Data publikacji:

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?

Czytaj również: Kryzys małżeński
kobieta

Co to jest zdrada emocjonalna?

Zdrada emocjonalna, zwana również zdradą psychiczną, zaczyna się zwykle niewinnie, od rozmów z koleżanką czy kolegą, poznanym w pracy lub na spacerze. Z czasem rozmowy staja się coraz częstsze, dotyczą prywatnych spraw, stają się codziennością. Dwie osoby zaczyna łączyć bliskość, chęć przebywania ze sobą, niecierpliwe oczekiwanie na kolejne spotkanie. W zdradzie emocjonalnej nie dochodzi do zbliżenia fizycznego, dlatego osoba, która zdradza, nie czuje się winna. Również partner nie czuje się zagrożony, bo relacja, przynajmniej w początkowej fazie, wydaje się nieszkodliwa. To jednak błędne myślenie, ponieważ zdrada emocjonalna może mieć zgubne skutki. Objawia się brakiem lojalności względem osoby, z którą tworzy się związek, a to już bliski krok do rozstania.

Po czym poznać zdradę emocjonalną?

Zdrada emocjonalna może trwać latami, zdradzani partnerzy początkowo nie zdają sobie sprawy, że dzieje się coś niepokojącego. Jest jednak wiele sygnałów, które świadczą, że w związku nie dzieje się najlepiej. Główne z nich to:

  • nieustanne porównywanie kolegi czy koleżanki z osobą ze związku, wypadające oczywiście na niekorzyść partnera,
  • ukrywanie przed partnerem rozmów i spotkań z kolegą czy koleżanką,
  • wspólne tajemnice z przyjacielem, o których nie wie partner,
  • czekanie na SMS i maile od przyjaciela, ciągłe sprawdzanie wiadomości,
  • poszukiwanie wsparcia u osoby spoza związku, dzielenie się kłopotami,
  • nieustanne skupianie myśli na przyjacielu, zastanawianie się co robi, o czym myśli,
  • zaniedbywanie partnera na rzecz kolegi lub koleżanki,
  • unikanie bliskości z partnerem, który wydaje się nudny i mało atrakcyjny,
  • ekscytacja na myśl o spotkaniu z przyjacielem.

Początkowo spotkania z przyjacielem czy przyjaciółką mogą odbywać się w domu, w obecności partnera. Z czasem sytuacja wymyka się spod kontroli i pojawia się potrzeba przebywania tylko we dwoje. Bywa, że zdrada emocjonalna zmienia się w zdradę fizyczną.

Dlaczego dochodzi do zdrady emocjonalnej?

Przyczyny zdrady emocjonalnej są różne. Najczęściej są wynikiem niezaspokojenia podstawowych potrzeb w związku. Osoba, która wchodzi w bliski kontakt z przyjacielem, czuje się zaniedbywana, niedoceniana, w nowej relacji szuka akceptacji, zrozumienia, wzmocnienia własnej wartości. Osoby dopuszczające się zdrady, często czują się znudzone i zniechęcone związkiem, mają dość rutyny, monotonii, szukają nowych wrażeń. Brak czasu na rozmowę i bliskość tworzy dystans w związku, a to powoduje, że zaniedbywana osoba szuka wsparcia. Bywa, że osoby zdradzające chcą podbudować swoją samoocenę, udowodnić, że są atrakcyjne i mogą podobać się innym. Czasami ciężko wykryć moment, kiedy relacja przyjacielska zmienia się w zdradę emocjonalną.

Zdrada emocjonalna - jak wybaczyć?

Zdrada emocjonalna, szczególnie dla kobiet, jest tak samo bolesna, jak zdrada fizyczna. Mężczyźni mocniej reagują na zdradę seksualną, ale i oni ciężko przeżywają to, że ich partnerka jest w bliskiej relacji z innym mężczyzną. Czy da się wybaczyć zdradę emocjonalną? Na to pytanie muszą odpowiedzieć sobie wszystkie pary, ponieważ każda sytuacja jest inna. Zdrada, zarówno emocjonalna, jak i fizyczna, powoduje utratę zaufania, a bez tego trudno o udany związek. Osoba zdradzona czuje się wykorzystana, rozczarowana, zagubiona. Może mieć poczucie winny, krzywdy, czuje ból i żal. Część osób nie jest w stanie żyć z osobą, która zdradziła i decyduje się na rozstanie. Inne pary próbują walczyć, chcą odbudować związek i znów być razem. To długi proces, który wymaga zaangażowania i pracy każdej ze stron. W takiej sytuacji bardzo pomocne jest wsparcie z zewnątrz, np. w formie psychoterapii dla par. Na spotkaniach z terapeutą pary próbują wyjaśnić sobie, dlaczego doszło do zdrady, mówią o swoich potrzebach, oczekiwaniach. Rozmowy z gabinetu muszą być kontynuowane w domu. Pary muszą na nowo sobie zaufać, odbudować komunikację, zapragnąć znów być blisko. W tym ciężkim okresie warto wesprzeć się wiedzą psychologiczną, pomocne mogą być poradniki, które podpowiedzą, jak żyć po zdradzie.

Zdrada emocjonalna jest bardzo powszechna w dzisiejszych czasach. Brak czasu na bycie razem i życie w biegu powodują, że partnerzy czują się samotni, szukają innej relacji. Aby tego uniknąć, należy zadbać o dobrą komunikację z partnerem, znaleźć czas dla długiej połówki. Lepiej nie odkładać tego na później, bo jeżeli dojdzie do zdrady, związek może nie przetrwać.

Autor: Dorota Koszutowska