Data modyfikacji:

Planujemy płeć dziecka

Autor: Katarzyna Moryc

Czy można zaplanować płeć dziecka? Niektórzy twierdzą, że tak. Znane są zarówno metody na poczęcie chłopca jak i na poczęcie dziewczynki. Oto krótki przegląd metod planowania płci dziecka.

 

jak zaplanować płeć dziecka

 

Od czego zależy płeć?

Momentem, kiedy ważą się losy płci dziecka jest moment zapłodnienia, czyli chwila, gdy plemnik łączy się z komórką jajową. Komórka jajowa zawsze ma chromosom X, plemniki zaś występują w dwóch rodzajach – są takie z chromosomem X i takie z chromosomem Y. Płeć dziecka zależna jest od plemnika. Jeśli w momencie zapłodnienia połączą się chromosomy X i Y, to na świat przyjdzie chłopiec. Jeśli, natomiast, będą to 2 chromosomy X – urodzi się dziewczynka.

 

Sposób na zaplanowanie płci dziecka: metoda dr Shettlesa

Po raz pierwszy, wyniki badań nad możliwością planowania płci dziecka przedstawił dr Landrum B. Shettles z Uniwersytetu Columbia w USA. W proponowanej przez niego metodzie bardzo ważne jest właściwe określenie terminu, w którym pojawi się owulacja. Stąd, metoda ta określana jest również mianem metody owulacyjnej.

Według dr Shettlesa planowanie płci oparte jest na przekonaniu, że plemniki dzielą się na „męskie” (mniejsze, szybsze, mniej odporne, krócej żyjące) „żeńskie” (większe, wolniejsze, bardziej odporne na kwaśne środowisko w pochwie, a przez to bardziej żywotne w drogach rodnych).

W precyzyjnym oznaczeniu terminu jajeczkowania pomogą dostępne bez recepty testy owulacyjne, obserwacja śluzu szyjkowego lub mierzenie temperatury.

Czytaj więcej na temat: Jak obliczyć dni płodne

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

 



Metoda na poczęcie chłopca

Jak zaplanować chłopca? Dr Shettles uważa, że planowanie płci dziecka nie musi być skomplikowane. Jeśli określiłaś już termin owulacji, co jest podstawa w tej metodzie, musisz się postarać, aby czas stosunku przypadł jak najbliżej terminu owulacji. Bowiem, zgodnie z założeniami tej metody, stosunek, do którego dochodzi w tym okresie sprzyja mniejszym i szybszym plemnikom „męskim”, czyli zawierającym właśnie chromosom Y.

  • Jeśli do zbliżenia dojdzie na kilka godzin przed jajeczkowaniem, lub w jego trakcie, to właśnie „męskie” plemniki pierwsze dotrą do celu i będą oczekiwały na pojawienie się komórki jajowej.
  • Pamiętaj też o odpowiedniej pozycji. Marzącym o potomku płci męskiej zalecana jest pozycja od tyłu, gdyż w momencie wytrysku penis znajduje się głęboko w pochwie. Taka pozycja znacznie ułatwia „zdeponowanie” nasienia blisko ujścia szyjki macicy, gdzie wydzieliny są zasadowe i mogą sprzyjać przenikaniu plemników „męskotwórczych”.

 

CZY WIESZ, ŻE: Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez dobę. Plemniki żyją około 72 godzin.

 



W poczęciu chłopca pomocna jest również kawa. Kofeina działa pobudzająco na wszystkie plemniki, ale według dr Shettlesa, w większym stopniu na te „męskie”. Trzeba też pamiętać, że każdy czynnik stresogenny, choroba, czy zażywanie niektórych leków może zmniejszać liczbę plemników w nasieniu, a w wyniku tego utrudnić zapłodnienie.

Dodatkowo, mężczyźni pragnący mieć syna powinni unikać noszenia obcisłej bielizny i uciskających mosznę spodni. Powodują one wzrost temperatury jąder, a to z kolei prowadzi do obniżania ilości wytwarzanego nasienia. Zbyt wysoka temperatura zabija oba typy plemników, ale w pierwszej kolejności te słabsze, męskie. A więc, jeśli liczycie na chłopca najwyższa pora, aby slipki zamienić na bokserki, a dopasowane spodnie, na przewiewne dresy.

 


Jak zaplanować dziewczynkę?

I na to dr Shettles ma odpowiedź. Jeśli marzysz o dziewczynce, moment zbliżenia intymnego ustalcie na trzy pełne dni przed jajeczkowaniem.

