Data modyfikacji:

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie a suchość pochwy

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych odczuwanych w czasie pierwszych stosunków po porodzie jest suchość pochwy związana ze fizjologicznym spadkiem poziomu estrogenów, do którego dochodzi po ciąży i porodzie. Winne są również wahania poziomu prolaktyny – hormonu wytwarzanego w czasie karmienia piersią. Kiedy ta „burza” hormonalna minie, tkanki pochwy ponownie staną się nawilżone.

Ból podczas stosunku po cc lub porodzie naturalnym – jak zadbać o prawidłowe nawilżenie?

Aby ból podczas stosunku po porodzie stał się jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem, należy zadbać o właściwe nawilżenie pochwy. Osiąga się je dzięki:
  • lubrykantom, które doraźnie nawilżają tkanki pochwy i zapobiegają nieprzyjemnym otarciom;
  • globulkom dopochwowym o działaniu nawilżającym – warto zapytać farmaceutę w aptece, które są najbardziej polecane kobietom karmiącym;
  • zadbaniu o grę wstępną – długie pieszczoty i brak pośpiechu powodują naturalne nawilżenie pochwy i zmniejszają napięcie u kobiety, co przekłada się na mniej bolesne współżycie.

Ból podczas stosunku po porodzie naturalnym – przyczyny psychologiczne

Ból podczas stosunku po porodzie często wynika również z napięcia tkanek pochwy, do którego dochodzi na skutek stresu i lęku. Obawy przed takim „pierwszym razem” są naturalne i występują u wielu kobiet – zwłaszcza u tych, które rodziły naturalnie i u których konieczne było nacięcie krocza.
Brak odpowiednich działań może w takim przypadku doprowadzić do powstania błędnego koła: stres uniemożliwia rozluźnienie się, pojawia się ból podczas stosunku, następuje jeszcze większy stres i jeszcze większe obawy przed kolejnymi zbliżeniami. Jeśli zatem podejrzewasz, że odczuwany przez ciebie ból podczas stosunku po porodzie ma związek z negatywnymi emocjami, spróbuj następujących rozwiązań:
  • porozmawiaj z partnerem o swoim problemie – taka rozmowa przynosi ulgę i ułatwia wspólne pokonanie problemu;
  • zadbajcie o odpowiedni nastrój – romantyczna kolacja we dwoje, długi masaż, gra wstępna... Wszystko to pozytywnie wpływa na podniecenie kobiety, a co się z tym wiąże, na nawilżenie pochwy;
  • nie bójcie się sięgnąć po lubrykanty lub globulki nawilżające;
  • nic na siłę – jeśli nie czujesz się gotowa do podjęcia współżycia albo po prostu nie masz ochoty na seks z racji przeciążenia nowymi obowiązkami, to widocznie nie jest to odpowiedni moment.

Ból podczas stosunku po nacięciu krocza

Oczywiście może się zdarzyć, że ból podczas stosunku – po nacięciu krocza, będzie miał podłoże fizyczne. Czasem zdarza się na przykład, że tkanki pochwy zostają zszyte zbyt ciasno, w efekcie czego każda próba zbliżenia wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. W takiej sytuacji zawsze należy odwiedzić lekarza ginekologa, który oceni, czy tkanki została zszyte w sposób prawidłowy i czy rana się w pełni wygoiła.
Jeśli okaże się, że ból podczas seksu po porodzie rzeczywiście ma związek ze zbyt ciasnym szyciem, warto zastosować specjalne rozszerzacze pochwy. Dzięki ich regularnemu używaniu zwiększa się elastyczność tkanek i zmniejsza się ból podczas stosunku.

Ból podczas stosunku po cc

Jeśli dokucza ci ból podczas stosunku po cc, przyczyną mogą być zrosty wewnątrzbrzuszne, czyli niefizjologiczne połączenia różnych tkanek. Choć opis ten brzmi dość groźnie, w istocie ból związany z obecnością zrostów zazwyczaj przemija samoistnie albo z upływem czasu znacząco się zmniejsza. Niemniej jeśli dolegliwość uniemożliwia ci współżycie, koniecznie odwiedź lekarza i poproś o wykonanie odpowiednich badań.

Ból podczas stosunku po porodzie – a może to infekcja?

Należy pamiętać, że ból po porodzie podczas stosunku może wcale nie mieć związku z ciążą i porodem. Może on wynikać na przykład z infekcji bateryjnych, wirusowych albo grzybiczych. Jeżeli więc zauważasz u siebie objawy takie jak pieczenie, swędzenie, bolesność podczas oddawania moczu albo upławy, koniecznie udaj się na konsultację lekarską.

Jak przygotować się do pierwszego stosunku po porodzie?

Czy wiesz, że ryzyko wystąpienia bólu podczas stosunku po porodzie możesz znacząco zmniejszyć? Wystarczy, że będziesz pamiętać o następujących zasadach:
  • nie podejmuj współżycia przez pierwsze 6 tygodni połogu – pamiętaj, że w tym czasie jesteś bardziej narażona na ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych, a także na mechaniczne uszkodzenia tkanek;
  • zanim podejmiesz współżycie, udaj się do lekarza na kontrolę poporodową;
  • rozważ skorzystanie z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego – fizjoterapia znakomicie poprawi twoją kondycję i zmniejszy ryzyko wystąpienia wielu niechcianych przypadłości, takich jak nietrzymanie moczu;
  • daj sobie czas – jeżeli nie czujesz się na siłach, by podjąć współżycie po 6 tygodniach od porodu, nie zmuszaj się;
  • pamiętaj o rozmowie z partnerem – przy jego wsparciu z pewnością szybciej poczujesz się gotowa do powrotu do aktywności seksualnej.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.