku – ważne, by umieć te konflikty rozwiązywać tak, by każda strona była usatysfakcjonowana.

 

Pchacie wspólny wózek

Pamiętaj, że od pouczania są rodzice, ewentualnie nauczyciele. Wy jesteście partnerami. Twoim zadaniem nie jest więc „wychowanie” sobie drugiej osoby, ale wypracowywanie wspólnych rozwiązań.

 


Nie oceniaj. Nikt tego nie lubi

Ocenianie również powinno skończyć się w szkole. Zamiast od razu krytykować partnera za to, co mówi, spróbuj wejść na chwilę w jego skórę – w końcu tego samego wymagasz od niego… Kiedy mówi Ci, że wizyty u Twoich rodziców są dla niego zbyt częste, może wcale nie oznacza to, że ich nie lubi? Może po prostu chce spędzić więcej czasu tylko z Tobą?

 

Swoją drogą, czasu spędzonego wspólnie nigdy za wiele – chwile tylko dla siebie to w końcu najlepsza okazja do tego, by jeszcze lepiej poznać swoje potrzeby. Czego Wam życzę!

 

 

Przeczytaj również:

Toksyczny związek >>>

Obalamy 5 mitów na temat związków >>>

 

Zdjęcie: Fotolia.pl by WavebreakMediaMicro All rights reserved


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
21-08-2016
Ocena:
Mam tak samo, trudna sprawa. Żeby było dorze dwie strony muszą chcieć to podstawa. Chętnie spóbuję kilku patentów
18-08-2016
Ocena:
Mój to się chyba już nigdy nie nauczy, ręce mi opadają
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.