  • Stosunek znacznie wyprzedzający owulację stwarza dogodniejsze warunki dla większych i trwalszych plemników zawierających chromosom X. Mimo, że są one wolniejsze, to żyją znacznie dłużej i zdecydowanie lepiej znoszą występujące na jakiś czas przed jajeczkowaniem środowisko kwaśne w drogach rodnych.
  • W przypadku planowania płci żeńskiej, zaleca się pozycję klasyczną. Dzięki temu, że mężczyzna znajduje się na górze jest mniej prawdopodobne, aby nasienie zostało złożone w bezpośredniej bliskości ujścia szyjki macicy.
  • Płytkie wprowadzenie członka zmusza plemniki do odbycia drogi przez całą długość pochwy, gdzie wydzieliny są bardziej kwaśne. W ten sposób względną przewagę uzyskują plemniki odpowiedzialne za poczęcie dziewczynki.

 

 


Planowanie płci dziecka – prawda, czy mit?

Planowanie płci dziecka wg dr Shettlesa nie jest metodą gwarantującą całkowitą pewność. Niektórzy twierdzą, że jej skuteczność to ok 75% (entuzjaści tej metody podają nawet, że przy spełnieniu wszystkich warunków skuteczność może wzrosnąć do ponad 95%). Jednak nie ma prac naukowych potwierdzających podział na plemniki „męskie” i „żeńskie”, szybsze i mocniejsze, oraz słabsze i wolniejsze. Ani badań dowodzących, że możliwości przeżycia plemników zmniejszają się w zależności od cyklu miesięcznego kobiety.

Dr Shettles nie jest osamotniony w swoim poszukiwaniu sposobu na planowaniu płci dziecka. Metod na poczęcie potomka konkretniej płci jest wiele.

Jedna z teorii mówi, że istnieje zależność między płcią dzieci, a dietą przyszłej mamy. Niekiedy podaje się, że istotne jest to, co kobieta je, kiedy indziej – jak obfite są jej posiłki. Według „wyznawców” tej metody, jeśli chcesz urodzić córeczkę, powinnaś jeść produkty zawierające wapń i magnez. A jeśli marzysz o synku, wybieraj produkty bogate w sód i potas. Dietę najlepiej rozpocząć kilka tygodni, a nawet miesięcy przed planowanym poczęciem.

Pojawiają się również sugestie o wadze kondycji psychicznej przyszłej mamy w planowaniu płci dziecka. Według tej teorii, kobiety zestresowane mają większe szanse na urodzenie córki, a te, których praca i życie są mało stresujące – syna.  

A może wolisz zdać się na chiński kalendarz płci? Albo zastosować metodę cykliczną?

 


Prawdziwie „naukowa” metoda planowania płci?

Opisane wyżej metody są, tak zwanymi, metodami naturalnymi. Mogą zwiększyć  szanse na poczęcie dziecka danej płci, ale niczego nie gwarantują, a co więcej, wiele z nich nie jest w ogóle potwierdzona badaniami. Czy oznacza to zatem, że w czasach, kiedy prawie wszystko jest możliwe technologicznie nie da się naprawdę zaplanować płci dziecka?

Istnieją dwie wiarygodne (bo oparte na nowoczesnej technice) metody planowania płci:

  • Selekcja plemników, czyli ich sortowanie pod względem chromosomów płciowych (np. technika Microsort) – specjalne urządzenie analizuje plemniki pod kątem masy DNA i dzieli na lżejsze (Y) i cięższe (X). Wyselekcjonowane plemniki zostają potem wprowadzone do dróg rodnych kobiety w procesie sztucznej inseminacji. Przyjmuje się, że skuteczność tej metody to ok. 85-90% w przypadku dziewczynek i ok. 80% w przypadku chłopców.
  • In vitro – tu możemy mówić o 100% skuteczności w decydowaniu o płci dziecka, bowiem do powstania zarodka dochodzi wskutek połączenia komórki jajowej i plemnika przyszłych rodziców. W trzecim dniu od zapłodnienia, w momencie gdy zarodek jest już w stadium ośmiu komórek, analizowany jest jego profil chromosomalny – właśnie pod kątem płci. W uzasadnionych przypadkach (w naszym kraju są to wyłącznie wskazania medyczne), rodzice decydują o tym, czy do macicy kobiety zostaną przeniesione zarodki płci męskiej, czy żeńskiej.

Czytaj również:

