5 mitów na temat związków

Data:

Każdy z nas pewnie słyszał różne powiedzenia o miłości - „Stara miłość nie rdzewieje”, „W miłości jeden ślepnie, drugi głupieje” albo „Przeciwieństwa się przyciągają”. Te twierdzenia powtarzane z pokolenia na pokolenie są jak bajki, które coraz częściej mieszają nam w głowie. Jak jest w prawdziwym życiu? Obalamy 5 mitów na temat związków.    

 

 

1. Przeciwieństwa się przyciągają

Na początku, kiedy nasz partner czy partnerka bardzo się od nas różnią jest to pociągające i intrygujące. Jednak z czasem, gdy pierwsze zauroczenie mija, zbyt duże różnice nie sprawdzają się przy tworzeniu trwałego związku. Najtrwalsze związki tworzą osoby, które są do siebie w pewien sposób podobne lub mają chociaż niektóre priorytety wspólne. Przeciwieństwa na dłuższą metę tworzą konflikty, które często są nie do pogodzenia i sprawiają, że związek prędzej czy później się rozpada.

 

2. Miłość ci wszystko wybaczy

Miłość nie może być prawdziwa bez wybaczania. Związki, w których partnerzy potrafią sobie wybaczać są trwałe, szczęśliwe i satysfakcjonujące. Szczególnie na początku znajomości można wiele przewinień wybaczyć. Jednak z czasem miłość nie wszystko wybacza, lista wybryków robi się długa, a partner coraz gorzej sobie z nią radzi, co powoduje konflikty. Miłość nie wybacza też zranień i przekroczenia określonej granicy w związku - dlatego najczęstszą przyczyną rozstań jest zdrada, która dla większości partnerów jest niewybaczalna.

 

3. Nie kłóćcie się

Związki bez kłótni może i istnieją, chociaż nie powinny. Ludzie którzy się kochają, idą razem przez życie po prostu muszą się kłócić. Nieważne czy partnerzy są spokojni czy wybuchowi. Nie trzeba robić od razu awantur, które skończą się interwencją sąsiadów, ale warto się pokłócić. Niezgodność z partnerem jest normalna, w końcu każdy z nas ma inny charakter. Wyrzucenie złych emocji z siebie, głośniejsza rozmowa oczyszcza atmosferę i robi „miejsce” do zawarcia porozumienia. Lepiej szczerze powiedzieć partnerowi, co nas boli, co przeszkadza, co denerwuje niż wszystkie sprawy chować pod dywan i czekać aż same się rozwiążą. Nic samo się nie robi, a ukrywanie narastającej frustracji może uderzyć w obu partnerów ze zdwojoną siłą. Pamiętajcie konflikty są po to, by je rozwiązywać, a nie unikać.

 

4. Dzieci cementują związek

Jeśli para doczeka się potomstwa jest to ich największe szczęście, ale też duże wyzwanie dla związku. Partnerzy, którzy naprawdę się kochają i stanowią zgodną parę, dzięki pojawieniu się dziecka jeszcze bardziej scalają swój związek. Natomiast, kiedy w związku jest konflikt lub większy kryzys, dziecko nie może być argumentem, aby go ratować. Ciąża jest owocem miłości, a nie lekarstwem na jego problemy. Wówczas urodzenie się maleństwa nie zbliży partnerów, a jeszcze bardziej ich oddali i przybliży do rozstania. Co ważne, po rozstaniu już nigdy nie będzie tak samo, ponieważ dziecko wiąże ludzi na całe życie.

 

 

5. Kocha się tylko raz

Nieprawdą jest, że kocha się tylko raz. Nie można też mówić, że kocha się najmocniej za pierwszym razem. Owszem, pierwsza miłość zawsze kojarzy się nam sentymentalnie i trudno o niej zapomnieć. Jednak z czasem pojawia się ktoś inny, kogo równie mocno albo i bardziej kochamy. Aczkolwiek zakochanie z czasem słabnie i jeśli związek nie jest odpowiednio pielęgnowany może powoli usychać, a w otoczeniu pojawi się nowa miłość. Wystarczy trafić na osobę, która rozkocha nas w sobie jeszcze mocniej i dowiedzieć się, że poprzednia miłość nie była taka mocna.

 

Związek to nie tylko trzymanie się za rączki, uśmiechanie się i patrzenie w oczy. To także dążenie do kompromisów, dużo rozmów i wzajemnego wsparcia. Nie warto słuchać powiedzeń o miłości. Najlepiej wsłuchać się w swoje serce i podejmować rozsądne decyzje.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.