Data publikacji:

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.

Czytaj również: Kalendarzyk małżeński
kalendarz

Każda młoda para, która chce zorganizować ślub i przyjęcie weselne w tradycyjny sposób, a więc zaprosić gości, przygotować przyjęcie w udekorowanej sali, skorzystać z usług dekoratorów, muzyków czy fotografów musi podejść do tego zadania z odpowiednim wyprzedzeniem. Specjaliści z branży ślubnej zgodnie twierdzą, że dobrym pomysłem jest przestrzeganie kalendarza oraz rozpoczęcie przygotowywania ślubu minimum na rok przed wydarzeniem. Pozwoli nam to uniknąć pośpiechu, zajętych terminów oraz wielu innych trudności.

Jak zaplanować ślub krok po kroku? Zacznij od przygotowania planu

Po zaręczynach warto zastanowić się ogólnie, na jakim ślubie nam zależy. Czy uroczystość ma być kameralna, czy huczna, czy ślub odbędzie się w kościele, czy też w Urzędzie Stanu Cywilnego? W jakim klimacie ma być impreza? Pozwoli to na stworzenie ogólnego zarysu, który niezbędny będzie do przygotowania kalendarza młodej pary oraz realizacji kolejnych kwestii. Pary, które zastanawiają się, jak przygotować ślub krok po kroku, muszą mieć świadomość, że pośpiech bywa złym doradcą, dlatego też termin ślubu powinien być odległy o około rok od rozpoczęcia przygotować. Poniżej przedstawiamy sprawy, o które warto zadbać na poszczególnych etapach przygotowań.

Kiedy zacząć przygotowania do ślubu? Na rok przed datą ślubu

Rok od wyznaczonej daty ślubu to optymalny czas na podjęcie pierwszych działań. W tym czasie przyszła para młoda powinna zająć się poszukiwaniami idealnej sali weselnej, zgłoszeniem chęci zawarcia związku małżeńskiego w kościele (w USC możemy zrobić to na 6 miesięcy datą ślubu).

Na rok przed ślubem warto dograć wszystkie kwestie dotyczące szczegółów uroczystości, naszych planów i marzeń oraz budżetu, jakim dysponujemy. To również czas na stworzenie kalendarza/organizera ślubnego, w którym będziemy gromadzić kontakty do poszczególnych usługodawców, ustalenia, daty, rachunki oraz inne szczegóły. Jego tworzenie może być doskonałą zabawą.

Co robić 7 - 9 miesięcy przed ślubem?

To czas na potwierdzenie rezerwacji sali oraz wybór i rezerwację pozostałych usług ślubnych. Mowa tu o dekoratorach wnętrz, usługach fotograficznych, transportowych, noclegach dla gości. W tym czasie warto też zastanowić się nad formą oprawy muzycznej oraz wybrać muzyków. Bardzo ważnym elementem organizacji wesela, którym powinniśmy zająć się w tym czasie, jest również wybór menu oraz zarezerwowanie cateringu i wyrobów cukierniczych. Pamiętajmy, że jedzenie, które będzie serwowane powinno być dla wszystkich gości - zadbajmy więc o to, by pojawiły się np. dania bezmięsne lub niezawierające najczęstszych alergenów. W tym czasie warto już rozejrzeć się także za strojami dla pary młodej. Szczególnie panna młoda powinna mieć już wybraną suknię ślubną.

Co przed samym weselem?

Około pół roku przed ślubem możemy zacząć składać w USC odpowiednie dokumenty. To również czas, w którym para młoda powinna zastanowić się nad zakupem obrączek oraz przygotowaniem listy prezentów ślubnych (jeśli zdecyduje się z takowej skorzystać).

Na 3 miesiące przed planowanym wydarzeniem warto jeszcze raz omówić wszystkie szczegóły usług weselnych i ślubnych, z których będziemy korzystać. Gdy do ślubu zostaną nam nie więcej niż dwa miesiące - czas na ostatnie przymiarki sukni ślubnej, wykonanie próbnej fryzury oraz makijażu. Da to czas na wprowadzenie ewentualnych zmian. Na dwa tygodnie przed ślubem warto zakończyć przygotowania, by młoda para miała czas odetchnąć po stresującym okresie i cieszyć się swoim wielkim dniem.

Autor: Kamila Łada