Dieta sprzyjająca zapłodnieniu

6 powodów, dlaczego zdrowa kobieta nie może zajść w ciążę


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
13-04-2020
Ocena:
Guzik prawda
23-06-2018
Ocena:
Ejo i jak jest syn czy córka?
15-10-2017
Ocena:
Tez uważam ze to loteria... współżycie 4 dni przed owulacja potwierdzona monitoringiem i co? I synek :-)
11-03-2016
Ocena:
Mi ta metoda sprawdziła się w 100 % - chciałam córkę i mam córkę :) jednak trzeba znać swój cykl bardzo dobrze żeby dokładnie określić kiedy są jakie dni, bo lekki stres, spadek odporności czy jakaś inna z pozoru blacha rzecz może zaburzyć cykl i teoria rozminie się z praktyką. Ale na swoim przykładzie i wielu koleżanek podpisuje się obiema rękami pod tym artykułem!
30-01-2016
Ocena:
A ja bez planowania płci dziecka mam 3 dziewczynki;-)
20-10-2015
Ocena:
Super Artykuł i dużo cennych "rad" :) Żeby je sprawdzić i wiedzieć czy pomogły zdecydowałam się na test na płeć dziecka , zrobiłam go w 10 tyg ciąży .Polecam każdej zniecierpliwionej mamusi :)
13-03-2015
Ocena:
Może te 72h (pregnyl) to właśnie ten "długi" czas, na dziewczynkę? Może poszłyśmy, dzięki lekom i monitoringu USG cyklu (dokładny czas owulacji) do przodu i doprecyzowałyśmy metodę? :) Może trzeba przeprowadzić badania ;)
12-03-2015
Ocena:
PS.Też jestem po takiej stymulacji, pozycja "od tyłu",gdyż jest ona zalecana z racji tyłozgięcia macicy które mam. Zgodnie z "instrukcją" przez 3 kolejne dni po zastrzyku kiedy powinna być owulacja odbywaliśmy 1-2 stosunki. Tak więc "szybsze męskie plemniki" powinny sie wstrzelić w odpowiedni moment. Wedle tego bzdetnego artykułu za miesiąc dowiem się że będę miała synka... Szczerze wątpię ale ok, jeśli ktoś będzie ciekawy to dam znać ;)
12-03-2015
Ocena:
Gdyby to było takie proste to każda para przechodząca przez choćby stymulację hormonalną z podaniem zastrzyku na uwolnienie jajeczka, miałaby 100% szanse na zaplanowanie płci, a tak nie jest.Znam 2 pary które są po stymulacji i obie pary chciały synków,więc teoretycznie 72h na poczęcie powinny wystarczyć, a mimo to są córeczki. Zgadzam się z tym że teoria z wagą plemników itp jest słuszna, ale jeśli ktoś uważa że jest to gotowy przepis na syna bądź córkę to współczuję.
11-06-2014
Ocena:
Do Twins - He he, dobre pytanie. Ale ciężko z odpowiedzią. Chyba nie ma sprawdzonej metody na bliźniaki a jeszcze różnej płci to już w ogóle. Ciąże bliźniacze zdarzają się częściej po kuracji hormonalnej, albo po tabletkach antykoncepcyjnych, no i przy In Vitro ale też nie zawsze :(No i prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków rośnie po 30. ;)
10-06-2014
Ocena:
A co jak chcemy i syna i corke (blizniaki)?
10-06-2014
Ocena:
A co jak chcemy bliźniaki- i synka i córeczkę?
20-12-2013
Ocena:
Myślę,że prawda jest taka ,otóż planując dziewczynkę należy współżyć jak tylko zaczyna się faza płodna i tak do dzień przed owulacją ( cykl 28 dni). Natomiast z poczęciem chłopaka poczekać do owulacji (15,16 dzień cyklu) Planując syna kobieta musi mieć owulację z prawego jajnika 99% szans, bo jeżeli z lewego to napewno będzie córka.Teoria ta sprawdziła się u moich dwóch sióstr i mnie.<br />Powodzenia!
19-12-2013
Ocena:
A my zrobiliśmy còrcię dokładnie w dniu owulacji. Wszystkie te teorie o kant d... rozbić bo kto ma byc to będzie. :-)
26-10-2013
Ocena:
NIESTETY MUSZĘ WAS WSZYSTKICH ROZCZAROWAĆ JA PLANOWAŁAM SZCZEGÓŁOWO SWOJE DRUGIE DZIECKO OCZYWIŚCIE DZIEWCZYNKĘ BO PIERWSZY JEST SYNEK I TAK NAPRAWDĘ TO WSZYTKO ZALEŻY OD MĘŻCZYZNY I NIKT NA TO NIE MA WPŁYWU KAŻDY MA PISANE CO BĘDZIE JEDEN PAN BÓG WIE CO MA BYĆ TO BĘDZIE U NAS PRZY SZCZEGÓŁOWYM PLANOWANIU CÓRCI WYSZEDŁ DRUGI SYNEK WCIĄŻ NIE MOGĘ W TO UWIERZYĆ BO STOSOWAŁAM SIĘ DO POSZCZEGÓLNYCH METOD I PRAWDA JEST TAKA ZE JEDNI MAJA PARKI DRUDZY DZIEWCZYNKI A TRZECI CHŁOPCY I TO JEST CAŁA PRAW
plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne. Co to jest i jak wygląda? 

2024-09-04
Plamienie implantacyjne to jedno z pierwszych subtelnych objawów ciąży, które może wzbudzać pytania i niepewność. Jest to niewielkie krwawienie, które często mylone jest z początkiem miesiączki lub problemami zdrowotnymi. Czy to jednak oznaka ciąży? Jak wygląda plamienie implantacyjne i kiedy można się go spodziewać? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości, wyjaśniając wszystkie szczegóły na temat tego zjawiska.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.