Kalendarzyk małżeński to znana od wielu lat naturalna metoda planowania rodziny. Polega na rozpoznawaniu płodności kobiety poprzez obserwację cykli miesiączkowych oraz wyznaczeniu dniu płodnych i niepłodnych w kolejnych miesiącach. Wyniki zapisujemy w kalendarzu, stąd popularna nazwa metody. Co warto wiedzieć o kalendarzu małżeńskim, jak go prowadzić i jak z niego korzystać?
Każda kobieta miesiączkująca przy prawidłowym cyklu zaczyna dni płodne ok. 5 dni przed owulacją i kończy ok. 24 godziny po niej. Owulacja najczęściej pojawia się 14 dni przed zakończeniem cyklu miesiączkowego. Biorąc powyższe pod uwagę, długość życia plemników w narządach rodnych kobiety (przyjmujemy 72 godziny) oraz długość życia komórki jajowej (1-2 dni), wyznaczamy dni płodne i bezpłodne w cyklu. Metod planowania rodziny jest kilka, ale najbardziej znane to: metoda Ogino-Knausa i metoda Dni Standardowych, o których poniżej.
Ważnym elementem metody jest obserwacja temperatury ciała w czasie całego cyklu. Część z nas nawet nie wie, że podczas owulacji nasza temperatura jest nieznacznie podwyższona. Wzrasta minimum o 2 kreski zaraz po jajeczkowaniu. Spada natomiast pod koniec cyklu, wówczas wiadomo, że kolejna miesiączka zbliża się wielkimi krokami.
Temperaturę warto mierzyć codziennie, o tej samej porze i w tym samym miejscu (np. pod językiem). Dzięki temu łatwo zaobserwujesz, że Twoje ciało przygotowuje się do dni płodnych, a następnie do owulacji. Wyniki pomiaru zaznacz na specjalnym kalendarzu (pobierz go jako PDF).
Planowanie ciąży z kalendarzykiem małżeńskim daje szansę na planowanie płci dziecka. Udowodniono, że plemniki męskie różnią się od plemników żeńskich. Plemniki męskie są mniejsze i szybko docierają do komórki jajowej, ale żyją krótko. Plemniki żeńskie, natomiast, są większe, poruszają się wolniej, ale są odporne i dłużej pozostają w drogach rodnych kobiety. Dlatego jeśli rodzicom zależy na chłopcu najlepszym czasem na współżycie jest owulacja. Należy współżyć w ciągu kilku godzin przed owulacją albo zaraz po niej. Kiedy para marzy o dziewczynce do zapłodnienia powinno dojść na dzień lub dwa przed owulacją. Więcej o planowaniu płci dziecka znajdziesz w tym artykule.
Kalendarzyk małżeński jest bezpieczną formą planowania rodziny. Co prawda wymaga od kobiety systematyczności, ale dzięki temu daje możliwość poznania swojego organizmu i cyklu płciowego. Jego zwolennicy zaznaczają, że skrupulatna analiza zmian cyklu umożliwia także wychwycenie nieprawidłowości z nim związanych we wczesnym stadium. Jest to również metoda nieszkodliwa dla zdrowia. Ponadto jest tania, nie ma skutków ubocznych i przeciwwskazań światopoglądowych. Niestety kalendarzyk ma też swoje wady. Nie sprawdzi się w przypadku, kiedy kobieta ma bardzo nieregularne cykle, aktywny tryb pracy (stres, podróże, praca zmianowa), czy często choruje. Ciężko będzie ustalić, kiedy jest płodna, a kiedy niepłodna. Stosowany w antykoncepcji ma stosunkowo niewysoki wskaźnik Pearla 14-47.
Korzystacie z kalendarzyka małżeńskiego? Było to dla Was uciążliwe, a może sprawdziło się w 100%?
Źródło zdjęcia: Fotolia.pl
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.